25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lída 15.10.2007 9:30

Re: Re: Re: Náklady na pražské občany

Z jedné návštěvy lázní, ale těžko můžete dělat nějaké závěry. Já jsem taky byla v lázních jen jednou a to ještě jako doprovod dítěte. V našem případě to zase bylo tak, že z Prahy tam zrovna nebyl vůbec nikdo, z Mladé Boleslavi jedno dítě. Ale nenapadlo by mě z toho dělat závěr, že pražské děti do lázní nejezdí.

zajíček8 15.10.2007 9:24

Re: Re: Re: Re: Autor i statistikové zapomněli

Pane doktore, vy prostě tu budete stále dokola opakovat svoji pravdu a už zapomínáte na veřejné nářky VZP, že má horší skladbu pojištěnců než jiné  a tyto nářky byly oficiálně uznány a ostatní pojišťovny převádějí VZP peníze ze svého vybraného "pojištění" na základě nevyrovnané skladby pojištěnců.

Věková struktura pojištěnců a jejich %zastoupení v jednotlivých krajích velmi významně ovlivňuje náklady na jednoho pojištěnce po regionech. 

Lída 15.10.2007 9:21

Re: Re: Horácko Prahu brzy trumfne!

A z čeho jiného? Ona má nemocnice nějaké jiné příjmy?

zajíček8 15.10.2007 9:19

Re: Dva možné důvody

Hlavně v té statistice není vidět procentuální rozdělení pacientů dle věku, které hodně ovlivňuje výši čerpání. V Praze a velkých městech je vyšší % produktivních zaměstnanců u jiných ZP než VZP, a to ovlivˇbuje skladbu pojištěnců.

Statistika není ani elementárně rozdělena na výdeje za léky a ostatní péči.

zajíček8 15.10.2007 9:00

Re: Re: Re: Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Ale copak, dělat na směny nelze? Třeba by se na takovou magnetickou rezonance nečekalo 2-3 týdny, ale jenom 1 týden. A drahé přístroje by nebyly ve městě 2 nebo 3 a jedoucí pouze na jednu směnu, ale 1 pracující na 3 směny. Takhle to funguje ve všech fabrikách - kupuji drahý stroj - je nutný? kdy se mi investice vrátí? kolik bude stát provoz?. Mám dlouhodobý pocit, že na tyto otázky zdravotníci, vždy odpovídají ANO, To není důležité. To neumím spočítat.

HonzaV 15.10.2007 0:19

Re: Re: Valmezaku,

no bohužel ten systém povinného ručení je nastaven tak, že tohle bych klidně říct mohl... :-(

Fafa 14.10.2007 23:47

Kvetlo,

tp je samozrejme pravda. Ale jedna se o pozemky za radove miliardy az desitky miliard (Karlak, Albertov, Katerinky, Karlov). Pri zalozeni LDN by se penize neotocily, pri prodeji developerum budou provize.  ;-)

Fafa 14.10.2007 23:43

Omluva,

nejak jsem prehledl, ze nepisu Bacimu.

MUDr Jiří Kilian 14.10.2007 21:55

Re: Re: ad huhu et al.

Zlín ale není Valašsko :-))))))))))))))))))))))))))))))))

MUDr Jiří Kilian 14.10.2007 21:55

Re: Horácko Prahu brzy trumfne!

Ale tak to snad nebude hradit zdravotní pojištění

MUDr Jiří Kilian 14.10.2007 21:54

Re: Re: Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

jako že při dělání na směny by pacienti byli dříve zdrávi ?

Kvetla 14.10.2007 21:06

Re: Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Inu vezni si čistou košili a přijď si "čuchnout " na Staroměstské náměstí.Posaď se na kávičku a až přijdeš domů,žena tě prokleje,protože ten límec od košile a manžety nevypere ani s bílou bělejší.:-D.Docela mi vrtá hlavou jak se mohla z Pařížské ulice stát jedna z nejdražších.Já bych to nebrala ani zadarmo.Rv

Kvetla 14.10.2007 20:54

Re: Kvetlo,

Proč hned prodávat něco,co slouží zdravoitnictví.Z Karláku by mohly být výborně umístěné LDN , aby se ulevilo právě těm nemocnicím,navíc i domy s Centrem soc.služeb, i s garzonkami pro postižené ap.Proč hned stavět nové,někde na vidrholci,když tady by to mohlo být i se sadovou úpravou.Jen chtít a mít odvahu to prosadit.Tedy neprodávat,dát do dlouhodobého pronájmu s pevně stanoveným vynutitelným cílem.;-)

studený čumák 14.10.2007 17:39

Horácko Prahu brzy trumfne!

