25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jerry,a bat,also the angel mouse 14.3.2008 11:18

Re: Už jsme to tu sice měli,

co nechápu je jakákoliv  obhajoba admirála Canarise , dle mého názoru válečného zločince. S Heydrichem to byl typický kompetenční spor a pokud Canaris kdy vůbec spolupracoval s Brity, určitě by tomu tak bylo až v  době, kdy Říše prohrávala na všech frontách. Canaris podporoval Freikorps, provokace proti Československu i Polsku a určitě by po válce zasedl v Norimberku na lavici obžalovaných.

M. Zima 14.3.2008 13:22

Máte pravdu, že

odpor proti Adolfovi a to platí nejenom vzhledem ke Canarisovi, ale i např. o generalitě a o Staufenbergových atentátnících byl prokázaán na začátku (do Mnichova) a potom až po prvních pořádných porážkách. Během úspěchů existují dokumenty "vlasteneckého" nadšení a oddanosti. Naproti tomu osobní rivality trvaly pořád, nejdrastičtěji to dopadlo s Roehmem, Canaris je považován za rozpolcenou osobnost, předvedl obrovský výkon a husarský kousek ve WW1, na Heydricha nečestně propuštěného z námořnictva, vlastním jménem Suess, přezdívaného v mládí "Jud Suess" se díval s opovržením, rodiny se ale znali, z "přátelství" bydlely naproti sobě, aby se mohli navštěvovat a oni dva číhali, jak toho druhého vyřídit.

Pametnik starejch dob 14.3.2008 18:59

máte pravdu, jen s tím Roehmem je to složitější, šlo o

celou koncepci státu i armády, likvidaci Roehma a vlivu SA si přál také Reichswehr a Hindenburg za to Hitlera pochválil. Mimochodem, Roehm se svou "všelidovou armádou" vlastně jednal v duchu programu NSDAP z roku 1920, ale Hitler se reálně opřel o Wehrmacht. "Stranickou" armádou se nakonec stala SS, jejíž síla rostla zejména v druhé polovině války.

Bidlo 14.3.2008 9:07

Je třeba mít na paměti

že na obsah knihy "Špion kterému nevěřili" měla velký vliv dcera gen. Moravce. Kniha poprve vyšla až po jeho smrti!

Kanuk 14.3.2008 9:00

Jak to bylo s Heydrichem?

Hm.W. Stevenson, The Man Called Intrepid, Ballantine, 1977

S. 376 "Plans for the assasination of of this man Heydrich were begun in New York, at the beginning of August 1941....S. 377 (Beside Stephenson were present)  Alexander Korda, his brother Zoltan, Louis deWohl....Captain Herbert Rowland..." S. 387 The secret-army chiefshad already decided to arrange the death of a prominent collaborator, a Czech code-named JUDAS....Three JUDAS letters had been forged at Station M....consistent with the false story that JUDAS was in communication with someone in Santiago. JUDAS real name was Alois Elias, the prime minister of the puppet government in Prague,...S. 389 "It was in this December of Pearl Harbor that the final decision was made to eliminate Heydrich.....In London, the exiled Beneš government agreed that Heydrich deserved the death sentence..."

S. 376 "Plán pro zavraždění tohoto muže Heydricha byly počaty v New Yorku, počátkem srpna 1941...." S. 377 "(Kromě Stephensona byli přítomni) Alexandr Korda, jeho bratr Zoltan, Louis deWohl...kapitán Herbert Rowland..." S. 387  "Velitelé tajné armády již rozhodli zařídit smrt významného spolupracovníka, Čecha, jemuž bylo dáno krycí jméno JUDAS...Ve stanici M byly zhotoveny tři falešné dopisy....odpovídající smyšlence, že JUDAS je ve spojení s někým v Santiagu. JUDASovo skutečné jméno bylo Alois Eliáš, předseda loutkové vlády v Praze. ..." Konečné rozhodnutí k odstranění Heydricha bylo  učiněno v prosinci, kdy byl proveden útok na Pearl Harbor. ...Benešova exilová vláda v Londýně souhlasila, že Heydrich si zaslouží trest smrti...."

