19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
sláva 24.7.2008 17:13

ani neštěkne

A kdyby se to muzeum zavřelo, nikdo po něm ani neštěkne, pár historiků si počtou v odborné literatuře a nám zbyde víc peněz na opravu současných silnic.

JeĎte se podívat do Hrabůvky, či jak se to jmenuje, "ostravská operace" Rudé armády, kdo to potřebuje dnes?

Vychozené peníze.

Navrhuju památníky všech bitev, u Sudoměře, Na Moravském poli, praotce Čecha s praotcem Markomanem... atd.

cimbal 23.7.2008 23:02

Re: Getysburg

Těch divností je tam víc. Unie/Konf - Něm/Rak. Počet zúčastněných Gett. 100tis./70tis., Chlum 225tis./200tis.. Celk.ztráty Gett.3,1tis./4,7tis., Chlum 2,5tis./13,2tis. Podobný je možná ústup přez řeku, ale Rak. prchali přez Labe až se topili, ale Lee nerušeně týden čekal, než poklesne rozvodněný Potomak.

hlava22 23.7.2008 21:18

Kdo by vzpomínal

na vojensky zvoranou bitvu v předem prohrané válce.

Jesse 23.7.2008 21:01

Getysburg

O kvalitě autora mi postačím, že otočil výsledek této největší bitvy na seveoamerickém kontinentu - ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá - stejně vyhrála armáda Spojených států Amerických (Unie, Sever ...).

jirka.s. 23.7.2008 18:27

Re: Pane řediteli, co děláte proti nadbytku Vašich sester v nemocnici??

Netuším, jak to pan ředitel dělá s přebytkem sester v jeho nemocnici, ale pokud by se měl někdo vyvážet do Vietnamu, měl bys to být nejspíš ty a tví vafenbrudři! Kus za kus! Každý Vietnamec mi je tady totiž milejší než takový bolševik jako jsi ty! Jediné nebezpečí hrozí z toho, že až by vás, českých komoušů, tam bylo povícero, exodus obyčejných Vietnamců by se zřejmě stal nezvládnutelný! ;-(

Kolemjdoucí (J.Š.) 23.7.2008 18:21

Re: Re: Kecáte, člověče!

Nechápu, odkud pan RL čerpá, nejspíš si prostě vymýšlí. Několikrát jsem četl, že i kdyby Franz Josef s vyrovnáním s Čechy souhlasil, neměl by býval šanci to prosadit, protože by mu to nejen rakouští Němci, ale ani Maďaři rozhodně nedovolili.

Viz např. Eva Irmanová: Maďarsko a versailleský mírový systém (albis international 2002), str. 9.

V programu bylo spíše Čechy z mapy úplně vymazat (pokud by se podařilo I.sv.válku vyhrát), a ne se s nimi vyrovnávat.

vita 23.7.2008 17:51

Re: Re: Pomníky

Jojo, tenkrát se ještě vedly války mezi vojáky... A Prusové měli v obsazené Praze tak přísné rozkazy chovat se slušně, že se za chvíli bratřili s Čechy. Zejména Češkami... Nepřítel - nenepřítel.

Mám dojem, že jsem o tom cosi četl od Nerudy. Ale dávno, ach dávno tomu.

vita 23.7.2008 17:35

Re: Kecáte, člověče!

A mimnochodem - já snad někde tvrdím, že jsme popírali příslušnost k habsburské monarchii? Kdo to kdy popíral a kde to popírám já?

vita 23.7.2008 17:33

Tak mi vysvětlete, kde jsem se o ní dověděl...

19. století mě sice naprosto nebavilo, ale výklad dějepisáře o tehdejších válkách a pruském militarismu si pamatuji. Bylo v mezi lety 1976 až 78 - nebudete mi tvrdit, že to bylo období nějakého zvláštního uvolnění minulého režimu, že ne?

Vysvětlení bylo nasnadě - takové, jak jsem je popsal kurzívou. Kurzíva znamená v textu jistý odstup a společně s uvozovkami (") se používá při citacích - takže jsem zhruba citoval... Válka to byla z hlediska marx-leninského výkladu oboustranně nespravedlivá, neb byla imperialistická. Na nějaké bránění se nehrálo, spravedlivá mohla být jedině třídně uvědomělá válka za prosazení revoluce a diktatury proletariátu.

Vaše vysvětlení úlohy mlado- a staročechů při rakousko-uherském vyrovnání mi připadá poněkud podezřelé, 1) je to poprvé, co ho vidím, 2) tou dobou, pokud vím, se ještě příliš nerozkmotřili, to až někdy v 70. letech. A hlavně je naprosto nesmyslné vyše vysvětlení, že by to mělo komunistům vadit. Proč, prokrýlepána? "Dvě buržoazní strany se nedokázaly shodnout  a národ na to doplatil...". Co by se jim mohlo víc hodit? Jestli to vaše vysvětlování není takové účelové pindání na obhajobu neobhajitelného.

BTW - pamatujete si ještě, co jsem psal o "kurzívě v uvozovkách"?

