24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jura Jurax 29.5.2008 11:06

Re: Re: Správně jste sdělil, že regulačními poplatky

Vy chcete po nicku 123, aby znal pojem procenta a dokonce aby pochopil pojem matematický vzorec ... vzhledem k jeho zde publikovaným názorům by Vám mělo být zřejmo, že po něm chcete moc.

Nick 123 je evidentně pevně přesvědčen, že přece každý podnikatel je lump odírající proletáře, a lékař či lékárník tuplem - ten ještě odírá i ubohé penzisty! Pomáhat lidem je přece poslání, takže lékařům, natož lékárníkům přísluší chudoba přímo kristusovská a ne aby si vozili perdele v autě - a ještě lepším než má on! Jednou platí či platil zdravotní daň, pardon "pojištění", a tudíž má nárok na cokoliv zadarmo, ať to stojí co to stojí a ať to zaplatí kdo chce - jen on ne.

Jura Jurax 29.5.2008 10:54

Re: Pragmatický

R^R^R^

Alda 29.5.2008 10:42

Re: Správně jste sdělil, že regulačními poplatky

Už jsem to psal snad tisíckrát, ale pro Vás po tisící první. Regulační poplatek přijatý v lékárně je každému pacientovi povinně kompenzován snížením ceny vydávaného léčiva podle vzorce, který je uveden v cenovém předpisu 1/2008. Toto snížení se promítá do snížení doplatku, úhrady pojišťovny či v kombinaci obou. V průměru to z hlediska příjmu lékárny vychází šulnul. Když neznáte předpisy a nemáte data, tak se nepouštějte do hloupého osočování.

Zdravotní pojišťovny mají zákonem dáno maximální procento z příjmů k použití na své výdaje (provoz).

Velká část lékařů jsou také podnikatelé, stejně jako majitelé lékáren. Vám skutečně vadí, když někdo, kdo se celý život vzdělává, studuje a má zájem o Vaše zdraví chce žít docela normálním slušným životem?

Kolombo 29.5.2008 10:35

Naše společné

zdravotnictví začíná bát největší hrozbou zdraví obyvatel české kotliny. Debaty kolem něj a o tom, jak se vzájemně milujeme povedou jen k řádovému nárůstu počtu infarktů /lidově pepka/ z rozčilení. Zrušme zdravotní daň,  přestaňme se bavit o solidaritě v momentě, kdy to vypadá na občanskou válku, ať se každý léčí jak chce a hlavně za svoje. nejvíc na tom budou tratit doktoři, teda ti z nich, co neodejdou jinam.

Roneček 29.5.2008 10:33

Re: Přesně podle Julínka,

Regulační poplatky jsou k smíchu.CHodím na pravidelné kontroly cukrovky a také zvýšeného cholesterolu.Při poslední kontrole mi sestra řekla,že mám zaplatit tzv.regulační polatek ve výši 60Kč.Lékař mi prý léčí dvě nemoci,tudíž 2x 30,-.Pokud bych nesouhlasil tak mě příště budou objednávat na kontrolu každé nemoci samostatně.Těch 60,-Kč zaplatím stejně.Je pochopitelné jak jsem se zachoval. Je proto více než zřejmé,že se nejedná o žádnou regulaci,ale o navýšení příjmů lékařů a zdravotních zařízení.Jako nemocný nemám žádnou jinou alternativu a na kontroly musím chodit pravidelně stále.Jenom teď musím víc podporovat svého lékaře.Snad se to projeví na jeho větším zájmu o mě,!!!!!!

RomanL 29.5.2008 10:32

Re: Přesně podle Julínka,

Vážně? Mě ta věta připadá naprosto pravdivá, a pokud vím, byla jednou z hlavních příčin pro zavedení poplatků ve zdravotnictví. Co je na ní špatně? Buďte konkrétní.

RomanL 29.5.2008 10:30

Pragmatický

článek od osoby, které se placení poplatků aktuálně dotýká, hodnotím velice kladně. Blbovi, který "nemá" 30 korun na doktora (ale denně vyhulí krabku Startek a vyžahne 10 piv) to ale stejně nevysvětlíte. A bohužel, stejně to nevysvětlíte ani mnohem inteligentnějším lidem.

