22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZDRAVOTNICTVÍ: Vyrovnávání dvoukolejnosti zdravotní péčeŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 12, poslední: 8.8. 2008 0:40, přehled diskusí

Re: Re: Re: Re: prazaklad všech problémů..:
Autor: BOMBON Datum: 8.8.2008 0:40

ujasnete si terminologii, prosim, netreba v dusledku nedostatku argumentu urazet.

vlastnicke pravo je vlastnickym pravem, pokud obsahuje pravo vec drzet, uzivat a nakladat s ni. toto pravo muze byt omezeno pouze jinym obdobnym pravem. nekoho jineho. pokud jsou zasadne tyto slozky vlastnickeho prava omezeny, nejde o vlastnicke pravo ale o jakousi jeho spatnou obdobu.

a pokud byl bordel v sourkome nemocnici, pak mi to nevadi, nebot pak nejde o me penize, resp o penize, ktere urednik deklaruje jako moje, lec pouziva k uspokojeni svych cilu a tuzeb. a pokud tam byl bordel organizacni ci ohrozujici zdravi ci zivot pacientu, pak je to pripad na sourkomopravni zalobu ze strany pacientu, nikoliv na rozhorceni nejakeho senzacechtiveho novinare...

Re: Re: Re: prazaklad všech problémů..:
Autor: M.S. Datum: 7.8.2008 16:42

Ten bordel, který popisoval novinář MF byl právě v soukromé nemocnici v Praze . Zideologizovaný fanatiku.

Re: Re: Re: prazaklad všech problémů..:
Autor: M.S. Datum: 7.8.2008 16:18

Nejde o kontrolu výkonu sester i když ani tam nemáte pravdu. Některé se mohou strhat, jiné pokuřují a klábosí hodiny před budovou nemocnice. tento paradox jsem bohužel nepochopil.Ale jde mi o jiné věci.Např obecný jev dopisování a přepisování chorobopisů, vykazování neuskutečněných výkonů,nedostatečná komunikace mezi lékaři a další. specifikou zdravotnictví je ,že práci desítek obětavců zničí jeden lempl.

Re: Re: prazaklad všech problémů..:
Autor: BOMBON Datum: 7.8.2008 16:08

jejda, to je mi prekvapeni... tak on tam, kde se do veci vklada stat, panuje bordel?

stat nema co regulovat zdravotni sluzby a nema tedy ani co kontrolovat nejake nehospodarnosti - to vzdycky lepe zvlada vlastnik-neurednik.

a dokud lidi budou blabolit nesmysly o tom, ze zdravi stoji mimo ekonomiku, ze zdravotnictvi je jina sluzba nez trebas holic nebo automechanik, bude to stat za prd porad...

Re: Re: prazaklad problemu...:
Autor: BOMBON Datum: 7.8.2008 16:04

bohuzel neni moc v hubach politiku, protoze pro politiky je vyhodnejsi se podbizet luze, ktera ma pocit, ze ma pravo zit na ucet jinych.

nicmene samozrejme jsou ruzna odvetvi, ktera jsou mnohem liberalnejsi nez je zdravotnictvi v cesku. treba pocitacovy prumysl... tak nejak porad neni jasne, ze malo lidi vidi, ze cim mene statu v ekonomice, tim lepe pro obcana... :-/

Re: Re: prazaklad všech problémů..:
Autor: doktor Datum: 7.8.2008 15:51

Žádná kontrola to taky nezmění. Práci sester má kontrolovat vrchní, případně hlavní sestra zařízení. Jenže ty na to nemají čas: starají se dnes jen o ekonomiku provozu. Adekvátní odměňování je základ. Navíc jde o soukromé zařízení, a tam, jak známo, se nemusejí řídit zákonem o platu (tarify), ale o mzdě. Ta je taková, jakou stanoví majitel podniku. V naších podmínkách vždycky nižší, než ty státní (veřejnoprávní) platy. No a za mizerné mzdy ani platy neseženete jiné, než mizerné sestry. Takže ten pokles kvality práce sester v posledních letech je všeobecný. Zažil jsem to v posledních době několikrát i jako pacient.

