27.5.2019 | Svátek má ValdemarDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: Noblesa byla jeho životním stylemŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 42, poslední: 12.12.2007 1:32, přehled diskusí

Čtu teprv teď - děkuju, děkuju,:
Autor: Jakub S. Datum: 12.12.2007 1:32

nezapomenutelní. A jako dr. Šlitr - skončil s koncem všeho, tehdy... jak se zdálo, na věky.

Příliš brzy:
Autor: Richard III. Datum: 11.12.2007 0:52

Říká se, že nejlepší odcházejí nejdřív. Ale tohle bylo až příliš brzy.

Blizzard a Čekej tiše:
Autor: abc Datum: 11.12.2007 0:24

Blizzard mi vždycky připadal jako parodie včetně neumělého textu (v dálce světla zaplály/to mý oči hledaly) a "emerickýho" r v Mary Ann.

Ze sladkobolného původního cajdáku udělala píseň s úžasnou atmosférou (Čekej tiše) především Eva Olmerová.

Jinak k článku: říkávalo se tomu paján. Takový chvalozpěv má svou prastarou tradici.

Re: Blizzard a Čekej tiše:
Autor: Richard III. Datum: 11.12.2007 0:56

Schopnost pohybu na hraně kýče je vlastní těm nejlepším. A v písničkách ji Jirka překročil jen výjimečně, to spíš v povídkách se Šimkem.Na okraj: Olmerová byla skvělá, ale bez onoho až geniálně vlezlého textu by zůstal cajdák cajdákem, i když ve skvělém hlasovém obalu.

Líbí se i -náctiletým:
Autor: Liberta Datum: 10.12.2007 22:19

Je krásné, že se diskutující nebývale rozněžnili a svorně vzpomínají. :-)Nejkrásnější ale je, že jeho humor říká něco i nejmladším. V 70. letech jsem z gramodesek uměla zpaměti vše, co od Š+G vyšlo, na večírcích se parafrázovaly jejich povídky. Dnes je poslouchá a cituje můj 13letý syn a je vidět, že pochopil, že je to něco, co na Schrekovi nebo na Simpsonových nezažije. - Děkujeme panu Jiřímu G. společně.:-):-)VV

jen tak:
Autor: miraba Datum: 10.12.2007 21:56

Chtělo by se říci, "dobrý člověk ještě žije" . Myslím tím autora vzpomínky na JG.A tak dík za připomenutí.

je to tak:
Autor: kurbet Datum: 10.12.2007 19:09

Je to tak jak píšete.Měl jsem štěstí poznat osobněJ.Grossmanna se kterým jsem pobýval takřka denně dva roky v AUS VN.Jezdili jsme křížem krážem Československou republikou s pořadem zvaným Staré pověsti vojánské,který Jirka spolurežiroval,hrál v něm a moderoval(pardón tehdy ještě konferoval).Ve všech posádkách nedočkavě čekali na jeho scénky,písničky.Už tehdy byl všude velmi oblíbený.Netušili jsme,že mu zbývá pouhých 6 let života!!!A co všechno ještě stačil stihnout.

Pane Litoši:
Autor: Kajda Datum: 10.12.2007 18:34

Vzpomíná se na Vás dobře a s pokojem v duši, pane Jiří. Zůstává jen lítost nad tím, že Vaše osobnost, Váš kumšt, nevšední smysl pro inteligentní a uhlazenou recesi, nemohly být součástí naší reality mnohem déle. 

 Děkuji vám za tato slova i za celý článek. Na pana Grossmanna stále se slzou oku vzpomínám pokaždé, když si pustím některý z jeho (a pana Šimka) návštěvních dnů nebo když slyším některou z jeho nádherných písní.

Re: Pane Litoši:
Autor: Talián Datum: 10.12.2007 20:57

Dovolte abych se připojil. Jsem smutný z toho, jakou máme smůlu. Sotva se objeví a vyzraje nadčasová dvojice, zazáří a osud ji shasne ( W+V, S+Š, Š+G ).

Všudepřítomná KSČ cenzůra a špiclové dohlíželi . . . . :
Autor: J.G. Pašek Datum: 10.12.2007 16:55

Aby jak autor napsal . . .  . představení byla prezentována s obyčejnou lidskou slušností, tak často současným hvězdám (nejen českého) show businessu chybějící.

