18.4.2024 | Svátek má Valérie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MK 25.1.2009 1:36

Výborný článek

Jak Neffa pro jeho zmatenost hodnot nemusím, tak Rozsíval mě okouzlil jasností svých myšlenek.

Step 31.3.2008 9:27

tohle je větší socialismus než u nás

Ještě se měl autor zmínit, jaké jsou v tom sociálním ráji daně, ze kterých se tenhle socík financuje, a jaký je rozdíl v osobní zodpovědnosti lidí tady a tam. Kdyby měl český nemakačenko možnost marodit 6 týdnů na účet zaměstnavatele, tak by polovina firem přišla do roka na buben a pak by to možná vláda zrušila...

Honza 27.3.2008 21:29

Brát si za vzor Německo není zrovna šťastná volba

Jednak si myslím, že díky německé mentalitě je tam o několik řádů méně simulantů, flákačů a chytráků, schopných zneužít cokoliv ve svůj prospěch. Za další mám pocit, že to s německou ekonomikou jde v poslední době dost z kopce - hlavně od doby, kdy se spojili se svými východními soukmenovci, které čtyřicet let vlády bolševika stačilo převychovat směrem k získání výše popsaných vlastností.

Roman 27.3.2008 21:41

Re: Brát si za vzor Německo není zrovna šťastná volba

A z čeho se dá vzít vzor? Jít českou cestou? To už dopředu zavání průšvihem

Poplatky 28.3.2008 18:58

Re: Brát si za vzor Německo není zrovna šťastná volba

Když mi bylo 50 let, tak jsem zuřila, když někdo chodil a to hlavně v pátek po doktorech, aby si prodloužil víkend. Říkala jsem, že doktoři zrujnují naší republiku. S každou rýmou byl zaměstnanec doma i tři neděle.

Byla jsem vedoucí pracovník a když jsem měla jít k lékaři, třeba na povinnou prohlídku, tak jsem byla naštvaná.

Teď je mi už přes 60 let a doktory potřebuji čím dál víc. Bohužel je to v době, kdyzavedla naše vláda poplatky u lékaře.

Teď jen doufám, že půjde náš ministr zdarvotnictví a s ním celá jeho vláda do(Y)

Ladislav N. 29.3.2008 11:37

Re: Re: Brát si za vzor Německo není zrovna šťastná volba

A není to tak, že kdyby byly poplatky a neproplácení prvních dnů "nemocenské" zavedeny mnohem dřív, tak byste v 50. nemusela "zuřit", když si zaměstnanci návštěvou u lékaře prodlužovali víkend?

Z vašeho příspěvku mi není jasné, jakou "logikou" se, coby bývalá vedoucí pracovnice, řídíte. Splnil se váš "manažerský sen", že zaměstnanci ztratili motivaci lajdačit po doktorech, když potřebovali den volna, ale jako důchodkyně nadáváte vládě, která vám ten sen pomohla splnit? Nebo byste teď chtěla zpátky socialismus, který hlásá "veškerou lékařskou péči zdarma", ale nedodává, že takový systém může být jenom "na příděl"...pro omezený počet "vyvolených"?

:-P

Jiri Wicherek 30.3.2008 10:08

Re: Re: Re: Brát si za vzor Německo není zrovna šťastná volba

Za 30 Kc poplatek si ten weekend, prodlouzi ten, ktery o to stoji, i dnes. V tomto RP nic neresi. 

Ladislav N. 30.3.2008 16:44

... Re: Brát si za vzor Německo není zrovna šťastná volba

Pisatelka ovšem měla na mysli náhradu ušlé mzdy za den, kdy byl zaměstnanec u lékaře. RP skutečně na toto vliv nemají, jsou jenom nákladem občana navíc. A když mu zaměstnavetel neproplatí jednodenní náhradu mzdy...

Richard III. 27.3.2008 21:27

První úkol kritika: znát realitu

Zní to hezky, ale s kým by to měl případný reformátor prosadit? S Kalouskem? Nebo s Paroubkem?

Osobně nevím, jak to v Německu skutečně funguje a jestli je to opravdu tak spravedlivé, jak autor líčí. Je cítit příliš silnou pozitivní emoci (snad osobní zainteresovanost?), která určitě ubírá na objektivitě.

vont 29.3.2008 22:14

Re: První úkol kritika: znát realitu

Potvrzuji uvedené ze služební cesty po zdravotnictví v Německu. Je zajímavé jak hledáme vždy negativa když někdo napíše něco lepšího než jsou blbé nápady Julínkových kámošů. To co tady zavedli, není ani výmysl Julínka ten na to nemá, ale lidí kolem něj, kteří jsou zainteresovaní na příjmech pro farmaceutické firmy, soukromé zdravotnické společnosti a pod. Jen namátkou vy si nikdo nevzpomínáte na dobu při prosazování těchto stupidních nápadů, jak oba plešatí tvrdili, že poplatky nezůstanou zdravotnickým zařízením a lékárnám?  Před volbami o poplatcích vůbec nemluvili, hlavní záměr uváděli osobní konto tvořené z části zdravotního pojištění. Na každého jednou dojde, kdo ještě nepochopil Toplánkovo "nemůžeme říkat lidem pravdu, to by nás nezvolili". Volič v ČR nic jiného nezaslouží, aby vhodil do urny list a pak už o dalším rozhodovali Dalíci.

