19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
dinekam 26.2.2008 23:04

nesmysl

V době, kdy se bere vražda za účelem okradení vlastní babičky, nebo vražda jako způsob jak uniknout dlouhodobé tyranii jako stejný čin, a sebeobrana je pokud v sobě už nemáte díru často jen polehčující okolnost takový článek vůbec neměl vzniknout.

Richard III. 25.2.2008 21:51

Jen houšť!

Škoda, že takových článků není víc. Taky bychom měli víc číst české klasiky a citovat si třeba z Rašína: "udělali jsme z republiky žlab k vyžírání". Což platí pro spoustu lidí dodnes.

Šerlok Homeless 25.2.2008 22:24

Re: Jen houšť!

Ono takových článků je víc. Stačí zadat jméno autora do některého internetového vyhledávače.

Ludva 25.2.2008 18:38

Co to je na dně ?

Žít se dá leckde a všelijak. Co třeba asketičtí mniši, kteří si libují v tzv."nelidských" podmínkách. Rozhodně není hlavním kritériem spokojenosti výše majetku. Dovedu si představit, že bezdomovec vybírající popelnice, je vnitřně spokojenější, než exponovaný zaměstnanec, přetížený pracovními úkoly. Jak známo, pocit štěstí je vyvoláván zevnitř organismu produkcí endorfinů. Hromaděním majetku se produkce endorfinů nezvýší, ledaže si můžete kupovat chemické náhražky. Darwina bych neodmítal. Ono nakonec vždy přežijí ty životaschopnější formy.

Kolombo 25.2.2008 20:13

Re: Co to je na dně ?

Na  dně žije ten, co buďto natahuje ruku nebo se živí přímo zločinem. Mnich nebo poustevník nikoho nenapadá, to, co dostává dostává dobrovolně a dárcům poskytuje v zastoupení duchovní službu. Žádný neznaboh není nucen poustevníkům přispívat. Takže na dně žije ten, co je neustále nespokojen a přitom pro svou spokojenost není schopen nic udělat. Nanejvýš někoho okrást a znásilnit, protože člověk "na dně" žádnou jinou hodnotu kromě pohodlí a peněz neuznává.

Šerlok Homeless 25.2.2008 20:50

Re: Re: Co to je na dně ?

Přesně tak! R^

Hawk 25.2.2008 21:00

Re: Re: Co to je na dně ?

Hmm, takže Vy se domníváte, že jste nucen přispívat houmlesovi na ulici? A tomu houmlesovi jde o pohodlí? O peníze mu jde jistě, vůní motýlích květů se nedokáže uživit nikdo z lidí. Nemáte v tom trochu hokej?

Šerlok Homeless 25.2.2008 22:29

Re: Re: Re: Co to je na dně ?

To Kolombo nepsal a evidentně se to nedomnívá. A evidentně se to nedomnívá ani autor. Autor i Kolombo píše o bídě lupičů a zlodějů. A těm - pokud Vás na ulici přepadnou - budete nucen přispívat. Hokej z toho děláte Vy, Hawku.

Hawk 26.2.2008 0:00

Re: Re: Re: Re: Co to je na dně ?

Kdo je to vlastně člověk "na dně"? Pro mne především houmles žebrající na ulici, přípouštím za jistých okolností i někdo žijící dlouhodobě ze "štědrého" existenčního minima (jen z něho, bez práce na černo). Lupič a zloděj jsou kategorie, kterou se mají zabývat orgány činné v trestním řízení, i když u člověka , který krade z hladu va samošce, bych zrovna nebyl příznivcem maximálích trestních sazeb...

Magor Milda 26.2.2008 15:28

Re: Re: Re: Re: Re: Co to je na dně ?

no jo, ale jak reagovat na zloděje v samošce, který v igelitce vynáší tři láhvinky Ballantines? Měl žížeň, nebo to bylo něco jiného?

dinekam 26.2.2008 23:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co to je na dně ?

To byla závislost na alkoholu. Opravdu hnusná nemoc, i když zaviněná.

vládík 25.2.2008 14:46

Proč mě to tolik připomíná

články z povinných studií marxismu-leninismu?  Že by zjednodušujícím, zkreslených, o to iperativnějším pohledem?

Šerlok Homeless 25.2.2008 14:59

Re: Proč mě to tolik připomíná

Mně taky. S tím rozdílem, že v dobách, kdy jsem mosel k elektrotechnice povinně studovat marxismus - leninismus, byla Marxem, Engelsem  a Leninem napadaná filosofická díla k nesehnání. Dnes je tomu trošku jinak, a na to autor zřejmě zapoměl. Článek je zřejmě určen čtenářům, kteří považují za hřích přečíst si nějakou knihu liberálního filosofa (třeba Poppera) a za hřích proti prvnímu přikázání nevěřit tomu, co o liberalismu píše autor.

dinekam 26.2.2008 23:12

Re: Proč mě to tolik připomíná

A já si řikal proč to ve mě už od prvních vět vzbuzuje takovej odpor...

