25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: O Úplavici

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
g 3.8.2009 10:33

superkonduktory

Jen drobnost: 'Superconductor' se preklada do cestiny jako 'supravodic'.

Pro doplneni: Supravodice/supravodivost se deli na dva typy a BCS teorie (podle svych tvurcu Bardeen-Cooper-Schriefer) vysvetluje supravodivost I. typu. Supravodivost II. typu (nekdy oznacovana jako vysokoteplotni supravodivost) zatim nebyla dostatecne vysvetlena, ackoliv se supravodice II. typu dnes temer vyhradne pouzivaji (oproti I. druhu), napr. v cryo-magnetech s velmi vysokymi magnetickymi poli, jake clovek muze 'pocitit' treba pri vysetreni MR tomografem.

Michal Konstacky 3.8.2009 11:09

Re: superkonduktory

Diky!! Ja jsem si myslel, ze to bude jinak a pak jsem se zapomnel podivat.

Michal Konstacky 3.8.2009 11:21

Re: superkonduktory

diky moc za upresneni!!  

Augustus 30.7.2009 14:41

Moc pěkné

Téma akademiků a publikace je velmi vděčné (kdo někdy jen nosem zavadil o nějakou univerzitu, jistě zná pár historek) a je třeba si z něj střílet, aby již konečně padla takřka posvátná úcta, které se české univerzity a jejich establishment dost nezaslouženě těší u nezasvěcené veřejnosti. Lidé by se asi divili, čemu všemu se dá říkat odborná publikace či vědecká práce.

J.G. Pašek 29.7.2009 23:03

Tady u nás se objeví NP trochu po 6 večer . . .

 = v ČR je už po půlnoci, kdy už slušní lidé v ČR jsou pod dekou a tulí se k někomu  jako v šuplíku  dvě lžíce . . . .

Mně osobně se ten akademický švindl "Publish or Perish" netýká, ale říkal jsem si, kde se ten chlap všude toulá, když dokáže vyštrachat Zivu K. a Dr. O. Uplavici  . . .   holt, je Vám dáno. 

Úsprně vypilované věty, příjemný humor  . . .  moc hezky jsem se pobavil.  Škoda, že se to ve škole nevyučuje a v apatyce není k dostámí . . .

Michal Konstacky 30.7.2009 10:31

Re: Tady u nás se objeví NP trochu po 6 večer . . .

Diky moc za komentar!!  Udelal mi radost stejne jako zbytek diskuse!!

Vetsina vedeckych ci medicinskych disciplin se snazi uchovat si jakesi mysterium, ktere  dodava vetsi vahu oboru a budi dojem dulezitosti  vsech zucastnenych. Ja si myslim, ze trocha humoru a nadhledu to cele pomuze  zlidstit a zpristupnit ostatnim. A mozna u nekoho vzbudi zajem si to precist dal, protoze tohle je jen zacatek cele te (pro me)  fascinujici detektivky.

Diky jeste jednou!!

BOMBON 29.7.2009 10:44

pekne, usmevne

R^

Barik 29.7.2009 8:26

Pekne vysvetleno.

Jenom bych rad vedel kolik lidi v cesku  ma h-index 32 a publikuje clanky v casopisech s dvoucifernym IF? Obavam se clovek s nekolikanasobne nizsimi hodnotami je tady za hvezdu ...

Honza 29.7.2009 10:01

Re: Pekne vysvetleno.

Vaclav Horejsi, UMG AV CR, Pavel Hobza, UOCHB AV CR, Antonin Holy, UOCHB AV CR - vsichni h-index kolem padesati, celkovy pocet citaci 4000 a vic; Pavel Martasek , LF UK, h-index 32, nekolik tisic citaci....Par by se jich naslo.

PL 29.7.2009 1:22

Citace

A proc se vlastne pro posouzeni kvality publikace, autora a casopisu nepouziva neco jako Google PageRank? Cim vic je dany clanek citovany, tim ma vetsi vahu a tim vice jsou centny v nem citovane prace?