123 29.5.2008 10:28

Správně jste sdělil, že regulačními poplatky

si lékaři zvyšují své finanční konto, které mohou použít např. i pro ryze soukromé účely. Tím, že občan vloží 30korunové spropitné do kapsy lékaře (státem schválené úplatkářství?)  šetří peníze zdravotním pojišťovnám, které si tak mohou rovněž zvyšovat své prebendy. Takže když občan ve svém produktivním věku měsíčně platí zdravotní pojištění,  jehož součástí je i solidární spoluúčast s občany, kteří nejsou z jakýchkoliv důvodů schopni pojištění hradit, ve svém penzijním věku je zákonně nucen regulačním poplatkem solidárně se podílet na zvyšování životní úrovně lékařů. Mnohem úděsnější ale je regukační poplatek za položku na receptu! Ten hradí každý občan PODNIKATELI lékárníkovi. Je to precedens pro ostatní podnikatele, kterým je tak ukázána možnost, jak získat veřejné prostředky za to, že (stručně řečeno) prodá svůj výrobek levněji, než konkurence. Ministr Julínek s mluvčím Cikertem jsou učebnicovým úkazem arogance moci.

 

istí ve svém penzijním věku, že

nahrazuje korupci

ola 29.5.2008 10:26

Re: Re: dodatek

katango vysvětlila, pro lepší představu konktrétně- když za vyšetření zaplatí pojišťovna 158 Kč, tak lékař musí vykázat, že 30 Kč vybral ( jinak pokuta). Pokud vyšetření nevykáže, tak přijde o 158 Kč a pak si může těch 30 Kč nechat a nezdanit. Je prokázáno, že po zaplacení soc. a zdrav. pojištění , nákladů a daně pak z těch 30 Kč zbyde 10 Kč čistého- to je tedy terno.

zajicek8 29.5.2008 10:25

Re: nechvalte den před večerem

Pane Hrbku,

  lekar by Vam mel navrhnout lecebny postup a Vy byste si ho mel vybrat. Lekar neni panbuh a vy nejste bezmocny idiot, aby za Vas rozhodoval jiny. Tohle je treba naseptat lidem do ousek.

  Bohuzel to  v CR funguje jen vyjimecne a jak videt, spousta lidi ma pana doktora za svaty obrazek a nekteri doktori z toho docela slusne profituji.

Ohledne penize, ktere nahospodarila VZP tak za A by mohla vratit do statniho rozpoctu ty miliardy, kterymi ji sanoval statni rozpocet nebo za B by si konecne mohla vytvorit slusny rezervni fond. Ono by totiz stacilo kdyby se sesla epidemie blbe chripky, nedejpanbu typu spanelska, s utlumem v automobilovem prumyslu. Vypadl by prijem ZP z duvodu rustu nezamestnanosti a z duvodu nemocnosti a vytvorene rezervy vsech ZP jeste neprekrocily trimesicni prijem.

Zuzana C 29.5.2008 10:24

Re: Re: dodatek

Shodou okolností jsem byla u lékaře od počátku roku asi třikrát, potvrzení jsem vždycky dostala automaticky. Osobně se domnívám, že větší část obyvatel České republiky by měla zažívat komunismus ještě cca 100 let, protože si neváží nejen svobody,ale ani vymožeností, které např. moderní zdravotní péče přináší, všichni mají nataženou ruku a heslo "státe dej". Osobně by mi připadalo vhodné a důstojné platit u lékaře tak stovku (nejsem žádný milionář, ale normální zaměstnanec), protože vyšetření, přístroje... stojí spoustu peněz a odpovědnost za zdraví by měl také nést každý více sám. Ten třicetikorunový poplatek je v přepočtu přece docela malý - cca dvě desítky piva v restauraci, asi třetina krabičky cigaret, bochník chleba...to jsou tak srovnatelné ceny. Divím se lidem, že jim nepřipadá nedůstojné bránit se platit takou částku, je to ostuda, že se nechávají zneužívat k politickému boji levice proti rozumné a konstruktivní pravicové vládě. Jo a mimochodem my starší moc dobře víme, jak nebyla za komunistů spousta léků k sehnání nebo byly jenom pro někoho. No kdo se chce vrátit do starých časů, měl by se raději odstěhovat do Severní Koreje, tam je zdravotnictví asi fakt zadarmo.

ocelin 29.5.2008 10:18

Přesně podle Julínka,

jsou regulační poplatky proti NADUŽÍVÁNÍ zdravotní péče, jaké a kým to z něj zatím nikdo nevytáhl ani Ústavní soud ne.

