20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Dědek 9.8.2009 14:34

Tak to počítám!

Třetina populace bydlí v panelácích. Tedy z hruba 3 miliony. Z toho je asi tak "baj voko" třetina důchodců, tedy asi 1 milion. I když si nežijí úplně špatně určitě nemají na to obstarat si jiné bydlení. Co s nimi? Co takhle zprovoznit plynové komory v Osvětimi?:-/

Malá Násobilka 6.8.2009 23:39

Nejhezčí bydlení v Praze

Při návštěvě Prahy jsem hodně jezdil tramvají a autobusem a tak jsem s úžasem pozoroval špinavou šeď stísněných bočních ulic v okrajových čtvrtích i středu Prahy ve staré zástavbě - Libeň, Karlín, Dejvice, Nové Město atd, prostě všude. Jako zázrak pak na mě působil Prosek a Letňany, když jsem vylezl z metra a viděl tu spoustu zeleně ve které byly čisté nepřehuštěné paneláky u širokých chodníků a silnic. Všude daleký výhled a čistý vzduch. Jako běžné bydlení se mi to z Prahy zdálo nejlepší co jsem viděl.

Hadí oči 6.8.2009 22:04

Re: . . . auto (raději dvě) jsou nezbytností ...

V těch domečkárnách přece nebydlí žádní domkaři, kteří by nakupovali do igelitky v Albertovi.

Vetchý 6.8.2009 22:01

Autorce

Pamatuji se jak mnoho lidí bydlelo ještě v 50tých letech. Suchý záchod, voda v putýnce ze studny, ohřev na plotně. Koupelna, plechová vana tak jednou za 14 dní, mnohdy pro celou rodinu. Byty z hromadné výstavby zhruba od počátku 60 tých let představovaly pro velko část společnosti hotový zázrak . Větší pokora by autorce neuškodila.

Papouch 6.8.2009 21:47

Re: Dve poznamky

pro srovnani - Londyn s populaci srovnatelnou s CR zabira zhruba 60 na 100 km a sklada se prevazne z radovek

Jura Jurax 6.8.2009 21:01

Re: Jestli kouřili architekti nevím.

O to, že kobercová zástavba domečků  - v podstatě paneláky naležato - skýtá pravda zpravidla větší byty někdy i s lepším standardem než v běžném paneláku (i "paneláku", co se staví dnes jinou technologií na ohrajích panelových sídlišť), ale zabere hodně plochy; a některé jsou ty domečkárny dost tristní ... a obvykle chybí tzv. občanská vybavenost, auto (raději dvě) jsou nezbytností ...

BK 6.8.2009 19:56

třetí všeználek

Autorce této slátaniny: pište prosím o tom, čemu rozumíte. Chápu, že byste měla problémy se uživit. Dovoluji si Vás zařadit mezi Všeználky. Po presidentu Klausovi, paní Lence Zlámalové z Hospodářských novin jste třetí.

honzak 6.8.2009 18:53

Re: Asi tak

v dnešních cenách ano. Plus 3 roky hákování při studiu  vysoké školy...

Jirka1 6.8.2009 18:40

Re: životnost

Životnost je v podstatě dána stavem nosné konstrukce. Konec životnosti se pozná tak, že spáry mezi panely se začnou rozšiřovat, z panelů odpadávat kusy betonu. Nejdříve se to projeví na balkónech, panelech fasády a až nakonec na vnitřní konstrukci. Nic tedy nikomu nespadne na hlavu, příznaků bude více a dlouhodobých. Pokud se nepřistoupí k opravě, tak nakonec přijde statik a prohlásí, že dům není obyvatelný. Takže ten samý postup, jako například u železobetonových mostů - ty jsou zatíženější a stavějí se déle, takže už se jich i dost zlikvidovalo.

Životnost 30 let byla plánovaná životnost domu i s vybavením. Je jasné, že rozvody, bytová jádra, výtahy a podobné nemůžou mít životnost vyšší. I za komunistů se trvalá stavba stavěla s minimální životností 50 let.

