19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 29.3.2008 12:00

Re: ...existuje cela rada alternativnich technologii, ktere nejsou zdrojem CO2...

Tak si tyhle "výdobytky alternativní ekonomiky" kupte bez použití peněz ukradených z cizí kapsy a chlubte se, jak "ekologicky" žijete. Běžte příkladem! Ale za vlastní peníze!!

M.Lapin 29.3.2008 8:52

Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

Celá Antarktída reaguje inak na globálne zmeny ako zvyšok zemegule. Dané je to veľkou nadmorskou výškou, stabilizačným účinkom mohutného ľadovca a zvláštnymi cirkulačnými podmienkami. Antartída a jej okolie navyše viac podliehajú striedaniu javov ElNino a LaNina ako aj 11-ročnému cyklu slnečnej aktivity. Pribúdanie a ubúdanie ľadovcov v Antarktíde je viac podriadené úhrnom zrážok ako kolísaniu teploty vzduchu. Pri vyššej teplote vzduchu ale padá v Antarktíde viac zrážok, teda sa aj tvorí viac ľadovcov, pretože aj pri oteplení o 5 °C takmer všetky zrážky padajú v Antarktíde ako sneženie. Po niekoľkých rokoch až desaťročiach sa následne potom aj viac odlamuje ľadovcov do okolitých oceánov.

Viac o dynamike plávajúceho morského ľadu na celej Zemi je na http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/ . O teplotných pomeroch jednotlivých mesiacoch sa dozvieme viac na http://www.ncdc.noaa.gov/oa/climate/research/2008/feb/global.html , stačí meniť mesiace a roky. Podrobné zhodnotenie teplotných a iných klimatických prvkov nájdeme na http://www.cru.uea.ac.uk/cru/data/ , o ľadovcoch všeobecne je dosť informácií na : http://nsidc.org/news/

para 29.3.2008 8:29

Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

Díky za věcný příspěvek Surfere. Všechny informace se mohou hodit. Jen si nemyslím, že najít  relevantní informace v češtině  tak jednoduchá věc. Prokousat se celou řadou asi fundovaných ale v angličtině uvedených informací - jak jsi to nabídnul - není jednoduché ani pro mě. Dávám přednost mateřtině, kde mám větší šanci vyčíst i něco mezi řádky. Nabízím třreba:

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008030011

Surfer 28.3.2008 19:02

Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

   To bude samozřejmě tím, že tam je oblast zvýšené vulkanické činnosti. Antarktický poloostrov je přirozeným pokračováním Patagonie, je zde rozsáhlá subdukční zóna, která vlastně poloostrov zvedá. Více je třeba na http://wattsupwiththat.wordpress.com/2008/01/22/surprise-theres-an-active-volcano-under-antarctic-ice/ . Při zvětšení map je vidět zajímavé podrobnosti v rozložení vulkánů.  Mimochodem, mimo Antarktický poloostrov se zbytek Antarktidy (více než 95%) nejméně od roku 1979 ochlazuje.

Co se týče odlamování ledovců, je to přirozený proces ( jako třeba Larsen B) - viz http://www.igsoc.org/journal/54/184/j07J086.pdf

  Je zajímavé, jak někteří lidé spoléhají na to, že převážná většina čtenářů si nenajde relevantní zdroje informací.

karbet 28.3.2008 18:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

Co se týká škůdců, můžem polemizovat. Hmyz obecně moc nemá rád vlhko, když prší, velká část housenek uhyne díky plísním a bakteriím, které zase sucho nemusí. (Proto se asi stěhujou na ty obojživelníky, co jste zmínil ...) Zeptejte se lesníků, kdy se obávají kalamity - zda v suchém počasí nebo při teple a dešti. S tím lokálním a globálním efektem je to zase pěkná demagogie. Jaký asi by měly mít negativní vliv páry nad mořem, když je jich tam dostatek ? Tam je téměř všechno v pohodě, pokud tam nevrazí vysušený vzduch od pevniny. Je snad samozřejmé, že vliv nedostatku par se projevuje jen nad pevninou. I satelitní měření teplot prokazuje, že se ohřívá jen povrch země, ne povrch oceánu. Oteplení není globální, takže i ten "globální efekt CO2" je výmysl, který se někomu hodí do krámu.

