23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hans 1.9.2009 10:39

Re: Co vy víte...

Deti burzoazniho puvodu meli "vyhodu", ze jejich deti uz byly ciste delnickeho. :-/

Hans 1.9.2009 10:39

Re: Co vy víte...

mely, nebijte me.

Hanák 1.9.2009 13:11

Re: Co vy víte...

Zato děti funkcionářu to měly pos....m navrch

cb 1.9.2009 13:27

Re: Co vy víte...

Proto v 70. a 80. letech ustoupili od delnickeho puvodu a jelo se podle znamosti.

knihomol 1.9.2009 9:15

slova

Milý pane profesore,

změny režimů přinášejí nová slova. A velmi často nesrozumitelná.

Kádrováky nahradili pracovníci oddělení lidských zdrojů.  Některé příslušníky nahradili agenti (činitelé) a agentury. Objevili se lídři (leader, Fuhrer), manažeři. Zato třídy nezmizely, dokonce jich přibylo. O střední třídě se dříve nemluvilo ...

A ten příklad s hasiči-požárníky mi nepřipadá šťastně zvolený. Vždyť dobře víte, co znamenají slova Feurwehrmann, fireman. Složitější to bude s románskými sapeur-pompier (fr.) či bombiere (šp.)

Ale jinak zdravím.

RomanL 1.9.2009 9:49

Re: slova

Ó ne pane, nenahradili. To není náhrada. Ti kádrováci byli totiž nenahraditelní. Dnes je nahraditelný každý. A to je dobře!

knihomol 1.9.2009 10:09

Re: slova

"lidské zdroje" - nejsou náhradou "kádrů"?

 povedzte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom "lidský zdroj"?

RomanL 1.9.2009 11:09

Re: slova

Nejsou, jářku nejsou!

Hans 1.9.2009 10:40

Re: slova

Vazeny, dneska mate nekolik desitek tisic zamestnavatelu, tenkrat byl v podstate jediny zamestnavatel - stat. Stacil jeden telefonat a byl jste vyrizeny v celem CSSSSSR.

R.J. 1.9.2009 11:16

Re: slova

Potvrzuji z vlastní zkušenosti.

tojuska 1.9.2009 11:36

Re: slova

Přesně tak, kádrový systém byl jednotný a papíry šly s vámi všude, kam jste se vrtli, takže nebylo úniku. Navíc se člověk nikdy nedozvěděl, co tam vlastně o něm kdo kdy nablil. Stačila poznámka do papírů od kádrováka, s nímž jste se nesnášeli a měli jste utrum. Mladí o tomhle moc nevědí a je třeba o tom mluvit, aby nešilhali doleva.

Marat 1.9.2009 12:47

Re: slova

Ano stačil jediný telefonát a bylo utřeno. Mě to potkalo dvakráte.  Při každém nástupu do zaměstnní kádrovák ověřoval písemně i telefonický každého uchzeče o zaměstnání. Kdo jednou narazil, už narazil vždy. Byla to hnusná doba a já také necháopu ty pitomce, kteří po těch tehdejších "výhodách socialismu" tak touží. Patrně čekají, že těmi kádrováku budou právě oni. Tehdy stačílo, že jste nadřízenemu nechtěl platit útratu v restavraci. To poznamenávám pro ty, kteří tak horují proti nynější korupci a nechtějí vidět tu skorumpovanost celého nárora za socialismu. A tu skorumpovanost mají na svědomí komunisté, kteří mnozí dnes považijí za ty nejmorálnější.

Paul Sulc 11.9.2009 3:35

Re: slova

Pane Marate, mate v podstate pravdu, jenze dnesni korupce nejsou jen par piv, ci par tisic Vas pan predseda vlady Gross si ''vypujcil'' od chudobneho stryce-duchodce milion. No a za par mesicu mel tech milionu vice nez 300. Komousi, ti hlidali jeden druheho, aby si moc nenakradl, takze to nanejvejs vyslo na nejakou tu chalupu. Ted mate dost dolarovych milionaru, hergot, ti tech 20 let museli pracovat alespon 100 hodin denne, aby prisli k takovym penezum.Ovsem, byvaly komunisti, ocelove pesti strany, dnes kapitani prumyslu. Tedy toho, co z prumyslu zbylo a nebylo zcela vytunelovano.

