16.7.2019 | Svátek má LubošDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Dobré zboží se chválí samoŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 46, poslední: 10.11.2007 19:44, přehled diskusí

Tak špatně hospodaříme ?:
Autor: Ludva Datum: 4.11.2007 9:40

Že máme jeden z nejrychlejších růstů HDP a koruna neustále posiluje vůči dolaru i euru ? Když mluvíte o podobnosti se zadluženou rodinou, tak jak je to možné ? Trochu Vám to vysvětlím - pokud rozdáte peníze předem v podobě rozpočtového deficitu a ty peníze se využijí na koupi zboží vyrobeného později, tak poroste ekonomika a vznikají nové výrobní kapacity. Pokud budete škudlit (jako kdysi Klausova ODS), tak lidé nebudou kupovat a ekonomika půjde kam ? Konečně proč ta vláda tak otálí s reformami a dělá je jen symbolicky ? Protože to ví.

A proč nezavést měnový dualismus ? :
Autor: Schumacher Datum: 31.10.2007 15:41

Euro společně s korunou a nechat obě měny konkurovat ?

blbost..:
Autor: Beldor Datum: 31.10.2007 12:39

Nechapu proc bysme se meli hnat do prijmuti eura jako splaseni.Samozrejmne v dlouhodobem horizontu ho musime prijmout,ale ja bych to datum videl nekde kolem roku 2014-15.Dokud se nevyresi problemy s reformou by bylo prijeti eura jen kopancem mezi nohy ceske ekonomiky..Rv

no a já zase:
Autor: mh od Labe Datum: 31.10.2007 13:53

doufám a věřím, že v tomto časovém horizontu už nebude EU a tím žádné euro.

Re: no a já zase:
Autor: Magor Milda Datum: 8.11.2007 14:11

předpokládám, že magor honza (mh) od Labe počítá se vstupem Turecka a Albánie do EU. Pokud EU přežije Rumunsko, tak Turecko mu zasadí poslední ránu.

V tomto případě je však pravděpodobné, že se EU rozdělí na jádro, t.j. Francii, Itálii  a Německo, kolem ještě Benelux, Monako a Lichtenstein a země druhé třídy, jako ČR, Turecko, Albánie, Rumunsko a Bulharsko bez šance na Euro.

Pravice šetří,levice rozdává.:
Autor: petr Datum: 31.10.2007 11:42

Nejzuřivěji bráníme poučky,které nemají reálný základ.Důkazem je nynější státní rozpočet(po reformě),když se celkem daně většině obyvatel zvednou,roste DPH a schodek je zase skoro3% a nikdo nezaručí,že nebude vyšší.Že pravice šetří,je u nás žel jen teorie a oblíbený klacek na levici,pravda je ovšem úplně jinde...

Re: Pravice šetří,levice rozdává.:
Autor: jasan Datum: 31.10.2007 12:15

mate k disposici nejaky vypocet potvrzujici vzrust dani? sem s nim....

Re: Re: Pravice šetří,levice rozdává.:
Autor: petr Datum: 31.10.2007 12:57

Nemám,ale ani nepotřebuji,kdyby jste četl pozorně,psal jsem daně celkem tzn. i DPH  ve spotřebním koši většiny obyvatel se její zvýšení citelně promítá.Každopádně v rozpočtu se počítá s rekordní výší výběru daní a výrazný schodek je tu stále...

Re: Pravice šetří,levice rozdává.:
Autor: petr Datum: 31.10.2007 13:01

Pardon,místo roste DPH mělo být roste hospodářství:-/.Někoho to mohlo zmást,omlouvám se.

zase jeden Eurohujer.:
Autor: nosál Datum: 31.10.2007 10:35

Zeptej se českých podnikatelů ty teoretiku .A lidí co tomu rozumí.Slovinci měli vždycky silně nadhodnocenou měnu a my máte od doby okupace a vytvořeníProtektorátu měnu silně podhodnocenou. Jen si vzpomeňte,jak jsme platili za bulharské leva za totáče 200% ceny.  A tenb rozdíl.kdy jsme měli cenu kuruny podhodnocenou asi na 30-50% se pomalu vyrovnává. Zavedení Eura by znamenaloobrovské poškození nás všech. Doslova zakonzervování nízké životní úrovně.

Re: zase jeden Eurohujer.:
Autor: enderv Datum: 31.10.2007 13:03

Muzete prosim uvest ekonomicke duvody proc je Czk podhodnocena? Argumenty typu kolik jsme platili za bulharske leva za totace me moc neberou...

CZK je podhodnocena:
Autor: kkkk Datum: 31.10.2007 17:27

Výkonnost na 60% Německa, naturální spotřeba na hlavu taky tak nějak, mzdy 20% v přímém přepočtu. Nebo stačí uvážit převis exporu nebo ERDI.