Tož si to tolik neberte, až bude muset třebíčský špitál zaplatit odškodné za ta vyměněná díťata, budou mít nejdražší průměrné náklady na pacienta v Třebíči.

Fafa, 14.10.2007 16:49

Kvetlo,

to je sice pravda, ale v tomhle modelu by se rusil Karlak a prodavali pozemky v uhrnne cene nekolika miliard. Dovede si predstavit tu rvacku?

Fafa, 14.10.2007 16:46

Re: ad huhu et al.

to uz se prece plati. Pojistne se dosud plati percentualnim podilem z nezastropovane mzdy a prumerne mzdy jsou v Praze vyssi nez ve Zline. ;-D

Pane doktore, 14.10.2007 16:44

Statistikove,

Ano, myslim, ze rozdily prumerneho veku pojistencu VZP mezi jednotlivymi kraji mouhou byt velmi vyznamne. Myslim si totiz, ze pro zamestnane pojistence je v Praze podstatne jednodussi najit jinou pojistovnu nez VZP.  

Kvetla 14.10.2007 15:32

Re: Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Nakousl jste nemocnice.Všichni ví,že by stačil Motol,kdyby byl v pořádku a Vinohrady na druhé straně řeky.IKEMu vrátit experimenty,specializace a doškolování pro celé Čechy,Bulovku nechat infekcím a tropickým nemocem.Z Na Františku specielní úrazovku první pomoci,Homolku  Gamanoži .Ostatní ať se specializují,nebo zaniknou.No jo,ale víte,co by zaniklo primariátů??

A muselo by se vskutku dělat i na směny

baci 14.10.2007 15:18

ad huhu et al.

vzhledem k tomu,ze je na Valachoch zdraveji,tak by bylo spravne ,kdzbz se platilo nizsi pojistne ne ?

Atei 14.10.2007 12:35

Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Ještě  jsi zapomněl, že Pražáci  žijí o několik let déle!

Takže ono to  s  těmi škodlivými  civilizačními  faktory  nebude tak  hrozné. Že!

Michal Běhávka 14.10.2007 10:21

Nesrovnalost

Chci  poukázat  na to, že  ve  Zlínském  kraji   nežijí  jen  a  pouze  Valaši !!!;-O

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 8:13

Re: Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

Alergických onemocnění je na Valašsku více než v Praze. Smog a onemocnění dýchacích cest spolu jistě souvisejí, ale třeba ve Valmezu je vzduch někdy tak cítit sírou, že byste utekla do Prahy :-))Ani u nás důchodci neumírají časně a nemají to stárnutí zdarma. Metro nebo obchody, to vyjde na stejno, pro děcka je škola jako škola a aut je tu někdy stejně jako na Václaváku. Chřipka byla v Praze naposledy kdy ?

Tato statistika ukazuje akorát, že cena péče, poskytnuté Pražanům, jhe vyšší. Cena lůžkové péče bezpochyby také. Jestlipoak víte, kolik ZP platí za jeden ošetřovací den standardní péče univeritní klinice a kolik tzv. okresní nemocnici. Kolik tak zaplatí např. za léčbu pacienta se zápalem plic tam a onde, nebo na kolik jí vyjde prostá operace žlučníku či appendectomie. A to nemluvím o financování universitních nemocnic navíc státem.

Ale Pražan za to nemůže a ani mu to nikdo nevytýká.  Možná reforma přinese to, že universitní kliniky omezí péči a Pražané budou ve věci standardní péče odkázáni na nemocnice středočeského kraje. Nemyslím si, že by to bylo správné, ale trh je trh, to víte a pecunia non olet.

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 8:02

Re: Valmezaku,

To je jak kdybyste řekl, že povinné ručení je rů¨zné výše, takže ti s těmi výkonnějšími vozy by mohli více bourat .-))

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 8:02

Re: Re: srovnávat nesrovnatelné

Tak to jistě DEZA není zrovna čističkou vzduchu, ledaže by ho očistila od kyslíku :-)) Na druhé straně, nemocnice ve ValMez byla opravena za nějakou čtvrtinu milionu státních peněz, aby pak byla předána privátnímu majiteli do pronájmu za cenu docela symbolickou :-))))

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 7:58

Re: Re: Re: Autor i statistikové zapomněli

Ale milý(á) Fafa,  jak chcete skrze Vámi uvedené rozdíly risik komplikací v závislosti na věku zdůvodnit rozdíly v ceně spotřebované péče, dané geograficky ? Máte za to, že rozdíly průměrného věku pacientů jsou mezi kraji natolik významné ?

