25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zirje 17.4.2008 7:51

MY 68

O Bondovi a jeho duchovním otci u nás se nepsalo pouze kojzarovsky. V časopise MY68 vyšlo v jednom čísle několik velmi slušných, nedemagogických článků na toto téma. Pamatujete někdo?

(Já tedy přímo ne, jsem ročník 70, objevil jsem to na půdě mezi starými časopisy; před mnoha a mnoha lety) 

Ivo Fencl 15.4.2008 22:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zásluhy

Beru na vědomí, takto jsem to nedomyslel. I.

Tisifoné 15.4.2008 21:04

Re: Re: Re: Re: Re: Zásluhy

Vážený pane Fencle, já znám Vaše eseje z Plže i odjinud. Je samozřejmě obdivuhodné, jak jste dokázal sebrat a zpracovat fakta o různých autorech, zabývajících se dobrodružnou literaturou. Vaše dnešní "argumenty" ale nejsou na Vaší obvyklé úrovni. Každé literární dílo je přece svébytné, některé realistické, některé fantaskní, některé pohádkové - to tady přece nikdo nepopírá. Skutečné literární dílo je samo realitou. O "přibližování totální realitě" zde nikdo nenapsal ani řádku. Používáte k diskusi figury, které už zesměšňoval F.X.Šalda a Karel Čapek. Můj jednovětý příspěvek na počátku této debaty jste nepochopil. - Ano, Ian Fleming je úspěšný autor. Jenomže úspěch a zásluhy jsou dvě rozdílné věci. Úspěch se měří penězi - i když se Vám a vašim přátelům v Plži to nelíbí a vrtíte hlavou, že ne - kdežto zásluhy měří jenom čas. Tím, že váš článek oslavuje úspěšného Iana Fleminga, přispíváte k jeho způsobu zakrývání - ne, spíš: překrucování reality té doby. - To, co říká paní Jacksonová (ve Vašem citátu), není nic originálního, to už je jenom bonmot. Viz Camus, Kafka, Joyce, Kertész a další skuteční tvůrci - o jejichž zásluhách snad pochybovat nebudete. Preventivní poznámku na konec: Nikdo - ani já zde - netvrdí, že úspěch a zásluhy v umění se vylučují. Sloganem v tomto smyslu by pro Vás mohlo být : Foglar - ne Fleming.  

Ivo Fencl 15.4.2008 20:02

Re: Re: Re: Re: Zásluhy

Nelze souhlasit s tím, že literatura, ať už jakékoli kvality, zakrývá realitu. To záleží na vnímateli. Nemohou vznikat pouze pokusy, stejně většinou marné, o zachycení "naprosté" pravdy, o přiblížení se totální realitě. Slavná autorka hororů Shirley Jacksonová vcelku správně mínila, že "lidská bytost nemůže delší dobu setrvat vystavena naprosté realitě, aniž by zešílela". Právě proti takémuto šílenství fungují pohádky, a to i pohádky pro dospělé - bondovky.

Kromě toho nemůžeme přece obviňovat Iana Fleminga za to, že nevystudoval medicínu a že mu nejlépe na světě šlo psaní, takže psal. Zrovna jako nelze kritizovat astronauta Fleminga, že "akorát" doletěl s Apollem na Měsíc. I.    

J.G. Pašek 15.4.2008 18:37

Re: Re: Re: Re: Zásluhy

Kultivace Penicillium byla velice otížná . . . Flore a Chain se zasloužili jak vyrábět ve velkém Penicilin  . . . .bez Floreya a Chaina by Penicilin by nebyl včas vyroben dodán zraněným vojákům spojencům Anglie a USA . . . . a udržovali výrobu coby grand-tajemství před Němci, Italy a Japonci kteří používali známé Sulfoamidy coby antisepikový lék pro zraněné vojáky . . . 

Je psáno, kdyby Němci lékařové měli na Bulovce k mání penicilin, Heydrich by zranění přežil . . . . cpali do něj Sulfoamidy  léky, které nezabraly a zemřel na sepsi krve. 

A. Fleming, Florey a Chain dostali po válce 1945 Nobelovu cenu za meducínu.

Po válce USA dodalo coby UNRA dar ČSR továrnu na výrobu Penicilinu, která spadla v 1948  komoušům do klína . . .  po válce můj táta-spojař  musel naruovat = Češi kluci vojáci jezdili nákladním vlakem do německých přístavů naložit UNRA zboží určené pro ČSR  . . . kulomety, pušky a hlídat zboží, protože Němci vlaky yastavili, přepadávali a chtěli loupit . . . . v Německu Němci stříleli z břehu na české parníky a šífy  . . . .

