20.7.2019 | Svátek má IljaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠUMAVA: Obelisk pro aktivisty II.Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 105, poslední: 4.9. 2009 12:45, přehled diskusí

Re: Les se přirozeně neobnovuje ?:
Autor: Ludva Datum: 4.9.2009 12:45

Kdo by nevzal takovou práci ? - 50 let pozorovat.....Chci být ekologem.:-D

Re: muze mi nekdo vysvetlit:
Autor: Franta Datum: 3.9.2009 13:54

1) škoda, že jste sem nedal link na ty snímky

2) jak jsou ty snímky staré

Jiná je péče pouze v Rakousku. Tam se zasažené stromy kácí všude. U nás i SRN se v bezzásahových zónach nekácí. V ostatních lesích se zasahuje. V SRN se s kácením zasažených stromů přestalo dříve, kůrovec se k nám rozšířil právě odtud. Proto bych rád viděl ty satelitní snímky.

muze mi nekdo vysvetlit:
Autor: onetearofbluedeer Datum: 3.9.2009 12:55

proc na satelitnich snimcich jmenovane oblasti je jasne videt  prubeh statni hranice, tzn. na ceske strane holiny, na nemecke celkem normalni porost. Pokud si odmyslim, ze by kurovec dobrovolne respektoval statni hranici, nenapada mi jine vysvetleni, ze halt pece o les v CR je jina nez v SRN.  A pokud vim, bavorsti lesnici jsou proti zasahum.......

Pane Brezino:
Autor: AA Datum: 3.9.2009 10:15

Vam nevadi nezasahovani do emisii CO2, proc vam vadi nezasahovani do kurovcove kalamity?

Re: Březina a spol.:
Autor: Franta Datum: 3.9.2009 8:33

Ano, od roku 1870 tady po vichřici zasáhl člověk. Co se týká původních smrků, bohžel žádný strom neroste do nebe. Ano, ničí je kůrovec. Nebo pila. Nebo vichřice. Pod nimi vyroste (nebo se vysází) nový les. To je koloběh života v přírodě. Dá se to snad zastavit? Tady se skutečně nejedná o to, nechat CELOU Šumavu sežrat kůrovcem. Jen nechat její relativně malou část přirozenému vývoji. My máme tu smůlu, že vidíme právě tu "špatnou" situaci na Šumavě. Před 50-lety to vypadalo jinak, za 50 let to bude také vypadat jinak. A´t se kácí a sází celá Šumava nebo ne.

Re: doporučená četba:
Autor: para Datum: 2.9.2009 23:37

V harmonii s přírodnímy zákony ty naše společenské tedy rozhodně nejsou a literatury k tomu je dost a dost.... To je také sama podstata problému a nejen u smrkových kultur v nejexponovanějších partiích např hor ale docela obecně. Harmonie s přírodou je moc hezký pojem - často však zneužívaný. Praktičtější je sledování dopadů pojmů jako Ekostopa nebo energetická efektivita. Všude tam ale parametry ukazují na neudržitelnost situace homo bez radikálních změn. Žijeme na dluh a biofyzikální zákonitosti nám to sotva trvale odpustí. Pam Brezina našel pár obětin a předkládá líbivý populistický návrch je "sejmout" a zbavit se tak vlastní odpovědnosti. Snížit osobní spotřebu která je ve vyspělých zemích cca 10x proti rozvojovým by sice bylo nejhodnotnější cestou k nápravám ale politicky naprosto nepopulární. Jako doporučenou četbu jen k tématu okyselení našich lesů a vod...: "Hrška a kol. Živa 2+3+4/2009.

Re: Pan Brezina hledá a obvinuje konkrétně ale chybně a možná záměrně.:
Autor: para Datum: 2.9.2009 23:17

Historiku převrátil jsi fakta. Naopak pan Brezina konkrétně obvinil za šíření kůrovce řadu osob. nevysvětlil ale jak tyto osoby mohli sami o sobě změnit klima a půdní složení celých rozsáhlých oblastí nejen čech ale planety! Všude totiž k podobným jevům jak u nás dochází.  "Zemětřesení" které smetlo smrk snašich severních hor má zcela jednoznačně příčinu v změně klimatické půdní která tam byla nejdramatičtější již koncem 80 let ale doted se nezlepšila.. Obojí je spojeno s antropogení čiností člověka. Těžební aktivita zatížení lesních pozemků ještě znásobuje. Tomu není radno jen věřit, to je dobré opakovaně měřit a má tvrzení vycházejí z naměřených hodnot zveřejněných v odborné literatuře. K změně klimatu např http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming nebo http://www.globalwarmingart.com/wiki/File:Holocene_Temperature_Variations_Rev_png. O vlivu kyselích deštů i těžby na půdní složení J Hruška + J Kopáček ŽIVA 2 a 3/2009.

