17.7.2018 | Svátek má Martina



DISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZLATÁ PADESÁTÁ: Zlý kluk Kadeřábek



Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 103, poslední: 4.1.2009 15:13, přehled diskusí

Re: nikdy se nevrátí, pohádka mládí .......:
Autor: chuonaj Datum: 4.1.2009 15:13

lknihy Milenec hvězd a Král hranice není z let 1949,alel z období kolem r.1935-37.Do češtiny jí

přeložil spisovatel Jaroslav Janouch v r.1939 (Melantrich) V  jeho překladu vyšla ještě

v r.1980 v exilovém nakladatelství v Zurichu.

Re: nikdy se nevrátí, pohádka mládí .......:
Autor: Abraham Datum: 28.12.2008 20:38

Kamarád autora knížky pašerák "Krysa" na hranici padl. A potom je tam postava " kněžky lásky " pro pašeráky se jménem Fella. Ale hlavně má to spád a je to autentické.    Přeji Vám, abyste je někde sehnal a nebyl zklamán.  

Re: Filmy ze Západu:
Autor: Kanuk Datum: 28.12.2008 20:32

Ten "Tygr Agbar", nemělo to něco společného s "Tygrem z Ešnapuru", kde hrál Harry Piel? Ten měl dva díly, název toho druhého si nepamatuji. Ale ty snad běžely už před válkou.

Re: nikdy se nevrátí, pohádka mládí .......:
Autor: Kanuk Datum: 28.12.2008 20:27

Abrahame, Ď. Ta knížka o pašerácích na polsko-ruské hranici nějak je mi povědomá, ale nic určitého si nepamatuji.

Re: nikdy se nevrátí, pohádka mládí .......:
Autor: Abraham Datum: 28.12.2008 20:14

Kanuku nemá. Tato knížka je z autentického pašeráckého prostředí na polsko ruské hranici. Autor byl jako pašerák( pár pohraničníků i zastřelil) odsouzen k trestu smrti, následně dostal doživotí a tyto dvě knížky napsal ve vězení. Název druhého dílu knihy  Milenec hvězd, byl odvozen, že pašovali převážně v noci, a řídili se podle hvězd. Jméno asi Sergius Spilaski, nebo tak podobně. V knihovnách není, byla v minulém období zakázána. 

Re: Dlouhohrající deska:
Autor: Kanuk Datum: 28.12.2008 19:57

Pozlacené konektory mají hlavně antikorozní účinek. Přechodové odpory na kontaktech mohou způsobit zkreslení (zeslabení signálu), zhruba frekvenčně nezávislé.

Re: nikdy se nevrátí, pohádka mládí .......:
Autor: Kanuk Datum: 28.12.2008 19:49

Král hranice...Má to něco společného s filmem "Král Šumavy"?

Re: Filmy ze ZápaduBílá hříva:
Autor: babajaga Datum: 28.12.2008 19:26

Jsem dost stará, ale na film Bílá hříva si velmi pamatuji, dost mi dojal a okouzlil. Musel se promítat po roce 1955 a víc.

Re: Dlouhohrající deska:
Autor: krmič Datum: 28.12.2008 18:43

Ve jmenovaném případě šlo o síťovou vidlici (přívod energie). ;-D Zlacení audio konektorů je otázka spolehlivosti, eventuální vliv na kvalitu zvuku je možný jen ve víceméně havarijních případech. O konektorech si troufám po 40 letech praxe něco vědět. A troufám si tvrdit, že žádný audiofil nikdy nic netestoval DOOPRAVDY naslepo. To se nedělá ;-)

Ale na tohle fórum to opravdu nepatří, omlouvám se.

Re: Dlouhohrající deska:
Autor: -pp-) Datum: 28.12.2008 18:26

Lidské uši jsou rovněž pouze dvě a jejich kvalita (o dokonalosti nelze mluvit) jde s věkem nositele do kopru. Stereo neslibuje bůhvíjaké prostorové zázraky, ale stereoefekt, který jistě dokáže také přinést každému, komu obě uši aspoň trochu fungují.

Pozlacené konektory atd. - pokud je zájemce o koupi objektivně (naslepo) schopen slyšet rozdíl, pak jde o fyziku.

