25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr Běhounek 27.7.2009 22:57

Ekoterorismus

Ano, zemědělská činnost produkuje více jak 90% CO2, deset kontajnerových lodí vyprodukuje více škodlivin než všechny automobily na celém světě. Ani zemědělskou činnost, ani lodě nikdo neřeší. Mám obavy, že je to proto, že z toho nic nemají, ale envirotechnologie, to je business. Je jedno, že větrná elektrárna vyprodukuje měně energie než za svůj životnost spotřebuje (výroba, doprava, instalace, údržba, likvidace), je jedno, že se spotřebuje více nafty na přísady do paliv než kolik tyto přísady ušetří paliva. To mi staví na stranu pana presidenta.  :-(

para 28.7.2009 10:36

Re: Ekoterorismus je taky terorismus.

P. Běhounku tvrdíte demagogie - např: ... Je jedno, že větrná elektrárna vyprodukuje měně energie než za svůj životnost spotřebuje.... Pak není divu, že děláte demagogickžý závěr a analogicky se stavíte za presidenta i v tom, že jste ignoroval fakta. Např ty zmíněné větrné ekektrárny mají energetickou návratnost 10 až 60 podle tohp zdali je v čechách či v Dánsku a kde konkrétkně. Oproti tomu se dnes ropa mimo blízký východ těží už jen s návratností cca 15! viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI  Kdo ignoruje toto poznání a nehledá fakta přihrává k urychlení skázy společnosti. To děláte Vy i pan president - ten ale na rozdíl od Vás tak rafinovaně, že je světově nepřehlédnutelný - a to je je motivem jeho jednání.

Petr Běhounek 28.7.2009 18:27

Re: Ekoterorismus je taky terorismus.

PS: návratnost větrných elektráren udávají ti kdo z nich mají profit, v praxi těchto čísel nedosahují, je to jako s úsporkami, jejich životnost je několikanásobně nižší, než výrobce udává

Petr Běhounek 27.7.2009 19:50

ČSSR, MLDR, NDR

Děkuji za věcnou diskusi. Zmínil jste zásadní faktor, který si mnozí kritici let devadesátých nepřipouštějí. I přesto, že jsem jím také, uvědomuji si katastrofální situaci mnoha českých podniků. Ježek tvrdí, že podniky chtěli prodat, ale nikdo je nechtěl.

Věc, ale nestojí tak černobíle jak jste ji popsal: privatizace nebo budování socialismu. Otázka zní zda byla privatizace připravena kvalitně a zda nedošlo k chybám, které jsou kritiky hodné a není pro ně omluva.

Podle mého soudu došlo ke kritice hodnému zanedbání právního rámce a zajištění vymahatelnosti práva. Vzhledem k tomu, že nám to opakovaně zdůrazňoval MMF, WB aj. již v devadesátém roce, tak to považuji za neomluvitelné.

Většina rozkradených podniků (znám kauzu Škody Plzeň) nebyla řízena podle zásad krizového managementu i přesto, že v ní působilo několik zahraničních poradců, kteří zásady dokola opakovali, vedení podniku postupovalo podle jiného scénáře. Opravdovým výsměchem bylo udělení titulu manažera roku Soudkovi, v době, kdy Škoda  měla katastrofální likviditu, její předlužení bylo neomluvitelné. Tak to probíhalo v mnoha dalších podnicích.

K inflaci v devadesátých letech: Maďarsko v rámci Bokrosova balíku zvolilo devalvaci měny a tím vytvořilo opatření pro konkurenceschopnost ekonomiky, která byla do začátku tisíciletí v lepší kondici než naše, socialistické vlády tuto kondici zneužili a neomezeně si začali půjčovat a uplácet voliče, tak jako Špidla, Gross, Sobotka (Zeman musel), výsledky vidíme dnes. ČNB (na příkaz Klause) zvolila restriktivní politiku nízké inflace, která udělala naše zboží a firmy nekonkurenceschopné, tím je srazila na kolena (podobně jako v NDR) a většina jich padla. Uměle nízká inflace byla několikanásobně vykoupena. K problematice NDR jen krátce: ze dne na den se ekonomika NDR stala nekonkurenceschopnou vzhledem ke směnému kurzu marek a také přístupem k práci socialistických němců, který se nezměnil napumpováním peněz.

