20.5.2019 | Svátek má ZbyšekDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Krize odpovědnostiVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 10, poslední: 27.4.2009 6:30, přehled diskusí

Je to těžké:
Autor: Kon Datum: 25.4.2009 18:13

Většina lidí ekonomice a politice a vůbec něčemu složitějšímu než cena piva nerozumí. Přesto mají volebním právo a rozhodují tak o tom, kdo bude jejich jménem rozhodovat a řídit stát a ekonomiku (pokud to jde). Nebo rozhodovat o tom, jestli máme peníze na Olympiádu.  Budou vždycky volit toho, kdo jim víc slíbí. Výsledkem je státní dluh, krize, řešení se hledá v tiskárně bankovek, inflace vytištěné peníze znehodnotí, následuje politická krize a nástup autorativního režimu, a tak pořád dokola. Zdravý politicko-ekonomický systém nemůže být založen na všeobecném volební právu. Lidstvo se konečně bez něj obešlo po celou dobu trvání své existence s výjimkou historického okamžiku posledních sta let. V Británii v devatenáctém století měla volební právo jen vzdělaná šlechta a bohatí podnikatelé, nebyli socialisté  a Británie se za tohoto systému stala první světovou ekonomickou velmocí.

Re: Je to těžké:
Autor: Kolemjdoucí (J.Š.) Datum: 25.4.2009 19:03

Lidé snesou jen tolik svobody, nakolik jsou pro ni zralí, nakolik jsou schopni samostatného rozhodování a jednání. To je v různých zemích různé. Nejlépe jsou na tom patrně občané USA, kteří jsou po více než dvě století cepováni k individuální odpovědnosti a nezávislosti na státu. Evropské země tak hlubokou zkušenost nemají, ČR jí má minimálně. Za komunistů se normální ekonomie vůbec nevyučovala, svobodná veřejná diskuse neexistovala. Podobně na tom byla politologie.

Takže se není čemu divit.

Ale nejde jen o teorii. Jde především o osobní zkušenosti se soukromým podnikáním. V USA bylo zvykem, že nově příchozí dostal kus půdy a byl samostatný. U nás bylo za komunistů soukr.podnikání zakázané a v průběhu devadesátých let byli zdejší podnikatelští začátečníci záhy vystaveni konkurenci zkušených a mocných zahraničních firem. Výsledkem byla předčasná likvidace spousty soukromníků a tisíce nezaměstnaných.

Politikové by si měli uvědomit, že čím více budou dávat přednost zahraničním firmám na úkor domácích podnikatelů, tím více lidí se bude obracet na stát a tím více jich bude volit levicové strany. Snad teprve další generace na tom bude lépe.

Re: Za komunistů se normální ekonomie vůbec nevyučovala...?:
Autor: Ladislav N Datum: 25.4.2009 19:31

Ale samozřemě, že se ekonomie "kapitalismu" vyučovala. Ikdyž s výrazně pokrouceným komentářem. Kdo nebyl hlupák, tomu bylo jasné, že tržní systém, komunisty nazývaný "kapitalismus", má svou logiku, hlavu a patu, zatímco komunistický systém je nesmysl. Na technických školách byla komunistická ideologie většině studentů i učitelů k smíchu.

Oni ani inteligentnější učitelé marxismu sami často nevěřili tomu, co museli podle osnov učit jako "vědecký komunismus" a patřili spíše k "reformní části" komunistické mašinérie. S těmi se dalo (opatrně) diskutovat, a mezi čtyřma očima i zcela otevřeně. No a zbytek byli blbci bez mozku, před nimiž se člověk musel mít na pozoru. Jeden z takových idiotů se jmenoval RSDr. Freml (Brno - nezaměňovat s Fremerem - co napsal nějaké učebnice). Ten byl nebezpečný!

Re: Za komunistů se normální ekonomie vůbec nevyučovala...?:
Autor: Milan Datum: 25.4.2009 20:36

U Fremla jsem děla zkošku z vědeckého komunizmu. Říkali jsem mu rudý pes. Potvrzuji, byl to nebezpečný idiot.

Re: Za komunistů se normální ekonomie vůbec nevyučovala...?:
Autor: Chris Kelvin Datum: 26.4.2009 0:34

Ňákej Freml, to by mě nerozházelo. My měli dva semestry samotnou zástupkyni ředitele Ústavu marxismu-leninismu ÚV KSČ (takhle to měla na vizitkách, které nám rozdávala). Na jméno už si nevzpomenu. Kde se vzala na tradičně relativně politicky liberálním ČVUT dodneška nechápu - asi měla posílit pokleslou morálku.

:-)

Re: Za komunistů se normální ekonomie vůbec nevyučovala...?:
Autor: Ladislav N :-))) Datum: 26.4.2009 2:13

Ale tihle lidé nebyli většinou hloupí, nebáli se jako teoretici marxismu diskuse a měli obvykle nad věcí jistý nadhled i toleranci. Nemuseli se tolik třást o svou židli. My měli z politické ekonomie taky jednoho takového, a sám nás na přednáškách svými otázkami provokoval k přemýšlení nad tím, jak je komunismus nesmyslný a rozporný v tom, co hlásá a jak se chová v praxi. ;-)

Re: Za komunistů se normální ekonomie vůbec nevyučovala...?:
Autor: Minutus Datum: 26.4.2009 22:50

Tak to musím potvrdit. Pamatuji si ho. Nebyl to jen fanatik. Byl to velmi zlý a nebezpečný fanatik.

Re: Je to těžké:
Autor: V Datum: 26.4.2009 2:51

volebni pravo vsech neni problem ve spolecnosti, ktera nestrka pracky do hospodarstvi, rika se tomu laissez faire a v takove zemi mohou hlasovat vsichni a presto nikomu nekecaji do toho, jak ridit jeho podnik

Re: Je to těžké:
Autor: Talián Datum: 26.4.2009 9:17

Jeden moudrý muž ve své populárněnaučné knize říká:"Banky milují vaše dluhy a nenávidí vaše úspory." V tomto duchu potom mám každý týden nejméně dva hovory, kdy dívčí hlasy naléhavě doporučují, abych akceptoval jejich nabídku a pořídil si kreditní kartu jejich instituce. Bývají udivené, když  říkám že mám raději karty debetní a radí abych nebyl hloupý a dělal dluhy jako ostatní. To vše v době, kdy je zadlužování cestou do pekel. Tedy v době, kdy je to zřelnější než kdykoliv jindy. Jen by mě zajímalo, kolik prosťáčků na to nachatyjí a ti nachytaní dopadnou.

Re: Je to těžké:
Autor: Ypsilon Datum: 26.4.2009 21:39

Hmm, nějak Vám z Vašich úvah  vypadlo, že VB byla v té době největší koloniální říší. To se to ekonomicky rostlo.....;-P