19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L 11.8.2009 8:17

Duch doby = zeitgeist

Jmenuje se to duch doby cili zeitgeist. I anglicky se rika zeitgeist. Ten je takovy, jaky je.

Jeste bych pripomenul to, ze penize, ktere ziskava Akademie jsou ziskane pomoci politickych rozhodnuti. Tentokrat se politicka rozhodnuti trochu zmenila a dostanou mene. Tak to uz je a muzu se jen zeptat, proc naopak do dnesni doby nebyly penize na aplikace a davali se Akademii. Proc se Akademie zabyvala nepouzitelnymi teoriemi a proc byla zasadne proti cemukoliv aplikovatelnemu, prestoze uz 20 let slysela, ze se ma zabyvat uzitecnymi vecmi.

L 11.8.2009 8:01

To je presne ono

Chybicka se vloudi, ale Vy mi vysvetlete, jake zduvodneni ma to tvrde "y" v "Divky venovaly". Ve slovenstine je mekke "i". Chtel bych vedet, kolik odborniku z Akademie se vedecky venuje tomuto oboru psani mekeho nebo tvrdeho "?". No a ted mi sdelte, jestli "i" nebo "y", protoze to je otazka jako delana pro Akademii ved.

Neonek 11.8.2009 1:54

Re: Klaus by měl spíš uznat,že už

Máte podivné známosti, Kelvine. Kolik z nich bylo prezidentem, kterého si váží nadpoloviční většina národa ? 

kalina 11.8.2009 0:05

Re: certiku,

Marie Curi, v dřevěné boudě, hladová obětovala své zdraví rodinu, za své, jo a byl to bjev této doby,,ˇyaden stát její výzkum neřídil, no a co druzí velikání, stít je fiančně podporoval stát a víra jim házeli klacky pod nohy, no a přece se točila a točí...

Zephir 10.8.2009 23:17

Plošný úspory

Neni sporu že Akademie je rozpočtová, státem živená organizace a podobně jako úřednický sektory musí podléhat škrtům a utahování opasků v hubenejch letech, tak říkající proporcionálně. To je cena za úřednickou definitivu - v soukromým sektoru se s váma nikdo nebaví, když přebejváte. V tomto směru tedy Klausovi rozumím, ale pak nechápu, že se nikde nezmínil o redukci svejch vlastních prebend - je to přece nejvyšší státní úředník.

A kde jinde s úsporama začít, než u něho, že..

para 10.8.2009 21:40

Re: paro,

Já to vidím pane Nový přeci jen jinak. Zaprvé pokud by se např podařila efektivně zvládnout 4 generace JE nebo ještě raději termojaderná fůze či absolutní idea jaderné fůze za studena - byla by to inovace zachranující lidstvo na dlouhé věky. Řada klíčových poznatků zatím však chybí.  Máte ale možná pravdu, že se to nepovede a když tak s výsledkem větších vkladů jak výtěžnosti procesu. Dala by se tím i vyhrát bitva o suroviny i proti CO2.... - čemuž se tedy zbytečně nemístně pošklebujete. Zadruhé a další... nám ale zbývají i oběvy  "obyčejné" biotechnologické, biofyzikální.... které by umožnily léčit neléčitelné... a i to by nemuselo být málo. Pandemie lidstvu dosud hrozí a některé dokonce aktuelně.  Jako oříšek všech oříšků nám pak ale zbývá porozumět sobě samým, smyslu bytí, lidské duší, vědomí.... ke kterým máme dosud jen velmi vágní vědecké objasnění a o radu se nezřídka bezradně obracíme k církvím všech národů a dob.;-)

Ivan Nový 10.8.2009 21:28

Jane,

protože nám chybí Kolumbové, kteří by ve vědě viděli komerční využití. Bez nich bude věda planá. Bez ohledu na to, kolik do ní poputuje peněz. To prostě nejde nahradit penězi ze státního rozpočtu, to je dáno náladou ve státě.