Re: prazaklad všech problémů..:
Autor: M.S. Datum: 7.8.2008 15:30

je vtom, že neexistuje žádná kontrola zdravotnických zařízení. Příkladem je, že jeden obyčejný novinář z MF zjistí věci okterých ministersto ani netuší. Mám osobní zkušenost že toto se v různých obměnách děje ve všech zdravotnických zařízeních. Zdr. pojišť ovny tuto činost nevykonávají ani nemohou. Jejich kontrola může být pouze administrativně ekonomická. Nezastupitelnou úlohu v této činnosti má stát a to i v tom případě, kdyby vše nechal zprivatizovat. O konkrétních případech nehospodárnosti bych mohl psát romány z toho co jsem za krátkýn čas zažil. Paradox je že na mzdy nejsou peníze. Zastávající situace ani nikdy nebudou a žádné reformy to nezmění.

Re: prazaklad problemu...:
Autor: doktor Datum: 7.8.2008 13:27

Můžete jmenovat zemi, kde funguje"normální tržní hospodářství"? Jen v knihách velkých ekonomů a v hubách politiků. Stejní fantasmagoři, jako marxisté.

prazaklad problemu...:
Autor: BOMBON Datum: 7.8.2008 12:02

"zdravotnici si vetsinou nemysli...ze sluzby pro pacienty jsou zbozim...." - no prave!!! v tom je zakopany pes... zdravotnici a reditele nasich zivotu - byrokrati a politici - porad przneji to, co by v normalnim trznim hospodarstvi fungovalo bez problemu...

je skoda, ze si to autor neuvedomuje... :-(

Pan ředitel:
Autor: doktor Datum: 7.8.2008 9:44

zřejmě nepamatuje poměry před rokem 1990. Problémy s malými (často se 4 odděleními, někdy i jen se dvěma) nemocnicemi jsme zdědili už z Rakousko-Uherska. Za první republiky i ještě po válce byla snaha mít "jakousi" nemocnici v každém okrese, jenže byly i okresy se 4 nebo 5 nemocnicemi. V okrese Svitavy, kde jsem kdysi pracoval, bylo 5 nemocnic. Začínal tam kdysi i současný ministr zdravotnictví. Před rokem 1990 fungovala ovšem jedna důležitá věc, kterou "revoluce" v 1989 odbourala: nemocnice byly rozděleny do 1.(malé) až 3. typu (krajské), a pacient, s nímž si nemohli poradit v malé nemocnici, měl automaticky PRÁVO být léčen třeba v té fakultní. Byla to většinou věc jednoduché telefonické dohody přednostů. Problém s malými nemocnicemi se poprve snažila v  roce 1997 vyřešit ministryně zdravotnictví Roithová, měla však mandát jen pár měsíců, a její návrh zrušení nemocnic, které nemohou poskytovat základní péči (a těch byla většina) pro odpor obyvatel politicky neprošel. Jak ukazuje článek Doc. Hegera, potýkáme se s tím doposud.

Re: Pořád si myslím,:
Autor: jan hájek Datum: 7.8.2008 8:42

Přednostním posláním fakultních nemocnic je VÝUKA nových lékařů a pokračující vzdělávání již praktikujících lékařů. K tomu ovšem musí být demostrační materiál a tím jsou nemocní (zatím se ještě nikomu nepodařilo naučit nikoho jen na počítačových modelech, bohužel, bez "pokusů" na lidech i když pod zkušeným dohledem to zatím nejde). Takže fakultní nemocnice potřebují co nejpestřejší škálu nemocných a obzvláště pak vzácně se vyskytující choroby či komplikace aby je bylo možno studentům demonstrovat.

Pořád si myslím,:
Autor: drejdl Datum: 7.8.2008 7:53

že fakultní nemocnice by se měly přednostně věnovat svému primárnímu poslání - tedy řešení těch komplikovaných a přístrojově náročných záležitostí. Nevím, proč by měli špičkoví odborníci ve fakultní nemocnici řešit banální žlučníky, když by to zvládli i ti menší - například i v tom Bydžově. Placení je další věc - za stejnou věc dostane fakultka více peněz - proč? Takhle už zanikla spousta oddělení, najmě v okolí velkých seskupení fakultních a krajských nemocnic. Takže,  pane řediteli - aby se vám to nakonec nesesypalo celé na hlavu, pěstujte si i své nemocniční satelity, časem se vám možná hodí.