Pete 27.3.2008 20:47

Zjistit 1 či 2% z příjmů OSVČ může být každý rok pěkné

martýrium. A přitom bohatší platí stejně víc na zdravotním pojištění, takže další znevýhodnění vyšším limitem je zbytečné a složité. Nakonec zdraví má stejné jako chudý a léčebné postupy jsou i pro něj stejné, tak proč má být dvojnásobně či mnohonásobně bit na poplatcích? Němci a jejich sociální inženýrství nepředstavují žádný přitažlivý vzor, o fair play se u nich nedá hovořit. Stát je tam bůh a dělá si co chce - viz nelegální nakupování databází bankovních klientů od zloděje. Německo je stát jen o málo míň hnusný než Česko.

Roman 27.3.2008 21:03

Re: Zjistit 1 či 2% z příjmů OSVČ může být každý rok pěkné

No hlavně, že český stát je vzor ctnosti....Německo je pro náš bordel nedostižný vzor

Ladislav N. 29.3.2008 11:40

Re: Roman IP: 80.251.245.xxx

Že by v Německu chtěli vybudovat "spravedlivý systém" pod vládou komunistů? ;-D Zkuste se jich zeptat... ;-P

Josef 27.3.2008 19:34

zdravotnictví

Zdravý národ, zdravý stát. Bohužel, tady je nějaka cholera, nebo co.:-/

Jura Jurax 27.3.2008 19:06

Ono je dobré znát realitu

Pokud je to jinak, je to stejně nespravedlivé, jako kdyby se stanovila daň ze mzdy pro všechny stejnou sumou, třeba 8000 Kč. Ten s příjmem kolem 60 000 Kč by měl důvod se smát, ten s učitelským platem kolem 20 000 Kč by už takový důvod mít nemusel.

No, víte Vy, kolik na daních (včetně pojistného samozřejmě), platí jedinec, co má hrubou mzdu 20 000? Superhrubá 27 000 (to musíte - minimálně - vydělat), čistá 15 520 - ergo daně úhrnem  11480. Viz třeba http://www.finance.cz/dane-a-mzda/financni-kalkulacky/mzdovy-kalkulator/

Já mít těch 20000 hrubého, tak těch osm papírů beru :-D

Bianca 30.3.2008 10:13

Re: Ono je dobré znát realitu

Ten s temi 60 000 to vezme jeste radeji...

Roman 27.3.2008 16:54

Reformy?

Už 20 let slyším o tom jak je nutná reforma. Už ani pořádně nevím přesně čeho všeho. Nejprve to byla přestavba, potom ekonomická reforma a teď už jsou to jen nezbytně nutné reformy. Ani nevím už jestli nějaké reformy skončily, nebo pokračují, ale na 100 % vydělávají na nich ti, kteří kecali už o přestavbě. Pomalu jak za Hitlera, ten vítězil tak dlouho až z ničeho nic byli Rusové před Berlínem.

Ladislav N. 27.3.2008 17:25

Re: Reformy?

To se stává, že události proplouvají okolo vás, aniž byste nutně musel rozumět, co se to vlastně  děje... :-D

Roman 27.3.2008 18:04

Re: Re: Reformy?

Spíše než o proplutí událostí bez povšimnutí se jedná o reformy reforem........a pořád dokola

lary 27.3.2008 18:13

Re: Re: Re: Reformy?

Jakto že nebyla ve zdravotnictví žádná reforma. Copak jste zapoměli na zabalené koblihy ministryně Součkové.

Roman 27.3.2008 18:53

Re: Re: Re: Re: Reformy?

No vidíte. další reforma, které jsem si nevšiml...

marek 27.3.2008 17:33

Re: Reformy?

Žádné reformy nebudou. V celé střední a západní evropě jsou lidé zvyklí, že se o ně někdo postará a tak celá debata o jakýchkoli reformách se pokaždé scvrkne jen na hru s proceny - o kolik oholíme majetné aby nemajetní měli tohleto či támhleto zadara ne za levno. Nakolik si nemajetní mohou za svůj stav, či nakolik je sociálně spravedlivé vybírat od bohatých víc - to si netroufu říci. Myslím si ale, že jediná rozumná reforma je celý systém individualizovat po vzoru ostatních pojistek, které si platíme...

Šnek 27.3.2008 16:12

Ten chlap lže.

Poplatky na zdravotní pojištění se platí v Německu podle výše platu. Čím máš větší měsíční příjem, tím více platíš. Stejnou sumu jako ty, platí i tvůj zaměstnavatel. Maximální výše platby se ale počítá z určitého stropu. Teď je tuším někde okolo 5000 €. Kdo vydělává víc platí stejně jen z toho stropu. Jinak se platí 10€ čtvrtletně, jednorázově, za návštěvy u všech lékařů. Dost kruté jsou doplatky na léky. Omezeny jsou věci, o kterých se nám tady ani nikdy nezdálo: Nebo snad někdy šlo zavolat si taxíka na cestu k lékaři? To v Německu stále ještě jde, i když v míře daleko menší než dříve.