A jeho výrok poté co se US vymáčkl k poplatkům"Abychom si neprobendili zdravotní pojištění v paralenech ! " , tak to by nevypadlo ani z toho nejpitomějšího socdem ministra.

baci 29.5.2008 10:15

nechci se opakovat

nechci se opakovat proto jeden odkaz-Proč si myslím,že poplatky jsou určitým pozitivem http://bakala.bigbloger.lidovky.cz/c/22682/Proc-jsou-poplatky-ve-zdravotnictvi-urcitym-pozitivem.html a za druhé reminiscence,aneb jak to bylo před rokem 1948 http://bakala.bigbloger.lidovky.cz/c/22417/Platby-ve-zdravotnictviJak-to-tady-vlastne-bylo-pred-rokem-1948.html

Kolombo 29.5.2008 10:00

Re: Je

Nouze o potraviny by vznikla v tom momentě, kdy by stačilo zajít do obchodu a nabrat si podle libosti na základě jakéhosi "pojištění" nezávislého na tom, kdo co sežere. A nejvíc by sežrali ti, za které by i to "pojištění" zaplatil stát, neb by měli celý boží den na transfer potravin domů, na rozdíl od tě idiotů, co by pracovali.

Kolombo 29.5.2008 9:57

Re: Je

Kouzlo poplatku je v tom, že jej platí, kdo chodí k doktorovi. Běžte se zvyšováním pojistného do ...

Kolombo 29.5.2008 9:56

Re: Re: Re: Re: Tentokrat ma clanek hlavu a patu ale i tak autor preskocil veci ktere se mu nehodi..

A etapa pátá - pojišťováni budou jen ti, kteří budou úředně po smrti, takže bude jistota že žádnou péči čerpat nebudou. Z čeho pak poplynou "majitelům" ty zisky, o kterých mluvíte? Proč by měl kdokoli, koho odmítnou pojistit, platit zdravotní pojištění? A vůbec, proč se pořád hádat o společné zdravotnictví, když můžeme mít dobrovolné a v jeho rámci ať si každá skupina vytvoří svůj systém tak, aby jí vyhovoval. Je to lepší  než se kvůli solidaritě a lásce vzájemně pozabíjet.

ural 29.5.2008 9:52

Re: nechvalte den před večerem

jak jsem napsal výše, děti nezneužívají lékařskou péči ale jejich rodiče ano, když jsem v porodnici zažil  scénu s cikánskou rodinou, lamentující nad nemorálností poplatků za malé baby, tak jsem jsi jasně uvědomil příklad toho, jak leckdo chce tahat peníze z kapsy, ale jenom to nesmí být ta jeho

Standa 29.5.2008 9:48

Je

zbytečné mlžit kolem poplatků, nemají být. Místo toho se může o 30Kč zvýšit pojistné. Stejně nám ho neustále zvyšují. Nám nikdo nic nedá zdarma. Vše si platíme. Dá vám snad jinde někdo 30,-Kč za nic? Strach ze sankce dělá pouze to, že se platí i se skřípěním zubů, pak se to vydává za perfektně fungující. Rád bych měl zaměstnání, kde mi budou platit za nicnedělání. Poplatek by měl patřit stejně pojišťovnám. O bezplatnosti zdrav. péče nemůže být řeč, pouze o solidaritě pojistného.  Asi až bude nouze o potraviny, tak budeme chodit do obchodu a platit regulační poplatek za spotřebu potravin hned u pokladny, aby se toho moc nespotřebovalo!

Květoslav 29.5.2008 9:46

Re: Vážený pane řediteli ...

Ad 1 - jak má lékař odradit od návštěvy ordinace simulanta? Že je to simulant pozná až po vyšetření, a to ještě ne vždy.

Ad 2 - v západní Evropě je 4x nižší návštěvnost u lékaře, než u nás, jsou tam lidé 4x nemocnější? Nikoli, u nás jenom chodíme k lékaři s každou prkotinou a občas radši ke dvěma, když ten první řekne, že jsem simulant.

Ad 3 - nesouvisí určitá ledabylost práce jmenovaného lékaře s tím, že má v čekárně dalších 30 lidí a musí je během pár hodin všechny vyšetřit, odfiltrovat simulanty, určit diagnózy a vypsat recepty? Nepomůže mu snížení počtu čekajících pacientů lépe vyšetřit ty, kdo k němu zajdou?

Mimochodem, tři poplatky byste nezaplatil. Špatně znáte zákon. Zaplatil byste jen jeden.

katango 29.5.2008 9:46

Re: Žádná solidarita, ale podpora chudých lékařů.

