16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

HISTORIE: Bezenčuk 1918

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mr.Tafa 10.1.2009 23:04

Hezké

a kdo tu válku vyhrál?:-)

Wotan 9.1.2009 11:11

Legie

Jsem hrdý na naše legionáře na Rusi, Bojoval tam i můj strýc. Kdyby tenkrát Západ pomohl našim  Legiím bylo definitivně po Bolševismu na věčné časy. Naši Legionáři jsou jediní, na které můžeme být hrdi!!

Kanuk 9.1.2009 12:04

Re: Legie

Západ tehdy měl dost svých problémů na francouzské frontě.

Kolemjdoucí (J.Š.) 9.1.2009 16:01

Re: Legie

Ono by stačilo, aby bolševiky od r.1917 a pak dalších 20 let nepodporovalo Německo. Bez jeho vydatné pomoci by se bolševici nejen neudrželi u moci, ale hlavně by se k ní vůbec nedostali.

quetzal 9.1.2009 2:42

Diky, konecne dalsi pokracovani!

R 9.1.2009 1:54

rozpory

Hm, bojovat se začlo ve 4 hodiny ráno, boj skončil nějak v 19,30, byly to podle textu prudké boje bez jakékoliv přestávky, bolševiků bylo okolo 3000, legionářů několik stovek a po tomto celodenním boji měli legionáři 5 mrtvých a 46 zraněných a bolševici několik desítek mrtvých a raněných.  Nevím, mně nějak nesedí, pokud to můžu posoudit, ty celodenní prudké boje a takové malé ztráty. Jedině že by to po většinu bylo jen takové zkusmé ostřelování a ke skutečnému boji téměř nedošlo.

kerim 9.1.2009 10:14

Re: rozpory

Salonní blbec dokáže zpochybnit cokoli, že, R.......

Marat 9.1.2009 12:25

Re: rozpory

Proč by měl bý saloní blbec? Ostatně,ti slavní hrdiní legionáři byli to samé co vlasovci za II.svět. války a bojovali dokonce z  méně čestných pohnutek,jak ti vlasovci proti svému státu.Legionáři před tím hladověli a umírali v zajateckých tábotech a v legiích měli větší nadějí na přežiti.Jenže na rozdíl od vlasovcu,legionářum Habsburkové nedali vyvraždit rodiny,jak to učinil Stalin a bolševici vlasovcum.

Kuchtan neví jak se proslavit,tak vytahuje na světlo dávno zapomenuté věci a natírá je pozlátkem chtiv slávy Lojzka Jiráska.

:-) 9.1.2009 13:06

Re: rozpory

Marate kdy vy sundáte konečně pampersky a odhalíte svou identitu, když máte tolik "odvahy" na osobní výpady?

Zároveň opět jen projevujete svou dnes již takřka pověstnou neznalost tématu. Naprosto nemáte tušení o podmínkách v zajateckých táborech v Rusku v roce 1918 a o tom, jak váleční zajatci měli často volnost pohybu a dokonce mohli i pracovat volně v továrnách a vydělávat si standardní mzdu. Proč myslíte, že tisíce jiných českých a slovenských válečných zajatců se do čs. vojska nepřihlásilo ani v r. 1918? Protože raději "hladověli a umírali hlady v zajateckých táborech" jak píšete??? :-)

RE:Marat 9.1.2009 13:19

Re: rozpory

To je klasika, zaplest do toho Vlasovce a Stalina, jen aby pán doložil svůj historický názor. Podívej se Marate, tohle uplatni někde na jiné debatě, třeba mezi sudeťáky. M.j. zajatí legionáři byli bez milosti věšeni, pokud padli do rukou rakušákům (Dos Alto např.), pokud padli do rukou bolševikům, tak se taky neměli na co těšit. A o jakém "vlastním státě" to mluvíš. K.u.K? Ty snad tušíš, co by se stalo, kdyby Trojspolek vyhrál, co by s "vlastizrádci" a jejich rodinami udělal? Pokud se ti mezi těmi nepříjemnými Čechy nelíbí, kdo tě tu drží?