H.K. 27.7.2009 20:55

Re: ČSSR, MLDR, NDR

...ke kritice hodnému zanedbání právního rámce a zajištění vymahatelnosti práva.... To je pravda, ale po zkušenostech s právníky si troufám říct, že by do dnešní doby nebyl privatizovaný ani suchý záchod v Horní Dolní. Považuji za důležitější rychlost. Podstatně větší zlodějiny, bez možnosti právního postižení, by se odehrály při koexistenci soukromých firem a tzv. celospolečenského vlastnictví. Volná tvorba cen by umožňovala velké krádeže s malým psacím strojem, svazkem faktur a jedním telefonem.

 Uměle nízká inflace byla několikanásobně vykoupena. Jsem důchodce a hájím si svoje. Pro důchodce , který si uložil pár korun na přilepšení v důchodovém věku, je důležité, aby peníze nesežrala inflace. Důchodce si už nemůže většinou přivydělat a nedá se předpokládat, že z průběžně financovatelného důchodového systému někdo vyžije.

Jinak s Vámi souhlasím.

Petr Běhounek 27.7.2009 22:28

Starobní důchody

Dobrý den, není to buď a nebo: pomalu a v právní prostředí nebo rychle a v právním vakuu. Šlo to udělat alespoň s určitou úctou k právnímu státu a bez zdržování. V průběhu se snažit právní otázky vylepšovat a hlavně jim neupírat význam. Vzhledem k tomu, že právní rámec byl zlehčován považuji to za neomluvitelnou chybu, která nás stále stovky miliard, o to  máme dnes nižší mzdy a důchody.  

Není to buď a nebo: nízká inflace a bohatství nebo vysoká inflace a chudoba. Kdyby došlo k implementaci právních zásad, méně podniků by bylo rozkradeno. Kdyby ČNB zvolila expanzivní politiku, naše podniky by vyráběli levněji, bylo by více práce a zahraničních investic (z V4 jsem jich měli nejméně). Rychlost privatizace mezi V4 se nijak nelišila, ale lišila se ekonomickými a právními nástroji. Oba faktory by znamenali vyšší HDP, což by se odrazilo ve valorizaci důchodů. Podle nejoptimističtějších odhadů by dnešní průměrný důchod byl cca dvacet tisíc, při stejných maloobchodních cenách. Možná by to pro Vás bylo výhodnější než o něco nižší inflace, která byla cca o 10% nižší než v Polsku (kde byla z V4 nejvyšší). V ČR byla průměrná inflace od 1990 do 1998 16,15% (v roce 1991 56,6%).

:-) 27.7.2009 23:20

Re: ČSSR, MLDR, NDR

Podle mého soudu došlo ke kritice hodnému zanedbání právního rámce a zajištění vymahatelnosti práva. Pokud by se konalo dle představ kritiků s podobným názorem, tak by nebylo téměř co privatizovat. Většina podniků by byla ještě před tím než by došlo, k tomu o čem píšete, rozkradena a nebo by padla. To si myslíte, že by během dvou let byl někdo schopen vyplodit rozumné zákony a parlamet je schválit , policie podle nich vyšetřovat a soudy je aplikovat? Nesmysl. Politici (poslanci) nebyli vůbec schopni vyplodit v tom směru nějaké zákony pro totální neznalost problematiky. Policie a soudy na tom byly stejně, ne li hůře, z personálních důvodů.

Ve vámi zmiňované NDR nepadly všechny podniky pro neschopnost konkurence jak je často uváděno. Byly tam odvětví, které byly doslova vykradeny i když konkurence schopné byly a u některých dalších stačilo restrukturalizovat. Doporučuji zjistit, jak třeba byla privatizována jistá část chemického průmyslu. A kdo za ni dostal pěknou trafiku po ukončení politické kariéry. A to v Německu veškeré zákony byly!

ČNB (na příkaz Klause) zvolila restriktivní politiku nízké inflace, která udělala naše zboží a firmy nekonkurenceschopné, tím je srazila na kolena To je nesmysl jak Brno. Klaus ČNB nemohl nic přikázat pro její nezávislost. Naopak ČNB v čele s Tošovským proti vůli Klausovy vlády dělala tak tvrdou restriktivní politiku, že došlo k tak zvaným balíčků. Stačí vzpomenout kdy těsně před balíčky bylo v ekonomice tak málo peněz, že se bankám oplatilo tři týdny dávat na vklady 100%úrok. Zajímavé bylo, že po odchodu Tošovského z ČNB byla tvrdá restrikce odstraněna a ekonomika začala nabírat dech.