Euro, neeuro, rozhoduje ekonomika:
Autor: Magor Milda Datum: 10.11.2007 19:44

pokud by Euro bylo nadhodnoceno, nebo podhodnoceno, upraví se ty poměry na vnitřním trhu velmi rychle. Předražené výrobky se nepodaří prodat, levné půjdou na dračku, takže se brzy ceny zvýší, aby nabídka a odbyt zústaly v rovnováze. Totéž platí i na vnitřním trhu v ČR- pečivo o něco podraží, holič také, ale maso nebo sýry a víno zlevní. Zavedení Eura znamená zkrátka přijetí pravdy, manipulace už nebudou možné. Prodělají na tom hlavně banky, z výměny už nic mít nebudou. Poplatky za příchozí platby odbourá nejdříve zahraniční konkurence, se skřípěním zubů je budou muset zrušit i etablované banky. Čím dřív ten přechod zvládneme, tím lépe pro nás.

Co vidím já:
Autor: Jiří Datum: 31.10.2007 10:33

Já osobně začínám už nejen vidět ale i pociťovat výsledky hospodaření našeho státu v minulých letech. Pro mně jako normálního, třeba i trochu podprůměrného občana, se naše hospodářské úspěchy jeví velmi jednoduše. Ceny všeho co potřebuji k životu rostou!  Tím chápu energie (plyn, elektřina, benzin, uhlí), potraviny, voda, teplo.  Můj starobní důchod roste také, ale čím dál tím více za vývojem cen zaostává. Moje úspory (se kterými si nemohu vzhledem k věku dovolit vstupovat  ani do méně rizokových akcí) klesají díky inflaci. Od dalšího roku  ještě přibudou ta 4% DPH prakticky na vše co já potřebuji. K tomu mi stát ukládá platit za vše možné (povinné ručení, dálniční známka, STK, nový normám EU odpovídající výtah v domě, a pod.) Když potom slyším a vidím mladého "analytika" vyprávět v TV jak se daří příliv investic do ČR, jak stoupá naše HDP a pod.uvažuji, zda náhodou nežiji někde jinde.

Re: Co vidím já:
Autor: Tomas Datum: 31.10.2007 12:31

Nejsem v důchodu ale v produktivním věku (40). Můj příjem v posledních letech roste podstatně rychleji než inflace a momentálně jsem příjmově někde těsně nad průměrem starých zemí EU (tedy, alespoň podle tabulek).  Při cestování po levnějších zemích EU (Řecko, Španělsko, Portugalsko) nemusím nijak zásadně řešit rozdíly v cenách oproti ČR. Růst ekonomiky v posledních letech tlačí nahoru mzdy a tím pádem roste i cena mojí práce. Moje klienty to ovšem příliš netrápí, protože i jejich obrat roste...

Růst cen u potravin v důsledku zvýšení DPH bude zanedbatelný. Jiná věc je růst cen energií, který ovšem primárně nesouvisí s DPH. Pokud jde o nový výtah v domě, řešíme stejný problém. Je na to lhůta celkem 10 let, ale samozřejmě za 10 let bude stát výtah 2x tolik co nyní. Takže je otázka, zda není lepší to realizovat co nejdříve, třeba za cenu úvěru.

Na druhou stranu některé ceny jsou historicky vůbec nejnižší (elektronika, bílá technika, oblečení je vyloženě za babku, ...). Chápu, že spotřební koš důchodce je jiný než můj, ale nemohu nepřipomenout, že jsem v roce 1988 kupoval v Tuzexu radiomagnetofon (dvoukazeťák) JVC za 1300Kčs (v přepočtu). To byla zhruba tehdejší výše průměrného důchodu. Dnes bych to samé s CD pořídil kolem tisícovky.

Chápu, že některým důchodcům musejí připadat zprávy o dobrém stavu ekonomiky jak z jiného světa. Na druhou stranu, moje matka je taky v důchodu a nemám pocit, že by nějak zásadně strádala. Naopak. Řekl bych, že si důchod vyloženě užívá a kdyby nebylo zdravotních problémů (adekvátních jejímu věku), patřilo by toto období jejího života k těm nejšťastnějším.

Re: Re: Co vidím já:
Autor: občasník Datum: 31.10.2007 13:29

Jedním ze základních problémů ovšem je, že lidí jako je pan Jiří je bohužel neporovnatelně více než lidí jako je pan Tomáš. A bohužel i více než lidí, jako je matka pana Tomáše...

A všichni tito lidé mají volební právo a bohužel nemnoho má tak široký rozhled, že jsou schopni všechny tyto souvislosti znát a vidět...

Re: Re: Co vidím já:
Autor: ok Datum: 31.10.2007 16:52

Zapomínáte na to, že spotřební koš těch s nízkými příjmy je "neovlivnitelný", základní potřeby si koupit prostě musí, a když ceny rostou, je jejich rodinné hospodaření na hraně. Vy si jen po vzestupu cen nekoupíte nějakou spotřební blbůstku, ale oni nemají kde šetřit. Když nemají na topení a na pojištění auta, je jim nízká cena kazeťáku k ničemu.

Re: Re: Re: Co vidím já:
Autor: jc Datum: 31.10.2007 17:32

co myslite, je ve spotrebnim kosi nizkoprijmovych skupin vic penez na chleb a mleko nebo na alkohol a cigarety?