Promarněná šance :
Autor: dj.giovanni Datum: 10.12.2007 15:39

Nic ve zlém ale tohle nebylo dobře napsané.  Samé fráze od "Jsem rád, že patřím k těm lidem, kteří jeho muzikantskou a hereckou éru zažili." až po "balzám na duši".  Dále nevím o žádných melodiích co Jiří Grossmann složil, pouze o textech a všechny vyjmenované skladby byly převzaté. Také se mi nezdá vhodné poukazovat na to, že jeho obyčejná lidská slušnost chybí dnes i mnohým hvězdám nejen české pop music podobně jako tahat sem Petra Novotného či Vyvolené. Nezlobte se ale na této slohovce můžu ocenit pouze snahu. I když je pravda, že by se Jiří Grossmann při ní možná dost pobavil.;-D

Re: Promarněná šance :
Autor: PK Datum: 10.12.2007 17:01

Sire, Nikdo Vam nebrani, abyste to napsal lip, jste-li ovsem schopen napsat neco pozitivniho. Grossmannova poeticka prebasneni priblizila lidem to, v cem jim branila jazykova bariera; kolik lidi v Cechach tehdy umelo tak dobre anglicky (myslim poslouchat), aby se obesli bez ceskeho textu? Srovnani je samozrejme tezke, byla to doba Beatles, Semaforu, country and western, s dozvuky V+W, swingu, etc. A byla noblesni, coz se obavam, dnes moc neplati (nejen v Cesku).

Re: Re: Promarněná šance :
Autor: dj.giovanni Datum: 10.12.2007 19:06

Vážený pane, to že jsem zrovna nenapsal žádnou a tedy ani lepší vzpomínku na Jiřího Grossmanna mi snad nemůže zabránit v tom, abych vyjádřil své výtky což bych mmch. asi nedělal kdyby mi byl J.G. lhostejný. Mám rád zmíněné písně v jeho podání stejně jako jejich originály či amer. cover verze např. S Jimem Reevesem, Deanem  Martinem či Ferlinem Huskym a Jean Shepard-ovou. Jistěže tehdy znalo u nás málo lidí anglicky /hlavně proto, že jazyky flákali protože na SVVŠ  nebo státních jazykovkách se mohl učit každý/  a tak se české verze šikly, větším problémem bylo ovšem to, že originály tady k mání nebyly.  Potom neznalý člověk co dobu nezažil by mohl z článku nabýt dojmu, že J.G. složil i tyto melodie. Děje se to i jinde, např. 90% anglo-amerických posluchačů je jistě přesvědčeno že Paul Anka složil k My way i hudbu byť ta je francouzská, jeho je "pouze"  text.  Ta noblesa jak jistě víte byla jiná než za první republiky a hlavně jí bylo pomálu což asi ani jinak nešlo s StB pořád za zády. I to ovšem dvojici Š a G svým způsobem pomáhalo, protože když je nepřítel, dělají se narážky přece jen snadněji.  Když to shrnu Š i G byli světlým ostrůvkem ve zbídačené době ovšem tenhle článek nám pamětníkům  o J.G. předložil opravdu jen školometskou vzpomínku, která ho ani nijak nemohla přiblížit mladým, kteří se dověděli jen to , že byl jiný než Novotný, Nedvěd a Vyvolení. Nemůžu si pomoct ale z tohoto pohledu mi článek přijde jako dost odbytý.

Re: Promarněná šance :
Autor: tatana Datum: 10.12.2007 20:46

Ráda bych reagovala především na článek o J.Grossmanovi - za ten děkuji. Dešní doba / také fráze, jak jinak/ je plná tzv. celebrit, které jsou  ve srovnání s J.Grossmanem pouhými viry / bez schopnosti přežít, ovšem velmi infekční/. Připomínat si, že žili lidé jako Jiří Grossman, je naprostou nutností. Je řada dalších, kteří byli a jsou slušní, a proto o nich také  málo slyšíme. Slušnost a nepřítomnost výstřelků je zjevně neatraktivní.  

Kritika příspěvku mi připadá přezíravě pedantická. Mám niterný pocit, že článek je především nostalgicky upřímný, a pokud neobsahuje originální postřehy, určitě nikoho svým slohem neuráží. Autor kritiky by měl místo citování frází z textu raději prokázat, že dokáže napsat lepší článek než ten, který zkritizoval. Už se těším na jeho příspěvek plný originálních obratů.

T.V.