Re: kina na Václ. náměstí:
Autor: Věra Datum: 28.12.2008 18:15

Lucerna má adresu Vodičkova 36. Je to podobné, jako s kinem Světozor (Stýblova pasáž a býv. kino Alfa). Automat Koruna byl bezkonkurenční, za studentských let (před 45 lety) tam byla k mání omáčka s knedlíkem za 2,20. Škoda, že ho zrušili, už jen ty mňamkové párky nebo šlehačkové poháry, koktejly ... Kino v těch místech (roh Příkopů a VN) bývalo už pradávno, snad ve 20.-30. letech 20. století. Jinak kousek vedle bylo kino Pasáž (Václ.nám.5).

Re: Muži v sedle:
Autor: kurbet Datum: 28.12.2008 17:50

Ano,jeto tak.

Re: Dlouhohrající deska:
Autor: kurbet Datum: 28.12.2008 17:38

No s vysokým stupňěm pravděpodobnosti to byli Rusové-tí prý vynalezli i televizi,neboť jíž v předminulém stoleti jeden ruský šlechtic přenášel obrazy z pokoje do pokoje(bezdrátově).:-D

Re: Filmy ze Západu:
Autor: kurbet Datum: 28.12.2008 17:28

Což takhle jeden z nejlepších poválečných amer.filmů"Nejlepší léta našeho života",nebo Peruťě pomsty od rež.V.Wajlera,nebo ruský "Věrný Džulbars"atd...

Re: nikdy se nevrátí, pohádka mládí .......:
Autor: Abraham Datum: 28.12.2008 17:04

Samozřejmě oprava:    vidíte,

 to mám z těch rodokapsů

Re: nikdy se nevrátí, pohádka mládí .......:
Autor: Abraham Datum: 28.12.2008 16:59

Domnívám se, že právě vánoční doba nás, co jsme  ve věku autora článku, vede k nostalgii. Takže tomu svým způsobem rozumím. I já  jsem blahé paměti vykládal svým dětem i vnukům, jak jsme kolem rolu 1949 v pohraničí při hře na fašisty a partyzány zbourali pár domů po odsunuvšich občanech. I já jsem nejen vykládal, ale ukázoval  vnukům rodokapsy. U nás v městečku byl jeden hoch, zvaný " řešeto" ( rozsřílím vás jako řešeto) jeho stálý výraz, včetně mentality.. Robinzona Grusoe ale nečetl. 

Jinak všem mladým doporučuji knihy z té doby   (Milenec  hvězd a Král hranice ).  A film doporučuji polský z té doby- Hraniční ulička. Po nich by jste do rána neusnuli, pokud nejste otrlý a máte cit.

Vydíte a už v tom létám, jako autor. 

Takže nikdy se nevrátí ....               I když se tvrdí,. že je nutno se z historie poučit, já žiji zítřkem.   

nikdy se nevrátí, pohádka mládí .......:
Autor: hni Datum: 28.12.2008 16:08

Jsem pořádně nepochopil důvody k napsání tohoto článku. Vidím v tom potvrzení, že v každé rovné společnosti existují ještě rovnější, a ti nejrovnější zasedali kolem největšího stolu na dobříšském zámku. Co tam stál pobyt na osobu, jaké byly náklady na hygienu, úklid, energie, přípravu stravy a další nespecifikované položky. Hradili si je vyvolení ze svých měnovou reformou nadhodnocených platů, či úhradu prováděl úředník ze státního rozpočtu z daní a nezaplacených mezd a platů zbytku společnosti? Na tyto v článku nevyslovené otázky bych hledal odpovědi, takto to chápu jeko vánoční literární počin autora-účastníka této historicky časově vymezené trachtace.

Re: Dlouhohrající deska:
Autor: krmič Datum: 28.12.2008 13:59

Jde o to, že tzv. stereo je, přísně vzato, natolik nedokonalá věc, že má svým způsobem pravdu ten, kdo nad tím pochybovačně kroutí hlavou. No a ten, komu se to líbí a přináší mu to větší hudební zážitek (což je fakt), ten má samozřejmě taky pravdu.