:-) 27.7.2009 23:22

Re: ČSSR, MLDR, NDR

S tím krizovým řízením, spíš neřízením podniků máte pravdu. Podniky nebyly ani tak rozkradeny, jak blbostí managementu znehodnoceny a zadluženy. Např. Saudek koupil těžkou kovárnu v NDR, která následně padla. Pak zase koupil jemnou válcovnu hliníkových plechů, ač neuděl průzkum trhu a neměl zajištěn odbyt. Podobné to bylo i v dalších podnicích, třeba ZPS Zlín nákup akcií Tosky, kdy byly na vrcholu a následný její pád, pak nesmyslné koupení části Zbrojovky Vsetín. Tak lze pokračovat, Zetor Brno, Poldovka, atd. Někteří šéfíci si chtěli postavit pomník nesmrtelnosti své ekonomické zdatnosti a dosáhli opaku. Byli i tací co cíleně tunelovali.

Petr Běhounek 28.7.2009 0:08

Re: ČSSR, MLDR, NDR

Dobrý den,

a) když opomineme nadšení a rychlost, se kterou se dokázaly přijímat zákony po pádu komunistů a zvolili bychom tu nejhorší variantu, o které jste psal, tak to nebránilo tomu, aby byl právní rámec zdůrazňován, a byla snaha o jeho vymáhání na základě komunistických zákonů (krádež, podvod, zpronevěra, aj.), promlčecí doba trestného činu je 10 let, to by se snad stačilo. Problém byl v tom, že dodržován práva nebylo podporováno a exekutiva nekonala. To byla bezesporu chyba.

b) omlouvám se, bylo to unáhlené, Klaus za restriktivní politiku lobboval, bylo to pro něj velmi důležité z politického hlediska. Role Klause je druhořadá, důležité je, že restriktivní politika byla chybná

Petr Běhounek 28.7.2009 0:28

Re: ČSSR, MLDR, NDR

Dobrý den, pracoval jsem ve Zbrojovce Brno. Bylo to strašné, vedení udržovalo podnik v klinické smrti, jen proto aby inkasovalo státní subvence. Je zajímavé, jak dnes Klaus evropské subvence odsuzuje, když byl jeden z těch kdo jich tolik rozdal, asi zmoudřel :-D. To, že někdo někoho podplatil, aby mu z peněz všech dal několik miliard, je jedna lumpárna. Druhá lumpárna je na straně tehdejšího ministra financí nebo premiéra, že si  tyto peníze nenechali "vyúčtovat". Ideální by byl případ amerických subvencí dnes, kdy když něco dají, dostanou za to podíl ve firmě a chtějí peníze vrátit (neřeší to vše, mnoho se jim toho nevrátí), ale důležitý je princip.

Hradec 27.7.2009 16:51

Re: Ad. Re: Pane : para IP: 86.49.46.xxx VARUJI........:

Vyborne. Nebyt vyvlastneni Indianu v USA, nebyla by krize r. 192í. Nebyt kolonizace Afriky, Asie a L. Ameriky, nebylo by narodneosvobozovaci hnuti. Nebyt Bile Hory, nebylo by obrozeni.  Nebyt cerne, nebyla by bila. To je fakt logika.

H.K. 27.7.2009 17:02

Re: Ad. Re: Pane : para IP: 86.49.46.xxx VARUJI........:

Nebyt vyvlastneni Indianu v USA, nebyla by krize r. 192í.

Nebýt Loděva, nebyla by vynalezena loď. Pokud by nebyly lodě a Kolumba   nebyla by Amerika. Nebýt Amerika nebyla by krize.

