20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Stanislav 29.11.2007 1:20

Re: aha§ to by vysvětlovalo to

:-) Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně ... to jen melouni mají věčný strach z budoucnosti, možná proto, že na ně praskne, jak nám lžou ...

Chris Kelvin 29.11.2007 0:44

Re: jadro clanku

No... pan Rázl asi přírodovědec opravdu nebude :-/

autor 29.11.2007 1:08

Re: jadro clanku

to tvrdí někteří sověti (že ropa vyvěrá ze země).... Ale ostatní s tím zatím moc nesouhlasí.

Jinak stará ropná ložiska moc nejsou - protože "vyprchává" do atmosféry. Viz form;1].

ighb 29.11.2007 2:36

Re: jadro clanku

Celý problém je v nepotvrzení platného dogmatu, že ropa, je fosilního původu. Samozřejmě lidé naplnění nezvládnutelnou potřebou víry ve všechno možné a politicky korektní dušičky začnou hned hýkat a pobuřovat se, jak je možné o dogmatech vůbec pochybovat. "...Vždyť vám to každý řekne..."

Kromě toho, že chybí nerozložitelné zbytky, jako je tomu u uhlí, fosilní hypothesa nevysvětluje, jak je možná přítomnost ropy ve velikých hloubkách a jak se tedy onen fosilní materiál dostal do geologických formací ( nebo lépe pod ně ), kde je to vyloučené - a to právě lépe vysvětluje anorganická hypothesa, která naznačuje, že ropa se neustále vytváří právě v těch velkých hloubkách . Ta anorganická hypothesaje mimo jiné reprodukovatelná v laboratoři - opět na rozdíl od fosilní hypothesy, kdy se z organické hmoty modelově nepodařilo vytvořit ropu .

Jenže smyslem činnosti ropných společností je vytvářet co největší zisk, nic jiného. K tomu vede nejlépe cesta omezování těžby, jak předvedl v několika fázích opec, čili umělé vytváření nedostatku ropy. Zkuste zjistit, jaké jsou náklady na těžbu "arabské ropy" - pod tři $US za barel - aljašská, sibiřská, z moře za deset ! A až odečtete od prodejní ceny na terminálu náklady na těžbu, tak snad pochopíte o co jde.

Užiteční idioti k tomu dodají zdarma v mediích ( ovládaných olejáři - pokuste se jít po opravdových majitelích a finančních účastích ) patřičnou propagandistickou masáž. Jsou posilněni úspěchem agitace proti jaderné energetice. Nyní nasadili další trumf - biopaliva. Pro olejáře je to přímo dokonalé - není divu, že dnešní americká administrativa do toho jde s takovou vervou. Na produkci biopaliv se spotřebuje pomalu stejné množství ropy ! A pro napravovatele světa, jakými dnešní neocons jsou to má ještě jeden příjemný vedlejší účinek - přebytečná "žebrota" pochcípá hladem. Ceny potravin vyletí raketově nahoru, protože bude chybět půda pro jejich produkci. Mezitím se bude produkovat biolíh a pálit obilí pod kotly...

Mard 29.11.2007 0:32

Domnívám se že text vychází ze snahy vědecky potvrdit nesmysl

Víte, každý statek je omezený ale vždy zatím lidstvo našlo způsob jak omezení překonat. Nejdříve došel pazourek a stejně to lidstvo nepoložilo. Pak došly zásoby lehce zpracovatelných rud a tím skončila doba bronzová. Jiným příkladem může být topení dřevem, které vedlo k silnému zalesňování, které se nyní též ukázalo zbytečným. Zkrátka, to proklatě životaschopné lidské plémě, bude umět zcela jistě též překonat nedostatek ropy v současné podobě a významu. Ale nevěřím tomu, že bych se měl být toho, že nebudu mít co čerpat do nádrže. Až nebude benzín, tak to už auta stejně budou poháněné dalším stupněm po parním pohonu.