Chris Kelvin 15.4.2008 17:53

Re: Re: Re: Zásluhy

Jenže Alexandr Fleming kromě toho, že po dlouhé usilovné práci (tenkrát ještě nebyly takové výkonné vědecké týmy jako dnes) penicilín opravdu našel, udělal jseště jednu důležitou věc: odmítl si ho patentovat a bránil všem farmaceutickým firmám, které si chtěly na jeho objevu založit jakýkoli jiný patent, aby tak učinily. Samozřejmě nezchudnul, ani zdaleka. Ale umožnil tím rychlý nástup antibiotik do praxe. Bez něj by abtibiotika lidstvo používalo až o mnoho let později. A právě jeho objev byl jeden z těch několika, které způsobily jakýsi civilizační přelom.

J.G. Pašek 15.4.2008 17:19

Re: Re: Bletchley Park . . .

Ian Fleming měl neobvykle vysoké IQ, unikátní fantazii = to think out of box, sečtělý, vítaný host a hezoun . . . . suma sumárum = zdědil dobré geny

Tisifoné 15.4.2008 17:16

Re: Re: Re: Zásluhy

Odreagování lidstva? Od čeho? Lidstva jako celku? Třeba jenom části lidstva? Jedné miliardy obyvatel Číny? Bondovky přispěly a přispívají hlavně 1) určité skupině lidí ke značným příjmům, jak je v oblasti entertainingu obvyklé 2) k zakrytí mnohem dramatičtějších a tragičtějších skutečných událostí, sociálních a poitických, včetně jejich následků pro generace. K vaší populistické "úvaze":  Kdyby penicilin byl objeven později, znamenalo by to mnoho ztrát na životech těsně po skončení druhé světové války (ranění, infekce, oslabení). Kdyby nikdo nenapsal "bondovky" nestalo by se kvůli tomu nikomu nic.

Ivo Fencl 15.4.2008 16:06

Re: Bletchley Park . . .

Za doplnění moc děkuji. Ivo

Ivo Fencl 15.4.2008 16:05

Re: Re: Zásluhy

Na to mne napadá (pseudo)filozofická úvaha s otázkou. Zní takto: Kdyby NEDAL PENICILIN DOHROMADY Alexandr Fleming, dal by ho o něco později dohromady jiný vědec. Podle mne to je silně pravděpodobné (byť na diskusi). A teď ta otázka: Kdyby nenapsal bondovky Ian Fleming, napsal by je úplně stejně (protože penicilin je taky jenom jeden) nějaký jiný bývalý agent a spisovatel? Domnívám se, že ne. Ale nepopírám, že by třeba existovala nějaká OBDOBA bondovek, kde by třeba James nemiloval ženy atp. Nepopírám ani to, že penicilin přispěl k rozmnožení lidstva, respektive zachránil nekonečně životů, zatímco bondovky přispívají hlavně k odreagování lidstva. IVO     

ptakopysk barbar 15.4.2008 10:46

Re: Zásluhy

"Jmenuji se Penicilín. James Penicilín."

Dost blbý. Alexander má halt smůlu.

Tisifoné 15.4.2008 8:59

Zásluhy

A před sto a dvacetisedmi lety se narodil Alexander Fleming, objevitel penicilinu. O tom neštěkne ani pes.

J.G. Pašek 15.4.2008 6:07

Bletchley Park . . .

podzim 1940 už měli mašinu Enigmu ale neměli tajné klíče jak nastavit každý den rotory . . . . nemohli řešit německé šifry. Ian Fleming, asistent šéfa námořní špionáže, 12. září 1940 napsal dopis šéfovi jak získat ty klíče:

Získat od ministerstva letectva, kořist, dvoumotorový Heinekel 111. Vybrat fluentně německy mluvící posádku-piloty . . . . obléknout je do německých pilotů uniforem. Počkat až se v Lamanšském Průlivu objeví německá minolovka  . . . .  Heinekel 111 vzlétne, Anličani jako budou po letadle střílet, posádka začne stříkat olej do výfuku, jako že je sestřeléný-porouchaný, žádat o pomoc SOS a přistát-zřítit letadlo do průlivu nedaleko minolovky, která zachrání posádku. V okamžiku když piloti budou na minolovce, postřílejí Němce námořníky a z trezoru kapitána získají knihu klíčů pro Enigmu. Akci byl dán název RUTHLESS.  Šéfovi se nápad líbil, Churchill akci požehnal . . .  Ian Fleming té akci šéfoval. Opravený letu schopný Henekel 111 byl dodán, upraven, Fleming opatrně vybral posáku odvážných pilotů-hrdlořezů . . . .  a čekali na vhodné počasí, klidnou vodu a německou minolovku . . . . Když bylo počasí a klidná voda, nebyla minolovka, když byla minolovka tak byla mlha a voda rozbouřená . . .  . a tak akce RUTHLESS byla za 5 měsíců čekánní zrušena . . . . .

Kniha klíčů byla natištěna na papíře-pijáku, vodou rozpustným tiskem jako je inkoustová tužka. Němec kapitán lodě či ponorky, když hrozilo nebezpečí zajetí, první musel hodit připravený zatěžkaný pytel s knihou klíčů, Enimu a rotory přes palubu  . . . .  

autor David Kahn - SEIZING THE ENIGMA - THE RACE TO BREAK THE GERMAN U-BOAT CODES 1939 - 1943