25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zíralek 3.7.2009 13:34

No co,

prý je volí inteligentní a s vyšším vzděláním. To pánové z akademie určitě jsou. Mají co chtěli a jestli si mysleli že pravicoví harpagoni se s nimi podělí, pak ovšem mysleli blbě.;-D

zíralek 3.7.2009 13:35

Re: No co,

Ale není nutno zoufat a je třeba v radě vyhledat dobrého známého, za pašalík jim možná něco odklepne:-/

zíralek 3.7.2009 13:37

Re: No co,

Jak říká Macek, čórnout pravou rukou a ne jen dumat nad výzkumy;-P

zíralek 3.7.2009 13:39

Re: No co,

Vědecká taktika tunelu, bude nyní na pořadu dne co s nějakýma virama stejně se po nich kašle;-D

zíralek 3.7.2009 13:41

Re: No co,

A pánové a dámy z rady určo AIDS nemaj;-D

zíralek 3.7.2009 13:42

Re: No co,

Ale za to mají bohatý seznam kont:-/

zíralek 3.7.2009 13:44

Re: No co,

Až zbohatnou budou tvrdit, jó obchod s akciema. Nakoupil jsem za korunu prodal za deset táců jednu.;-D

zíralek 3.7.2009 13:45

Re: No co,

Dnes je nějaké uplácení naprosto mimo mísu. Dnes se obchoduje;-D

zíralek 3.7.2009 13:48

Re: No co,

Myslím že ti z akademie své vzdělání zcela zanedbali;-P

Karla 3.7.2009 2:55

Pracoviště a granty pro aplikovaný výzkum by měly financovat firmy jako

 svůj náklad,je to opravdu tunel, aby daňový poplatník financoval podnikům jejich výzkumná a vývojová oddělení. Každé uklizečce je nutno pořídit koště, proč by aplikovaný výykum vědce, jehož práce přináší firmě profit,měl financovat stát?Debata o "citacích" je zcela od věci.Podstatné vystihl p. Pacner přesně. Pokud toto parazitování připustíme, budou zakrátko z našich vědeckých institucí a VŠ jen takové rekvalifikační kursy pro sofistikované montovny.Vládní omeyenci dokážou privatizovat už i intelektuální potenciál budoucích generací.Po nich potopa. 

 

Vzdělání bylo pro náš nevelký národ od počátku téměř jediným pilířem  národní suverenity a v za totalitních režimů jedinou oporou okleštěné osobní svobody. . Politikové, která si zřejmě vytkla za cíl odstranit český národ  z kulturní mapy Evropy z nad by  měli být prohlášeni za veřejného nepřítele.

Karla 3.7.2009 4:13

Re: oprava

1/ výstižnější než privatizovat by bylo VYTUNELOVAT.

2/ politikové, KTeŘÍ ...VYTKLI ..BY SNAD MĚLI ..

Chtěla jsem to vymazat. Proklamace nic neřeší. Jediné řešení je nevolit  " provařené kádry"parlamentních stran. Horší to být nemůže.

vsekpav 5.7.2009 11:50

Re: Pracoviště a granty pro aplikovaný výzkum by měly financovat firmy jako

To je syndrom Afrického úřednictva , rozkrást tuto zemi !CHtěl bych vidět rodinná konta úředníků v Čeku a Slovensku?!>-

Kanuk 2.7.2009 18:43

Pár poznámek

Bylo zde mnoho kritiky hodnocení vědecké práce. Je třeba si uvědomit, že pravděpodobně všechna hodnocení jsou prováděna pouze z elektronických záznamů o uveřejnění určitého článku. Ať se jedná o originální citace, nebo kolikrát je určitý článek citován v referencích. Za těchto okolností je prakticky nemožné hodnotit kvalitu publikace. Kvantita je jediná objektivně měřitelná veličina. Při čemž souvislost kvality s kvantitou je samozřejmě problematická.