R 1.9.2009 13:21

Re: slova

No, tehdy se z toho dalo dostat přes kamarádkšoft. Člověk se oficiálně ucházel o nějakého pomocníka třeba obsluhy CNC, dostal na pomocníka nadprůměrný plat  a jako "pomocník" občas dostal jakoby na stroji nějakou samostatnou práci. Ve skutečnosti makal normálně na stroji někde, kde nebyl moc v popředí,  ale papírově byl pořád pomocník, takže kádrovákům nevadil.

Dneska je tady několik desítek tisíc zaměstnavatelů a žádné telefonáty. Jak ale uchazeč o práci nesplňuje jeden z mnoha HR kritérií, různé ty soft skils požadavky atd, z těch několika tisíc zaměstnavatelů je takového člověka ochotno přijmout takových maximálně snad 100 firem v ČR.  Všichni ostatní raději nechají místo i neobsazené  a řvou o nedostatku lidí, zatímco tito chudáci marně shánějí práci. Což se tady ještě před rokem dělo hromadně a přičinilo se o několik procent nezaměstnanosti , která by jinak  v Ř mohla být o ty procenta nižší.  Výsledek v porovnání s dobou komunistickou zas tak moc rozdílný nebyl.

Hans 1.9.2009 13:30

Re: slova

Nezamestnanost mohle byt jeste o par procent nizsi, kdyby se uvolnil zakonik prace. Takhle musi jit firmy na jistotu.

R 1.9.2009 13:35

Re: slova

I tak by se dalo říct, firmy musí kvůli Zákoníku jet na jistotu.

Hans 1.9.2009 13:32

Re: slova

Vzdycky to muzete zkusit v male firme, kde zadne HR nemaji a prijima vas primo majitel. Kdo chce hleda zpusoby, kdo nechce hleda duvody.

R 1.9.2009 13:40

Re: slova

No, jak to tak vypadá, to budu řešit  nejdřív až tak za půl roku. Ono každé má svoje. U velkých firem to jsou jakési soft skils nesmysly, které jsou pro mně jako BB generaci cizí, u malých firem se člověk zase musí dostat přes kamarádkšofty.

Hans 1.9.2009 13:43

Re: slova

Samozrejme ze pres zname. Kdyz jsem do firmy nabiral nove lidi, tak jsem se nejdriv ptal svych zamestnancu, jestli nekoho dobreho neznaji. To je to nejlepsi doporuceni. Vy snad nemate zadne kamarady?

R 1.9.2009 13:59

Re: slova

No, nějací by byli, ale spíš takoví ti mimo obor.

Baghíra 1.9.2009 17:22

Re: slova

Taky záleželo na podniku, do něhož jste šli. Kamila Moučková, legendární tvář z obrazovky z 68 nenašla státní podnik, který by měl odvahu ji zaměstnat (lepila pak doma pytlíky). Ale v družstvu našla místo slušné. Syn E.Urxe dostal tip, že tuším v Metrostavu berou i chartisty a dočkal se tam odmítnutí se zdůvodněním: "Kdepak, pane Urx, jako chartistu bychom vás vzali, ale jako vyloučeného komunistu nemůžeme - těch už máme plný stav." Ale to už byla téměř idylická 80 léta.

ijáček 2.9.2009 0:14

Re: slova (fireman)

No, fireman je i topič - podle kontextu, např. pohádkách o Mašince Tomášovi (Thomas the tank engine and friends) jakýsi génius přeložil, že strojvedoucímu pomáhal i hasič, ale ten druhej chlap na parní lokomotivě opravdu nehasí, ale naopak topí.

Emilka 1.9.2009 8:58

Nezapomenout!