Jak jsem koupil, tak prodávám. V knize jsou některé nepřesnosti, jako na př. je tvrzeno, že atentátníci byli do Anglie dopraveni letadlem z Protektorátu. Data uváděná v článku většinou nesouhlasí s daty dle knihy, s výjimkou rozhodnutí o odstranění Heydricha, učiněného koncem srpna. To není v rozporu s daty o výcviku parašutistů, který začal v září 1941.

  

Historik 14.3.2008 9:06

Alois Eliáš byl ve spojení s Londýnem a je naprosto vyloučeno, že

by Beneš, nebo někdo kolem něj na něj plánoval atentát.

Kanuk 16.3.2008 8:12

Re: Alois Eliáš byl ve spojení s Londýnem a je naprosto vyloučeno, že

1) Jak jsem koupil, tak prodávám.

2) Zdá se, že nerozukmíte ani anglicky, ani česky. Podle Stevensonovy (Stephensonovy) verse byly "někým" - nikoliv Benešem a jeho okolím - podvrženy dopisy Eliášovi, na jejichž základě byl Eliáš obviněn "z nepřátelství k Říši" - nebo tak nějak, a v důsledku toho popraven.

Mirek F. 14.3.2008 8:59

Všem,

co i v této diskusi rádi rozvíjejí oblíbené flagelantské představy, jak se obyvatelstvo Protektorátu ztotožňovalo s nacionálním socialismem:

napadlo vás někdy položit si prostou a logickou otázku, proč Heydrich, možná nejschopnější představitel Třetí Říše,byl poslán zrovna sem, když tady údajně vládla taková idyla, proč nebyl poslán do jiné okupované země, když nás údajně všechny v odbojové aktivitě předstihovaly?

Ve skutečnosti i Heydrich uváděl, že po začátku války na Východě v Protektorátu prudce vzrůstal počet sabotáží a dalších odbojových akcí, takže situace si vyžadovala rychlé a rázné řešení. Na nějaký čas se mu podařilo odpor utlumit, ale na jaře 1942, ve svých posledních hlášeních, přiznává, že budou nutná další represívní opatření, neboť obyvatelstvo opět zdvihá hlavu.

Moravcova kniha je skutečně krajně nespolehlivá, přinejmenším, co se atentátu týče (ale i v dalších oblastech, jako je popis činnosti agenta A-54,  už vyšly publikace, které věci uvádějí na pravou míru). O atentátu se skutečně rozhodlo na přelomu září a října 1941, pod dojmem teroru, který H. zahájil, ale ještě předtím, než uvedl do života svoji sociální demagogii.

Historik 14.3.2008 9:07

Re: Všem,

Souhlas.

Jura Jurax 14.3.2008 13:32

Re: Všem,

No a taky ze všech okupovaných zemí (s určitou výjimkou Francie) byl protektorát průmyslově a technicky nejvyspělejší zemí s rozvinutým strojním a zbrojním průmyslem nepoškozeným vojenskými operacemi, s obyvatelstvem nefrustrovanými vojenskou porážkou a z nezbytí jakžtakž ochotným pracovat pro říši, zemí v roce 1942 obtížně zasažitelnou efektivním bombardováním spojenců ... v takové zemi bylo třeba udržet "klid na práci" za doslova každou cenu.

Mirek F. 14.3.2008 13:51

Re: Re: Všem,

Pro Reich se pracovalo všude, jinak ovšem souhlas s důležitostí Protektorátu. Kdyby tady ale byl "klid na práci" jaxi sám od sebe, tak by klidně mohl doprotektorovat von Neurath.

Jenda 14.3.2008 15:36

Re: Re: Všem,

Ostatne prave proto postupoval Hitler opatrne a diplomaticky aby Cechy a Moravu ziskal neposkozene. Misto toho aby je proste prevalcoval jako Polsko. A frantici s anglanama byli dostatecne pitomi aby mu s tim jeste pomohli.

Historik 14.3.2008 8:55

Je zajímavé, že někteří historikové, třeba Arthur Kemp, připisují

atentát jednoznačně Britům. Ne s ohledem na Canarise, ale byli prostě zděšeni Heydrichovými úspěchy při likvidaci odboje. Totéž ovšem platí i pro exilovou československou vládu.

