20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N 15.10.2008 2:15

Re: co se vlastně na Islandu stalo?

...nebo domácí komunisti. ;-P

Ludva 14.10.2008 16:00

Re: díky

S tím se dá souhlasit. V zásadě stačí si uložit na stáří trochu peněz na revolver.

Kolda 14.10.2008 0:13

Re: ale jestli podobny vyvoj ceka Britanii, to bude teprve zajimave

Ano. Zákon.

Gaty 13.10.2008 23:34

Re: Island ve hře

Jo právě že Island je členem především NATO povede Rusy k takovým podmínkám půjčky, na které USA momentálně nedosáhnou. Oni totiž mají tolik vlastních bolehlavů, že mají sami co dělat se sebou :

- vlastní finanční krizi, Iraq a zejména Afganistán (kde už konečně došli k dávno známemé skutečnosti, že to tažení  nemůžou vojensky vyhrát. Když to nedokázali Sověti svého času, tak   takyvojáčci Made in USA nemají ani špetku šance. Konečně i historie nás učí, že ve všech lokálních válkách po roce 1945 dostali amíci na fráček. Mám tím na mysli Sev. Koreu a Vietnam). 

Kromě toho mají problémy i s bezpečností na svém vlastním uzemí (terorismus), a legislativní orgány zdá se přiškrtily vládě roh hojnosti. Nejsem proto tak přesvědčen, že za současné konstalace budou vůbec "hledat" ony 4 miliardy.

Vodička-sapér 13.10.2008 22:03

Inflace na Islandu.

Z článku  se dozvídáme, že pan  student  (bohužel neuvedl,  co na Islandu studuje,  či bankovnictví a ekonomii!!!.. nebo Institut  mořského rybolovu, prosím bez urážky, jenom to konstatuji),že si nyní  Islanďané za  270  isl. korun, koupí  asi 10  rohlíků, za které my dáme asi 25 Kč, přibližně jedno euro, inflace na Islandu  je katastrofální  a vyvolává hrůzu.  Jeho obyvatelé,   si patrně  mysleli  že se budou  mít dlouho stejně  dobře jako  jejich dědové, kteří  se živili lovem ryb, sleďů  a  tresek., ty  v oceánech  ubyly  a tak se spolehli na  riskantní  bankovmí kouzla  reykjavíckých spekulantů. Poučení i pro nás. 

GATY 13.10.2008 21:18

Re: Srovnáváte zcela nesrovnatelné věci

V případě Mnichova odmítly .......... jednak  je to hrubá gramatická chyby (má být odmítli), ale stejně tak i hrubá chyba věcná : ne, že odmítli západní spojenci pomoc, ale hrubě porušili své smluvní vojenské závazky vůči ČR.

Navíc, v Islandských fondech měly uložen ............... jednak je to hrubá gramatická chyba, (má byt měli), ale zejména je opomijena nejzákladnější rovnice investora - zisk je cenou za riziko. Tedy, že zisk a riziko jsou si v investičním světě přímo úměrné. Tito investoři zcela zaslepeně podlehli nadstandartním nabídkám zhodnocení svého kapitálu a v touze po nadstandartním zisku měli počítat i s nadstadnartní ztrátou, kterou možná utrrí.  

a 13.10.2008 20:23

Re: Průběžný systém, kdy důchody hradí STÁT, prostřednictvím DANĚ,

tak se mrkni do sbírky zákonů ;-)

a 13.10.2008 20:20

Re: ale jestli podobny vyvoj ceka Britanii, to bude teprve zajimave

hele a von je někdo nutil poskytovat komukoliv nekryté půjčky ?? 8-o

a 13.10.2008 20:12

Re: Každopádně, J.P Morgan by do toho nešel

čísla? tuším, že to dělá suma sumárum 700 mld. dolarů +/- nějaký ty drobný

Emil XX 13.10.2008 20:03

Re: Průběžný systém, kdy důchody hradí STÁT, prostřednictvím DANĚ,

Smlouva s fondem je v našich podmínkách pověstný "cár papíru." Stát je ale závislý na lidech a všichni budou jednou staří, pokud se toho dožijí. Fondový systém, v podmínkách sociálního státu, a to jsou dnes i USA ale např. znamená, že když bude fond vytunelován, bude stát muset postiženým platit nějakou minimální penzi.