A honzaku, přece chápete, že jen letmý nástin problému by byl přinejmenším dlouhý článek...

Re: Dlouhohrající deska:
Autor: krmič Datum: 28.12.2008 13:44

Když si audiofil pozlatí síťovou zástrčku a tím dosáhne úžasného projasnění zvukového obrazu tak to snad opravdu hraničí s parapsychologií - nebo ne?

Re: Primitivní agitátor Neff:
Autor: Vodička-sapér Datum: 28.12.2008 12:43

Docela  zajímavý diskuzní příspěvek, napsal  jej snad nějaký slušný, rozumný, rozšafný, Renčínových  vtipů  znalý  člověk se sociálním cítěním,  který si říká,  nevím proč, nonsens.  Jen pro pořádek, co je to vlastně nonsens?  Všechny  slovníky  mají pro  tento latinský výraz překlad:  pitomost, blbost nesmysl, ale i smysl pro nesmysl a tak pod., tak  nevím, pan nonsens..., tady se v něm neorientuji, tady se v něm nevyznám, patrně mi chybí smysl po nesmysl. 

Re: film Veselá bída:
Autor: Vodička-sapér Datum: 28.12.2008 11:21

Milá Evo, i Vám přeji do nového roku vše nejlepší, hodně zdraví a pokud možno,  snažte se mít více smyslu pro humor a i  pro ironii, atd.,atd.....

Re: kina na Václ. náměstí:
Autor: nonsens Datum: 28.12.2008 10:40

Hvězda byla ve stejné pasáži jako Lucerna, v přízemí naproti vchodu do divadla Rokoko, když se jde z Václaváku tak po pravé straně, do Lucerny bylo lepší chodit z Vodičkovy, tamodtud bude mít asi taky adresu.

O blok výš je kino Blaník.

Dole na rohu Příkopů nebylo kino přímo v paláci Koruna, ale o dům nebo dva výš,teď už je zbouraný, jmenovalo se Pasáž a vedle byl noční klub Alhambra, tou pasáží (kolem kina Pasáž) se dál prošlo do dvora, kde byla restaurace tuším Savarin a ven se vyšlo na Příkopy až skoro proti Dětskému domu.

Ještě si vzpomínám na kino Praha (to bylo v pasáži na rohu VN a Jindřišské) a kino Paříž, to bylo na VN o kus níž než Alfa, procházelo se k němu takovým slepým tunelem kolem cukrárny Juliš (aspoň myslím že předválečný Juliš byl právě tam).

Re: film Veselá bída:
Autor: Eva Datum: 28.12.2008 10:35

Co takhle Obchod na  korze, Ostře sledované vlaky, Intimní osvětlení, Hoří míá panenko, Přelet nad kukaččím hnízdem, perlička na dně, Rozmarné léto, Hry o jablku, at.d , a.t.d.............

Re: Primitivní agitátor Neff:
Autor: nonsens Datum: 28.12.2008 10:15

Blbost. Tzv. na blití musí být lidem ne z toho, že ti, kdo měli příležitost, si ukousli, ale z toho, že toto své ukousnutí dodatečně připisují svým schopnostem, inteligenci, pracovistosti a kdoví čemu ještě, jenom ne tomu, čím bylo zpravidla umožněno především: kontaktům, zákulisním informacím, okovaným loktům a žaludku nebo i obyčejné náhodě.

A nedosti na tom, ještě mají tu drzost označovat všechny ostatní, t.j. ty, kteří na místě ukusování nebyli a nevěděli o něm, za líné, nevzdělané socky, které dovedou jen natahovat ruku pro sociální dávky a vzpomínat na "zlaté časy" za komoušů. 

Bodejť by nebylo člověku na blití z toho, když takový náhodně vzniklý, rychlokvašený rentiér mudruje o přednostech demokracie a ostatní poučuje o rovných příležitostech pro všechny.

Je to jako v tom starém Renčínově vtipu o stařičkém milionářovi, co vypráví vnoučkům o době těsně po sametové revoluci: "A pak bylo odstartováno a všichni jsme vyrazili ke kapitalismu, zvláště pak my, kteří jsme věděli, kde je start!"

