19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hanák 14.2.2009 13:42

Re: Krystalku

nic ve zlém, ale ysličník hlinitý a kysličník tantaličitý - pane. A navíc - leštěnec olovnatý je vlastně sulfid neboli sirnik olovnatý.

cipísek 14.2.2009 13:38

Re: Přímé pokračování

Byli i skromnější,kteří si dělali snímače sami a  na začátek jim stačil gramo vstup v rádiu.Jo,každý začátek je těžký.........Ale na elektronky v zesilovačích nikdy nezapomenu,zvlášť na to "dýchnutí" při zapnutí a měkký zvuk,ten polovodiče dnad ani neumějí.

cipísek 14.2.2009 13:31

Re: Hezký článek i diskuse

Nejjednodušší krystalka byla ve složení telefonní sluchátko,paralelně ke kontaktům GE dioda (6NN40) ,delší plochá PVC šńůra a na jejím konci anténa na pérovce v posteli a uzemnění na kolík zásuvky a to všechno v bakelitové krabičce od pásky do psacího stroje (ty pozdější z plexi nic nevydržely).Fungovalo to jen do určité vzdálenosti od vysílače,ale hrálo to jako čert a bezvadně se při tom večer usínalo.

F..A.Kekule 14.2.2009 12:35

Re: Sonoreta ...

No jo, ale na VKV to nefunguje a na středních už skoro nic nevysílá.

kocka ema 14.2.2009 12:33

technika na hranici fantastiky

Vazeni, dekuji za prima diskusi, je mi 75 let a take k ni trochu prispeji.V 60. a 70. letech byla utopie vlastnit  napr.takovou vymozenost jako Avomet.Nastesti se v obchodech objevily bakelitove krabicky, vzdycky byly k vuli takovym blaznum jako ja okamzite vyprodany.. Jeste ted  nam  na chalupe funguje "Avomet" vlastni vyroby. Take nas trapily na chalupe mysi. Nekdo do laborky  prinesl schematko jednoducheho  plosneho  spoje. Vyrobit ho nebyl problem, ale sehnat telefonni sluchatko jiz jo. Piskalo nam to leta, jen se menily baterky. Do dnesniho dne nevim, zda se to mysim zamlouvalo, nebo ne. Rikalo se, ze to musi byt preusovane, ale jsem to nemela.

Take se vyrabely "autoalarmy". Stacilo koupit klakson, sehnat nekde prouzek pruzne oceli, nastavit vzdalenost, aby to nervalo jen kdyz kolem auta nekdo projede a bylo to. Nase Skoda 1000 MB to vlastnila.  Jo, zlate casy! Dekuji autorovi a diskutujicim.

Zdravi  kyberneticka babicka Kocka ema.A take dekuji autorovi, ktery napsal vynikajici knihu "Elektronika v domacnosti".Ted, v dobe chipu a jinych vymozenosti to vypada jako stredovek, ale tenkrat to bylo fain.

p.s. Nemam ceske skoly, prosim , abyste me  omluvili za event. chyby.

Autor 14.2.2009 12:30

Re: Děkuji.

Vážený pane, děkuji Vám za Vaše vlídná slova. Napsal jsem článků asi 40. Píši i do BL, ale NP je pro mě takové vlídnější prostředí. Napsal jsem na požádání i knihu pro "náctileté" a výš s názvem "Své mládí jsme prožili v nevábné době 1945-1955", ale objednavatel se někde ztratil a tak zůstala v domácím archivu. Jinak Vaše připomínky ohledně psaní jsou pro mě cenné.                       S úctou    Boudný

Autor 14.2.2009 12:24

Re: Bezvadné - dík!

Dík za vaše vyjádření. Část článku, kde píši o autech jsem vyslechl od svého přítele a tak zřejmě ta Aerovka byla Aero 50, jak mě upozornil čtenář "Edmont Dantes". Ale Aero 30 myslím byl skutečně dvouválec. I když jsem s ní kdysi také jezdil, už si nepamatuji.  S úctou  Autor

JaS 14.2.2009 12:17

Bezvadné - dík!