Ivan Nový 10.8.2009 21:23

Re: certiku,

Babbage komerční zájem měl, stejně jako Hollerith. No a pomoci vítězství ve válce, to je rovněž komerční motivace.

Ivan Nový 10.8.2009 21:18

paro,

přesto, že pokrok vědeckého poznání je impozantní, není zatím na obzoru nějaká nová inovační vlna. Ale to se může v každém okamžiku změnit, někde nějaký Kolumbus staví na špičku vejce aby přesvědčil malověrné :-))) Tedy pokud za inovační vlnu nepovažujete boj s produkcí CO2.

kirast 10.8.2009 20:52

Re: ???

Já bych zase řekl, že pan Wagner má rád vědu, ale nemá rád prezidenta. Protože mu vyčítá, že neodpověděl na dotaz, který nedostal. A to je podle pana Wagnera zásadní nepochopení, které se táhne nejen dopisem Václava Klause. Mýlím se?

tamm 10.8.2009 20:47

Re: Je to ten matematik Fiedler?

Předešlý příspěvek byl prý moc dlouhý. Tak sem přidávám ještě zbytek odpovědi. Je odvážné tvrdit, že někdo přečetl z matematiky leccos. I pokud byste se, L., celý život zabýval fyzikou, matematikou, chemií, ..., tak se i při velkém nadání seznámíte při dnešním rozsahu vědních oborů s velmii malou částí. Ovšem, pokud se rozhlédnete po lineární algebře a teorii grafů, tak na Fiedlera hodně brzo narazíte - ve fundamentálních souvislostech.

tam 10.8.2009 20:38

Re: Je to ten matematik Fiedler?

Prostý dotaz na googlu Vám, L., dá přes 46 tisíc odkazů na tzv. "Fiedler vector". To je ovšem jenom malá část Fiedlerova významu. Zde několik základních odkazů:

http://mathworld.wolfram.com/FiedlerVector.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Algebraic_connectivity

http://www.cs.utk.edu/~berry/order/node9.html

http://www.clairlib.org/mediawiki/index.php/Spectral_Partitioning_Using_Fiedler_Vector

para 10.8.2009 20:10

Re: certiku,

Jo čertíku v tom máš kus pravdy. I dnes je to tak, že ti co zůstali věrni vědě to berou jako šachovou partii s tajemkou na konci a jsou rádi,  že jim tu hru vyživováním někdo umožní hrát. Na konci ale obvykle ten někdo schrábne výsledek - pokud tedy nějaký je. Jiní sedí na dvou i více židlích z nutnosti uživit nejen sebe a svou zálibu v poznávání nového ale taky hladovou rodinu..... Další pak od vědy utekli právě za těmi penězi a jestli se vědě věnují pak jako vedlejšímu produktu toho co pro svou firmu odvádět musejí. Já jsem ten případ, že který s výzkumu odešel a živím nyní jen sám sebe ale dobrá věda mě kdo ví proč stále fascinuje. Povahových mezitypů bude asi i víc. Někomu tohle zanícení neznámem opravdu může připadat jak podivínství. Někoho to hold prostě netáhne do putiky aby se tam  zbavil dalších nedbytečných neuronů a tak mu je pak třeba víc k tíži vědomí o tom kam to světem pluje ta naše lodička se stále usměvavým V.K. na kapitánském můstku.

Pete Brich 10.8.2009 19:29

Státem řízený výzkum tu není. Bohužel, ani státní zakázky na výzkum.

PB

certik 10.8.2009 19:28

Re: certiku,

Prosimvas kdybyste tenkrat Ulamovi nebo von Neumannovi zacal vykladat, ze vnasej inovaci, to by vas jenom nakopali. Ty jejich motivy nebyly vubec ekonomicky, spis nejaka zvedavost, nejaka psychologie, pozdejc u von Neumanna touha pomstit se nacistum. Vychazeli z prace Luzina, coz byl student nabozenskeho silence a rozhodne ho ekonomicky motivy nezajimaly ani zbla. Enigmu pomoh rozlustit Turing, coz byl blazen a nestastnik a krute pronasledovanej homosexual--ten v tom hledal klid duse a uctu druhejch lidi, ne nejakej ekonomickej motiv. Samozrejme ze existuje rada lidi kteri spekuluji o vecech protoze na nich chteji vydelat, a nic zlyho na tom nejni. Ale to je jenom jedna strana mince. Kdyz se rozhlidnu po matice tak ty lidri sou skoro vesmes lidi pro kery ekonomickej motiv znamena jen malo nebo vubec nic.