Šerlok Homeless 25.2.2008 14:34

Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

Kde čerpá autor takovéto "informace" o myšlenkovém obsahu a konsekvencích liberalismu? Který relevantní liberální ("liberální" rozuměj v evropském smyslu slova) filosof toto hlásá? Popper? Kde? Mohl by autor posloužit odkazem? Dokud neposlouží, považuji premisy článku (že liberalismus odmítá odpovědnost jedince za důsledky vlastních rozhodnutí ) za lež a desinformaci. (Y)

Jenda 25.2.2008 15:14

Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

Jestli on nahodou nemyslel spis liberalni v emerickem smyslu. Takove male zmateni pojmu. Vyhodna vec.

Šerlok Homeless 25.2.2008 15:26

Re: Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

No, autor by měl vysvětlit co myslel, ne? Anebo ještě lépe - psát srozumitelně.

Hobo 25.2.2008 16:03

Re: Re: Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

Mně je úplně jedno, jak autor chápe pojem liberalismus. Pro mne je podstatné, zda to, co líčí jako skutečnost, odpovídá mým zkušenostem. A to tedy odpovídá! Je mi úplně jedno, jestli tomu někdo říká liberalismus. Já to, co popisuje autor, chápu jako socialismus, popř. sociální inženýrství. No a? Jde snad o pravdu, ne? Proč bych se měl dohadovat o názvu? Jako růže voní, ať je zvána jakkoliv, tak popisované praktiky smrdí pod jakýmkoliv názvem.

jízlivec 25.2.2008 18:11

Re: Re: Re: Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

No ono hlavně v diskusích a polemikách je přehlednější, když se aspoň některé pojmy používají v jakž takž vymezeném významu... Když vy si to, co ostatní nazývají růží, nazvete kobylincem, a vice versa, asi se nevyhnete drobným nedorozuměním.

Šerlok Homeless 25.2.2008 19:01

Re: Re: Re: Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

Add: Je mi úplně jedno, jestli tomu někdo říká liberalismus. Já to, co popisuje autor, chápu jako socialismus, popř. sociální inženýrství. No a?

/// No a mezi liberalismem a sociálním inženýrstvím je dost podstatný rozdíl. Autorovi by se asi nelíbilo, kdybyste například pojem "liberalismus" nahradil pojmem "katolicismus". Ono s pojmy se totiž nedá zacházet libovolně, víme?

Šerlok Homeless 25.2.2008 19:10

Re: Re: Re: Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

Popperův liberalismus vychází z jeho agnosticismu (úplně nejčastěji ve svých dílech cituje Sókratovo "vím že nic nevím, a i to ještě jen stěží"),kdežto sociální inženýrství naopak vychází z "pýchy rozumu" - přesvědčení, že je možno "projektovat a řídit společnost".

Východiska dosti opačná, nemyslíte?

Je to jako plést si leninismus s křesťanstvím.

dinekam 26.2.2008 23:15

Re: Re: Re: Jak přišel autor na to, že odpovědnost jedince za svůj osud odmítá liberalismus?

Vážený pane, co byste nechtěl? Vždyť i novináři v TV používají slova jak se jim zlíbí. V poslední době se stalo velmi oblíbeným například použití slova "chladnokrevně" ve smyslu "ve strachu" nebo "v afektu", tedy přesný opak původního významu slova...

klobouk 25.2.2008 12:38

"Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Jak rozpozname "liberalniho levicoveho intelektuala" od "liberalniho praviceveho intelektuala" ?

Je opak "liberalniho levicoveho intelektuala"  "konservativni levicovy intelektual" nebo "liberalni levicovy blbec" nebo "liberalni pravicovy intelektual" nebo "liberalni pravicovy ..."

To jste se zase vyradil, vidte ?

Klobouk dolu 25.2.2008 12:46

Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Chybu jste našel a teď já : Vyradil(blbej obrat),vyřádil,vyřadil(nikam se zařazovat nechtěl).

Tak co ? Chytrolíne.

klobouk 25.2.2008 14:00

Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Obavam se, ze jsem nepochopil co myslite. Chtel jsem upozornit autora, na to, ze operuje s pojmy ktere nemaji zadny obsah, cili i jeho sdeleni je bezcenne.