Dále je třeba uvážit, že posuzování kvality může být prováděno pouze jednotlivci a proto může být neobjektivní. Kromě toho, kdyby všechny publikace měly být hodnoceny jednotlivci objektivně, počet vědců by se asi musel zdvojnásobit.

Snad v celém světě je přidělování grantů založeno na principu "já na bráchu, brácha na mne". Osoby, rozhodující o přidělení grantu obvykle nemají dostatečnou kvalifikaci v tematice grantového projektu, proto je žádost o grant zaslána posuzovatelům. Někdy i žadatel o grant má navrhnout posuzovatele, o nichž ví, že mají v jeho úzkém oboru odpovídající znalosti. V tom případě platí uvedené pravidlo, protože nikdo neshodí kámoše, jehož podporu může v budoucnosti potřebovat.

Takže je možno uzavřít, že i špatné hodnocení je snad lepší než žádné hodnocení a rozdělování peněz podle toho, jak se někdo vyspal (případně s někým).

Tomáš Ryška 2.7.2009 18:04

Královské hodnocení výzkumu

Pokud chceme kritizovat to jednooké hodnocení základního výzkumu pomocí publikací a jejich citací, měli bychom navrhnout alternativu. Jinak stále bude platit, že mezi slepými je jednooký králem. Myslím si, že tomu jednookému hodnocení je prostě potřeba přidat druhé oko. 

Když se mluví o MIT nebo o Oxfordu, nikdo si v první řadě nepředstaví obrovské množství publikací nebo citací. Co si představíme, jsou vynikající absolventi studia, jedinečné vynálezy a výsledky při popularizaci vědy. To jsou věci, které daňovému poplatníku orosí oči, aby sáhl do peněženky. A přiznejme si, že jsou to věci, kterých by vědci sami rádi dosahovali.

Vždy jsem říkal, že výzkum odtržený od vzdělávání studentů je kulhavý. Přiznejme si, že řada pracovišť Akademie je luxus, který přináší společnosti jen malý prospěch: nikdo neví, které oblasti výzkumu si udrží aktuálnost i v budoucnu. Kdyby se ale tato pracoviště okořenila přiměřeným počtem studentů, byl by zcela viditelný prospěch přinejmenším v tom, že by se zde studenti naučili základy exaktní práce, a zároveň fungovali jako určitá zpětná vazba na kvalitu pracoviště. V dnešní době výzkum končí článkem, který si možná někdo přečte. Když je na pracovišti student, odnese velikost toho pracoviště do života.

Na univerzitách je situace opačná. Studenti dělají diplomky o ničem, nikdo je pořádně nevede, školy kupují programy na kontrolu plagiátů - kdyby se studenty někdo pracoval, přece by věděl, jestli dělají dobře nebo ne!

Co potřebujeme je zbořit dichotomii mezi Akademií a univerzitami.

tmoravec 2.7.2009 21:12

Re: Královské hodnocení výzkumu

Byl jste nekdy na nejakem pracovisti AV? Vetsinu prace rukama tady zastanou studenti. Vedeckym pracovnikum vetsinou diky vyplnovani ruznych formularu, psani grantu, objednavani chemikalii a podobnym pitomostem na vedu nezbyva cas. maximalne pomuzeme radou, navrhneme experiment, ale rukama to musi provest student. Kde se studenti berou? Na vysokych skolach. Ty sice na ne dostavaji dotace, ale jejich skutecnou vyuku ma na bedrech akademie. Dovolim si tvrdit ze minimalne 1/3 ale spise vice nez 1/2 absolventu postgradualniho studia za poslednich cca 10-15 let absolvovala  prave na AV, nicmene papirove maji titul z nejake univerzity. To je cinnost, ktera sice papirove neexistuje, nikdo ji neplati, delame ji v tzv volnem case a vsechnu paradu pak shrabnou univerzity. Kdyby nebylo AV , nebyla by ani vetsina kvalitnich absolventu. tak to proste je.

