22.5.2018 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: Experiment profesora RohovskéhoVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 5, poslední: 25.12.2008 0:08, přehled diskusí

Já jsem starší pamětník:
Autor: F..A.Kekule Datum: 24.12.2008 11:18

Něco podobného jsem zažil v roce 1953, kdy přišel do školy nový dělnický ředitel. Jmenoval se Přikryl, my mu ovšem říkali Pikin.  Byl to zámečník, který absolvoval roční švindlkurs a nahradil starého ředitele, který mu měl dělat tak zvaného pedagogického poradce a pochopitelně ho měl rád jako pověstnou osinu v... Sudruh ředitel měl totiž svérázné metody učení. Vešel do třídy ve vrzavých poschoďových "maďarách" a na povel primusky třídy jsme začali recitovat nějakou zadanou ruskou básničku, on procházel mezi námi a poslouchal, jak to kdo umí. A kdo uměl špatně, dostal číslo, které určovalo, kolikrát ji musí za trest opsat. Potom zasedl ke stolu a zavelel: strana dvacet, čte Štoplová. A ta četla z učebnice. Když už se mu toho zdálo dost, zavelel: podtrhněte si, a pro změnu zase četl on a my podtrhovali. Nakonec řekl: příště zkouším a my museli při zkoušení odříkat podtržený text doslova a do písmene, jinak bylo zle. Takhle nás učil dějepis a občanskou nauku. Naštěstí jen půl roku, bývalý ředitel totiž zjistil, že ten švindlkurs nedokončil a sám si padělal výstupní vysvědčení a tak v tichosti zmizel ze školy jako pára. Byl to samozřejmě člen strany a tak šel dělat úředníka na MNV. Pointa ovšem byla později, kdy mi jedna bývalá spolužačka s neskrývanou radostí sdělila, že má obrovský průšvih, protože kradl elektřinu a přišlo se na to. A to mu už soudruzi neodpustili.

Re: Já jsem starší pamětník:
Autor: franta tyčka Datum: 24.12.2008 12:44

I já jsem starší pamětník. Zaujala mě poslední věta,že to že kradl mu soudruzi neodpustili. To je pravda ovšem v naší nové demokracii mají vše "odloženo" nebo nedokázáno nebo promlčeno včetně miliardových krádeží. Přesně tak to by soudruzi nedopustili a šli by ke zdi.

Re: Já jsem starší pamětník:
Autor: franta tyčka Datum: 24.12.2008 12:47

oprava: takoví zloději by šli ke zdi.

Re: Já jsem starší pamětník:
Autor: František I. Datum: 24.12.2008 17:23

Ha, ha,. Ti byli většinou vykopnuti na vyšší funkce. Ke zdi šli trochu jiní.

Re: Já jsem starší pamětník:
Autor: R Datum: 24.12.2008 17:39

Záleželo jak kradl  a co kradl. Obecně jestli kradl soudružsky, to znamená že zachraňoval materiál, co by byl jinak při socialistických výstavbách zničen  a doma ho beze zbytku využil. Nebo jestli kradl jako prase, to znamená i matroš, co potom při výstavbě chyběl a doma měl stejný nepořádek jako na té socialistické stavbě.  Potom záleželo kdo na to přišel a komu tou zlodějnou šlápl na kuří oko. Obvykle ale když kradl jako prase, tak byl od soudruhů vyhozen směrem dolů a často i velice veřejně jako odstrašující příklad. Když kradl soudružsky, tak ho kolikrát vykopli i nahoru. Fakt je ale, že u elektřiny to bylo dost jednoznačné a okecat se tam dalo velice málo.