Mala historka. Jistej Hardy napsal Omluvu matematikovu, kde pise "Jsem hrdy na to, ze to co jsem udelal je naprosto neuzitecne. Protoze kdyby se to vyuzit dalo, jiste by to bylo vyuzito ve valce." Jo uplynulo 25 let a najednou se pro jeho veci nasel uzitek. Hadejte kde ;-(

para 10.8.2009 19:17

Re: certiku,

To, že pan Nový má přehled o tom jaké inovace kdo v poslední době oznámil je dobře jen mě mrzí, že si ta fakta nechává pro sebe a není s nimi schopen doložit svá tvrzení o státně řízeném výzkumu který je postrádá.;-)

Jan 10.8.2009 19:13

Re: Je to trochu jinak.

Jste rozumný, ale... všechno si báječně zjednodušíte, svět rozdělíte na hodné a zlé, hodné dáte napravo a zlé přesunete všechny doleva. Jenže to není realita. Věda začla už dávno a spory o její smysl taky, Kepler dělal vědu v Praze ze stejných peněz jako se dělala alchymie. Píšeme si na webu, kteří pro svoji práci původně vyvinuli vědci v CERN (a dnes z toho nemají ani frank, i díky tomu je tak levný) a ukládáte neskutečná množství dat na disky, což by nebylo možné bez titěrné práce velkých týmů, počínaje fyziky pevných látek žijících z rozpočtu. Proč to nevidíte? Protože je to v naší malé zemi v módě?

Ivan Nový 10.8.2009 18:54

Re: certiku,

Ano, a na začátku jsou ti podivíni, kteří do systému vnášejí inovaci. Proti tomu stojí státem řízený výzkum, který inovace postrádá.

JH 10.8.2009 18:48

Pan L je těžký a nenávistný psychopat,

který se vyjadřuje k věcem a lidem, co vůbec nezná. A kdyby znal, tak by kvalitu nedokázal posoudit, např. pedagogickou kvalitu Jarníkových učebnic. Nebo má vztek, že se po Jarníkovi jmenuje ulice a po "L" ne :-)

MP 10.8.2009 18:46

Re: ČSAV?

Veřejnost by měla vyžadovat populární informování vědců o předmětu a výsledcích jejich bádání.

Není takový postup příliš náročný, složitý, neobjektivní, těžkopádný a rozporný ? Nebylo by lepší rovnou zveřejňovat ( lépe než dosud ) počty grantových přihlášek, které každá vědecká organizace podala a zúročila a udělat pak z toho tabulku "úspěšnoti" vědeckého bádání pro blaho vědy  ?

certik 10.8.2009 18:38

Re: certiku,

Prosimvas nedivte se te plosne podpore vedy. Je to docela racionalni reakce na to co se stalo. Na zacatku atomovyho programu stalo par lidi, co se schazeli v kavarne ve Lvove a delali si do kapsy takovy bezvyznamny formalni matematicky uvahy. Na konci byla uplna zmena svetovyho usporadani. Nikdo nemoh predvidat, ze se to takhle vyvine. Racionalni clovek se musi ptat, kdy se neco takovyho stane znovu a jak si to nenechat utyct. A samozrejme ze je napred par podivinu, pak se o to zacne zajimat armada, a az hodne vzadu pokulhava soukromej sektor co zacne stavet nejaky ty jaderky.

A voni se takovy veci taky neustale dejou. Ja namatkou menuju geneticky inzenyrstvi a kodovani verejnejma klicema. Ten kdo prvni zvladne poradnej kvantovej pocitac ovladne svet--a vy si myslite ze na takovouhle vec lidi nebudou plosne davat penize?