Stanislav 29.11.2007 0:39

Re: Domnívám se že text vychází ze snahy vědecky potvrdit nesmysl

Asi tak ... R^ Nicméně je půvabné, že autor ze špatných předpokladů vytlačil správný závěr -- věnovat se jádru. Celkem si umím představit mobilní JE 4. generace poblíž ložiska ropných písků, kdy horká pára z chlazení rozehřívá ropný písek, aby byl těžitelný. Elektřina už by pak byl pouhý bonus. Ono by nakonec -- ve stavu zoufalství -- šlo vybavit dálnice a silnice trolejemi a jezdit na elektřinu jako trolejbusy, nicméně se nedomnívám, že na to dojde ...

Nespavec 29.11.2007 3:02

Re: Re:No s těma trolejema je to taky problém.

Troleje se dělají z mědi. A cena mědi jde posledních cca 8 roků nahoru rychlej než cena ropy.

Stanislav 29.11.2007 8:43

Re: Re: Re:No s těma trolejema je to taky problém.

Už zase trochu slezla, Číňani zřejmě (po dostavění Tří soutěsek) už to nejnutnější dodrátovali ... tento výkyv byl způsoben spíše rudou megalománií, ne "měděným zlomem" ... :-)

Chris Kelvin 29.11.2007 0:48

Re: Domnívám se že text vychází ze snahy vědecky potvrdit nesmysl

Dovolil bych si tvrdit, že pazourek nedošel. Civilizace prostě šla jinudy. A pokud se nám nepodaří rozklepnout fúzi (a to zdaleka není tak jednoduché), můžeme zažít horké chvilky. Nebo spíš studené. Ony totiž ty staré společnosti používající pazourek a "lehce zpracovatelné rudy" prošly také několika silnými výkyvy. Jenže dneska by ten výkyv byl v globálním měřítku a vůbec by nemusel dopadnout dobře.

Stanislav 29.11.2007 1:13

Re: Re: Domnívám se že text vychází ze snahy vědecky potvrdit nesmysl

Pořád je v záloze klasické jádro, jádro 4. generace, trocha uhlí, sem tam ropný písek, na doplnění trocha biomasy (užije-li se vhodně, prý teď "frčí" olejotvorné řasy), přílivové elektrárny, k tomu úspory ... zkrátka -- nestrašte děti, Mikuláš je až za týden ... :-)

autor 29.11.2007 1:16

Re: Re: Re: Domnívám se že text vychází ze snahy vědecky potvrdit nesmysl

Spotřeba světa ale neustále poroste. U Číny dokonce v posledních 20 letech podle exponenciály. Potřebujeme zdroj který vyřeší jakékoli budoucí nároky lidstva. Pokud chceme neustálý růst.

Stanislav 29.11.2007 1:29

Re: Re: Re: Re: Domnívám se že text vychází ze snahy vědecky potvrdit nesmysl

Vývoj jde exponenciálně vždy jen k určitému limitu, resp podle jakési křivky, které teď nemůžu přijít na jméno ... :-) Hoďte si třeba bacila na živný roztok do petriho misky. Po Číně nás ještě pravděpodobně čeká exponenciální fáze v Africe, pokud tedy padnou diktátorské režimy, ale pak už půjdeme celosvětově k saturaci, navíc bohatší společnost bude mít více prostředků ("volných rukou") k úsporám. Troufám si tvrdit, že jádro to do příchodu fúze zvládne ... ;-)

Šumavák 29.11.2007 1:47

Stanislave, a jestli "civilizace opět půjde jinudy"

tak ve svém výčtu  energetických zdrojů nezapomínejte na velbloudí trus ! Zelená planeta ne modrá! ale zelená, je cíl !!

A pak možná dojde znova i na ten pazourek.

PS.

( zelená je barva Islámu....)

Stanislav 29.11.2007 1:53

Re: Stanislave, a jestli "civilizace opět půjde jinudy"

Jo jo ... :-/

Chris Kelvin 29.11.2007 0:27

Článek pana Rázla...

...byl opravdu hodně zcestný. Tohle je mnohem blíže realitě. Jenom si nejsem jist údaji o velikosti čínských ložisek uhlí - měl jsem za to, že jsou podstatně větší.