Na internetu to funguje perfektne, v publikacich by mohlo take. A data jsou daleko snaz k dispozici a ve strovnani s internetem je jich daleko mene (i nez kdyz panove s google zacinali a meli par serveru v garazi)

PL 29.7.2009 1:31

Re: Citace

Aha ... odpovim si sam: http://www.eigenfactor.org/whyeigenfactor.htm

Ale zjevne se tomu komunita celkem brani ... je to jen tim, ze je to neco noveho, nebo to ma nejake hlubsi koreny?

Petr Skůpa 31.7.2009 23:39

Re: Citace

Neřekl bych, že se komunita brání. Spíš je opatrná, ale v principu si něco adekvátnějšího než IF přeje. Eigenfaktor by mohl být kandidát. Je to, ale celkem nová věc a chce to prověřit, nemá-li to mušky.

Já jsem existenci eigenfaktoru objevil až tohle léto (resp Eigenfaktor vyhodnocuje váhu časopisu a ta se pat teprve normalizuje podělením počtu vydaných článků a tímto teprve vzniká číslo, které by nahrazovalo IF - a toto číslo mělo název který si nepamatuju, něco jako Article Impact Value nebo Article Imact ...něco).

Možná se ještě chytí.

Má výhodu, že respektuje oborová citační specifika, vypočítává se za 5ti leté (místo 2-letého) citačního období, nezahrnuje selfcitace a ano vypočítává se vážením hlasů principielně podobným jako u pageranku v Googlu.

Ivan Nový 29.7.2009 8:12

PageRank je nesmysl,

jeho vinou vznikla dnešní krize. PageRank totiž brání inovacím. Vytváří totiž citační zátky. Znáte to sám, v roce 2003 se objeví nějaký problém, hodně se řeší a cituje, pak zájem opadne, v roce 2007 někdo publikuje jeho nové řešení, ale to už zapadne, protože vyhledávače na prvních místech umísťují odkazy z roku 2003 a k tomu řešení z roku 2007 se nikdo neprokliká, má příliš malý PageRank.

Zephir 29.7.2009 10:51

Re: PageRank je nesmysl,

To je hloupost, sám na webu a Google Scholars hledám často a nově zaindexovaný stránky z vyhledávače lezou vždycky jako první.

Ivan Nový 29.7.2009 13:01

Re: PageRank je nesmysl,

To ovšem nemusí být podle mého scénáře, může jít o oblast, která se mění v čase rovnoměrně.

insider 29.7.2009 10:59

Naivko!

;-DNěco jako PageRank z Googlu? A ty víš, jak přesně PageRank doopravdy funguje? A ví to někdo kromě pár lidí z Googlu?

Ojebavač Marxe 29.7.2009 11:38

Re: Naivko!

Plus Ultra: A ví to VŮBEC NĚKDO? "Máme tady takovou tu věc co dělá PINK a stála hrozně peněz (Smysl života, Monthy Python)?

Znám SW aplikace o kterých se vím jen tolik, že fungují ;-)

Ivan Nový 29.7.2009 13:03

Re: Naivko!

No problém je spíše v tom, že Google funguje jako cenzor, neposkytuje vám originální informace, které hledáte, ale jen ty, které už hledal někdo před vámi.

Zen 29.7.2009 20:25

Re: Naivko!

8-o8-o8-o8-o8-o

Sancta simplicis!

A to mate odvahu se k necemu vyjadrovat?

Ivan Nový 29.7.2009 20:43

Zene,

ono to funguje tak, vy a nebo kdokoliv jiný na stejný dotaz dostane stejné pořadí relevantních odkazů, takže je větší pravděpodobnost, že se vaše následné asociace, a nebo kohokoliv jiného, budou ubírat stejným směrem. Dříve to bylo jinak, lidé chodili do knihoven, a každý si vybral různé zdroje informací, podle toho, jaké byly k dispozici, o kterých slyšel, nebo co zrovna nebylo půjčené. A to, o čem pak následně přemýšlel, bylo zákonitě různorodější. A tato změna se musí projevit. Google má na kulturu podobný vliv jako TV, jen v jiné oblasti.

Jenda 30.7.2009 1:11

Re: Naivko!

A tomu ty ktere hledal nekdo pred nim a tomu ... nejak nevim kde to vzalo ty prvni informace.