 S tím zachycením mnohem více vody jste to docela přehnal. Spočítejte si, kolik vody odteče bez užitku, když na 1m2 spadne 650 l srážek ročně. Rodinný domek včetně asfaltu a betonů kolem má cca 150m2, takových domků je v menším městě 2000,plus meliorace atd atd... V paradigmě je ten rozdíl srážek vysvětlený. A tvrdit, že ve vzduchu je více vody než před 20 lety - myslíte na kila nebo nasycenost ? To je totiž podstatný rozdíl. A kdo a kde to změřil ?

 Ještě se podívejte na

http://www.fsid.cvut.cz/cz/U210/hlavac/pproject/.

p 28.3.2008 17:24

ano- konstantní!

a nejlepší je myšlenka na konstatní klima :-)

Ale to nám naše Matka Země tedy nedopřeje, pořád se různě vrtí, kmitá, točí se a obíhá! a ani to slunce už není co bývalo, to když já byl mladý, to bylo slunce! ale ted- darmo mluvit. Jen škůdci a choroby. Ať žije vynálezce intermetu Al Gore.

p 28.3.2008 17:21

ješíši klid

Klima rokem 1980 nekončí, jak píše autor. A taky nezačalo. Jde o tak obrovsky složitý problém a pohybujeme se v tak nepředstavitelně velkých časových oblastech, že vůbec nelze brát vážně nějaké aktuální údaje. Hodnoty z vrtů( v ledu) staré 20 000 let, to je jiná- a i to je jen kousek naší historie. Ledovec sahal až k Praze a možná zase bude. Jestli tu nebude moře. A lidi tu jednou nebudou, tak jako nebyli kdysi. Tak hlavně nejančete pořád!

AA 27.3.2008 23:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

mylite se - pokud je sucho, skudci se nesiri tak, jako kdyz je teplo a vlhko....

ja souhlasim, ze zavodneni/zalesneni zabetonovanych ploch by melo pozitivni vplyv na lokalni teplotu a zmirnovani teplotnich rozdilu mezi urbanizovanou a okolni krajinou. Jde vsak o lokalni, ne globalni efekt - CO2 ma globalni efekt...

Pokud narazite na Vodni paradigmu Michala Kravicika, vysvetlete mi, jak to, ze clovek mnohem vice vody zachyti (prehrady), nad pevninami a v nekterych oblastech vic prsi - proc a jak teda dochazi k "vysusovani kontinentu"??? Ve vzduchu je i vice vodni pary nez pred 20 lety. Podle MK by melo nad kontinenty prset MENE, jako vysledek odkanalizovani destove vody, neni jiz tak?

karbet 27.3.2008 17:20

Re: Re: Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

Jo, sorry za pár překlepů a přehození slovosledu. Zapomněl jsem ale dodat. Samozřejmě, konečné a nejlepší řešení je jaderná energie a auta na vodík nebo elektřinu. Investice do těchto oblastí by nebyla tak kontraproduktivní jako investice do biopaliv a tzv. obnovitelných zdrojů energie. Dnešní názory Zelených + alarmistů vedou k řešení situace vymřením minimálně poloviny lidské populace hlady , čímž se rapidně sníží veškeré negativní dopady na ekosystémy a planeta bude zase na pár století zachráněna ...

karbet 27.3.2008 17:12

Re: Re: Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

 Jsou i jiná řešení stavu a ne tak nesmyslná. Fakt je ten, že pletete hodně věcí dohromady a proplétáte to navíc emisemi CO2 - vyrábíte tak dort pejska a kočičky.

"...dochazi uz dnes k narustu intenzity sucha a zvysovani poctu povodni... Jak to chcete spojovat s emisemi CO2 ? Když se o to pokusíte, zjistíte, že se dostanete k vodnímu koloběhu. Jak už zmínil pan Ludva (díky, že jste si na mě vzpomněl a zdravím !), jsem zastánce "vodní paradigmy" - to je asi tak něco mezi Klausovským "to nic neznamená" a alarmistickým "řítíme se do záhuby". Nápodobně je to s rozšiřujícími se škůdci. Za sucha je jim samozřejmě líp, to teplo není rozhodující. Plísně citlivé na změny teplot - nemohu posoudit, zdá se mi to ale utažené za vlasy. Jako zemědělec Vám mohu říci, že problémy s plísněmi nastaly poté, co se vyčistil vzduch od sloučenin síry. (A navíc musíme už i síru rostlinám dodávat v hnojivech.)

