25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ÚVAHA: Středověký svět - O dobách budoucích

Míla Linc nám poskytl k publikaci zajímavou úvahu o oblibě středověku nejenom pro fantasy autory. Původní článek a mnoho dalších naleznete na jeho blogu: roggy.dobrodruh.net.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jana Dvořáčková 21.4.2008 20:01

Re: Re: díky

Díky. Škoda, že jsem neuvedla víc příkladů, dostala bych víc vyčerpávajících odpovědí.

Roggy 18.4.2008 17:35

Re: Ale stejně

Když můžou být mágové v současnosti (viz třeba slavná Noční hlídka), proč by nemohli být už v novověku. Proč by trpaslíci nemohli zavést manufakturní a posléze třeba průmyslovou výrobu za pomoci svých strojů (nebylo něco takového v Bráně smrti?) :-) A tak klidně vedle sebe můžou existovat vědci i mágové - vzájemně o sobě nevědět nebo se třeba vzájemně obohacovat...

Z tohohle důvodu mě například velice moc potěšila ta série o Draku jeho veličenstva. Velice pěkná historie napoleonských válek a k tomu draci. Obojí do sebe nádherně pasuje a dějiny se odehrávají velice podobným způsobem v obou světech, i když v jednom dracii neexistují a v druhém jsou zcela běžní.

Jura Jurax 14.4.2008 17:12

Ale stejně

fantasy se svalovcem či zaklínačem ohánějícím se mečem moc do moderna transponovat nejde - mág vedle mušket, bombard, kanónů případně už zezadu nabíjených, revolverů a pušek na jednotné střelivo případně opakovacích či Gatlingova kulometu mi moc nepasuje - ono nejde jen o ty zbraně, ale civilizace musí disponovat odpovídající technikou a věděním - kulomet neukuje trpaslík ve sluji a střelivo do něj jest třeba vyrábět průmyslově - i ten původní primitivní gatling na kliku měl kadenci až cca 200 výstřelů za minutu - jinak si moc nezastřílíte.

Jura Jurax 14.4.2008 17:05

Re: díky

Klasická - tj. plná dělová koule - dokáže zabít akorát ty lidi, které trefí - takže pokud nestojí v hustém davu, tak nic moc. Ve vhodném prostředí spíš sekundární účinek - spadne stěžeň, dům, strom, hradba etc; případně vymrštěné úlomky zdiva či skály. Proti živé síle se na blízko užívaly kartáče, na větší vzdálenost nepříliš účinné granáty - poměrně malá dutá koule nacpaná prachem a zapalovaná doutnákem, který vzplanul při výstřelu zapálen výmetnou složí  (a nezhasnul během letu k cíli nebo při dopadu do bahna či mokrého nebo - byl-li příliš dlouhý - nebyl uhašen těmi, mezi něž dopadl).

DejF 10.4.2008 23:23

dobře

Parádní článek, možná trochu moc dějepisu, ale to snad pro mě, který na něj poctivě chodil a bavil ho :)

Sice se v nejbližší době v povídkách z 20. století nechystám (ačkoli by tu byla jedna odbočka do století prvního :)) ), ale někdy si třeba Roggyho rady vezmu k srdci ;-)

Jana Dvořáčková 10.4.2008 18:15

díky

Zajímavé. Nevím, do jaké míry by to případně mohlo ovlivnit mé psaní, ale určitě se poohlédnu po té literatuře, protože i když mám historické romány a fantasy/historické povídky ráda, není alespoň nad náznak reality (a třeba to, kolik lidí dokáže zabít dělová koule, to by mě zajímalo) - prostě takové ty užitečné detaily ;-).

Ale když odbočím, zkoumal někdo, bude to znít fakt divně, kde bychom byli, kdyby "doba temna" neproběhla? Dá se to nějak odhadnout? K tomuto tématu by mě zajímalo naprosto vše, co by se dalo sehnat (stopro povídky a pokud existuje i nějaká studie, sem s ní). Díky za pěkné počtení

Milan Brabec 10.4.2008 10:46

Souhlas

Zdravím z Budějovic, Roggy. Bezvýhradně souhlasím (včetně toho, že Nepokojná léta od Englunda jsou skvělá; druhou knihu o Karlu X. Gustavovi jsem už ale nečetl), historie nabízí mnohem více zajímavých období než středověk - a leckdy barvitějších.

Oblíbenost středověku je však celkem logická - v oblasti fantastiky je to nejlépe probádané období a většina lidí o něm má  největší povědomí. I když občas dost tristní, protože informace o středověku čerpají právě z fantasy knížek a hollywoodských trháků a ne z tvrdé naučné literatury, takže přejímají ta nejklišovitější klišé nebo domněnky fantasy autorů, kteří fakta (hlavně reálie, vztahy) nerealisticky překrucují a relativizují ("je to fantasy, můžu si to napsat jak chci"). Pak tu máme spousty spousty "středověkých" povídek, které jsou středověké jen tím, že hlavní postava sice třímá dlouhý meč, ale uvažuje a jedná jako student gymnázia. Díky proto za tvé knihy Středověký svět, díky nimž mohou autoři dodat svým textům na věrohodnosti. Optimální ale je přečíst nějakou historickou literaturu a starší historické romány (třeba Sienkiewicze).

Obávám se však, že když i "středověké" povídky jsou nerealistické, tak u jiných méně "načtených" historických období to bude ještě horší. Nicméně tvou výzvu považuji za přínosnou, ale sám bych ji ještě doplnil: "Dřív než budete psát, tak čtěte!" (Zrovna ten Englund je v tomhle ideální, člověk tam najde informace z běžného života, ale třeba i to, kolik lidí dokázala pokosit palba z mušket nebo jedna dělová koule a na jakou vzdálenost - co víc si přát pro realistický popis bitvy do své povídky?).

Já osobně své výtvory pokládám do doby, jež by se, co se týče technické, kulturní a ekonomické vyspělosti, dala považovat za 16. století (viz náš dvojblog http://www.milamira.cz/povidky/barbar-a-poutnik/), byť geografie a historie světa je zcela smyšlená.

Přeji hodně štěstí v další osvětové a spisovatelské činnosti.