25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ptakopysk 21.5.2008 12:08

Re: Re: Re: no jo, takže nornmy vlastně řeší nepoctivost výrobců...

no mám známého, co dokáže vyrobit uzené maso, které nevidělo prase ani z vlaku. A vokometricky to nepoznáte. ;-P

honzak 21.5.2008 12:44

Re: Re: Re: Re: no jo, takže nornmy vlastně řeší nepoctivost výrobců...

Obávám se, že na vokometrii bude co nevidět vydána EUnorma....

Jiří Zahrádka 21.5.2008 10:18

Pokračování

3)      Ty moudré hlavy, které se naučily opakovat fráze, jímž nás zvláště před vstupem krmila europropaganda, a které opět opakují, jak jsou ty normy strašně potřebné, jsou papežštější než papež. Zřejmě si nevšimly, že o zrušení norem uvažuje SAMOTNÁ EU (konkrétně tipuji Evropskou komisi). Prosím, běžte vysvětlit Bruselu, že by se neměl ukvapovat, a že by měl normy zachovat.

 

4)      Těm, kdo argumentují tím, že normy chtějí obchodníci: ano, toto vysvětlení bylo tuším na stránkách pro Brity již před lety. Nejsem si jist, ale mám pocit, že bylo uveřejněno tuším v reakci na negativní ohlasy od samotných obchodníků... „To ne my, to lid to chce,“ vzpomínám na slova klasika.

 

Ale především – i kdyby to chtěli obchodníci, tak si mají obchodníci sami udělat své dobrovolné standardizační normy. Státní (resp. EU) instituce nemá tyto normy v zájmu jisté zájmové skupiny povýšit na obecně platnou a právně vymahatelnou normu s právní silou zákona. To se ovšem v EU stalo. Navíc, toto je dobré pro velkoobchodníky, opět pro kapitálově silné společnosti, navíc u banánů je to celé v EU také o kvótách, které tuším vycházejí z objemu prodeje v minulosti. Jinými slovy, kdo silný byl, dostával vyšší kvóty. Konkurencí si EU rozvracet nedáme, že? Byl snad i tlak WTO na odstranění kvótního systému, nevím, jestli se s tím EU již nějak poprala.

BM 21.5.2008 10:56

Re: Pokračování

Myslim, ze hadzete hrach na stenu eurohujerstva, pre cast NORMOODOBROVACOV je charakteristicky ANTIJUESEJ syndrom, takze kazda aj najevidentnejsia blbost, vzniknuvsia v ECCCP musi byt ZAKONITE ( povinne = zo zakona ) velebena a nedotknutelna.

čtenář zdrojů 21.5.2008 11:02

Aha, autore

takže jestli Vás dobře chápu, tak normy na kvalitu piva, mléka, sýrů, či normy na velikost vajec si mají udělat obchodníci sami? Tak jo pane Zahradko. A předpokládám, že obchodníci v každé zemi EU si vytvoří vlastní normy. A nejlepší by bylo, kdyby si vlastní normy udělali i obchodníci v Praze, na Moravě, nebo v Jižních Čechách. Nakonec brněnští obchodníci si udělají své normy velice rádi, protože ouřadové v Práglu jim přece nemají co kecat do toho, jaké budou mít Brňáci pivo a vajíčka v obchodech. A všichni přece víme, že brněnské bnány jsou více ohnuté, než banány pražské ;-)

dr Turnovský 21.5.2008 11:04

Re: Aha, autore

teď jste to trefil úplně přesně. Ano tak by to mělo být.....

čtenář zdrojů 21.5.2008 11:06

Re: Aha, autore

teď jsem si vzpomněl na jednu kouzelnou příhodu z počátku 90.let, kdy k nám přijeli známí z USA. Strašně jim tady chutnaly banány (to byly ty banány dle norem EU). Byli z nich tak nadšení, že se ptali, ke je tady v Česku pěstujeme.;-D

jirka.s. 21.5.2008 11:43

Re: Re: Aha, autore

Jojo, tak tohle ti dokonce i věřím, šejno-lejno! Ignoranti se holt najdou po celém světě! ;-D

vita 21.5.2008 12:24

Re: Re: Re: Aha, autore

Největší ignorant ovšem sedí na tvojí židli.