Re: Re: Promarněná šance :
Autor: dj.giovanni Datum: 10.12.2007 21:57

Vidím že jste výjimkou protože  když si stěžujete v krámě na špatnou housku a prodavačka Vám řekne abyste si ji teda upekla sama, tak zřejmě jdete domů a upečete si ji a ještě dáte prodavačce ochutnat aby věděla o co jste šikovnější než její pekař. Je to jistě dobrá satisfakce ale žel ne vždy je na ni čas. Souhlasím s Vaši poznámkou, že je třeba si J. Grossmanna připomínat /naštěstí se tomu před časem věnovala opakováním pořadů i ČT/ ale nezlobte se,  jen upřímnost  se mi třeba na připomínku výročí zdá dost málo.

Velký člověk:
Autor: Dědek Datum: 10.12.2007 15:02

I dneska by nám měl co říci. A myslím že by to nebylo nic lichotivého. V každém případě by to bylo vtipné, inteligentní a povzbující:V

Dík za připomenutí:
Autor: Jura Jurax Datum: 10.12.2007 14:50

A táhnul by i dnes Grossmanův humor - můj potomek, co se narodil 7 let po Grossmanově smrti dodnes říká "trapně jsem se zmýlil při pohledu na Vás" a jiné ... co dítka poslouchali potomkové desky ...

Re: Dík za připomenutí:
Autor: honzak Datum: 10.12.2007 17:33

bať,bať! "nechci slevu zadarmo", "pěkné děvče máš, Artuši", "když děvče přidá své úspory k mým", "i Marxovo?", "zakrátko byla kachna již mezi námi".

Moji synové dokonce obdivují S+Š a to tak, že většinou aktivně hraním a zpíváním jejich písní.Velmi mě těší, že moderní popmusic se u nich nevyskytuje.

Re: Re: Dík za připomenutí:
Autor: dj.giovanni Datum: 10.12.2007 22:01

To je fakt, moderní popmusic je šunt, o který by jistě ani Jiří Grossmann nezavadil pokud by žil.

JG+MŠ:
Autor: poletti Datum: 10.12.2007 13:35

 

 Byl úžasný, dodnes vzpomínám jak jsme všichni plakali.Ať je jim oboum země lehká.

Možná nejsem váš ročník...:
Autor: Martin Černý Datum: 10.12.2007 13:14

Možná nejsem váš roční, ale toho pána jsem jako dvanáctiletý poslouchal po nocích tajně na walkmanu, a vždy působil tak jak píšete.. noblesně, s vkusem, uhlazeně, radost jej poslouchat. Pokoj jeho duši, děkuji za připomenutí...VV>-R^

Díky za krásnou připomínku:
Autor: Jirka Tábor Datum: 10.12.2007 12:41

Moc hezky napsané. Díky.

trochu mimo, ale :
Autor: honzak Datum: 10.12.2007 9:23

nedá mi to. Včera tomu bylo 99 let, co se vypravila na Severní pól výprava bránických otužilců, vedená Čechem Karlem Němcem!

Noblesa byla jeho životním stylem:
Autor: Vladimír Datum: 10.12.2007 9:03

Vážený pane, díky za připomenutí. Není co dodat, jen je mi líto dnešní generace, že nemá své Grossmanny a Šlitry.

Re: Noblesa byla jeho životním stylem:
Autor: Haui1 Datum: 10.12.2007 14:12

Já si ale myslím, že ten Grundig je nadějnej.

Ano, byl to - a svým způsobem stále je . . . :
Autor: BuBu Datum: 10.12.2007 7:51

. . . pan Člověk . . . pan Textař . . . a pan Bavič ! Dodnes znám zpaměti spoustu jeho (jejich) povídek a skečů !

Díky za připomenutí - a i s tou "čunkiádou" . . . a i s tím Novotným Vám dávám za pravdu ! R^

Díky za připomenutí.:
Autor: Starý kantor Datum: 10.12.2007 7:31

s hrůzou:
Autor: honzak Datum: 10.12.2007 6:32

zírám, že mu bylo 31 let. To mi tenkrát nějak nedošlo. Připomínám, že za 2 týdny bude výročí úmrtí Jiřího Šlitra.   Večery strávené v SEMAFORu jsou nezapomenutelné.

Škoda že Jiříci nenazpívali společnou desku. Oba byli sqělí klauni.

JG:
Autor: siskin Datum: 10.12.2007 4:39

Diky za vzpominku, jen si myslim,ze JG by Vase osobni uvahy o spolecnosti moc nebral.

Nebojte, generace která ho zažila, nezapomene......a:
Autor: Šumavák Datum: 10.12.2007 2:01

"navíc hvězdy, které ti svítí, ty nespadnou"