Hradec 27.7.2009 16:58

Re: Ad. Re: Pane : para IP: 86.49.46.xxx VARUJI........:

stat si ma hlavne vlastni cinnosti vzajistovat sam. Chce stat stavet dalnice? At je stavi statni podnik Dalnice, s.p. Atd. Nejhorsim studnou na penize nejsou tzv. socialni dvak,y, ale tzv. verejne zakazky. Ohromna korupcni cerbna dira, v niz konci moje - vase - nase panize. Podivejte se na urady, ministerstva atd. - kolem kazdeho krouzi desotiky a stovky eserocek, ktere zajistuji uklid a prani zaclon atd. a ktere na hlavu dostavaji 300 korun a zamestnancum, zhusta otrokum z UK atd. vyplaceji z toho 10%. A majitele techto tzv. firem vykladaji o svobode podnikani. Je to hnus. A jestli nekdo ma pocit, ze jde o bolsevicke kecy, at se podiva na USfilm Volny pad s Douglasem. Tam je vcelku vsechno.

Ivan Nový 27.7.2009 18:06

Hradci,

no to by těch dálnic moc nebylo, a materiál by se stejně rozkradl.

D.M. 27.7.2009 15:08

veno, veno

Vasku, Kikino, Kluku, nebo na co vlastne slysis. Prida mi, ze jsi ekonomii absolvoval tak nejak vecerne v ramvi VUMLu - neco jako v Marecku, podejte mi pero.

Myslim, ze zadny normalne uvazujici clovek nemuze z ust neco podobneho vypustit. Rv

libero 27.7.2009 15:58

Re: veno, veno

Dle sebe soudíte?

Petr Běhounek 27.7.2009 13:52

BANÁNOVÁ REPUBLIKA

Co EU zavinila a udělala špatně?

Do této doby byly její kroky pro nás spíše záchranou. Místo abychom si to přiznali, jako každá zamindrákovaná nula, tak děláme ramena. Která byrokracie, v rámci přístupových rozhovorů, po nás chtěla vyřešit katastrofální stav bankovního rezortu, která byrokracie nám posílá miliardy eur, abychom se vzchopili, zvýšili životní úroveň a národní bohatství a mohli se stát sebevědomými dárci, kteří pomáhají ostatním a ne jen chudáky, kteří natahují ruku. Všichni křičí o nedostatku pravidel a když je někdo vytváří tak nadáváme. Nenadávejme, ale podílejme se na jejich lepší podobě. >-

Ivan Nový 27.7.2009 13:55

Re: BANÁNOVÁ REPUBLIKA

Stav bankovního sektoru vyřešil trh krachy bank. V EU tomu není jinak, EU své banky neuchránila, bankovní sektor v EU řeší taky až trh. Dnes.

František I. 27.7.2009 14:28

Re: BANÁNOVÁ REPUBLIKA

To si děláte srandu, nebo tyto hovadiny berete opravdu tak, jak píšete? Všechny miliardy, které dostáváme z Bruseli, jsme si poctivě zaplatili a už dva roky patříme tzv. k pláncům nikoliv příjemcům. To, že idiotské socanské vlády dokázaly pouze krást (viz. aféra tehdejšího ministra,pana Paroubka, který téměř 300 mil. EUR, určených na pomoc drobnému a střednímu sektoru vyčlenil 150 mil. na hledání firmy, která zbytek rozdělí mezi ony potřebné. Tušímže letos jsme to EU vraceli a tím prohloubili o malinko deficit.) a pan Čunek na tom nebyl na stejném postu o mnoho lepší. Naopak, drahý pane. Naše banky současnou evropskou trablí už prošly. Ovšem tím, že je socani za hubičku rozprodali, odvádí generovaný zisk a část finančních rezerv svým tzv. zahraničním matkám. Je zajímavé, že tu v souvislosti s tzv. globální krizí ještě nepadlo slovo tunelování. To, co se v EU děje, jsou úžastné tunely pro nás nepředstavitelného nedohlédnutelného obzoru a síly. A je klid. Barrosso tichonce poká za stolíkom a je zase zvolený. Milá EU to za i naše prachy tichoučce sanuje a blbi tomu tleskají.

Hradec 27.7.2009 17:01

Re: BANÁNOVÁ REPUBLIKA

Presne. Z EU jdou miliony eur na tzv. projekty, casto uplne stupidni nesmysly, ale predtim se tam musi nasypat penize z nasich dani. Kdyz slysim slovo "projekt", naskakuje mi husi kuze.