Taky jsem ta rádia stavěl. Jen ale k té Aerovce: byl to dvojtakt, ale nebyl to náhodou dvouválec?

tom 14.2.2009 12:06

Re: Hezký článek i diskuse

Máte pravdu, stavěl jsem krystalku i PC a radost byla skoro stejná. Každá doba má své. Jen mě fascinují mladí lidé, kteří se vydávají za počítačové experty, ale převážně umí akorát zapnout PC a hrát hry. Pak někde stojím frontu nanějaký díl a poslouchám moudra prodávajícího "odborníka" a jdu do vrtule. Dnes téměř každý mladý je odborníkem. Určitě existují a poznal jsem je osobně, i skuteční machři. Ti jsou ale většinou na strahovských kolejích. Za nás ne každý postavil krystalku, zato dnes skoro každý postaví PC. Výsledek tomu odpovídá. Často po mě někdo chce vyladit PC, které je totální šrot po zásahu "odborníka".

kulis ellinas 14.2.2009 12:05

Hezký den všem. Na staré dobré časy, byly-li dobré, vzpomene rád každý

jde jen o to, jak často. Je-li to občas, pak člověk vzpomínkou vlastní duši potěší. Horší je, žiji-li jen vzpomínáním. Pak to znamená, že teď již nic zajímavého neprožívám, co by stálo za řeč, a tak se utíkám ke vzpomínkám na onen čas, kdy tráva byla zelenější, květiny voňavější a ženy líbeznější... Taky jde o to, mám-li mezi mladými věkem nové přátele, mám-li jim co říct a oni mně, či zůstal-li jsem jen u těch starých, časem prověřených...

Břeněk 14.2.2009 11:54

Re: Hezký článek i diskuse

Tak, tak, pane Nikeš, podle mne máte úplnou pravdu. Mnoho dnešních mladých lidí jsou také kutilové, ale jinak, než jsme byli my v letech padesátých. Ono někdy to kutilství, na příklad v radiotechnice, tehdy naráželo na skoro nepřekonatelné překážky. V osmačtyřicátém můj otec byl vyhozen ze zaměstnání a rodina ze služebního bytu. Nezbylo, než se přestěhovat z velkoměsta do naprostého vidlákova k dědovi a babičce, kde otec nakonec sehnal práci špatně placené kancelářké "krysy" (aby ho potom při "prověrkách " v roce 56 zbavili i toho a udělali z něho dělňáska).

Tam nebylo k sehnání naprosto nic, ani měděný drát na cívku. Krystal mi nakonec dovezla sestra z Brna, po delším čase se mi podařilo sehnat i měděný drát na navinutí cívky, pošramocený ladicí kondensátor po dalším čase taky , ale se sluchátky byl opravdový problém. Ty nesehnala ani sestra v Brně. Nakonec se mi podařilo alespoň vypůjčit mizerná sluchátka , a krystalka hrála, sice zvuk špatný kvůli sluchátkám, ale ten pocit, že se mi cosi podařilo! Bohužel jsem musel sluchátka vrátit. Pokračovat po krystalce tehdyy nešlo, v okresní Elektře nebylo asi do roku 1955 z radiosoučástek nic (přitom podle souseda tam bylo ve třicátých letech dostat z radiotechniky prakticky všechno, to měl ale ten obchod soukromník), dokonce jsem si zkoušel dělat kondensátory a odpory sám, ovšem s malým úspěchem. Když jsem se v roce 57 z vidlákova odsunul, tak bylo už dost věcí k sehnání, ale ty roky frustrace, o které se pražákům či lidem z větších měst ani nesnilo, udělaly svoje a na vdechnutí nové síly do mého bývalého koníčka bylo už pozdě (čehož dnes stále moc lituji), taky možná vzhledem k tomu, že už se hlásily jiné zájmy.

petr 14.2.2009 11:49

ricinový olej

Ty motorky byly většinou detonační a pohonná směs byla z benzínu a étéru, ricinový olej byla jen přísada na mazání, aby se nezadřel, Jinak ricinový olej po požití má následky rychlé a ještě rychlejší, jak by jistě pravil pan Nepil.

tom 14.2.2009 11:34

Re: Hezký článek i diskuse

Máte pravdu, stavěl jsem krystalku i PC a radost byla skoro stejná. Každá doba má své. Jen mě fascinují mladí lidé, kteří se vydávají za počítačové experty, ale převážně umí akorát zapnout PC a hrát hry. Pak někde stojím frontu nanějaký díl a poslouchám moudra prodávajícího "odborníka" a jdu do vrtule. Dnes téměř každý mladý je odborníkem. Určitě existují a poznal jsem je osobně, i skuteční machři. Ti jsou ale většinou na strahovských kolejích. Za nás ne každý postavil krystalku, zato dnes skoro každý postaví PC. Výsledek tomu odpovídá. Často po mě někdo chce vyladit PC, které je totální šrot po zásahu "odborníka".