Mimochodem - Alzheimer se projevuje i zvyšující se agresivitou a koprolálií...

BM 21.5.2008 11:10

DEMAGOGIA

Demagogie (z řeckého δημος, démos = „lid“ + αγωγος agogos

= „vůdce“) je způsob získávání podpory, při kterém příslušná osoba

(demagog) nepoužívá věcné zdůvodňování, ale působí hlavně na předsudky

a emoce posluchačů, k čemuž slouží primitivní a překroucené argumenty.

Od zakrivenia bananov ( ocami zakaznika v obchode rozpoznatelnom ) ku kvalite a zlozeniu potravin, to vyzaduje ZDROJE priamo z Bruselu, mily citatel.

fedrovák 21.5.2008 12:16

Re: Aha, autore

Tuž ať si zrobja normy jaké chcu, ja budu kupovať takové zboži co mi budě chutna´t. Dy budu mět v Brně špatne mleko, tuž konkurence ze severni Moravy přiveze lepši, nebo zajedu do Katovic, v autě mám velký kufer, kupim mléko s expiraci na půl roku,eště spředáma, aby nebyl startný na benzinu a Brno idě pod kytičky. Máme volny trh, Schengen, reklamu, na obalau složeni, to ať tam zustaně, čitať umim, rozumu mam dost, mám  způsibolosť o sobě rozhodovať, ze mě nikdo v Bruselu nebudě dělať blbca.. A že by mi pivo normovala unia, tuž to už je zhovadilost, bo sem pivař a pivu rozumím a to se i z Bruselem pohádam. Sused má kury, dy mu mladé kury snašaju malé vajca, tuž mi je dáva za 1.50kč, dy su věči, tak za 2, velké vájca za 2 50, já mu baj přidam za 3 kč, bo su přímo z kury a vim, že su BIO.

Jiří Zahrádka 21.5.2008 10:17

Norma v tomto případě JE zákon

Jímá mě zoufalství. Napíšu článek, kterým se snažím opravit nepravdy diskutujících, a reakcí na tento článek jsou DALŠÍ OMYLY stejných rozumbradů, kteří opět sebejistě tvrdí něco, v čem mají, řekl bych, poněkud maglajs. Tak tedy:

 

1)      „nařízení“ není standardizační norma typu ESO nebo norem Evropského výboru pro standardizaci, nýbrž právní akt Evropského společenství s faktickou právní silou federálního zákona (je právně aplikovatelný přímo v členských státech, nez nutnosti implementace do národní legislativy)

 

2)      Už z výše uvedeného je zřejmé, že nejde jen o označování zboží. Nařízení 1677/88 říká: „Tyto normy se vztahují na všechna stádia uvádění na trh za podmínek stanovených v nařízení (EHS) č. 1035/72.“ Okurky a banány, neodpovídající normám, můžete tedy na trh uvést zřejmě jen zpracované, či jinak, ne však jako „okurky“ nebo „banány.“

Jiří Zahrádka 21.5.2008 10:25

Oprava

Nikoli "ESO", ale ISO. ESO v rukávu je to jen pro ty, kteří si z toho udělali dobrý byznis :-)...

vita 21.5.2008 9:59

Norma není zákon a přikazuje jen to,

jak má vypadat normované, aby je bylo možno deklarovat jako normě odpovídající. Nic víc. Kdokoliv může vyrábět šroubky a matičky se závitem neodpovídajícím normě nebo televize vyžadující napájení 123V/74,5Hz - akorát nesmí tvrdit, že fungují po zapojení do normální zásuvky nebo že matička se závitem Pišty Hufnágla je metrická.

Speciálně normu na okurky si vymohli hromadní zpracovatelé a výrobci strojů na hromadné zpracování. Takový kráječ okurek není dosud vybaven AI a zvládá okurky v nějakém rozsahu délek, průměrů a zakřivení. Protože zpracovatel nehodlá dohadovat s každým dodavatelem každou okurku, vydá požadavek (normu), že bere jen okurky s danými parametry. Protože se nehodlají dohadovat výrobci kráječů s desítkami zpracovatelů, dohodnou se na společné normě, že normovaná okurka má délku od-do, průměr od-do a zakřivení od-do. Tomu přizpůsobí stroje, sklenice a co já vím co všechno.