Dobře si pamatuji na dobu, kdy moje sestra velmi dobře udělala přijímací zkoušky na VŠ, ale u talentových zkoušek (hlásila se na obor architektura) se celá slavná odborná komise zajímala o jediné: Proč náš táta v roce 1969 vysoupil z KSČ - to bylo mé sestře 12 let. Vy, kdo to pamatujete, tak asi víte, že vystoupit dobrovolně bylo ještě horší, než neobstát před prověrkovou komisí. Když sestra popravdě řekla, že neví, následoval zevrubný výslech o chování a řečích rodičů. Sestra měla jedinou možnost - řekla, že rodiče před námi o politice nemluví. A závěrečný dotaz - A vy nikdy, soudružko, neposloucháte za dveřmi? - to byla to pověstná špička. Na to všechno máme - podle názoru dnešní levice - všichni a rychle zapomenout. A proto si myslím, že důležité je nezapomenout. Nikdy.

knihomol 1.9.2009 9:21

Re: Nezapomenout!

Zapomnela jste napsat, zda byla prijata. Nebo nezapomnela...?

Emilka 1.9.2009 9:23

Re: Nezapomenout!

Ach, promiňte - nebyla.

R 1.9.2009 7:52

Puděrovské papíry.

Já jsem puděrovské papíry z 50 let jednou měl možnost vidět. Papír psaný na psacím stroji se spoustou překlepů, pravopisných chyb a nepravidelnými úhozy, jak to už začátečníci na psacím stroji píšící jedním prstem dělají. Ten člověk musel být vzděláním na tom ještě hůře než dneska absolvent zvláštní školy a napsat ty dvě věty mu tím jedním prstem musely trvat minimálně půl hodinu. Přesto takový papír opatřený razítkem místního národního výboru rozhodoval zásadně o něčím dalším životě, o přijetí nebo nepřijetí někoho na střední nebo vysokou školu. A neodvolatelně, člověk, kterého se to týkalo, obvykle neměl ani možnost ten papír vůbec dostat do ruky, natož se nějak odvolávat.  Všechno probíhalo skrytě uvnitř kádrovacích oddělení. :-(

jj 1.9.2009 11:17

Re: Puděrovské papíry.

Taky jsem své kádrové materiály viděl a mám stejné dojmy, ti lidé byli nejspíš vybíraní podle stejného klíče. Museli být dostatečně hloupí, aby straně věřili a ostatní bylo podružné. Podle posudku z místa bydliště by ode mne pes kůrku nevzal. Naštěstí zaměstnavatel na to nehleděl a až na limit  v postupu jako ostatně téměř každý nestraník jsem v práci žádné příkoří necítil.

R 1.9.2009 11:39

Re: Puděrovské papíry.

Já jsem svoje kádrové materiály neviděl. Tyhle byly cizí, lidí starších o takových 20 let, místních z okolí. Zřejmě jak se úředníci na takových úřadech co 5 - 10 let obměňovali, tak materiály stěhovali, až nakonec skončily v hromadách starého papíru v starých skříních v staré místnosti, kde to desetiletí nikomu nechybělo....

jj 1.9.2009 7:48

Klika

Jaké maličkosti často rozhodují o osudu. Já měl při chybějícím puděru kliku dvojnásobnou. Na gympl jsem se dostal jen proto, že se maminka šla zeptat, proč mne nevzali, když hodně spolužáků s dost horšími výsledky vzali a náhodou na chodbě gymplu (tedy JSŠ) potkala svého spolužáka takto školního inspektora. Za normálních okolností by mne při posudku, který na naši rodinu napsal pologramotný soused komunista, škola nemohla přijmout. Druhou kliku jsem měl, že jsem se na vysokou dostal v roce 68, kdy se na chvíli na kádrové osudky tak nekoukalo.

To dnes mladí nechápou, na druhou stranu myslím, že někteří úředníci HR dokážou kádrováky zdárně suplovat.

R 1.9.2009 8:02

Re: Klika

Bohužel s těmi pracovníky HR máte pravdu, taky mě to mohlo napadnout. Akorát že dnes takhle kádruje uchazeče o práci obvykle čerstvá absolventka vysoké školy s bakalářským diplomem a inteligencí, vzhledem k snaze všem mladým dnes dát vysokoškolské diplomy takovou, že by dříve nestačila ani na maturitu. Ta bez jakéhokoliv šajnu o nabízené práci rozhoduje, které životopisy hodí bez odpovědi do koše a které životopisy se dostanou k jejímu šéfovi.