Magor Milda 14.2.2009 11:13

Re: Technika a předměty život nenaplní

ale radost jsme měli z toho, že jsme svoji dobu předstihli. Můj první tranzistorový přijímač jsem postavil 1954 ze dvou pokusných transistorů, vyrobených Janem Taucem, tehdy polovodičovým vědcem na ÚFPL v Cukrovarnické ulici 10. Byly to první české slitinové germániové tranzistory s kontakty z india (PNP), přijímač měl výkon asi 50 mW na reproduktoru a hrál opravdu zřetelně. Tranzistory byly ve špičce odříznuté ze zkumavky, drátky v korku, takže bylo dovnitř vidět. Na baterku 4,5V hrálo to rádio  několik týdnů.

Magor Milda 14.2.2009 11:02

Re: Krystalku

leštěnec olovnatý, jak se ten krystal jmenuje, se těžil ve velkém množství u Kutné Hory a býval k mání v každé drogerii, tedy asi do r. 1960. Jinak máte pravdu, kysličník hliničitý a tantalu jsou známé polovodiče, zkoušely se i brambory a podobné exotické konstrukce, fungovaly!

divitel 14.2.2009 10:59

Obchod pro radioamatéry na Václavském náměstí,

Václavské náměstí 25, zvaný "U Fuska". P. Fusek byl předválečný majitel. Dnes tam stojí obchodní dům Družba (jestli se to pořád tak jmenuje).

Magor Milda 14.2.2009 10:57

Mnozí z vás ani nevědí, že Sonoreta je design z UMPRUMU

a tím i předchůdce letenského blobu. Následoval Talisman, Máj, televize Mánes a mnoho dalších aerodynamických předmětů. Kaplický dokonce takový obrovský Talisman postavil na jednom anglickém hřišti. Hlavním zdrojem elektroniky bývala firma Fusek v horní části Václaváku , později tam byl Aeroflot. Další velký zdroj byl bazár na rohu Spálené proti Karláku.

Nikeš 14.2.2009 10:41

Hezký článek i diskuse

Ovšem, zvláště vy starší byste si mohli uvědomit, co o "vašich" krystalkách musela říkat starší generace. Protože pro ně jste už vy třeba neuměli něco, co jim přinášel radost a uspokojení. Ten duch - udělej si sám - pořád v češích zůstává, jenže my například skládáme neseriové počítače (ať už jde například o napojení tří monitorů, nebo třeba vodní chlazení, kvůli tichosti počítače). Také scháníme, neboť v kamenných obchodech mají často jen součástky pro většinu, takže se přes internet hledá a objednává z celého světa. A shánějte si pak někoho, kdo umí čínsky, protože potřebná součástka je k disposici jen u výrobce v hong-kongu.

Dále: většina lidí z mého okolí se snažila si alespoň "naprogramovat" internetové stránky. Také se nezabývají nějakými normami, stejně jako vy s doma dělanými auty. A hodně lidí u toho nezůstane a učí se nějakému programovacímu jazyku, někteří amatérsky tvoří hry, jiní zase třeba účetní software (případ mého kamaráda). A řekl bych, že jsem měl naprosto stejnou radost z naprogramování odpovídacího robota pro icq, jako někteří z vás po postavení krystalky.

R 14.2.2009 10:14

Re: i mezi dnesni mladezi je urcite % kutilu

Asi ano.R^

Ludva 14.2.2009 10:10

Technika a předměty život nenaplní

Konečně, jak to řekli v nějaké pohádce, každá technika bude časem zastaralá, není důvod před ní padat na kolena. To stejné platí o spotřebě - kvalitu života ovlivňuje až v druhé řadě. Proto není třeba na minulost pohlížet s nadřazeností, každá doba má své stinné, ale i hezké stránky. Dík autorovi, že, na rozdíl od většiny zde, vidí minulost nejen negativně.

