27.5.2019 | Svátek má ValdemarDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠKOLSTVÍ: Skutečně potřebujeme jednotné maturity?Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 2, poslední: 27.6.2009 3:34, přehled diskusí

Neuvažoval jste někdy o vstupu do politiky?:
Autor: KD Datum: 23.6.2009 14:36

Projevil jste podle mého názoru tak velkou dávku populismu, demagogie a zjednodušování, že je vás škoda na nejaké "zkoumání konkurence", což mimochocem asi není špatnej džob ;-)

Namátkou: píšete treba, že "Chtít po všech stredních školách, kde je studium zakonceno maturitní zkouškou, aby poskytovaly totožnou úroven vzdelání, by popíralo jejich vzájemnou souteživost a atraktivitu."

Jakým zpusobem bude zavedení spolecné maturity vynucovat "poskytování totožné úrovne vzdelání"? To je prece nesmysl, ne? Spolecná maturita jen umožní srovnat úroven znalostí absolventu ruzných stredních škol, a sledovat, jak se úroven škol mení v case. Toto by sice bylo možné do urcité míry delat i srovnáváním úspešnosti absolventu pri prijímacích zkouškách na VŠ, jak píšete, jenže tato úspešnost, pokud jsem neco neprehlédl, není verejne publikována. Také muže být ovlivnena celou radou faktoru, které o kvalite strední školy nic nevypovídají (malý pocet studentu, hlásících se na konkrétní VŠ/obor a tudíž nevypovídající statistika, prijímání všech uchazecu o studium na radu VŠ, protekce a korupce pri prijímacím rízení, ...).

A mimochodem, uvedomujete si, že prinejmenším implicitne ríkáte, že nekteré školy jsou pritažlivé proto, že jsou nenárocné a že tato nenárocnost je "zbožím", které nabízejí svým "zákazníkum"?

Re: Neuvažoval jste někdy o vstupu do politiky?:
Autor: Kanuk Datum: 23.6.2009 21:16

 by popíralo jejich vzájemnou souteživost a atraktivitu.".....To je ptákovina daná tím, že školám stát platí podle počtu žáků. Škola, resp. vyučující, by se měli soustředit na to, natlouct studentům do hlavy co nejvíc z toho, co požadují osnovy, žádné soutěžení. Jediné soutěžení, které mezi školami bývalo, bylo ve volejbalu,  basketbalu, kopané a pod. Chodilo se do té nejbližší střední školy, která byla po ruce, snad - pokud to bylo možné - někdo dával přednost reálce či gymnasiu. Ale v menších městech ani tato volba nebyla.