Ivan Nový 27.7.2009 18:09

Re: BANÁNOVÁ REPUBLIKA

A nejen to, financuje-li EU 50% projektu, tak si dalších 50% musíme půjčit. Když je úrok 10% a splatnost úvěru 5 let, tak příspěvek EU jde na úroky. A postavíme nesmysl, který jen podporuje ego a kapsy nadutých eurokratů.

Pete Brich 27.7.2009 14:52

Ano, zachránila nás od pěstování cukrové řepy, protože tu už žádný cukrovar není,

abychom mohli být banánováí republika, EU stanovila, jak máme být pokřivení, atd.

PB

libero 27.7.2009 16:00

"která byrokracie nám posílá miliardy eur, abychom se vzchopili, zvýšili životní úroveň a národní bohatství a mohli se stát sebevědomými dárci,

Tý vole, to bych také rád věděl která.

Ta z Brusele nám milostivě na poníženou supliku plynnou bruselštinou posílá s mnoha omezeními to, co my pošleme jim.

Pete Brich 27.7.2009 19:04

"Ta z Brusele nám milostivě na poníženou supliku plynnou bruselštinou posílá s mnoha omezeními to, co my pošleme jim."

A z čeho by žili, cestovali a rautovali, kdyby nám poslali to, co jim pošleme. Ještě by to prodražila pošta.

PB

Petr Běhounek 29.7.2009 21:32

špatná zpráva pro EUskeptiky

nevím co si mám myslet o lidech, kteří si nedokážou vyhledat základní údaje:

http://ekonomika.ihned.cz/c1-37925830-byt-v-eu-se-vyplati-cesko-dostalo-za-pololeti-o-29-miliard-vice-nez-zaplatilo

a lžou a rozčilují se, POZOR, zapamatujme si jejich IP těchto fanatiků (mnohdy se skrývají pod různými přezdívkami), asi jsou placení s fondů KSČM nebo snad KGB? ;-D

Laco 27.7.2009 13:50

Ivan Nový

Pane kolego, dopil jsem kávu a musím se věnovat jiným věcem než osvěžující diskuzi na Psovi. Přeji Vám hezký zbytek krásného letního dne.

Slapsky proud 27.7.2009 13:40

Houposti

Je hloupe myslet si ze vetsi kontrola necoho co nefunguje ( ;-Pekonomickeho zrizeni sveta ktere nefunguje, nerespektuje zakladni prirodni rovnovahu, a je samo o sobe pricinou opakujicich se katastrofalnich krachu:-P ) neco vyresi.

Ivan Nový 27.7.2009 13:42

Re: Houposti

Volný trh ale funguje, krachy přicházejí právě včas, a ne ve vlnách.

Slapsky proud 27.7.2009 14:11

Re: Houposti

Volny trh? Existuje vubec neco takoveho nebo se tim jenom ohaneji ekonomove aby meli kam svalit vinu?Muze vubec neco takoveho existovat? Ze se mame dnes relativne dobre? A co vase deti budou se mit stejne dobre? A za sto let? Dnesni fin. system momentalne mozna funguje pro vas a je mozna vyhodny pro banky a staty kde umoznuje prakticky neomezene pujcovani a zadluzovani. Ma vytka je ze nebere ohled na zakladni prirodni zakony. Penize si pani z fedu mozna muzou tisknout ale suroviny, vodu, jidlo uz ne. A o to tu ve skutecnosti jde. Nikdy neslo o ty smesne papirky slo o to vytvorit system ve kterem by se dalo smenit neco za nic, kontrolovat to nic.To je enormni nastroj kontroly mnohem mocnejsi nez armada ci nabozenstvi. Take nam to v minulosti a jeste dnes umoznilo celkem lehke zivobiti ale na ukor budoucich generaci na ktere bude mit dnesni zpusob zivota katastrofalni dopad.Mimochodel prvni priznaky se jiz dnes zacinaji projevovat...   

Ivan Nový 27.7.2009 14:21

Re: Houposti

Volný trh samozřejmě existuje. Děti se budou mít hůře, protože státní zásahy dosáhly v naší době neúnosné míry a ony budou platit za naše dluhy. "Regulace" (státní zásah) = oslabení zpětné vazby => zánik systému. Kam byste dojel, kdyby vám někdo zablokoval volant, a mohl byste jím pohybovat jen v rozmezí 15 stupňů, tak aby bylo zajištěno, že nevyjedete ze silnice :-)))