Pouze praktický lékař - amb.specialista viz příspěvky výše.

katango 29.5.2008 9:45

Re: Re: dodatek

Pokud by vykazoval méně pacientů,byl by úplně blbý,protože by za ně nedostal od ZP zaplaceno.Postup je : vykážete výkon,pokud obdržíte 30 Kč,přidáte kód 09 543 .Pokud nebudete soustavně tento kód vykazovat,hrozí pokuta 50 000 Kč. K fakturám pro ZP vždy přikládáte výkazy ( většinou  na CD ) .Takže ambulantní specalista si na těch poplatečcích ničehož nenahrabe,závidět nemusíte.Zdar.

ural 29.5.2008 9:45

souhlasím

s poplatky, je dnes již zřejmé že fungují, souhlasím i s poplatky za kojence a děti, právě mám nově narozenou dceru 14 dní, když jsem ji tvořil, věděl jsem co dělám a jsem snad natolik soudný, že přebírám zodpovědnost za své činny, nehodlám platit z daní lehkoživky všeho druhu, oni když souloží, tak nevědí co činní?, no vypadá to tak, takže nikoliv dítě že nemusí platit protože je maličké - populismus ČSSD - ale jeho rodiče jsou buď myslící nebo patří do ústavu a nerozmnožovat!

-ferry- 29.5.2008 9:41

Re: dodatek

Pravděpodobně znáte milá šifro "ola" to,co mi vrtá hlavou už půl roku.Tedy : jak se daní ty poplatky ? Potvrzení lékař nevydává,to je známá věc,jak tedy dokáže,kolik pacientů měl za den.Může jich mít třeba 50,ale vykázat jen 30  ? A jak mu pojišťovna dokáže,že třeba nelhal ? Jestli chcete,napište to sem,já si to odpoledne přečtu. Děkuju ...

 

Antoní Hrbek 29.5.2008 9:37

nechvalte den před večerem

Vážený pane docente,

regulační poplatky nejsou v podstatě regulačními poplatky, ale spotřební daní. Podle Vás čerstvě narozené děti zneužívají nemocenskou péči a měly by platit. Velmi jste mne pobavil tvrzením, že "regulační poplatky" jsou řešením potíží lékařů s pojišťovnami, zejména zpožděných plateb od pojišťoven. Jenomže důsledky sporu pojišťovna x lékaři byly přeneseny na pacienty.

Jenom pro Vaši informaci - celkový objem výdajů ve zdravotnictví je cca 200 mld. Kč. Podle dosavadních informací se jen za první čtvrtletí vybralo okolo 1 mld regulačních poplatků, což je ročně asi 4 mld. příjmů navíc. Nikde není ovšem psáno, že tento příjem bude přijmem zdravotnictví a ne příjmem pojišťoven (již nyní nahospodařila VZP 27 mld. Kč), lékařů, majitelů lékáren, zdravotních zařízení, atd. Přitom nejvíce zaplatila ekonomicky aktivni skupina obyvatel a vykazovaná nemocnost a nemocenské nijak nepoklesly. Argumentovat poklesem počtu receptů o 40% a nákladů na léky o 20% ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku může jen ekononmický analfabet.

Pokud argumentujete tím, že u nás bylo dosud prakticky zdravotnictví úplně bezplatné, tak jste asi nenavštívil zubního lékaře. Tam se již dlouhou dobu platí a tvrdě. To je reálná cesta ze současné krize veřejného zdravotnictví a ne nějaký třicetikorunový poplatek jako na veřejném záchodku.

A absolutně nemáte pravdu v tom, že ve zdravotnictví nelze jasně definovat , kdy už přestává být požadování další léčby standard. Za prvé léčbu dosud určuje lékař a ne pacient a lékař má tu zodpovědnost, aby určil, zda další léčba je nejen věcně, ale i ekonomicky oprávněná. Jestliže jsou pobyty v nemocnicích delší než je tomu obvyklé ve vyspělých zemích, jestli je podstatně vyšší uznaná placená pracovní neschopnost kdo za to může, jen pacient a lékař nic? Zdravotnictví skutečně potřebuje reformu, ale na takovou, kterou dělají lékaři, ale takovou, kterou by udělali pacienti. To bude ovšem řadu "lékařů" velmi tvrdě bolet.

-ferry- 29.5.2008 9:33

Vážený pane řediteli ...

... Váš článek má sice hlavu i patu,řekl bych ale,že obráceně posazené.  1. simulanty musí od zbytečných návštěv lékařů odradit sami lékaři.Ti jsou povinni poznat simulanta a dát mu to najevo.Jistě jich je dost,ale drtivá většina jsou lidi,kteří o návštěvu lékaře moc nestojí a jdou k němu jen když musí.Troufám si říct,že do této kategirie patřím i já.Ač po operaci srdce (2003) navštěvuju kardiologa jednou za rok a to mě musí ještě uhánět.Jdu k němu teď 6.6.