Nomen 23.7.2008 17:07

Pane řediteli, co děláte proti nadbytku Vašich sester v nemocnici??

Pokud máte čas na takovéto články...budete je vyvážet do Vietnamu???

Mirek F. 23.7.2008 16:30

Re: Kecáte, člověče!

Jestliže by byla chyba na naší straně, proč kromě Maďarů nebylo již žádné, ať už významné či nevýznamné etnikum narovnáno?   Proč pokaždé, když se začalo kalkulovat byť, "jen" s korunovací za českého krále, zvedla se vlna nesouhlasu mezi rakouskými Němci? Mimochodem, rakousko-uherské vyrovnání proběhlo v roce 1867, kdy ještě těžko hovořit o staročeších a mladočeších, ba dokonce o nějakých jejich narovnání znemožňujících rozporech.

  

Jura Jurax 23.7.2008 16:19

Re: Ano cirkusácké využití historie ve stylu USA je nám vzorem.

8-o8-o8-o

obávám se, že Vy víte o kultuře, ať už jakékoliv, velké howno ... (Y)

Jura Jurax 23.7.2008 16:17

Re: Pomníky

No, ono taky tehdejší Prusové byli nevinné holubičky bílé proti zvlčilým velkoněmeckým ýbrmenšům ... tohle se nedá srovnávat ...

Honza ze Žižkova 23.7.2008 16:14

Re: podepisovat by se mel jako kandidat za ODS do Senatu

Za ODS?

RL 23.7.2008 16:03

Re: Kecáte, člověče!

omnlouvám se za chyby....my jsme nepopírali naši příslušnost.....Ta válka nebyla oboustranně nespravedlivá....neměnily

RL 23.7.2008 16:00

Kecáte, člověče!

Tak za prvé, my jsme nepopírali našim příslušnost k Habsburské monarchii, za druhé rakousko uherské vyrovnání a naše "shození" z lopaty byla chyba našich tehdejších politiků, vláda ve Vídni počítala s narovnáním pro všechna vyznamná etnika monarchie. Zkuste si něco o tom dohledat především šlo o nejednotnost mezi staročechy a mladočechy a jejich vzájemné rozbroje nás připravili o jedinečnou možnost se zrovnoprávnit. Nebyla oboustrnně nespravedlivá, agresor bylo Prusko, Rakousko se bránilo napadení, nic na tom neměnili tehdejší mocenské záměry Rakouska ve spolku Německých katolických států. Zkrátka celá tato válka a její okolnosti mají mnohem hlubší souvislosti a vaše jednoduché soudy jsou spíše jen výstřelem na slepo. Mimochodem v dějěpise o této válce jsme se za minulého režimu mnoho neučili. Právě v souvislosti, že by se těžko soudruhům vysvětlovala naše chyba při rakousko-uherském vyrovnání.

V.Novák 23.7.2008 15:38

Kdyby, kdyby...

Kdyby je v historii neslušné slovo.

Ale když už - tak kdyby císařpán provedl po téhle válce rakousko-uhersko-slovanské vyrovnání a nechal se korunovat českým králem, Češi by mu blahořečili a se státem by se ztotožnili. Neměli by proč zakládat legie a možná bychom se učili že jsme tu světovou válku (bez potřeby číslování) prohráli v důsledku nečestného zásahu USA... A měli konstituční monarchii, což by se AndyO líbilo.

Jenže kdyby... znáte to...

V.Novák 23.7.2008 15:27

Kecáte, člověče!

Nikdo bitvu u Hradce nezatajoval.

Pokud byla vůbec ideologicky použita, tak jako ukázka, že Češi šli padnout za císařpána - a ten se odvděčil tím, že provedl rakousko-uherské vyrovnání, čímž Čechy shodil z lopaty a Slováky vydal maďarizaci. A to zase nebyla ani tak propaganda, jako spíš pravda.

Ostatně, proč by vlastně "bitvu mezi dvěma kapitalistickými mocnostmi" měl kdo zatajovat? Naopak - "ať si pionýři všimnou, jak je ten kapitalismus hnusný, že ani dva tak blízké, i jazykově, státy se nedokážou shodnout! A kolik dělníků bylo pobito v zájmu kapitalistických vykořisťovatelů! Válka oboustranně nespravedlivá, neb imperialistická...". Jediné období, kdy propaganda měla s touhle válkou problém, byla 1. světová válka, když bylo třeba buď vysvětlit (což moc nešlo) nebo zatajit (to se dařilo líp), že současní spojenci na život a na smrt se před 40 lety rvali jak koně.

emil 23.7.2008 15:25

Re: Re: Zase si nškdo dělá reklamu před volbami

Je to jasné, v té oblasti se NA používá. Mně to zní divně, protože nejsem od Hradce. Vysvětlení ale beru. Dík.

tosek 23.7.2008 14:33

Re: Pomníkem a muzeem ČS.LEGIÍ byl památník na hoře Vítkov na pražským Žižkovem.