Re: Re: Re: Re: Co vidím já:
Autor: rolandszewczyk Datum: 31.10.2007 20:02

jsi normální debil,běž se léčít,anebo lépe.,běž se oběsit

Re: Re: Re: Re: Re: Co vidím já:
Autor: Nom Datum: 31.10.2007 21:55

Ne, on neni debil, on je z ODS. Nebo silne ovlivnen jejich pohlede na svet.

Maji to chlapci pekne srovnane: nizky prijem = socka = lenoch, povalec, opilec, kurak n;blijici smajlik]

proč EURO ?:
Autor: kdokoli Datum: 31.10.2007 10:04

Zatím jsem neslyšel ani jeden racionální důvod k přechodu na EURO. Navíc, Francie a Německo beztrestně nedodržují Maastrichtská kritéria, Itálie a Řecko se do Eurozóny dostaly podvodem. Rozhodně nestojím o situaci, kdy ČR bude dodržovat finanční disciplínu a socialistické vlády v okolních zemích budou podplácet své voliče na úkor stability společné měny.

Re: proč EURO ?:
Autor: MRKEW Datum: 31.10.2007 15:18

Euro je jen páka na ovládání hloupých troubů, kteří strkají hlavu do euro-chomoutu (ze kterého může být rychle oprátka - viz dovoz islámských multikulturních exotů do západoevropských zemí).

Eurosvaz vybere peníze ... a něco z toho vrátí těm oškubaným, ale jen když správně vyplní žádost, přichlášku, dodrží kritéria...  čili nic... Mezitím si budou sponzorovat francouzské zemědělství a centrálně řidit "evropskou zahraniční politiku", jinak řečeno paktovat se s kdejakým lidožroutem, antisemitou (na to má EU patent) a dovážet (Špidla je na to populační expert) multikulturní džihádisty z bývalých francouzských a belgických kolonií.

Re: Re: proč EURO ?:
Autor: Tomáš Holek Datum: 5.11.2007 18:06

ÚPLNĚ PŘESNĚ

první otázkou je proč?:
Autor: brok Datum: 31.10.2007 9:18

Pokud vím, Švédsko a Velká Britanie euro rovnou odmítli. Nevěřím, že z hlouposti. Italie uvažuje o návratu k liře. Ono to euro asi není tak skvělé. Něco jiného je stoupající zadlužnost. Ta ale, až bude jednou v Česku opravdová silná vláda může zkončit a pokud by taková silná a skutečně pravicová vláda vládla dostatečně dlouho, můžeme se z toho i vyhrabat. Pokud ovšem povládne levice a bude uplácet socky, aby byla znovu zvolena, potom se, s prominutím, prožereme až k Argentině. A ta současná vláda je, opět s laskavým odpuštěním, pravicová asi stejně, jako moje levá noha.

Re: první otázkou je proč?:
Autor: MRKEW Datum: 31.10.2007 15:23

Euro je umělá měna (z velké části tomu je i u ostatních měn, i když ne v takovém rozsahu), jeho hodnota je dána administrativně a proto je to ideální nástroj na řízení politiky. Přijetím eura ztrácí stát nejen ekonomickou ale také politickou samostatnost a jeho vláda přestává rozhodovat o své zemi.  Hned za přijetím eura vystrkují rohy evropské daně.

chcete dlouhodobou silnou inflaci?:
Autor: ok Datum: 31.10.2007 9:11

Autore, chcete snad dlouhodobou silnou inflaci? Přijměte tedy Euro co nejdříve!

Díky koruně se česká ekonomika srovnává na "přirozenou úroveň" bezbolestně pro české obyvatelstvo.

Euro můžeme přijmout až když se koruna srovná na svoji přirozenou hladinu. To bude trvat ještě řadu let. Do té doby je Euro pro Čechy jen ku škodě.

Re: chcete dlouhodobou silnou inflaci?:
Autor: JK Datum: 31.10.2007 11:26

Reaguji na to srovnávání hladin. Podle mě už to není tak daleko. Jestliže je dnes kurs eura asi 26 Kč, tak už podle mě zbývá tak asi 4-5 Kč, aby byla srovnatelná hladina cen. Poznáme to snadno, protože začne být pro nás v Německu lacino. Průmyslová lobby (asi nejsilněší) se snaží brzdit posilování koruny,co to jde, protože jim prudce klesají výnosy. Jinak bychom euro měli dle plánu.

Re: chcete dlouhodobou silnou inflaci?:
Autor: enderv Datum: 31.10.2007 13:06

zase, muzete mi prosim rici co je "prirozena hladina" koruny, a PROC si to myslite?

Re: Re: chcete dlouhodobou silnou inflaci?:
Autor: ok Datum: 31.10.2007 16:46

je to návrat mezi středoevropské civilizované země, "přirozená hladina" znamená srovnatelnost v příjmech a výdajích s Německem, se kterým máme společného víc, než si uvědomujeme.

autor jaksi opominul:
Autor: jasan Datum: 31.10.2007 8:53

vysvetlit, PROC a pro KOHO je prijeti EURA vyhodne....