Jenom pro zajímavost - nejstarší panelák je z roku 1953 a nejstarší sídliště v Praze z roku 1958 (Antala Staška), domy typu G. Žádné zásadní problémy se statikou nemají. Mnohem více problematických domů je až z období 70. let, kdy se stavělo ve velkém a rychle a problémy jsou způsobeny kvalitou materiálů nebo výstavby (to samé se tedy může opakovat i dnes).

Elsie 6.8.2009 17:47

Milá dámo, když se zeptáte na paneláky zaměstnance Finepu,

nedivte se, že sní o zlikvidování konkurence. PS: Dovedu si snadno představit lepší bydlení než v paneláku, ale "developerské projekty" k nim nepatří. BTW, víte, co v Americe znamenají "Projects"?

žibřid 6.8.2009 17:30

Re: Je krize, lidi si neberou hypotéky, developerům lezou tlustý do tenkejch,

Já jsem nepsal o lidech, ale o prostředí. Souhlasím, že lidi jsou také důležití;-) Nicméně jsem rád, že nebydlím na současném Proseku (znám ho dobře, jezdím tam stále za rodiči), ale v normálním městě s ulicema. Pavlačáky mají pavlač pro setkávání lidí (v paneláku nikoho nepotkáte a nepoznáte), malé byty (to mají paneláky taky) a společné záchody (to mají paneláky zaplaťpámbu vlastní), takže celkově nula od nuly pojde, ale paneláky neudělají město, takže pavlačáky vedou. Zatímco meziválečné činžáky jaou proti panelákům Buckinghamský palác!!

Hasan 6.8.2009 17:28

Re: Jděte se podívat

Přesně.Na stavbě domků v satelitním městečku jsem pracoval.Vím jak se to staví a z čeho se to někdy staví.Zlatý panelák.Opravdu.Člověk by musel na stavbu svého budoucího domu chodit každý den a kontrolovat jak kvalitu práce,tak i použité materiály.Není lepidlo jako lepidlo a není malta jako malta.Neplatí to ale na všechny stavitele stejně.Někde to dělají poctivě a jinde to odfláknou jak to jde.

vita 6.8.2009 17:16

Re: Je krize, lidi si neberou hypotéky, developerům lezou tlustý do tenkejch,

Mimochodem - nepřál bych vám, aby se k vám do Vršovic nastěhovali cikáni z Nuslí. Dokážou vybydlet předválečný dům stejně jako panelák. Ostatně předválečné pavlačáky - proti tomu je panelák Buckinghamský palác.

vita 6.8.2009 17:14

Re: Je krize, lidi si neberou hypotéky, developerům lezou tlustý do tenkejch,

Prosek je ukázka nejméně povedeného pražského sídliště, kde bylo "průmyslové" výstavbě obětováno vše. Včetně těch baráků o mnoha vchodech, které stojí kvůli stavebnímu jeřábu - jedna dráha a stavělo se furt.

Ale oproti počátkům, které byly jak jsem je popsal, se to sídliště zlidštilo. A hlavně po 90.kdy vznikly krámky, hospůdky. Je pozoruhodné, jak snadno se dá z krabice udělat solidní prostředí - vestavět cihlovou zídku, nějaké dřevěné podhledy, dřevěné stoly místo umakartu - nic za milióny a výsledek je značný.

Zrovna tak mohli ten Prosek totálně zničit a vyrobit z něj slum. Poměrné dopravní odtržení dokud nebylo metro a jezdilo se po estakádě by tomu napomohlo. Čili, ano, jsou místa, která mohou svádět... Ale svedou jenom lidi. A ti z nich udělají hrůzu. Nebo ne.

m. 6.8.2009 17:05

Jděte se podívat

jak se staví nové domy abudete si se mnou říkat zlatej panelák.

vita 6.8.2009 17:04

Re: Asi tak

I moje matka splácela anuitu. Z té 1/3, kterou nám stát půjčil. Dům je cihlový, obydlený od r. 1962, splaceno bylo někdy začátkem 90.let.

