17.6.2019 | Svátek má AdolfDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Konec války a mýty o vlasovcíchŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 193, poslední: 12.5. 2008 16:17, přehled diskusí

Re: Vlasov byl Stalinův generál,:
Autor: ctenar Datum: 12.5.2008 16:17

Bylo by dobře seznámit se s fakty, které jsou dostupné i v češtině. Vlasov nenachal obklíčit 2. armádu, nadřízení mu nedovolii včas ustoupit. Byl to výrazný podíl Vlasovy armády, která změnila situaci před Moskvou, kdy proti všem pravidlům, ač nedostaečně vyzbrojen, zaútočil na vyčerpané německé armády, které útok nepředvídaly. Se zásehem v Praze Vlasov osobně nesouhlasil, byl to gen. Buňačenko, jehož armáda vstoupila do Prahy, aby poté, co podrazu ze strany ČNR, a osobně soudruha Smrkovského, byť některé dokumenty k tomu neexistují v písemné formě, se jeho armáda spolu s německou armádou vydala na západ.

Re: Re: Vlastizrádce Bystrov zde zase falšuje historii! A dostává se mu podpory hrstky extrémních modrých úchylů.:
Autor: Mistr Jan Hus Datum: 12.5.2008 7:44

Modrej.

Re: Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Paul Sulc Datum: 11.5.2008 4:01

tech 400 ooo padlych Cechu se pocita od praotce Cecha. Par jich spadlo kdyz lezli na Rip. Priliz mnoho medoviny.

Re: Re: Pane Bystrov,:
Autor: EW Datum: 10.5.2008 23:12

Chudinky male, benderovske - od pametnika jsem slysela neco jineho. K nesmyslnemu zabijeni je nikdo nutit nemusel, delali to radi, vynalezave a s rozkosi.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Otazník:
Autor: EW Datum: 10.5.2008 23:08

No, oni se benderovci pri tom pruchodu taky nechovali moc nezne k mistnim - proste na tom Slovensku nebyli u lidu oblibeni ani v nejmensim. Strycek me prvni lasky vzpominal, jak je tam honili kdyz byl v armade, co to bylo za krvelacnou vrazednou verbez a jak se jich obyvatelstvo desilo.

Re: vsak jsou Vlasovci pohrbeni i mezi legionari na Olsanech:
Autor: Lucina (pes) Datum: 10.5.2008 22:19

Jak jste na to přišel? Všichni Břevnováci vědí, že pri "Pražském povstání" Břevnov (Praha 6) chránili a zachránili Vlasovci, a vděčně na ně vzpomínají (pokud to není náplava, která o historii svého okolí nic neví a ani nechce vědět!).

Re: Re: Re: Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Jaroušek Datum: 10.5.2008 16:15

No nevím, nevím, ale děkuji...:-D Nezabýval jsem se detailně 2.světovou válkou, takže nemohu zasvěceně argumentovat. Nikdy mi k srdci nepřirostlo líčení hrdinských činů nebo životopisy generálů či dokonce nacistických pohlavárů. O to více mě ale upoutá líčení pamětníků, kteří mají co říci a vědí o čem mluví. Pokud navíc stylem, jako pan Bystrov, tak tím lépe. Mrzí mě, že neumíme naslouchat takovým slovům, přemýšlet nad nimi a vytvářet si vlastní mozaiku z různých zdrojů informací. Potěšily mě Vaše postřehy i některých dalších. Některé nicky nemá smysl ani komentovat. Jsou to zamindrákovaní jedinci, příslušníci davu potenciálních fanatiků, kteří rychleji činí než přemýšlejí, jsouce skálopevně přesvědčeni o své svaté pravdě a vlastní velikosti. Pobavilo mě líčení historie Vašeho nicku (knihu neznám a nevím jestli je to tentýž Podroužek, od kterého jsem kdysi na VŠ četl "Zamlklé děti" ulovené v antikvariátě). Já jsem se narychlo podepsal oslovením, kterým mě častují mé kolegyňky z práce. Přeji také Vám příjemné dny a snad zase někdy "nadočtenou"...R^V

Re: Aj tobě, kamarádko na jedné lodi.:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 15:35

Aha, Ty si Moravák, já už po Tobě pasu, když se pasu na moravském poli!;-D;-D;-D;-D

Re: Re: dotaz na původ pseudonymu:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 15:33