To máte jistě pravdu, ale tím spíše se ptám, kde je pomník československým legiím a jaká je péče o válečné hřbitovy československých vojáků.

Mirek F. 23.7.2008 14:10

Re: Re: Gettysburk a Chlum.

Kdyby válku 1866 Rakousko vyhrálo a zabránilo-li by se sjednocení Německa, tak možná ani rozpad Rakouska-Uherska by nebyl nutný, nestalo by se totiž jen přívěskem silného Německa. Ale to je příliš málo pravděpodobné, habsburská monarchie byla dimenzována spíše na odražení turecké expanze než té velkoněmecké, ostatně, kdyby svého času byli nejpočetnějším "rakouským" národem Turci (tak, jak se jím byli Němci, což rezistenci vůči velkoněmeckým lákadlům asi neposílilo), tak má Vysoká Porta minimálně dosažení Rýna jisté:-)

Jenik 23.7.2008 14:09

Pomníky

Již zhruba deset let po této válce vznikla "Německorakouská pomníková společnost", která na místech bitev stavěla památníky s uvedením padlých na OBOU stranách boje. U České Skalice je vojenský hřbitov, kam jsou přemístěné některé pomníčky ze zrušených hřbitovů. Tam mne zaujal a dojal vytesaný nápis na jednom kříži "Zde leží čtyři vojíni - tři rakouští a jeden prus".

Dnes, 63 let po WWII, máme ostatky německých vojáků "uložené" v papírových rakvích v tovární hale, a všichni se předhánějí  "u nás tedy rozhodně ne!", kde je nesmíme pohřbít.

A to je ten pokrok.....

Janus 23.7.2008 13:56

Re: Re: Gettysburk a Chlum.

Nehynoucí pomník legionářům přece postavila naše současné elita, když si uspořádala dýchanek v prostorách pamaátníku na Žižkově. ;-( Nebo snad ne?;-P

jk-jiny 23.7.2008 12:35

podepisovat by se mel jako kandidat za ODS do Senatu

... a proto tady stale exhibuje.

znalec 23.7.2008 12:25

Re: Polemizuji s tvrzením: "Byť byla tato válka pro celé školní generace Čechů téměř z učebnic historie odstraněna,"

Souhlas. ZDŠ 1974 - 1982. gymnázium 1982-1986. VŠ 1986 - 1990.

jirka.s. 23.7.2008 11:54

Re: Ano cirkusácké využití historie ve stylu USA je nám vzorem.

Jo, a ty ses ještě nestihnul z těch obdivných sr/aček k rusákům ani přebalit, viď ? (Y)

pepa novak 23.7.2008 11:53

cholera a kadibudky

Kromě národního uvědomění, o kterém píše Libor.w níže ší byla ještě prusko-rakouská válka 1866 pozoruhodná i tím, že v jejím průběhu a těsně po něm ve válkou postižených zemích jak u civilního obyvatelstva, tak i bojujících armád proběhla neméně devastující epidemie asijské cholery. Ta v několika vlnách pandemicky obešla celý svět a skončila zhruba v r. 1863. Nicméně epidemii r. 1866 sem zavlekli pruští vojáci. I když v té době ještě původce - Vibrio ch. nebyl objeven, (objevil až Robert Koch v r.1983, ačkoliv bacil popsal Pacini již v r. 1853) a není tedy jednoznačné že se jednalo o choleru. V inkriminovaném roce sloužil Dr. Koch, čerstvý absolvent mediciny v Olštýně (Wollenstein) jako obvodní lékař a v té době započal své mikrbiologické pokusy. Není bez zajímavosti, že do r. 1866 chodili zejména na venkově lidé na záchod, kam si právě vzpomněli. Po ničivé epidemii v r. 1866 vydal císař Franz Josef nařízení budovat v zemích Rakousko-Uherska známé domečky se srdíčkem. Tedy epochální vynález poměrně mladý.

honzak 23.7.2008 11:39

koukám, že

pan doktor si upravuje profil před volbami. Něco ve stylu "je to nejen vynikající doktor, ale má ipřehled o aktuálních problémech republiky (měření rychlosti měšťákama) a historii (Tam u Králového Hradce, kde lítaly koule prudce)". Zítra čekám exkurs do zahraniční politiky.

Michaela 23.7.2008 11:29

Pomníkem a muzeem ČS.LEGIÍ byl památník na hoře Vítkov na pražským Žižkovem.

Okupací čs.státu německými národními socialisty (1939-45) a posléze diktaturou česko-slovenských internacionálních socialistů (1948-89) byla tato funkce znemožněna a památník na Vítkově poskvrněn a místo samo zdiskreditováno.

:-(

Michaela 23.7.2008 11:21

Polemizuji s tvrzením: "Byť byla tato válka pro celé školní generace Čechů téměř z učebnic historie odstraněna,"

Nám byla v hodinách dějepisu tato válka - jako významná válka - zmíněna. Jako předpoklad pro vznik jednotného německého státu - od roku 1871 pak německého císařství.

ZDŠ 1968-1977, gymnázium 1977-81