Ani moc dlouho nečekala - tenkrát ještě všichni předpokládali, že zanedlouho dostanou státní a družstva? kdo by platil (a makal) když nemusí...

mol 6.8.2009 16:33

Re: moudrá autorka se

Drtivá většina sídliště Spořilov je ovšem z cihel.

Ika 6.8.2009 16:07

No jistě ...

Copak, paní autorko, kšefty nejdou ? Chtělo by to rozhýbat trh ? Mám návrh - co takhle šrotovné na byty , dost se divím, že Vás to nenapadlo ...

Minutus 6.8.2009 15:56

Re: Podplacená autorka

R^

Minutus 6.8.2009 15:55

Re: Asi tak

18k? To je zadarmo, ne?

Minutus 6.8.2009 15:54

Re: Asi tak

Souhlas, to bylo opravdu na ho.. Stejně jako dodnes regulované nájemné.

Minutus 6.8.2009 15:52

Re: paneláky hned tak nezmizí

Zatím se jim to sakrqa vyplácelo a tak se jim nechce ze kšeftu, když teď jde dolů. Někde ale může ten pozemek mít větší cenu, než ten panelák, co tam stojí. Pokud nemá třeba 20 poschodí a není tam luxusní hotel. :-)

Minutus 6.8.2009 15:49

Re: Novostavby

:-D:-D:-D

Honza z podhůří 6.8.2009 15:46

s autorem nesouhlasím

Tvrdit tu pomalu, že do 20-ti let nyní zrekonstruované paneláky spadnou, to je, nezlobte se, fakt blbost na entou! Čučí z toho snaha organizovat lidem bydlení - jako by nestačilo, že stát programově léta cpe peníze jen do různých panelprogramů a ten kdo chce bydlet jako člověk v domku na vsi si musí vždy vše zařídit za vlastní (a bylo tomu tak vždy). Nechci ale od státu nic, než stejné podmínky - ať si každý své bydlení platí ze svého - takhle z daní co ze mně "vymlátí" financuji bydlení bůhví komu a na vlastní mi nezbývá (a musím to řešit hypotékou, což je "z bláta do louže").

Lukas B. 6.8.2009 15:37

Re: ju a k té nové výstavbě --- koukali jste se někdo - z čeho se nyní staví?.

ale jasně, nic ve zlym. ale jádrová omítka se taky dělá - třeba na porotherm (tj pálené cihly s malejma dutinama). to má zase jiné výhody.

Minutus 6.8.2009 15:23

Re: ju a k té nové výstavbě --- koukali jste se někdo - z čeho se nyní staví?.

To asi budete mít pravdu.

Minutus 6.8.2009 15:21

Re: Byl to omyl

Tohle tak zase úplně pravda není. Narozdíl od zmíněného SSSR tady komunisti rozjeli stavby svépomocí, což poněkud odporovalo jejich ideologii, spíše šlo o imitaci amerického snu. Jenže opravdoví komunisti u nás byli poměrně vzácným jevem a navíc nebývali moc u vesla. Po 68 byla většina komoušů jen tak naoko. Jinak by dodnes vyhrávali volby, kdyby každý "bývalý" volil KSČM.

honzak 6.8.2009 15:21

Re: ju a k té nové výstavbě --- koukali jste se někdo - z čeho se nyní staví?.

děkuji za moderní názvosloví! Já svépomocně stavěl v 70 letech a plynosilikát se dával jen pod parapety oken (kvůlitepelné izolaci těles UT.

Minutus 6.8.2009 15:18

Re: Byl to omyl

Takové domy se tam nestavěly. Pouze velké předrevoluční byty se rozdělovaly na tzv. komunální.

honzak 6.8.2009 15:17

Re: Asi tak

jen pro úplnost - byla i tzv. svépomocná družstva. Tam se neodpouštělo nic, anuita se musela splatit. 30 let starý 3+1 s garáží v baráku mě před 10 lety přišel na 18 litrů! Pravda, předtím to taky něco stálo.