Jelikož Hitler plánoval pověřit Heydricha dalšími podobnými úkoly ve Francii a Belgii nelze možnost britské varianty vyloučit.

jerry,a bat,also the angel mouse 14.3.2008 8:03

Četl jsem Moravcovu knihu a žasnul jsem

neboť jsem toho o atentátu na Heydricha přečetl hodně. První část knihy vyznívá věrohodně , ale konec je naprosto šokující. Proti tvrzením očitých svědků pan plukovník jen píše to své - není pravda,že... Přikláním se snad spíše ke změnách myšlení ve stáří - třeba k ateroskleróze mozkových tepen,.Nemohl přece předpokládat, že mu tohle někdo uvěří, zvlášť, když neuvádí jediný důkaz.

Petr Kohout 14.3.2008 7:57

pozor - Haydrichiádu plánoval Haydrich.

K jejímu zahájení (ty první popravy byly pouze šolíchání) čekal pouze na vhodnou zámiku. V jeho plánech byla i poprava ministerského předsedy a likvidace "nějaké" vesnice typu Lidic (udána velikost, nesměla být na důležité silnici). Díky likvidaci Haydricha (nikdo jiný to nedokázal uřídit) ovšem hlavní účel (zlomit Českému národu páteř) nebyla splněna. Zastavena byla, když začalo akutně hrozit živelné povstání ze zoufalství (bylo by poraženo, ale za cenu zničení zdejšího průmyslu a tedy zlomení páteře německé armády nedostatkem výzbroje).

Historik 14.3.2008 8:51

Re: pozor - Haydrichiádu plánoval Haydrich.

Máte naprostou pravdu, Heydrich skutečně plánoval další vlnu masivního teroru. Ta by proto přišla tak jako tak, jeho smrt byla jen záminka.

Jura Jurax 14.3.2008 13:36

Re: pozor - Haydrichiádu plánoval Haydrich.

Zastavena byla, když začalo akutně hrozit živelné povstání ze zoufalství (bylo by poraženo, ale za cenu zničení zdejšího průmyslu a tedy zlomení páteře německé armády nedostatkem výzbroje).

Co byla zastavena? A živelné povstání se zničením průmyslu ... hm, odkud jste to vzal ... a to zlomení páteře nedostatkem výzbroje - no, ono Němci měli dost zbrojovek i jinde než v protentokrátu :-D

Jenda 14.3.2008 15:32

Re: Re: pozor - Haydrichiádu plánoval Haydrich.

To jiste meli. Ovsem v situaci kdy vsechny zbrojovky jely na 130% aby stihly zasobovat armadu by ten vypadek byl dost znat.

Pametnik starejch dob 14.3.2008 19:05

Re: Re: pozor - Haydrichiádu plánoval Haydrich.

Sám Heydrich už ve svém nástupním projevu řekl, že si povstání právě teď nemůže  dovolit.

S/kepticus M/aximus 14.3.2008 7:56

Nedivím se, že se nikdo z nich nechtěl hlásit k něčemu tak diletantsky naplánovanému a nakonec zpackanému jako byl atentát na Heydricha.

Vždyť i smrt toho židovského míšence Heydricha snažícího se být papežštější než papež je nejasná, protože jeho zranění nebyla vyloženě smrtelná.

Kanuk 14.3.2008 9:05

Re: Nedivím se, že se nikdo z nich nechtěl hlásit k něčemu tak diletantsky naplánovanému a nakonec zpackanému jako byl atentát na Heydricha.

Pokud vím, Heydrich nezemřel  na samotné zranění, ale v důsledku sepse, která vznikla tím, že materiál opěry sedadla mu byl výbuchem vražen do zad.

Nemo 14.3.2008 10:05

Re: Re: Nedivím se, že se nikdo z nich nechtěl hlásit k něčemu tak diletantsky naplánovanému a nakonec zpackanému jako byl atentát na Heydricha.

Zvláštní je, že Haydrich zemřel po návštěvě Hitlerova osobního lékaře, který měl na průběh léčby dohlédnout.

Četl jsem teorii, že Haydrich byl tak ambiciózní, že se ho i Hitler začal obávat.

Proto to vyřešil jeho osobní lékař.

Historik 14.3.2008 10:35

Re: Re: Re: Nedivím se, že se nikdo z nich nechtěl hlásit k něčemu tak diletantsky naplánovanému a nakonec zpackanému jako byl atentát na Heydricha.