P.S. Také nesnáším nicky historických osobností, nicky oplzlé nebo nadhodnocující vlastní malé "já", za nimiž se skrývají většinou nějaké pokroucené dušičky. Nick by měl nést znaky osoby, která píše, věřte, že bych raději psala neanonymně, také jsem to zpočátku dělala, ale někteří neurvalci si zjišťovali i oblast, ze které píšu, tak jsem se také dala nalákat na anonymní značku, ale aspoň vstříckou, veselou, ne nenávistnou. Ale dovedu také škaredě řádit. Diskuse nad Vaším článkem byla jedna z nejlepších a nebude na škodu, když nám zase brzo předložíte nějaké takové téma k zamyšlení!!!! R^R^R^VVV 

Re: dotaz na původ pseudonymu:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 15:25

Původně jsem si chtěla zvolit neagresivní, úsměvný a pohodový nick, aby diskutující věděli, že mám zájem o hodnotné příspěvky a argumenty a že i já jsem ochotna slušně nebo i s vtipem se zapojovat do diskusí, že jsem pozitivně naladěna, chtěla jsem působit vesele, tolerantně, vstřícně - byla to knížka mého dětství. Jenže když jsem poznala charakter některých diskutujících, tak jsem se proměnila také v kobylu bojovnou, která když zavětří rudé nebo antisemitské nebo lživé troubení do boje, tak startuje a kope kolem sebe. Knihu mám, ale nově vydanou, ráda Vám ji poskytnu - jen tak pro radost. Něco též vím o ruské běženecké enklávě v mém rodném městě, snad i tam by byly některíé informace pro Vás. Moc si Vás vážím. Považovala bych za čest, kdybyste mne kontaktoval na adrese Gulag.Magadan@seznam.cz, ráda bych vám tu knížku poslala.

Re: Re: Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 15:17

Tak toto je nejlepší příspěvek dne. Nám se to mudruje už jenom pěkně v pohodě u PC, nad knihami a znalostmi z nich, ale možná že ani jeden z nás by nebyl ochoten za své přesvědčení nebo chcete-li třeba vlast zvednout se ze svého pohodlí. Já bych jenom si přála, abychom se přibližovali historické pravdě a vzali si ponaučení - ale je to vůbec možné? Lidé opakují a budou opakovat stále stejné chyby. Zdravím a děkuji. 

Re: Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Jaroušek Datum: 10.5.2008 14:11

Přesně tak. Samotná čísla (byť by byla sebepřesnější a sebeúplnější) nikdy nevypovídají o realitě, jsou pouhým jejím odrazem či stínem. Nicméně samotný příspěvek přesně odpovídá tomu, jak polopravda v rukou demagoga a manipulátora je mnohem děsivější a hrůznější než "obyčejná" lež. Stačí se jenom podívat na "umělecké rekonstrukce" typu Nepřítel před branami nebo Stalingrad. Kolik z těch miliónů Rusů zemřelo rukou "vlastních spolubojovníků" (NKVD), kolik v Gulazích a kolik zemřelo naprosto zbytečně z "furiantství vyšších míst"? Copak nejsou dostatečně známá fakta o zešílevších Němcích, kteří se museli "brodit" hromadami mrtvých Rusů u Stalingradu? Každá válka je zvěrstvo, kde je odměňováno to, co je "normálně" považováno za zrůdnost. My "hrdinové mírových dob" si vůbec neumíme představit, co to je umírat hlady, hledět do ústí nabité zbraně, atd., ale keců a rad jak se kdo měl zachovat, kdo a jak moc byl statečný, kdo byl zbabělec aj. máme fůru. Porovnávat či oceňovat válčící strany podle pouhého počtu obětí (byť sebepřesněji doložených) je neskutečný cynismus. Odpovídá to přesně postupu našich úředníků, ktaří nepřiznají ani korunu odškodnění paní, odvlečené od nás do Gulagu, kde léta trpěla, protože na to nemá doklady!!!

Aj tobě, kamarádko na jedné lodi.:
Autor: Jakub S. Datum: 10.5.2008 11:16

dotaz na původ pseudonymu:
Autor: autor kobylce lajdě Datum: 10.5.2008 10:47

To nemá s touto diskusí nic společného - ale proč máte takový pseudonym? Ptám se proto, že když jsem dávno tomu začal chodit do školy, patřila Podroužkova knížka Kobylka Lajda s Česalovými ilustracemi k mým nejoblíbenějším. Možná, že ji někde v knihovně ještě mám. Potom jsem dlouhá léta nenarazil na nikoho, kdo by ji znal. Pak jsem se někde dočetl, že znovu vyšla snad už v sedmdesátých letech nebo možná později. Takže z Vašeho pseudonymu na mne dýchla vzpomínka.