Břeněk 13.10.2008 19:57

Ještě malý dodatek k mému příspěvku z 19:51

Tím dobrem ve zlu jsem neměl na mysli to, že poláci musí balit kufry, ale to, že se teď hodně islanďanů bude muset znovu naučit živit se poctivou prací. Jinak pro hnidopichy, co snad znají islandštinu a namítnou, že Totte není žádné islandské jméno, to je pravda, Totte je to přezdívka a ještě k tomu dánská, on se oficielně jmenuje Thórarin.

Břeněk 13.10.2008 19:51

V každém zlu je i kousek dobra?

Když jsem se doslech o islandské krizi, zatelefonoval po delší době jsem svému bývalému sousedu na koleji (už je tomu skoro 40 let), islanďanu Totte-mu , a zeptal se, co se děje. Ten mi sice řekl, že to vypadá prachmizerně, ale každé zlo má v sobě kousek dobra. Jelikož "vysoká životní úroveň" způsobila, že i obyčejným islaňďanům se práce znechutila (nejvíce prosperující podniky byly podle Totteho kavárny a restaurace, kde hromada lidí poklidně utrácela svoje snadno nabyté peníze), takže aby se služby a jiné úplně nezhroutily, museli se začít hromadně dovážet na práci poláci. Ve firmě, kde Totte dělá, měliposlední roky velký  problém najít domorodé zaměstnance, i když prý platí slušně. Poláci se bohužel kvůli chatrným znalostem  jazyka na tu dost náročnou práci ve firmě, kde dělá Totte,  nehodí. Teď ale nouze začíná učit nejen Dalibora, ale i Islanďana housti, čili hráti na housle v moderní češtině, a tak se k úřadům práci , jenž dříve byly liduprázdné (s výjimkou úřednictva, které mělo za úkol verbovat dělňásky v Polsku) začínají trousit místní a poptávají se po práci. Poláci ale nadávají, neboť pro mnohé to znamená sbalit kufry a jet domů, a ani ti, co se zatím drží, nejsou nadšení, neboť teď za tu havarovanou islandskou korunu dostanou tak málo zlotých, že se jim pracovat na Islandu už moc nevyplatí.

liberal shark 13.10.2008 19:40

Re: Průběžný systém, kdy důchody hradí STÁT, prostřednictvím DANĚ,

Až se státní moc úplně rozloží, nějaké důchody nás nebudou zajímat ;-). A co se srovnání fondového s průběžným týče, jakou máte pojistnou smlouvu se státem ? ;-P

Stredocech 13.10.2008 17:39

Každopádně, J.P Morgan by do toho nešel

I cena nemovitostí, pokud je dána především polohou, může klesnout docela dost. A na tu předraženou papudeklovou škatuli jste přišel jak? Můžete uvést nějaká čísla?

Stredocech 13.10.2008 17:35

Re: Nicméně bych připomenul, že Island je na prvním místě na světě

Já nevím, nakolik je to reálné, ale zaručeně to bude muset být stejnosměrný proud.

Stredocech 13.10.2008 17:33

Re: co se vlastně na Islandu stalo?

Že by zafungovala "vzdělanostní ekonomika", většina populace by byla nositeli zvučných akademických titulů a živila se službami a inovacemi? Příklad Islandu ukazuje na nereálnost evropských snů o postindustriální společnosti. Jakýkoli otřes sníží poptávku po luxusu a zbytných službách a najednou jste z "boháče" skoro žebrákem.

R^R^R^

No a rozložení IQ se navíc řídí Gaussovou křivkou.

Tady bych souhlasil s bývalým ministrem Grégrem, podle nějž se státy dělí na průmyslové a chudé. Vyjímku tvoří státy s obrovským přírodním bohatstvím a surovinami, jako jsou některé ropné státy. Pokud tam vláda funguje alespoň tak, že to bohatství nerozkradou cizinci.

honzak 13.10.2008 17:28

Re: Nicméně bych připomenul, že Island je na prvním místě na světě

hoj, to je zase znoj! Už vidím ten kabel (3 kabely), které povedou z Islandu na pevninu. Nejblíž je to do Grónska  tudy asi cesta nepovede. Do Evropy někam k Bergenu, ale to je sakra dlouhá míle (cca 20 úhlových stupňů na 65 stupni s.š.). Něco mi říká, že se  investor bude hledat velmi těžko....