Mám pochybnosti, že by to Hitlerův lékař takto vyřešil, protože se  složil před odpovědností a fakticky Heydricha neléčil.

owner26 14.3.2008 11:38

Re: Re: Re: Nedivím se, že se nikdo z nich nechtěl hlásit k něčemu tak diletantsky naplánovanému a nakonec zpackanému jako byl atentát na Heydricha.

Bylo to tak, že Hitler měl dva lékaře. Bohužel pro Heydricha byl poslán ten, který v té době nepodával prventivně antibiotika, kterými by se možná infekci mohlo zabránit. V té době bylo využití antibiotik jako prevence pooperčních infekcí teprve na vzestupu. Druhý Hitlerrův lékař by je ordinoval. Jména bohužel z paměti nevylovím, ale kdo bude chtít, určitě najde další info.

Dan 14.3.2008 12:01

omyl

Urcite se nejednalo o Hitlerova lekare. Byl to tusim Goebblesuv lekar a nektere prameny spekuluji, ze ho otravil.

Hitler povazoval Heydricha za velmi schopneho a byl take 2. muz v Risi. Hitler by ho nazabil. Hitler take asi mesic pred atentatem Heydrichovi vyslovne naridil jezdit do prace v pancerovem uzavrenem aute. Ale Heydrich neposlechl.

BADAXE 14.3.2008 12:35

Re: Re: Re: Re: Nedivím se, že se nikdo z nich nechtěl hlásit k něčemu tak diletantsky naplánovanému a nakonec zpackanému jako byl atentát na Heydricha.

PROBLÉMEM VAŠÍ HYPOTÉZY JE ŽE NĚMCI ANTIBIOTIKA V TÉ DOBĚ NEPOUŽÍVALI, TENHLE STARŠÍ BRITSKÝ VYNÁLEZ SE ZA VÁLKY POUŽÍVAL JEN U SPOJENCŮ A JEŠTĚ PO wwii BYLO V NĚMECKU PROBLÉM JE (TEDY TEHDY V PODSTATĚ JEN PENICILYN) ZÍSKAT. nĚMECKO POUŽÍVALO V TÉ DOBĚ SULFONAMIDY VYVINUTÉ PRÁVĚ K PODOBNÝM ÚČELŮM.

Pametnik starejch dob 14.3.2008 19:15

Re: Re: Re: Re: Nedivím se, že se nikdo z nich nechtěl hlásit k něčemu tak diletantsky naplánovanému a nakonec zpackanému jako byl atentát na Heydricha.

Němci v té době žádná antibiotika neměli a v USA se penicilin (vůbec první antibiotikum) teprve začal vyrábět. Mohly být ale nasazeny sulfonamidy, ty např. američtí vojáci měli za WW2 vždy pro sebe.

Pišta 14.3.2008 21:36

Re: Re: Re: Re: Nedivím se, že se nikdo z nich nechtěl hlásit k něčemu tak diletantsky naplánovanému a nakonec zpackanému jako byl atentát na Heydricha.

Jedinné tehdy existující antibiotikum, byl penicilín. Ten začal být zkoušen na lidech v roce 1941. Němci ho určitě neměli.

Čelo 14.3.2008 10:16

Re: Nedivím se, že se nikdo z nich nechtěl hlásit k něčemu tak diletantsky naplánovanému a nakonec zpackanému jako byl atentát na Heydricha.

Možná pro vás.

tomfuk 14.3.2008 7:53

Společenské poměry..

Společenské poměry za protektorátu Čech a Moravy,by si zasloužily více pozornosti historiků.Ozřejmit tuto dobu ve skutečném světle ,tak aby národ český a moravský jako celek     z tohoto bádání vyšel se ctí asi nelze.Je jasné,že vše svádět na německý teror za malou aktivitu národa vůči okupaci není zrovna výstižné.Německý národní socialismus do protektorátu přinesl prvky sociální , které za první republiky nebyly.Rozhodující část národa se s těmito socialistickými "vymoženostmi"ztotožnila.Proto se nelze divit reakci exilové vlády           v Londýně.Samotný atentát na protektora,umožnil sám protektor svoji nadutostí.Je to smutná kapitola neboť represe byly velké.Ovšem je zajímavé,že příbuzným členů exilové vlády                v Londýně,kteří  zůstali v  protektorátě se nic nestalo.