Jiří 3.7.2009 10:28

Re: Královské hodnocení výzkumu

Cituji Vás" Vedeckym pracovnikum vetsinou diky vyplnovani ruznych formularu, psani grantu, objednavani chemikalii a podobnym pitomostem na vedu nezbyva cas." Tak proč se divíte, že takovouto činnost vědců z Akademie nechce stát financovat.

tmoravec 3.7.2009 11:10

Re: Královské hodnocení výzkumu

Stat bohuzel prave tohle papirovani po  vedcich vyzaduje. ja bych taky delal radeji neco jineho a uzitecnejsiho  nez sto prve hodnoceni vysledku za posledi tri roky podle stoprvnich kriterii. A nebo vite co, radsi pujdu prodavat k te pumpe nebo  se jeste lepe vratim zpatky do ameriky. Ja na tom skodnej nebudu, to tedy rozhodne ne.

JS 3.7.2009 13:28

Re: Královské hodnocení výzkumu

Mimochodem, když jste zmínil, "hodnocení základního výzkumu pomocí publikací a jejich citací", všimli jste si, že citace v tom bodovém pseudohodnocení RVV nehrají žádou roli?

Student 2.7.2009 15:58

Myslím, že VŠCHT se nemusí nových pravidel bát

a ví to. Někteří její zaměstnanci mají rozsáhlou vědeckou činnost, třebaže navíc učí.

P.S. Uvedený příklad je extrém. Pokud někdo započte nekrolog jako vědeckou práci, je to prostě kravina.  Navíc, Dr. Holý v tom bodování, které autor kritizuje, ve skutečnosti exceluje.

Meky 2.7.2009 17:30

Re: Myslím, že VŠCHT se nemusí nových pravidel bát

Vy na VŠCHT byste se nových pravidel naopak bát měli. Pokud se průmyslovým lobistům a podaří v této fázi zlikvidovat Akademii, ve druhém kroku seberou peníze vysokým školám. Nějaká metodika, která zajistí, aby "to správně vyšlo" se už jistě vymýšlí...

Roy Boehm 2.7.2009 14:33

Řešení je prosté:

zrušme zahraniční vojenské mise, které nám nepřináší vůbec žádný prospěch a stojí jen o málo víc, než kolik chce Jahn přesunout z AV do souromých firem (najmě Škody auto, ve které má svoje zájmy).

Student 2.7.2009 16:00

Re: Řešení je prosté:

Pane, Vy jste takové hovado, jako jistý Chamberlain, který roku 1938 "přinesl mír pro naši dobu." Za necelý rok vypukla válka...

Znáte termín "Die for Danzig?" Ten na Vás přesně pasuje.

Roy Boehm 2.7.2009 23:25

Re: Řešení je prosté:

Milý Študente, až budeš starší a dostaneš rozum, možná přijdeš na to, jakého osla tady ze sebe děláš. Hoňkou na Al-Kájdu v Kandaháru bojujeme za Prahu, že? A až to vyhrajem, tak si Amici a Saudi postaví ten ropovod do Indie a my utřem hubu. O peníze jde až v první řadě. A to ani nemluvím o tom, jak chrabře chráníme kosovské narkobarony, aby mohli terorizovat srbskou menšinu! Kolik Srbů z Kosova uteklo za těch deset let, co tam i naše jednotky udržují "zákon a pořádek"? Kolik shořelo srbských domů? Kolik pravoslavných kostelů a klášterů?

Kasi 2.7.2009 14:08

Akademie, "porcování medvěda", a další zajímavosti

Podívejme se na věci ze širšího hlediska: mocní si u nás mohou dělat, co chtějí - sebrat Akademii peníze, "porcovat medvěda" (oblíbená zábava poslanců, která stojí miliardy), kupovat několik luxusních aut a 2 byty (předseda NÚK), koupit si za poslanecké náhrady (určené na něco zcela jiného)  luxusní byt za 7 milionů, atd., atd. A my k tomu mlčíme, dokud nejde NÁM samotným o kůži.