Re: Re: Re: děkuji:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 7:39

R^R^R^

Re: Re: Re: Před časem jsem chtěl vědět vše o gen. Vlasovi a jeho nohsledech . . .:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 7:33

Tak o té fabrice máte pravdu, já tam později pracovala. Úděl sovětských zajatců byl krutý - není divu, že mnozí přešli na stranu Vlasova! A jak se chovali sověti k německým a jiným zajatcům? Válka je svinstvo a mění lidi v nestvůry.

Re: Zase nám zde píše ten vlastizrádce ?:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 7:30

Tobě nakopat do rudých varlat, pěkně po bolševicku!;-O;-O;-ORv(Y)Rudá předkožko!

Re: Před časem jsem chtěl vědět vše o gen. Vlasovi a jeho nohsledech . . .:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 7:28

Pane Pašku, ty růžové brýle by Vám měly spadnout právě až po přečtení článku p. Bystrova - vždyť tam jsou probrány motivy konání ruských a sovětských občanů, kteří se dali naverbovat. Copak neumíte číst? Nerozumíte obsahu čteného? Že to nebyla obyčejná vlastizrada, ale těch důvodů bylo mnohem více, třeba i ta obyčejná snaha přežít aspoň nějak? Klaďte si otázku, co bych dělal já? Neodsuzujte, nepoznal jste takové hrůzy jako se děly v sovětském Rusku. Válka je, jak můžete vidět z historie, vždy příležitost ke změně režimu, ke změnám územním, k vypořádání křivd atd. Říká Vám něco jméno Krasnov - stará kozácká rodina, hrdá, nepoddajná? Bojovníci proti rudým? I ti stáli na té podle Vás nesprávné straně. Je snadné odsoudit, těžké pochopit.  O té bráně na fotbal píšete docela s gustem, jako byste měl sportovní radost z výsledku............RvRvRv

Re: Tolik spekulaci:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 7:17

V knize Viltora Suvorovova Všechno bylo jinak (a ještě v jedné publikaci téhož autora) je tvrzení, že se Stalin chystal na rozhodující úder na Evropu sám, jenže Hitler ho předešel asi o 3 roky. Odtud vzešla nesmyslná práce se zrušením tradičních ruských opevnění, s jejich přesunem na východ, střelivo uskladněné jen provizorně na polských hranicích, nevýhodné přebudování letectva atd. - to svědčilo o tom, že Stalin připravoval ÚTOK, ne OBRANU. Jenže si vybil armádní elitu, opozdil se a bouře se stočila na jeho území. - Zajímal by mne názor p. Bystrova na tuto knihu, Vyšla v Našem Vojsku 1995. Za přečtení stojí, dává podnět k zamyšlení a rozbíjí dosavadní většinou komunisty předkládanou versi o začátku a průběhu 2.sv.války!

Re: Dneska tak pěkná diskuse na úrovni, teda já koukám!:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 7:05

Jakube S., děkuji za Tvé chytré a přemýšlivé příspěvky, za snahu porozumět nebo aspoň pochopit motivy, chování, myšlení, pohnutky, činy atd. lidí, kteří se octli na opačné straně. A panu Bystrovovi patří dík největší - v 1. článku nově vzniklého časopisu Refelx uveřejnil v r. 1990(?) článek i s fotografickými dokumentu a hladomorech v SSSR, do té doby jsme si nedovedli tu hrůzu představit a většina to snad ani nevěděla - kanibalismus, rodiče prodávají části tělíčka svého dítěte, ulice plní mrtvých z hladu .... Já žila mezi ruskými a ukrajinskými beženci, byla to elita, která u nás našla druhý domov.  -  Neodpustím západním mocnostem, že tak nectně naložili s vlasovci, protože neznaly pozadí strašných hrůz v SSSR. Povrchní přístup a znalost reálií v té které zemi je ostatně chybou a slabinou Západu dodnes. Jakube S., Nazdar!R^R^R^V;-D  

Re: Vlastizrádce Bystrov zde zase falšuje historii! A dostává se mu podpory hrstky extrémních modrých úchylů.:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 6:55

Na to lze říci jediné: blbečku Rv(Y)!! 