Jen pro pořádek: nevím nic o tunelech v MFDnes a netuším, co s nimi měl nebo neměl společného pan Ondřej Neff, kterého tímto zdravím a přeju jemu i jeho krásné paní Ljubě v příštím roce všechno dobré.

Re: Primitivní agitátor Neff:
Autor: AS Rusko Datum: 28.12.2008 9:54

Jak hodnotíte dobu Putinovy vlády v porovnání s jeho předchůdci Jelcinem a Gorbačovem? (Solženicynova odpověď):

Gorbačovova vláda byla politicky neuvěřitelně naivní, nezkušená a nezodpovědná vůči vlastní zemi. On nevládl, on bezmyšlenkovitě odevzdal moc. Následný obdiv ze strany Západu ho jen utvrdil ve víře, že postupoval správně. Ale řekněme si jasně, že to byl Gorbačov, a ne Jelcin, jak se teď často tvrdí, kdo jako první dal občanům naší země svobodu slova a pohybu.

V Jelcinově období se k lidským životům přistupovalo stejně nezodpovědně, ale projevovalo se to jinak. Jelcin se snažil co nejrychleji proměnit státní vlastnictví v soukromé, a tak rozpoutal obrovský rozprodej národního dědictví v hodnotě mnoha miliard. Jelikož si chtěl zajistit podporu regionálních představitelů, volal doslova po separatismu a podepisoval zákony, které podpořily kolaps ruského státu. To pochopitelně připravilo Rusko o jeho historickou roli, ke které se tak těžce dopracovalo, a snížilo to jeho postavení v mezinárodním společenství. Tomu všemu Západ tleskal ještě hlasitěji.

Putin zdědil zpřevracenou a vyděšenou zemi chudých a demoralizovaných lidí. A začal s tím jediným, co se dělat dalo: s pomalou a postupnou restaurací. Jeho úsilí nebylo hned zaznamenáno ani oceněno. Jen těžko ostatně najdeme v dějinách příklady, kdy snahu vlády jedné země znovu získat ztracenou sílu přijaly jiné vlády pozitivně.

Re: Muži v sedle:
Autor: Sago Datum: 28.12.2008 9:15

promítal se kolem r.58 a byla z něj písnička "....rodný kraj má každý rád, pojďme k pastvinám svá stáda hnát a nad údolím,kde modrá se dým ........

Re: Filmy ze Západu:
Autor: Sago Datum: 28.12.2008 8:45

Lassie se promítala po r.48( dokonce vyšla i v  Románových novinkách),ale v 50.letech zde běžely francouzské a italské filmy - taková Mzda strachu byl docela super,nebo Temná řeka  - do r.48 zde třeba běželo 5 Sulllivanů,Laurel a Hardy v cizinecké legii,Laurel a Hardy na moři, Zasněžená romance

Re: Dlouhohrající deska:
Autor: honzak Datum: 28.12.2008 7:46

těšil jsem se na fyzikální vyústění a ono prd....

Jako bývalý člen hifi klubu vzpomínám na testovací desku - takové efekty s mono soustavou nejdou realizovat.

Re: Pár poznámek:
Autor: Kanuk Datum: 28.12.2008 3:50

Jméno prof. Vybulky nějak "rings a bell" (je mi povědomé), ale matematiku mne učil 4 roky RNDr Karel Roessler (na ta dvě s nesázím), zvaný Réza. Byl naším třídním celé 4 roky, byl na nás kluky metr, ale nedali jsme na něj dopustit. Snad nejoblíbenější kantor. Byl také vzteklý, čímž byl znám už na studiích, jak jsem se doslechl od jeho spolužáka, který mne později učil matyku na průmce. Po válce Réza učil někde na VŠ.

Re: Primitivní agitátor Neff:
Autor: Jirka13 Datum: 28.12.2008 3:34

Většinou je na blití těm, kteří si ukousnout nestačili, neuměli, nebo tam nebyli. Ti zvracejí nejčastěji. Aston tam byl, tak si ukousnul, jako byste si ukousnul i Vy. Na co měl čekat? Až přijdete? Řeči o tom, že Vy nikdy, jsou kyselé hrozny. Ale zase můžete být mravokárcem. Pravda, nenažerete se tím.