Marcus 9.1.2009 10:56

Re: rozpory

Mam pocit ze si to predstavujete ako Hurvinek valku ... 1.sv.v. nebolo vylodenie v Normandii, ani Rambo, vacsina strelby sa viedla na konkretny ciel/vojaka, ale na utlmenie nepriatela, jeho pohybu. S tym suvisia aj 'nizke' straty na obidvoch stranach. Uvedomte si, ze pusky Mosin, ktore pouzivali obe strany nie su samopaly, ale pomaly strielajuce zbrane s klasickou muskou. Ak ste niekedy skusali strielat na viac ako 100m, vedeli by ste ze clovek na taku vzdialenost takmer prekryje obraz musky. To iste plati o pouzitych gulometoch.

Taktiez, zvycajne velke straty nastavali len pri zteciach na pripravene obranne pozicie (viz zapadna fronta) - mensie operacie bez predpripravenych pozicii sa velkymi stratami nevyznacovali hlavne ak vojaci mali za sebou nejake bojove skusenosti.

Marat 9.1.2009 12:33

Re: rozpory

Máte pravdu Marcus,jenže je divné že ti bolševici stříleli daleko hůře ač měli už praktické zkušenosti ze čtyřletého cvičení. Legionáři byli přinuceni k boji,už bylo po světové válce,jen v Rusku probíhala válka občanská a ti legionáři nechtěli ztrácet své životy,když už existovalo Československo.Jen se chtěli dostat domu a né střílet na bolševiky.Kdyby je bolševici nechali na pokoji,tak by se legionáří do toho střílení vůbec nazapletli.Ani pánbiček Masaryk nechtěl,aby se leginonáři v té občanské válce po níž jím nic nebylo angažovali.Nechtěli to ani sami.Mám dojem,že zapomínáte,nebo nevíte,že se už za I. světové války používali kulomety a ty měli jak legionáří tak bolševici.

:-) 9.1.2009 13:14

Re: rozpory

Víte kdy skončila 1. světová válka? 11.11.1918! A to ještě v říjnu probíhaly těžké boje třeba na západní frontě. Bolševici neměli žádné 4leté cvičení, jak píšete, byly to většinou poskládané polovojenské tlupy. Teprve od léta začalo docházet k vytváření pravidelných sovětských jednotek, s organizací částečně podle německého vzoru, s dostatečným vojenským výcvikem a drillem. Skladba bolševických jednotek tak byla tehdy nejvíce tvořena lidmi bez dostatečných zkušeností, a to především na velitelských funkcích. Legionáři nechtěli ztrácet své životy? A proč tedy bojovali v Rusku i v letech 1918-1919, když už někdy v létě dosáhli spojení i s odříznutou vladivostockou skupinou a mohli odjet domů? Proč sibiřská vláda, samarská vláda a další žádali Čechoslováky o pomoc a proč se Čechoslováci místo dokončení stažení do Vladivostoku a odtud cestou na západní bojiště vrátili na západ opět k Volze a pomohli vytvořit Povolžskou frontu?

Zkuste trávit méně času u počítače a běžte se třeba proskotačit ven, dostanete alespoň zdravější barvu, nebo si půjčte v knihovně něco o těch legiích, když už o nich tak rád vždy debatujete ;-)

Marcus 9.1.2009 18:50

Re: rozpory

To len tak mimochodom. Analyzovat pohnutky zucastnenych stran spred takmer storocia si netrufam - komentujem len zjavne nepochopenie. Apropos kulomety. Dajte si prosim namahu zistit co kto pouzival a hlavne aky bol prakticky efekt. Nezabudajte, ze islo o casto prve generacie automatickych zbrani s velmi diskutabilnou presnostou a spolahlivostou. Nemam iluzie o presnosti strelby bezneho vojaka pod palbou v sucasnosti, nie to este pred storocim.