R 14.2.2009 10:10

Krystalku

takzvanou, protože detektor byly křemíkové diody, jsem v 70 letech taky zkusil. Ručně namotaná cívka "laděná" feritovou anténou vsunutou do cívky a hlavně potom detektor, Delonův zdvojovač s dvěmi křemíkovými diodami, na kterých se musela stejnosměrným proudem nadstavit charakteristika přesně do ohybu, aby detektor fungoval. Uzemnění radiátor topení, anténa drát ke stropu. Taky jsme zažil ten pocit, co uvádí autor, jak se z toho ozvala první stanice. teprv později jsem zjistil, čemu se říká krystalka. Jinak ale za zmínku stojí, že později jsem vyzkoušel "krystalku", kde detektor tvořil hliníkový desetník, povrch hliníku má zřejmě elektrickou charakteristiku vykazující příslušný ohyb a tudíž usměrňuje a detekuje.

Uncle K 14.2.2009 9:53

Re: Přímé pokračování

To už jste,můj princi moc daleko.V začátcích bigbeatu byl mistr světa i ten,komu se podařilo, pod pláštíkem noci, servat ze zdi tlampač místního rozhlasu a vykuchaný reprák použít na výrobu bedny. K tomu ještě zesilovač, třeba KZ50 nebo nějaký z 1.rep. a bigboš mohl začít.A to nemluvím o buzených repro.Je pravdou,že toto postižení si člověk nese s sebou do pozního věku.A sakra vím o čem mluvím!

Papouch 14.2.2009 9:40

i mezi dnesni mladezi je urcite % kutilu

napatchovat a flashnout firmware, odblokovat mobil nebo cracknout hru je podobny pocit jako postavit si jednolampovku nebo blikac

Saul 14.2.2009 9:34

No krása

Jak článek (jsem autorův vrstevník), tak diskuse (taky jsem - jako většina diskutujících - bastlil) jsou pohlazení na duši. To i jako vzpomínka na doby, kdy existoval mezi mladými docela vřelý vztah k technice a idolem nebyla jen "osobnost", která zdůrazňuje, že neumí matematiku a v ničem praktickém se nevyzná.

pamětník 14.2.2009 8:47

K tomu modelaření...

...někteří vášnivci si byli schopni i vyrobit spalovací motorek,tedy nikoliv ho jen koupit.Vše se dělalo načerno ze znárodněného materiálu ve znárodněných provozech ve znárodněném čase.Ale tenkrát to jinak nešlo.

hudebník 14.2.2009 8:44

Re: Přímé pokračování

za to bych se přimlouval..."bedny z dráťáků a rádií sám si doma letoval.."(Olda Říha).Já měl doma dělanou kopii dvoudíry Marshalla se dvěma trafama a čtyřmi EL 34.Elektronkových 100 W !!!!Nářez.V

princ 14.2.2009 8:36

Přímé pokračování

Myslím, že přímým pokračováním radioamatérského kutilství je domácí výroba nejrůznějšího bigbítového náčiní poté, co se začal ozývat z Radia Luxembourg onen úžasný zvuk elektrických kytar. Sháněli jsme reproduktory ARO 935 (používaly se na ozvučení kin), koncové flašky EL34, síťová trafa, překližku na bedny ... myslím, že je to taky téma na knihu.

Edmont Dante 14.2.2009 8:26

Malá oprava

Aero 30 byl dvouválec, dvoutakt 1000 cm3 a určitě nejezdil 140 km/hod. Takže jste dali dohromady pravděpodobně Aero 50, což byl čtyřválec, dvoutakt 2000 cm3. Jak jste provedl výčet veteránů, tak jste měli vozy na docela dobré úrovni, nyní bratru za několik miliónů. Tak třeba Hispano Suiza je nyní klenot mezi vetrány, který se jen tak nevidí.

V 14.2.2009 7:02

Re: Sonoreta ...

jo, RV 12P a zvlast ECH21... to me zni velice familierne, kdyz pak prisla doba integrovanych obvodu, tak me prislo ze to radioamaterstvi bylo ochuzene, zacalo to byt o necem jinem a uz to nebylo moc na domaci kuteni, mozne jeste v uplnych zacatcich, ale vbrzku se to stalo pro amatera nedostupnou oblasti a prestalo to cloveka i bavit. Aspon to byla moje zkusenost. Krystalku by se i dnes meli zacinajici kutilove postavit, je to uplne kouzelne, kdyz se z pulky brambory zacne ozyvat vysilani

F..A.Kekule 14.2.2009 6:09

Re: Sonoreta ...

Sonorety byly dvě, jedna s RV 12, ale když už se těžko sháněly, vyšel návod i na osazení s ECH 21. Postavil jsem obě. Mít je tak dnes...