    K Akademii věd: Vysokým školám se podařilo připravit Akademii věd o právo školit své vlastní doktorabdy - a vedení AV to přijalo! Nyní je spousta studentů vysokých škol na Akademii, kde pracují na přístrojích a používají chemikálie z grantových prostředků AV, ale pak obhájí doktorskou práci na vysoké škole, na které se daný obor třeba vůbec nedělá. Vysoká škola ještě k tomu dostane od MŠMT na každého studenta příjemný peníz, z něhož AV nevidí nic.

   Ty\to věci byly "zapomenuty" až nyní, když vysokým školám teče do bot stejně jako Akademii věd, a jsou - volky nevolky - na stejné lodi.

Na všechny tyto pokřivenosti - dlouhodobé a opakované - bychom neměli zapomínat ve víru řešení akutních problémů.

Student 2.7.2009 16:02

Re: Akademie, "porcování medvěda", a další zajímavosti

Akademie si to vynahradila "Velkými doktoráty" (D Sc). Ty pro změnu nemohou udělovat vysoké školy.

Meky 2.7.2009 16:59

Re: Akademie, "porcování medvěda", a další zajímavosti

Absolutní nesmysl. "Velký doktorát" (D Sc) je něco jako čestný titul, který nemá oporu v žádném zákoně, může se používat jenom v Akademii věd a po odchodu z ní si jej jeho držitel může tak leda vylepit doma na nástěnku... Žádné peníze na nikoho, kdo si "velký doktorát" udělá, Akademie samozřejmě nedostává. Takže rozdíl od titulu Ph.D. a doktorandů, je, abych tak řekl, značný....

ranbow 2.7.2009 13:58

No vidíte

a já myslel že díky tomu že jsme v EU tak, kromě bezcelných zón, direktivy z Bruselu (brzo) společné měny, společných pravidel a zákonů je taky nějaká spolupráce v oblasti vědy a výzkumu. A jak je vidět, tak ne, každej hraje malou domu pro svůj stát nebo jen svoji akademii.... Tyhle čachry a dohady bych naopak čekal právě v oblasti aplikovaného výzkumu, kde si firmy všechno chrání patenty a syslí svoje postupy. V základním výzkumu který své výsledky publikuje, je snad jedno, jestli objev provede pracoviště v Praze, Francii nebo HongKongu...

Jbalgin 2.7.2009 13:28

Vědci jsou pouze zdánlivě důležití...

Kdyby lidé žili podle desatera, tak by spousta nemocí neexistovala, na př. AIDS. Tato nemoc je pouze následek pokřivení přírodních zákonů. Vědci si museli vymyslet vlastní jazyk, každý ve svém oboru, protože jim chybí prostota myšlení a vyjadřování. Takto jsou ověšeni doktoráty a jsou pouze zdánlivě důležití. Nechť se živí podle výsledků své práce. Jako všude jinde. Je třeba mít intuici a ta se zatím nikde neučí.8-o

Roy Boehm 2.7.2009 14:30

Re: Vědci jsou pouze zdánlivě důležití...

Mohl byste zkusit ty kecy o Desateru zopakovat třeba lidem, kteří se AIDS nakazili při krevní transfúzi. Schválně, jestli (a jak) Vás ocení? A až někdy dostanete třeba jenom blbou angínu, tak si vzpomeňte, že léky, kterými ji budete vyhánět, jsou výsledkem práce těch vědců, neschopných prostoty myšlení a vyjadřování, ověšených dokoráty. A tu svou intuicí si klidně můžete strčit do recta!

Ibalgin 2.7.2009 14:38

Re: Vědci jsou pouze zdánlivě důležití...

Stejně jste mimo.Fleming řekl, že Pán Bůh potřeboval dát lidstvu penicilin, tak stvořil Fleminga.Všechno přichází shůry. Když si usmyslíte, nže budete vynalézat, tak vám vyjde kulové.8-o