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Kobylka Lajda Datum: 10.5.2008 6:53

Ruské vojenské ztráty byly mnohdy zbytečné, protože u bolševiků neměl život cenu - "nas mnogo"!Spousta sovětských občanů zahynula rukou NKVD, byla hnána za trest do 1. linie, stříleli se lidé bez soudu, do boje šli nebo byli hnáni i vězni z gulagů, válka byla vedena neracionálně . Ostatně to poznal vlastně sám Vlasov, Solženicyn atd. Počet obětí ještě nevypovídá o smysluplnosti operací, vyhrává taktika a strategie. Ruské údaje nelze považovat za věrohodné, protože gulagy, přemisťování a likvidace celých národů pokračovaly i za války, do toho počtu spadly i statisíce zajatců, které se po válce domů nevrátily a skončily v lágrech, odkud nebylo návratu. Copak takový systém může podat věrohodné údaje? O to víc je mi líto sovětských vojáků a jejich utrpení - a odměny, které se jim dostalo, aby se nenakazili "jiným světem" v zemích, které tzv. osvobodili. A také vyplouvají napovrch strašlivá zvěrstva, která RA napáchala - takže hodnotit sovětskou válečnou realitu je lepší samostatně, než srovnáváním s údaji z ostatních  a demokratických států.;-€;-€Rv

Re: Re: Re: Re: Hitler a Stalin, nacisté a komunisté, Němci a Rusové:
Autor: S.P.Q.B Datum: 10.5.2008 1:08

první stanné právo  ( podzim 1941) a Heydrichem nařízené popravy je také "nepochybně výmyslem nějakého českého "historika-vlastenčíka" který po něm kde kdo přežvykuje" ? 

Něco k Anonymovi.:
Autor: Ferda Datum: 10.5.2008 0:47

Anonyme anonyme, ty jsi tak zase jednou zaperlil. Mám takový dojem, že tvoje znalosati druhé světové války jsou vyloženě mizivé. Kdyby sis něcoi přečetl i z jiných dokumentů tak by jsi nepsal takové nesmysly. Jsi ten samy idiot jtak log-in. Člověk se nestačí divit co se tady ozývá blbů kteří tedy blijou ty svoje nesmysly. Není se co divit, že myšlení Čechů je tekové jaké je.

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Ferda Datum: 10.5.2008 0:36

Valonisi ty blbe jeden. Odkud jsi vzal ty nesmysly.  To sis vyčetl snad někdy v Halo novinách. Člověk se nestačí divit co je u nás takových debilů jako jsi ty a lidi tomu budou ještě věřit. Ze kterých zdrojů ministerstva obrany jsi to vzal. Radši do příspěvků vůbec nepiš. Co jsi napsal to je tedy síla.

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Karel Datum: 10.5.2008 0:01

To z tohoto přehledu zřejmé není, protože poměr padlých Rusů na jednoho Němce se jistě nerovnal poměru padlých Američanů na jednoho Němce.

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: Viktor Datum: 9.5.2008 23:59

Ano, velmi výmluvně to vypovídá o tom, kde si vážili lidského života.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nikdo se nikdy nechoval:
Autor: Anonym Datum: 9.5.2008 23:40

Pro pbla4024:

Ne, ne. Jde jen o část Afriky a část Evropy. Domnívám se, že v  Pacifiku Němci nikdy nebojovali. Válčiště Japonsko-Americko-Ruské je v dané chvíli jiná kapitola.

50000 z 300000 rekla ano:
Autor: mak Datum: 9.5.2008 23:35

coz na tehdejsi dobu a roztristenost zajatcu po celem Rusku je zazrak. Hasek byl bolsevnik a mimo jine ho stvalo, ze nikdo nekupoval drive velmi popularni Cechoslovak az zkrachoval pod vedenim Haska. Hasek jako zdroj infomaci je malo verohodnej, akorat Svejk se mu opravdu povedl.

Re: Vojenské ztráty ve 2. světové válce, zdroj: min. obrany ČR:
Autor: arogant Datum: 9.5.2008 23:30

Kecy Tohle nejsou vojenské ztráty. Kde by ČSR sebralo 400 000 padlých vojáků.