 2. v tisku se dnes opět argumentuje poklesem návštěvnosti lékařů a poklesem odběrů léků.Takhle nemůžou argumentovat kvalifikovaní a vzdělaní lidé,kteří by měli být na ministrstvu.Tohle se totiž může jednou odrazit na zvýšené nemocnosti lidí,kteří jednuduše svou léčbu zanedbají.

 3. praktičtí lékaři by měli být pilířem léčby,ale nejsou.Buď jsou nekvalifikovaní,nebo nemají zájem. Když jsem já v r.2002 přišel k pr.l. s problémy,ta,aniž by vstala ze židle mě poslala ke krčnímu.Ten se podivil,co u něj dělám,když mi nic nechybí a že prý by to mohla být štítná žláza.Teprve tato odborná lékařka poznala,že by to mohlo být "od srdce". Návštěva kardiologa mi to potvrdila : hrozí Vám infarkt,ale pořádný ... řekl a pak až začala má léčba,která skončila operací srdce a dvěmi bypassy. Teď bych zaplatil tři poplatky (90,-) za zbytečnou návštěvu tří lékařů,kterým bych dle i Vašeho názoru zabíral čas.Julínkovo tvrzení,že lidi si mají sami (spolu)rozhodovat o své léčbě,je stejně tupé,jako dřívější prohlašování V.Klause,že lidi si mají sami (spolu)rozhodovat o tom,kam uloží své peníze,která banka je dobrá,která méně a která vůbec.Stupidita,která charakterizuje to,co se u nás prohlašuje za pravici...!

buj 29.5.2008 9:30

Re: Bakšiš doktorům-???

Regulační poplatek je zavádějící název.Ano regulační funkci prokazatelně má, ale vedle toho je to přispěvek na zdravotnictví mimo zdravotní pojištění.Poplatek zůstává jako příjem toho kterého zdravotního zařízení.Pochopitelně se zdaní, zesociální a zezdravotní. Takže z toho má příjem i stát.U praktických lékařů jde opravdu o "přidání".18000/měsíc je poněkud přehnané. Faktem je, že PL byli dlouhodobě málo placeni. Kalkulace na kapitaci je již několik let cca 55 Kč/hlava.Loni dostávali 36, letos 42Kč(x koeficient dle věku). Pojišťovny těch 55 Kč neplatí, ale ve spolupráci s MZd jaksi řekli, tak si to do těch 55 Kš dovyberte sami. Zda PL něco umí, nebo ne? To je typický ČESKÝ názor. Všichni rozumíme lépe tomu, co dělá ten druhý. Že! Problém je taky v tom, že průměrný věk PL je cca 53 let, noví nejsou a ani nebudou! Je to divné, když je to tak "lukrativní" povolání! Divné, že?

Předepisování nemocenské za úplatek je bordel.Takže pokud znáte konkrétní případ oznamte to! Jenom bych chtěl podotknout, že to není případ zdravotnictví, ale peníze na nemocenskou jdou ze sociálního pojištění.

Lída 29.5.2008 9:29

Re: Trocha demagogie s rohlíkem ...

Ale ti, od kterých je podle vás nemravné vybírat poplatky, zase zrovna to pojištění sami neplatí. Platí za ně stát a dost málo. Přesto mají nárok stejnou péči a je to tak správně. Ale rozhodně se nedá říct, že s poplatky není naše zdravotnictví postavené na solidárnosti.

:-)) 29.5.2008 9:05

Re: Chodit k doktorům když se to hodí jim? Jste spadli z višně, ne?!

 Svatá pravda.Když je někdo tak disciplinovaný, že je nemocný pouze po racovní době, má právo jít k lékaři kdy se mu to hodí. A zaplatit plnou cenu.

ola 29.5.2008 9:05

dodatek

proč pan ředitel nedodal, že např. ambulantním specialistům pojišťovny snížily hodnotu bodu o 6 haléřů a 30 Kč to nedorovná. A taky kvůli tomu, že se snížil počet pacientů asi o 20%- takže celkově ambulantní specialisté budou mít letos méně než vloni.

A pak i těch 30 Kč se daní a platí z toho sociální a zdrav. pojištění- zdrav. pojišťovnám musí lékař vykázat kód 09543- že těch 30 Kč vybral( jinak riskuje 50 tis pokutu) a pojišťovna pak pošle lékaři souhrn vybraných peněz a to musí dát soukr. lékař příští rok do daň. přiznání.

John2 29.5.2008 9:01

Re: Jinými slovy

Regulační poplatky jsou řešení nesystémové. Avšak viditelné. Jen ať se národ v diskuzích o nich hezky vyblbne. Alespoň se nikoho nenapadne zeptat, kolik se z  peněz vybraných na zdravotním pojištění dostane skutečně do zdravotnictví.