 "...oteplovat este zhruba 30 let, i kdyz uz dnes zastavime veskere emise sklenikovych plynu." Spojení slov oteplování a emise CO2 - to je přesně to nejhorší dogma, které je neověřitelné, je to plácnutí některých alarmistických vědců zcela mimo mísu. Pokud má pravdu klimaskeptická část lidstva, bude se oteplovat ještě 10000 let, i když CO2 vycucáme do mrtě a uložíme na Mars. Na oteplování nemá CO2 žádný větší vliv, a naví snahy o snížení jeho obsahu v atmosféře jsou nerealizovatelné a nesmyslné. Pokud alesopoň trochu přistoupíte na to, že všechny možné změny a projevy změn jsou převážně důsledkem narušení vodní rovnováhy ( a pozor, při velkém narušení koloběhu vody v přírodě dojde taky k oteplení !), dojdete k tomu, že pokus o nápravu, který má alespoň trochu smysl, nemusí být ani příliš nákladný, a namísto ubývání potravin a lesů přinese příjemnější lidem žití.

JC 27.3.2008 16:43

Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

Je to katastrofa, čutňáci si nebudou mít kde hrát8-o

P.S. Oteplovalo se už v roce 1912, Titanic narazil také do odlomeného ledu.

Sněhulák 27.3.2008 14:23

Re: Re: Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

No tak to stačilo a teď zas šupky dupky odklízet sníh...

AA 27.3.2008 13:15

Re: Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

teplych dnu se chytat muzou, protoze se otepluje. Kdyby se ochlazovalo, je mozne sa chytat studenych dnu. Je ale podivne chytat se chladnejsich dnu a tim *popirat* oteplovani, ke kteremu zjevne dochazi...

AA 27.3.2008 13:13

Adaptace

proti adaptaci nic nemam - ma vsak svoje limity. No, axistuje cela rada alternativnich technologii, ktere nejsou zdrojem CO2 - existuji moznosti pasivnich domu, ktere maji vysokou usporu zpotreby energie, dale je tu jaderna energie, bylo vyrobeno uz i auto na elektrinu - s max. rychlosti asi 130 km/h a dojezdem neco pres 100 km.  Je otazkou casu, nez sa nakonec elektricka auta prosadi. Koneckoncu, bez fosilnich paliv se budeme muset obejit, drive nebo pozdeji...

EW 27.3.2008 13:08

Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

Stejne tak, jako se oteplovaci hororiste chapou kazdehe horkeho letniho dne a kazde kry, ktera se nekde odloupne. I tsunami se hodi...

EW 27.3.2008 13:07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjadreni

Zajimave je, ze jindy ctihodny Metelka "vzdelava" na diskusi zadarmo, v pracovni dobe a rad.

Navic muj dotaz se vazal k veci, ktera by mozna mela zajimat i jeho samotneho, protoze jde o kvalitu a zpusob pouziti ceskych dat. Tady vubec nejde o nejake "proti srsti".

Ludva 27.3.2008 12:43

Re: Re: Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

Suhlasím s Vámi, nejlepší by bylo konstantní klima. Bohužel s tím nemůžeme počítat, ať už to zavinil člověk nebo příroda. Zastavit emise skleníkových plynů, zejména CO2 je nemožné, závisí na tom naše civilizace a nějaké kosmetické úpravy, věc neřeší. A když nemůžeme ovlivnit příčinu (pravděpodobnou), tak se musíme vyrovnávat s následky. Pan Karbet nastiňuje třeba možnosti úpravy krajiny v hospodaření s vodou, můžeme budovat zavlažovací systémy, změnit skladbu lesů ve prospěch listnáčů, stavět odolnější stavby.

AA 27.3.2008 10:40

Re: Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

no, ono se totiz oteplovani dnes uz dost tezko popira... nevim ale, jak kdo prisel na to, ze to "nic neznamena" - jak uz sem nekolik krat psal, dochazi uz dnes k narustu intenzity sucha a zvysovani poctu povodni... dochazi k narustu vyskytu skudcu zejmena v hospodarskych lesich, zvyseny uhym mnohych druhu obojzivelniku se dava do souvislosti s rozsirovanim plisni, ktere jsou velmi citlive na zmeny teplot....