Re: zlatý Krušný hory:
Autor: . Datum: 2.9.2009 22:28

myslím tím,že tam bude víc stromů. Pokud je nesežerou přemnožení jeleni

Přemnožili se odborníci:
Autor: Petr II Datum: 2.9.2009 21:22

na nejrůznějších úrovních. Pokud jenom blábolí někde odposlouchaná moudra ,nic se neděje. Horší je když o něčem rozhodují bez ručení za důsledky. Pokud žil člověk ve styku s přírodou, tedy zde přítomnou kulturní krajinou, bylo dobře. To on musel vzít do ruky motyku a něco si od přírody vzít. Rozhodně se nenamáhal víc než musel. Pralesy, medvědi, zubři? Už je vidím na dálnici v pátek  poblíž Prahy. Jak jste se na Šumavu dostávali, když jste se vázali ke stromům? Lidi neblbněte. V době kdy tady pralesy a velké šelmy byly, bylo tady jen zlomek lidí než je dnešních 10 000 000. A nejezdili auty na chaty a chalupy.  Žijeme v kulturní krajině a návrat k přírodě je zase jen snem těch, kteří by v ní nežili ani za nic krom několika dnů v létě a v pohodlí vyhřívaných chat poblíž lyžařských vleků v zimě. O přírodu nemějte strach. Ona si poradí i bez nás. Vždyť i poušť je přírodní útvar. Vezměte motyky a jděte zalesňovat. No jó, ale sakra, ona je to práce.

doporučená četba:
Autor: MilanR Datum: 2.9.2009 20:59

Když jsem tak procházel diskusí, všiml jsem si, že osoba s nikem Sem Tam je přímo prototypem některých postav z románů Duhová šestka (T. Clancy) a Říše strachu (M. Crichton). Autoři těchto románů většinou popřáli těmto postavám jejich vytoužený osud, harmonii s přírodou, popř. s přírodními národy. Doporučuji ke čtení.

Re: zlatý Krušný hory:
Autor: čm Datum: 2.9.2009 17:19

Je nějaká jednotka hezkosti prosím. něco jako je ten mezinárodní metr jak je..teď nevim kde. Jeden Áách nebo tak něco ?;-D

Re: Brezina je opravdu"vynikající" odborník:
Autor: Historik Datum: 2.9.2009 17:10

Toto není ideál, ale je to mnohem lepší, než kůrovcová kalamita. Mimochodem, přemnožená lesní zvěř se chodí pást na pole.

Re: Pan Brezina hledá a obvinuje konkrétně ale chybně a možná záměrně.:
Autor: Historik Datum: 2.9.2009 16:55

Vaše obvinění je na úrovni tvrzení šamanů a později kněží, že za zemětřesení může "bezbožnost" věřících nebo dokonce jejich malá horlivost jít do války proti "nevěřícím".

Re: Z Vašeho článku je mi smutno.:
Autor: Historik Datum: 2.9.2009 16:50

V tomto by s Vámi vřele souhlasil jistý Heinrich Himmler, protože, cituji "láska ke zvířatům je vlastní všem árijským národům."

Re: Milý Brezino,největší pohromou pro české lesy:
Autor: krmič Datum: 2.9.2009 16:36

Řekl bych, že pro tamější divokou přírodu je to požehnání - bezzásahově se utěšeně rozvíjí.

Každý vlastník je povinen se o své vlastnictví starat.:
Autor:Datum: 2.9.2009 16:22

Správci šumavských lesů se však o ně nestarají a nechávají je zničit - přitom ani nejsou jejich, ale jsou státu. Myslím, že je plně na místě vznést proti nim obvinění z porušování povinností při správě cizího majetku.