Stredocech 13.10.2008 17:27

Re: Jak na to?

Někde jsem četl, že se o kabelu uvažuje, ale nevím, nakolik je to reálné. Faktem ale jsou podmořské kabely, vedoucí z Francie do Británie výkon 2GW, tedy jednoho Temelína.

Tom 13.10.2008 17:13

To byly investiční banky?

Článek je zajímavý, ale rád bych podrobnosti.

Kupovaly banky zahraniční společnosti přímo, nebo poskytovaly úvěry podnikatelským subjektům na nákupy těch zahraničních firem?

portwyn 13.10.2008 17:05

To bylo Středočechovi

Klikl jsem vedle.

portwyn 13.10.2008 17:05

Jak na to?

Zajmá mne technický způsob přenosu - nějaký kabel? Jinak kšeft by to byl, o tom žádná.

ekonom amatér 13.10.2008 17:03

Re: Pripominka pro bojovniky za lepsi budoucnost, kdo to spustil:

To byl ale od republikánů sakra chytrý tah, že ty Clintonovy nepovedené zákony nechali osum roků působit a vybouchnout až teď, těsně před volbama. Úžasné.

Stredocech 13.10.2008 16:54

Nicméně bych připomenul, že Island je na prvním místě na světě

ve výrobě elektřiny na hlavu. Pokud se povede realizovat plány s transportem této elektřiny do Evropy, měl by sakra výhodný prodejní artikl.

Stredocech 13.10.2008 16:41

Srovnáváte zcela nesrovnatelné věci

V případě Mnichova odmítly spojenci pomoci ČSR před VOJENSKOU AGRESÍ sousední velmoci.

V případě Islandu jde o to, že tamní banky nadělaly svou neschopností neuvěřitelně vysoké dluhy. Že soukromí investoři stahují, pokud vůbec mohou, kapitál z nesolventních bank je normální.

Navíc, v Islandských fondech měly uložen kapitál britští důchodci a také české město Hradec Králové.

Stredocech 13.10.2008 16:34

Průběžný systém, kdy důchody hradí STÁT, prostřednictvím DANĚ,

nazývané "penzijní pojištění" funguje do té doby, dokud se státní moc úplně nerozloží. Naproti tomu vytunelování fondu (jakéhokoliv) bych považoval u nás spíše za pravidlo než za vyjímku.

Stredocech 13.10.2008 16:28

Re: Island ve hře

Měl by si to uvědomovat, ale pitomci jsou i tam. ALE já bych pomohl LIDEM úplně mimo tamní banky, které bych naopak nechal padnout.

Stredocech 13.10.2008 16:26

Re: Lidé typu Kolombo probuďte se koněčně

http://en.wikipedia.org/wiki/Association_of_Community_Organizations_for_Reform_Now

úplně stačí k pochopení podstaty současné bankovní krize.

Kolda 13.10.2008 16:25

Re: ale jestli podobny vyvoj ceka Britanii, to bude teprve zajimave

Hele yyy, oni proste museli pujcovat chudym. Ze zakona. Chapete? Meli dane procento, kolik pujcek musi byt chudym. A to procento se neustalo zvysovalo.

Stredocech 13.10.2008 16:20

Obávám se, že nevěnujete pozornost textu, který kritizujete

Banky plnily STÁTNÍ ZADÁNÍ a poskytnutí půjčky bylo dokonce soudne vymahatelné !!!, čímž se zabýval i presidentský kandidát Obama.

A navíc se tady projevilo oddělení managementu bank od vlastníků, protože ti byli příliš roztříštěny. J. P. Morgan v blahé paměti by ve své bance nic takového nepřipustil.

portwyn 13.10.2008 16:16

Re: Kontrast proti nedávnému Vlkovu článku o Islandu

A to autor na Islandu žije!

Holt někdo sebevědomí nahrazuje pokorou.¨

Ekonomické podstatě islandské krize nerozumím natolik, abych článek komentoval z tohoto pohledu, ale je velmi čtivý a srozumitelný.