sucho v Australii prispelo k zvyseni cen obili (krome biopaliv, ktere maji rovnez svuj podil). Samozrejmne, ze se lidsvo nemusi bat jedne odlomene kryhy - jenomze ono se bude oteplovat este zhruba 30 let, i kdyz uz dnes zastavime veskere emise sklenikovych plynu. Narust hladin oceanu bude pokracovat este nekolik stoleti. Lidstvo prezilo vykyvy teplot v minulosti, ty vsak byly spise lokalniho charakteru a rozhodne v minolosti nezilo na zemi tolik lidi, a mohli se pri neprizni pocasi presouvat na jina mista. Samozrejmne ochlazeni o 0.6 stupne by asi bylo horsi, nez je otepleni, to ale neznamena, ze oteplovani je "dobre". Jak vite, co zpusobi nebo nezpusobi zmizeni arktickeho ledu v lete? Jsou zname i pripady minulych civilizaci, ktere zmeny podnebi neprezili...

Ludva 27.3.2008 9:53

Re: Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

Nechci mluvit za pana Brezinu, ale on ve svém článků píše, že se počítá k větší skupině klimaskeptiků, která připouští, že se otepluje. Ovšem nepřičítá to  významnějšímu vlivu člověka a také to moc neznamená. Přece lidstvo se nemusí bát každé odlomené kry, když přežilo mnohem větší teplotní změny, včetně doby ledové, že ano ? A civilizace vlastně vznikla až v teplé době meziledové - proč asi ? Mnohem větší hrozbou by byl návrat doby ledové, to asi nepopřete ?

AA 27.3.2008 9:45

Re: Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

ne, vy ste nic nepochopil. Klimaskeptici se velmi radi chopi kazdeho chladnejsiho dne, ci roku, aby poukazali na to, ze se vlastne "az tak" neotepluje, a nebo ze sa oteplovani kazdou chvilku zastavi, treba od roku 2001, jak uvidite v Brezinovom prispevku, vsadme se ;-)

Ludva 27.3.2008 9:38

Re: este jedna mala rada pro p. Brezinu

Vůbec nic jste nepochopil. Většina klimaskeptiků nepopírá, že se otepluje. Jen říká, že se s tím stejně nedá nic dělat. A ledy se odlomují pořád.

para 27.3.2008 8:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lež a pravda bojují

Já si představuju , že by i z toho mohlo pro mnohé vzejít poučení;-)

AA 27.3.2008 8:44

este jedna mala rada pro p. Brezinu

ono je to mozna neprijemna zalezitost, ale pred par dny se ulomil kus ledu od Antarktidy.... cim to asi tak bude???

baltahsar 26.3.2008 22:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjadreni

Však si zaplaťte konzultaci, myslíte že vás někdo bude vzdělávat zadarmo? A ještě proti srsti ?8-o

baltahsar 26.3.2008 22:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lež a pravda bojují

A jak si to představujete, takovej "vědeckej" souboj s publicistou bulvárního žurnálu, co zrovna nestíhá uzávěrku ?8-o

EW 26.3.2008 20:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjadreni

To, co jsem chtela vedet, se prave v literature najit neda a Hansen z GISS uz odbyl jinaci tazatele, nez jsem ja, ktera jsem jen amaterka.

L.Metelka 26.3.2008 19:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lež a pravda bojují

Já jsem každopádně pro a už aby to bylo!!! Nicméně vždy jsem dal v článcích odkaz na data, která jsem použil, takže na tahu je teď pan Brezina a spol...

L.Metelka 26.3.2008 19:46

Re: Ale p. Metelko,

Mannova "hokejka" je JEN jedna z mnoha rekonstrukcí, není bezproblémová, ale nikdo ji neodepsal. Podívejte se třeba na obr. 6.10 v http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar4/wg1/ar4-wg1-chapter6.pdf, MBH1999 je ta "hokejka"...

Milda 26.3.2008 19:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lež a pravda bojují

A vo tom to je. Já jako laik to nemůžu posoudit. Já jenom čtu a  vidím nedůvěryhodné řeči a grafy několika stran - třeba p. Metelky,. p.Březiny, p.Klause,...

Tímto vás vyzývám na vědecký souboj! Zvolte si totožná data, zdůrazňuji totožná a nad nima se poštěkejte! To, že si budete každej hanit protivníkova neúplná data - nepřipadí vám to směšné?

L.Metelka 26.3.2008 19:28

Re: Re: Re: Re: Re: Lež a pravda bojují

A jaká data potřebujete? Spousta jich je veřejně na internetu.