19.5.2019 | Svátek má IvoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


LITERATURA: Třicet let od smrti Ludvíka SoučkaVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 8, poslední: 13.12.2008 10:58, přehled diskusí

Pokusy na amerických vojenských zajatcích ?:
Autor: Tomáš Datum: 9.12.2008 16:16

Prosím o info, neví-li někdo o tom, že Souček znal fakta (nebo se toho i sám účastnil ?) o pokusech na amerických vojenských zajatcích z Vietnamu, které se prováděly v ČSSR. V odborném tým experimentátorů prý byl i někdo, kdo byl za WW2 spolupracovníkem Mengeleho v Osvětimi, pak zkolaboroval s komunisty a měl v ČSSR vysoké postavení. Souček měl pak být zabit StB, vše mělo být nainscenováno jako smrt příčinou srdeční zástavy, nebo co...., protože hrozilo vyzrazení. Něco málo je zde : http://www.hyena.cz/05/12/051202pes.html. Velice vážný text je zde http://www.szcpv.szm.sk/pamat.html. Připadá mi to jako obrovská aféra, kterou se jednou snad podaří alespoň částečně objasnit.

Re: Pokusy na amerických vojenských zajatcích ?:
Autor: Kresinka Datum: 9.12.2008 17:00

Víte, pan Hedvíček toho píše moc, ale jaksi nedodává důkazy. Nevím, je to už hodně dlouho, co vzpomínala  manželka L.Součka, mj. psala, že zemřel doma, na svém oblíbeném kanapi, odkud už se skoro nezvedal. Ona ho našla. V jiném časopise uvřejnil p. Hedvíček fotografii čsl.vojáků, snad z Koreje. Ovšem jednoznačně L.Souček mezi nimi není, jak p. Hedvíček uvádí. Měl by to chápat i on:  podoba se sice může trochu změnit, ale výška ne, všichni ti muži jsou prakticky stejně velcí. A kdo znal L. Součka tak ví, že většinu chlapů přečníval

Re: Pokusy na amerických vojenských zajatcích ?:
Autor: Tomáš Datum: 9.12.2008 18:08

A myslíte, že ty pokusy na amarických zajatcích u nás probíhaly, nebo ne ? To by bylo porušení mezinárodního práva a válečných konvencí strašným způsobem !

Re: Pokusy na amerických vojenských zajatcích ?:
Autor: VLK Datum: 9.12.2008 18:18

Tomáši, přečetl jste si na Sardenu něco o tom románu? Tam byste zjistil nebo alespoň dostal tucha, jak to Neff v tom příspěvku v Hyeně myslel. Neff je taky velký fabulátor.

A ohledně těch amerických zajatců - dokud nebudu mít nějaký hodnověrný pramen, tak tomu věřit nebudu. Bohužel v současné době jediné alespoň trochu hodnověrné prameny o tomto by se daly najít jen v archivech rozvědek nebo armády. Naší, ruské a korejské. Pamětníci už vymřeli. Takže možná neuvěřím ani pak.

Re: Pokusy na amerických vojenských zajatcích ?:
Autor: Tomáš Datum: 9.12.2008 18:25

Sorry, nic pořádného jsem nečetl. Jen mi uvíznulo v paměti cosi, že u nás ty pokusy byly prováděny.... Někde jsem o tom musel číst, nebo mi to někdo říkal. Žádný solidní zdroj nemám. Proto jsem v rychlosti hodil na Google pár klíčových slov a byly z toho ty dva články, jejichž linky jsem uvedl.

Re: Pokusy na amerických vojenských zajatcích ?:
Autor: Střelec Datum: 10.12.2008 8:28

Celá aféra má původ ve výpovědi "semínkového" generála Šejny, který si před smrtí náhle "vzpoměl" na různé důležité skutečnosti, o kterých ovšem neměl páru pár dní poté, co se odtud vypařil. Jeho "padawan" Hedvíček pak tyto nové pověsti šířil, jako jistá "Julietta" pravdu......

Re: Pokusy na amerických vojenských zajatcích ?:
Autor: VLK Datum: 10.12.2008 10:41

Sorry, teď jsem to zblbnul. To, co jsem četl, to nebyla ukázka na Sardenu, to jsem si přečetl pár stránek přímo v knihkupectví. Tak tedy vězte, že Neff na základě toho drbu fabuluje zcela jiný příběh s úplně jinými artefakty, který dává Součka do úplně jiné role. Ale je to čistá sci-fi.

Re: Pokusy na amerických vojenských zajatcích ?:
Autor: Tomáš Datum: 10.12.2008 11:11

Dík za info...