Když vypěstujete ukurky mimo normu, jenom je jako odpovídající normě nesmíte prodat. Jinak si s nimi dělejte dle libosti. Třeba prodávejte jako "speciální mimonormové neEU" několikrát dražší - pokud vám je někdo koupí.

zk 21.5.2008 10:11

Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

A jak zpracovávali "hromadní zpracovatelé" ty tuny okurek než "si vymohli" tu normu? A pěstitelé? Ti dříve prodávali nestandardní okurky dráž než ty "správné"?

Antonín Hrbek 21.5.2008 10:29

Re: Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Zpracovatelé okurek to řešili jednoduše: Máš křivé okurky? Tak si je někam strč!

zk 21.5.2008 10:36

Re: Re: Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Ano? A kdy to bylo?

Jiří Zahrádka 21.5.2008 10:41

Re: Re: Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Což znamenalo, že pěstitelé začali dodávat rovné okurky. Na to nepotřebovali zákon. Na to jim stačila poptávka odběratele po rovných okurkách.

vita 21.5.2008 10:48

Re: Re: Re: Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Tak. A aby se zjednodušilo dohadování - na dálku a bez možnosti mlžit a podvádět - byly vypracovány OBECNÉ normy, které pro rozšíření po celé EU přijala EU.

Když dodám N tun okurek třídy "výběr", očekává odběratel, že to bude N tun (a ne liber, pudů nebo kamenů) okurek odpovídajících popisu v normě, která říká, co je to okurka třídy "výběr". A když dodám špatné okurky, tak mi napálí penále, hodí mi je zpátky na hlavu, vymůže slevu nebo mě bouchne k soudu. Neb jsem podvodně deklaroval šunt jako kvalitní zboží.

Ivan Nový 21.5.2008 11:45

vito,

jaký je rozdíl v dotazu? Haló, je tam Polsko? Máte ty levné okurky, co odpovídají naším požadavkům, které jsme vám nafaxovali? Ovšem. a nebo dotazu, Haló je tam Polsko? Máte ty levné eurookurky? Ovšem. A v dodávce přijde totéž :-)))) Malé a zahnuté okurky za nízkou cenu :-))))))))))

Antonín Hrbek 21.5.2008 11:40

Re: Re: Re: Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Nevím jestli jste někdy pane Zahrádko uzavíral obchodní smlouvy doma nebo v zahraničí. Namísto toho, aby v každé obchodní smlouvě měl několik stránek popisujích podrobně parametry nakupovaného výrobku, stačí dnes napsat pouze čísla příslušných norem. A vím co dostanu.

Zajímavé je, že řada antinormalizátorů neopovrhuje základním normalizovaným výrobkem, tj. penězi. Ať již tuzemskými nebo zahraničními. Jaká by to byla slast, kdyby v každé obci byla podle požadavku jednoho diskutujícího jiná měna. Nebo v každé obci jiný místní čas. Nebo dokonce několik měn a časů podle čtvrtí!

Ivan Nový 21.5.2008 11:47

Pane Hrbku,

ano, bylo by to výborné, bylo by více příležitostí k obchodu.

vita 21.5.2008 10:39

Re: Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Dřív prostě trvalo dohadování déle a věnovalo se mu více nákupčích a prodejčích.

Ještě dřív zaměstnávali zpracovatelé místo několika kráječů mechanických stovky kráječů vybavených kudlami a přirozenou inteligencí, kteří a) sdokázali zpracovat okurky v širším rozsahu a 2) okurku zcela nezpracovatelnou v rozumném čase hodili do odpadu. Jak se "poprali" zpracovatelé s dodavateli o náklady na odpad, záleželo (a záleží)ú na nich.

Podobně jako když mělo každé město svůj loket, sáh a libru, bylo možné, byť poněkud obtížné obchodovat. Ne že by to nešlo - a někdo na tom zmatku dokázal i trhnout. Přesto sjednocení měr a vah a měn nejdřív v rozsahu mocnářství a posléze celé Evropy, ba většiny světa ZJEDNODUŠILO obchodování. Stejně normování zjednodušilo a umožnilo hromadnou výrobu čehokoliv. Hromadná výroba, mechanizace, automatizace = zlevnění. Výroby, ne nutně ceny pro spotřebitele.