Pete Brich 10.8.2009 18:35

Vy asi budete někdo na volné noze, tosku, který o vydělávání peněz ví jen to, že se pro ně někam zajde.

;-D;-D8-o:-):-/:-(;-(PB

Ivan Nový 10.8.2009 18:24

A čertíku,

víte co je nejhorší, že od té doby stát začal nasávat peníze, i pod záminkou podporování vědy, které dnes vědě chybí :-)))

certik 10.8.2009 18:18

Re: Ano

No to sou vselijaky vosobni spory. Taky se ted najde v akademii dost dukladne nasranejch lidi co ziskali ten dojem ze dalsi diskuze s jistymi politickymi predstaviteli je zbytecna. V nekerejch pripadech sou to tezky vahy.

Sou taky lidi co Klausovi nemuzou zapomenout tu vostudnou habilitaci a profesuru a pokousej se ho tak nejak ostrakizovat. Moc moudry to asi nejni.

Ivan Nový 10.8.2009 18:13

certiku,

jistě, to už ale byla patologie. To už bylo jen kopírování osvědčeného vzorce. To hlavní se odehrálo před první světovou válkou a dříve. Tam byl počátek toho všeho. A co přinesly státní investice do vědy a válečné zakázky? Jiný osvědčený vzorec, bohatnoutí na státních zakázkách.

certik 10.8.2009 18:08

Re: Je to trochu jinak.

No zapominate tam na jeden statem financovanej program kerej vyprodukoval atomovou bombu, a jinej statem financovanej program, kerej rozkodoval enigmu, a jinej statem financovanej program kerej vyprodukoval radar, takze vo ty nezbytnosti k preziti konkretne v pripade Velky Britanie by se dalo uspesne argumentovat.

Ale HLAVNE, HLAVNE zatajovat zakladni fakta co se nehodi. To je zaklad vseho.

tosek 10.8.2009 18:01

Re: "... dočkali jen slohového cvičení pana účetního, že nejprve si na vědu (kulturu, zdravotnictví, veřejné školství, ekologii a jiné zbytečnosti) musíme vydělat ..."

To jsou pravdy právě jenom pro pana účetního, který nezná nic jiného než kolonky "má dáti" - "dal".

Ivan Nový 10.8.2009 17:58

Rudolphe,

neobhajuji dotace soukromým firmám. Stát by měl omezit výdaje. Všechny. Peníze z EU jsou špinavé peníze, protože vytvářejí vnitřní dluh.

Ivan Nový 10.8.2009 17:52

Je to trochu jinak.

Geneze masivního financování vědy byla jiná. Na začátku byli američtí podnikatelé, kteří na vědeckých poznatcích báječně zbohatli. Časem to státy vedené levicovými politiky (Hitlerovo Německo, Stalinovo Rusko) začaly napodobovat, "vylepšili" financování vědy, které na svá bedra převzal stát a stalo se plošné, u vědců vznikl falešný dojem, že financování vědy je nezbytná věc pro přežití státu. Ale co těm státům dodnes chybí? Co to opičení nepřineslo? No chybí ti draví podnikatelé, kteří by chtěli na vědě zbohatnout.

Pete Brich 10.8.2009 17:47

"... dočkali jen slohového cvičení pana účetního, že nejprve si na vědu (kulturu, zdravotnictví, veřejné školství, ekologii a jiné zbytečnosti) musíme vydělat ..."

To je svatá pravda a nejen pana účetního. Ovšem ekonomické zázraky ČSSD v podobně montoven s daňovými prázdninami způsobily výpadek příjmů ve státním rozpočtu. Byli jsme skromní a stačily nám jen daňové příjmy z mezd zaměstnanců. Teď je ekonomická krize a z plátců daní se stávají pobírači dávek v nezaměstnanosti v čím dál větší míře.

A teď by se ty nemalé peníze věnované nadnárodnímu kapitlu náramě hodily. Třeba na financování vědy.

PB