Napriklad z trvzeni: "Přitom v Západní Evropě je zoufalý nedostatek řemeslníků, jenže vyučit se řemeslu a chodit do práce vyžaduje námahu a je snazší se poflakovat a pobírat sociální dávky" plyne zaver, ze nedostatek remeslniku je zpusoben lenosti eventualnich uchazecu o ucebni misto. Se stejnou logikou bych mohl rici, ze nedostatek zbozi a sluzeb poslednich padesat let minuleho stoleti v cechach byl zavinen lenosti ceskeho obyvatelstva protoze bylo snazsi poflakovat se na schuzich a pobirat davky, kterym se rikalo mzda ci plat.

Jenda 25.2.2008 15:13

Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Rict bysme to mohli ovsem s realitou by to souviselo pouze velmi volne. Duvodem nedostatku zbozi byla orientace na tezky prumysl a neefektivnost centralniho planovani. Vetsina ceskeho obyvatelstva s tim mohla delat kulovy. Naproti tomu rozhodnuti jestli budu sedet doma na zadku a  vyrvavat, ze ti ve vedlejsi ctvrti maji lepsi auta, nebo se pujdu vyucit je ciste individualni.

Hawk 25.2.2008 15:24

Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

"Naproti tomu rozhodnuti jestli budu sedet doma na zadku a  vyrvavat, ze ti ve vedlejsi ctvrti maji lepsi auta, nebo se pujdu vyucit je ciste individualni"

Opravdu si myslíte, že je to takto jednoduché? Já o tom silně pochybuji.

Jura Jurax 25.2.2008 15:36

Re: Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Jistě to není jednoduché - zejména když socdávky jsou tak štědré, že vyučení se v krátkodobé perspektivě nepřinese vyšší životní úroveň.

Taky je třeba mít trochu základy ze školy a umět jazyk; ale tohle vše se dá dohnat. Když chudina druhdy - před 100 a více lety emigrovala třeba do USA, nečekaly ji tam přeškolovací kurzy, štědré sociální dávky a sociální pracovníci ani dotované bydlení, ale tvrdá dřina. A takměř všichni z té chudiny se prosadili - ne-li v první, pak ve druhé či třetí generaci.

Která generace jsou nevzdělaní primitivové, kteří ve Francii ničí hodnoty, které nevytvořili, napadají policii a stát, který jim umožňuje zahálčivý život ? A ve které generaci se konečně zařadí a budou se schopni uživit sami jinak než kriminalitou?

Hawk 25.2.2008 16:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Tak o štědrosti sociálních dávek bych si dovolil velmi pochybovat. Podívejte se na zákony 110 a 111/2006 http://www.mvcr.cz/sbirka/2006/sb037-06.pdf 

novelizováno ještě zákonem 261/2007http://web.mvcr.cz/sbirka/2007/zakon_10.html#castka_85Srovnání se situací před 100 a více lety je lehce zavádějící, požadavky na jakoukoli kvalifikaci byly víceméně nulové, stačily silné a zdravé svaly. Tušíte kolik přistěhovalců do USA tehdy v  v první generaci prostě a jednoduše zemřelo? Možná hlady, možná a to pravděpodobněji na dnes banální choroby a úrazy? Já tyhle informace nemám. 

Situace ve Francii je složitější. Jednak tím jak se tam značná část přistěhovalců vůbec ocitla (zvláštní postavení Alžírska, které vlastně nebylo kolonií) .

Srovnání se situací před 100 a více lety je lehce zavádějící, požadavky na jakoukoli kvalifikaci byly víceméně nulové, stačily silné a zdravé svaly. Tušíte kolik přistěhovalců do USA tehdy v  v první generaci prostě a jednoduše zemřelo? Možná hlady, možná a to pravděpodobněji na dnes banální choroby a úrazy? Já tyhle informace nemám. 

Situace ve Francii je složitější. Jednak tím jak se tam značná část přistěhovalců vůbec ocitla (zvláštní postavení Alžírska, které vlastně nebylo kolonií) .

Hawk 25.2.2008 16:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: "Liberálním a levicovým intelektuálům ..."

Pokrač.

Přistěhovalci byli z počátku vítanou nekvalifikovanou pracovní silou, špatná či prakticky nulová znalost jazyka moc nevadila...Jenže pak o jejich práci už zájem nebyl... Že je tam něco špatně nepopírám, ale situace tam zřejmě není tak strašlivá, jak se nám tady media snaží namluvit. Asi před 5 lety jsem na jednom z těch "hrozných předměstí " sám několik měsíců bydlel - bylo to levné.

Myslíte si, že je to vina JEN těch výrostků? Že není třeba něco špatně v systému školství? Nebo v tom, že určitá adresa bydliště je sama o sobě "černým puntíkem" při hledání práce?