Jiří Zahrádka 21.5.2008 10:44

Re: Re: Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Samozřejmě, že to vede k vyšší efektivitě. Proto také existují profesní sdružení, asociace, Evropský výbor pro standardizaci, který je DOBROVOLNÝ. Kdo chce využít dobrovolných norem, má možnost. Kdo neche, nemusí.

Tyto normy totiž nemají mít formu ZÁKONA. Kolikrát myslíte, že bych to měl vysvětlit, abyste to pochopili?

Antonín Hrbek 21.5.2008 11:51

Re: Re: Re: Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Pane Zahrádko opět se hluboce, ale skutečně hluboce mýlíte. Některé normy, zejména ty ochraňující zdraví a životy, musí být zákonem a dokonce jejich nedodržení musí být trestné. Podle Vás by se neměly schvalovat léky, elektrotechnické výrobky, parametry dopravních prostředků apod. Kdo chce může jezdit po levé straně silnice, kdo chce, může jezdit po pravé straně silnice, že! Nenuťte mne k tomu, abych souhlasil s výroky pana Zemana o novinářích (vy jste snad dokonce zástupce šéfredaktora)

Jiří Zahrádka 21.5.2008 10:21

Re: Norma není zákon a přikazuje jen to,

Vy jste nečetl definicici "nařízení" ve Smlouvě o založení ES, kterou jsem v článku uvedl? Jestliže nerozumíte právu, proč tady tak sebejistě vystupujete?

"Právní norma" může být termín, užitý i ve smyslu zákona. "Nařízení" je právní normou, která je přímo aplikovatelná a závazná v celém rozsahu.

Nevím už, jak tu věc vysvětlit polopatičtěji.

vita 21.5.2008 10:30

Číst umím. JÁ ano.

Cituji: "okurky ve třídě “výběr” musí být “dobře tvarované a téměř rovné (maximální výška oblouku: 10 mm na 10 cm délky okurky).” "

Tato věta praví co, žáku Zahrádko Jiří?

Praví to, že okurky musí mít jakési vlastnosti (popsané v textu kurzívou), aby mohly být zařazeny do třídy "výběr". A to je přesně to, co tvrdím. O okurkách mimo třídu "výběr" tato věta neříká pranic. Stejně ostatní uvedené věty, které říkají jen to, co musí splňovat BFLM, aby mohlo být zařazeno do kategorie PSVZ normy HChKR.

Nevím už, jak tu věc vysvětlit polopatičtěji. V tom se zajisté shodneme.

Jiří Zahrádka 21.5.2008 10:36

Re: Číst umím. JÁ ano.

Nečetl jste pokračování? "S podobnou přesností stanoví charakteristiku pro I. až III. jakostní třídu. Uvádí též obecnou povinnost, že “hmotnost okurek pěstované venku nesmí být nižší než 180 g. Hmotnost skleníkových okurek nesmí být nižší než 250 g.“ "

Rozumíte termínu "obecná povinnost"? To není "dobrovolná" standardizační norma, ale právně závazná norma, která samozřejmě definuje charakteristiky pro jakostní normy (o čemž není a nebylo sporu), ale stanoví i obecné standardy.

vita 21.5.2008 10:43

Re: Re: Číst umím. JÁ ano.

A standard je JENOM standard.

Stejně je standardizováno kódování češtiny. Je několik STANDARDŮ takového kódování - a žádný není zakázaný. Když si vymyslíte jiný, můžete ho zkusit prosadit.

Že nejspíš neuspějete? Halt nejste Bill a nežijete v době Kamenických. Ale STANDARDY s tím nemají nic společného. A nikdo vás za to nezavře - akorát budete za mašíbla jako Jakub Hron Metánovský, který "reformoval" češtinu k nesrozumitelnosti.

Jiří Zahrádka 21.5.2008 10:47

Re: Re: Re: Číst umím. JÁ ano.

Ježkovy voči, tohle je fakt asi bez šance. Právně vymahatelná norma, vzniklá za peníze daňových poplatníků, vs. dobrovolná standardizační norma, chápete to? Já se nevyjadřuji vždycky dost pregnantně, ale teď už fakt nevím, jak to formulovat...