Objeví-li se u někoho třeba podezření na trombózu, to nesouvisí s těmi taxíky, to je jednoznačně případ pro sanitku, nenechají ho už udělat ani krok. Tady lékař člověku napíše převodku a dá doporučení, ať si zajde, třeba do Střešovic. Kdo to zažil a přežil, ví o čem píši.

Suma sumárum přijde v Německu pacienta lékařská péče dráž. Nevěřte nikomu, kdo tvrdí opak. Tím ovšem není řečeno za co stojí péče u nás a za co tam.

Rozhodně ale nenajdete v Německu tak vzhledné "zdravotní středisko" jako třeba na Břevnově.

Ondřej Sekora. 27.3.2008 18:31

Re: Ten chlap lže.

Ten chlap nelže. jen vy tu blbě kecáte o Nemecku. Autor má až na tech 95 a 75 % úplnou pravdu. Pokud umíte aspoň trochu německy, podívejte se laskavě na stránky některé ze zdravotních pojišťoven. S tím placením u všech lékařů jste šlápnul ale úplne vedle.

Třeba AOK, IKK, TKK, SBK , nebo jiných podnikových.

Bianca 30.3.2008 10:16

Re: Ten chlap lže.

Taxika na cestu k lekari si muzete zavolat i u nas. Nic Vam v tom nebrani.

BOMBON 27.3.2008 15:50

jo v cizine

v cizine je trava vzdycky zelenejsi... a jsou tam urcite mnohem lepsi odbornici... a lepsi politici... jen to tam clovek nesmi moc podrobne znat... pak objevi i sem tam nejakou tu mouchu... je to uz snad ctvrty clanek o zdravotnictvi za poslednich 7 dni... pritom velmi hezke obecne pojednani o solidarite a subsidiarite (jakeho ja bych nebyl schopen) napsal uz pan kilian (http://neviditelnypes.lidovky.cz/tiskni.asp?r=p_spolecnost&c=A060212_213533_p_spolecnost_wag , jedina diskuse, ktera je po tomto clanku jste smysluplna je to, co by se melo ze spolecneho platit tem, kteri jiz na sve zdravi nemaji a jake zdravi jim ze spolecneho doprejeme.

jedine, co je dvojici cikrt-julinek zapotrebi vycitat, je to, ze jejich reseni neni zadnym resenim, pouze nesystemove oddaluje nutnou reformu a pokrytecky maskuje pocinajici spoluucast jakymisi regulacnimi poplatky.

BOMBON 27.3.2008 15:52

Re: jo v cizine

bohuzel, politici v sobe nenachazeji dost odvahy konstatovat, ze stat tu neni od toho, aby lecil lidi (stejne tak jako tu neni od toho, aby jim opravoval auta ci pekl chleba), lec nelze se jim divit. oni totiz ani odbornici nejsou dostatecne fundovani na to, aby konstatovali fakt, ze lide sice jsou verbalne solidarni, lec v praxi zpravidla jednaji podle svych zajmu - tam, kde je zajmem jednoho zdravi druheho, neni potreba stat; tam, kde neni, je jakykoliv zasah statu nad ramec jeho autority.

jinymi slovy - problem bude do te doby, dokud system nebude reflektovat toto: je mi jedno, kdyz nekdo bude nemocny ci umre, pokud me tim neohrozi. nepreju mu to, ale je mi to jedno. pokud mi to jedno neni, jsem ochoten dobrovolne a bez statniho zasahu obetovat cast sveho majetku (v podobe penez, casu, namahy, usili..), abych jeho zdravi zlepsil ci zivot zachranil. konat muzu bezprostredne ja, ci muzu poverit touto cinnosti nejaky subjekt dle sveho vyberu. neverim, ze je na tomto principu neco nepochopitelneho pro kohokoliv, kdo ma IQ alespon houpaciho kone...

kdokoliv haji jakekoliv jine stanovisko, skryva pod radoby vznesene reci svoji snahu ziskat nejakou sluzbu za cizi penize a pouzit pritom mocensky monopol statu - jinymi slovy - ukrast nekomu prostrednictvim statu nejake penize a pouzit dle sveho uvazeni...

pf 27.3.2008 16:03

Re: Re: jo v cizine

kanecne JASNE slovo. Jak rika klasik, Toje blby, to se bude libit.

tosek 27.3.2008 16:30

Re: Re: jo v cizine

Ano, správně, stát by neměl zasahovat vůbec do ničeho, nejlépe by bylo ho zrušit. Kupříkladu když mě srazí auto, mám si pomoci sám, stát ani obce nemají provozovat záchrannou službu - tím jenom kradou někomu jeho peníze. Stejně tak třeba očkování dětí, kontrolu a schvalování léků vůbec stát nemá provádět. Každý ať se léčí jak umí.

F2 27.3.2008 17:16

Re: Re: Re: jo v cizine

A on jako stát provozuje záchranky ???