Také je vhodné uplatnit po nich požadavek na náhradu škody způsobné jimi chovanými kůrovci na cizích porostech, do nichž kůrovci zaletí a v nichž zanechají svá vajíčka. Jde o velké peníze, které kvůli nim musí utrácet jiní lidé na ochranu svého majetku.

Smutek nad lidskou blbostí.:
Autor: Pele Datum: 2.9.2009 16:17

Je až trapné číst některé komentáře tzv.ochránců přírody.Tyto "Zelené"organizace vedou

často lidé,kteří svým myšlením můžeme přirovnat k islámským fundamentalistům,t.j.ke

zločincům.Podle toho by se mělo s takovými jednat.Jejich stoupenci-kanonenfutr-často,

ač se chlubí maturitou či vysokoškolským diplomem,bývají většinou naprostí neználci co

se týče ekologie a omýlají pouze hesla,která jim vtloukl do hlav jejich "zelený" guru.

Re: Milý Brezino,největší pohromou pro české lesy:
Autor: mira Datum: 2.9.2009 15:58

Jmenujte alespoň tři lokality, pro které toto prokazatelně platí. V opačném případě se řadíte do zástupu fanatických žvanilů, po kterých, na co sáhnou, sto let tráva neroste. A to bohužel doslova.

Re: Březina a spol.:
Autor: Yowda Datum: 2.9.2009 15:20

téměř celá šumava je uměle osázená lidmi hraběte Schwarzenberka, po kalamitě způsobené orkánem.. Na Šumavě nežije původní vysoká zvěř, protože byla vystřílena, aby neožírala zasázené semenáčky.  Šumava je defakto hospodářský les s importovanou zvěří. Ty malé oblasti původních smrků, které přežily, zničil v současné době ochranou přírody chráněný kůrovec.

Re: Nechcete jít raději zpátky na Novinky.cz:
Autor: honzak Datum: 2.9.2009 15:12

meloun zůstane melounem... Děláš to z blbosti, nebo tě zelení soudruzi za tyhle hlášky platí?

Re: Milý Brezino,největší pohromou pro české lesy:
Autor: honzak Datum: 2.9.2009 15:10

synku, ty jsi vůl jak lev!

Havárii Černobylu zavinil LIDSKÝ ČINITEL, nikoli technologie samotná! Důsleky jistě nebyly dobré, nicméně melouni tvého formátu (3 buňky v mozkovně) je ŘÁDOVĚ zveličili a zneužili. jako ostatně skoro všechno, jste jen vyděračská banda!

Re: zlatý Krušný hory:
Autor: Yowda Datum: 2.9.2009 15:09

samozřejmě že je důležitá. Když člověk žije v nehezkém prostředí, tak je z toho  pošahaný jako třeba vy.

Nechcete jít raději zpátky na Novinky.cz:
Autor: Sem Tam Datum: 2.9.2009 15:07

Tam budete mezi svými.

Re: vše je tu pro naši potřebu a proto já rozhodnu co je správné:
Autor: Bolek Datum: 2.9.2009 15:06

Autor Vás chtěl jenom upozornit, že se nepíše "by jsme" ale bychom a nepíše se "by jste", ale byste.

Možná by stačilo přejmenovat:
Autor: Ludva Datum: 2.9.2009 15:02

Šumavský národní park na Rezervaci lýkožrouta smrkového. Pak by to bylo všem jasné.:-D

Re: zlatý Krušný hory:
Autor: Sem Tam Datum: 2.9.2009 15:02

Jojo, hezkost, ta je strašně důležitá. :-)))

Re: Brezina je opravdu"vynikající" odborník:
Autor: j Datum: 2.9.2009 14:45

a co napadení prasete myslivcem? Odsouzenihodné, je třeba regulovat myslivce :-)jsou přemnoženi

Re: Milý Brezino,největší pohromou pro české lesy:
Autor: RomanL Datum: 2.9.2009 14:26

A co tak hrozného se tam stalo? Popište nám to!

zlatý Krušný hory:
Autor: . Datum: 2.9.2009 14:25

ty za chvíli budou hezčí než ten park na Šumavě.

Re: Brezina je opravdu"vynikající" odborník:
Autor: . Datum: 2.9.2009 14:21

máš štěstí. A napadení prasetem není pohádka. Asi máte u vás hodný prasata