Pokud víme, nakolik se spotřebovaná lůžková péče podílí na celkové spotřebované péči, můžeme  říci, že cena lůžkové péče je v Praze dražší. To ovšem můžeme říci i tak, protože je pochopitelné, že cena péče na universitních klinikách je dražší, byť i by tato péče byla poskytnuta ve výkonech, ke kterým jsou kompetentní i neuniversitní pracoviště.  Nevíme, nakolik je různá cena péče ambulantní, poskytnuté tzv. privátními zdrav. zařízeními.

Zkuste vzít dané dílčí údaje, citované autorem článku, jako jeden z markerů disproporcí systému a vyhnout se při tom podezření na nevraživost vůči Pražanům. Nic víc , než že cena péče, poskytnuté Pražanům, je větší než cena péče poskytnuté jiným občanům ony údaje nevyjadřují a interpretovat  rozdíly v ceně poskytnuté  péče jako nějaká obvinění lidí je docela mimo mísu.  Navíc lze vidět akorát to, že medicína není byznys a zdravotnické zařízení není podnik, jak se někteří striktní propagátoři ryzího trhu snaží prosadit. Stejně jako garance základního školství je zdravotní opéče a její garance věcí státu se všemi nevýhodami, které to oproti trhu přináší. Bylo by naprosto zbytečné stavět za dané situace po Praze nějaké menšéí nemocnice okresního typu - byť by o něco snížily cenu péče, poskytnuté Pražanům, náklad yna jejich budování a provoz by byly vyšší, než ta úspora a průvodné jevy takové změny by nesly řadu potíží, včetně těch ve výuce mediků.

MKUDr Jiří Kilian 14.10.2007 7:35

Re: Pane doktore,

Milý(á) Fafa,

tu přeci nejde o hledání viny v počínání Pražanů.  A kdyby už mělo jít, tak dostupnost 10 km by byla příliš komfortní, zde mají lidé do nejbližsí nemocnice i přes 50 km a ve středolčeském kraji  je nemocnic kolem Prahy až až.  Systém ale nestanovuje garantovanou časovou, prostorovou a ekonomickou dostupnost, takže o dostupnosti se nedá polemisovat takto. Síť lůžkových zařízení byla postavena pradávno tak, že byly nemocnice I., II., III. typu a centra. Nemocnice II. typu měly i funkci nemocnic I. typu pro svou spádovou oblast, , nemocnice III. typu byly i nemcnicemi II. typu pro svou spádovou oblast. A tak to i přirozeně zůstalo. Ohledně výuky mediků - to ale už je věc resortu školství, nikoli věc zdravotního pojištění a já s Vámi souhlasím zcela, že je nutné pro účely výuky to, co píšete.

Já jsem nepsal, že pacienti jsou srovnatelní, nicméně z dostupných demografických údajů ve statitstikách není jak poznat,. že srovnatelní nejsou.

Výše pojištění - to není A a B, jak píšete. Výše pojištění nemůže rozhodovat o výši ceny péče tak, že ti, co platí více, mají péči dražší. Pojištění je postaveno na subsidiariotních principech ( nesprávně se mluví o principech solidarity ) .

Na závěr : Jak jsem psal, bylo by špatné, kdyby takovéto ukazatele , které diskutujeme, měly být jakousi zbraní pro řevnivost mezi Pražany a zbytkem světa. O to přeci vůbec nejde, jako že jde o skutečnost, že spotřeba péče, vyjádřená její cenou, se významně liší v závislosti na krajích. Je otázka, jestli se to může a má řešit.  Možná ano, možná ne.

Kvetla 14.10.2007 0:44

Autorovi doporučím zkusmo cestovat pražskou MHD

v dobách chřipek a různých nachlazení zvláště.Jednou rukou visíte na tyči,v druhé rozumtašku,čím hledat kapesník?Nu a důchodci nám už také neumírají tak časně a není to stárnutí zadarmo.Navíc se nám namnožily různé alergie a bronchitidy reagující na smog z autodopravy díky neexistenci mostů a obchvatů.Kolony popojíždějících kamionů dlouhé 5 a více km jsou už dnes všední denodenní skutečností.

Inu statistika,.Když se blbě zeptáš,blbě dopadneš.Vhodná otázka ti dá odpověď jakou žádáš.:-D:-D:-D

pepawo 13.10.2007 23:27

Re: Re: Náklady na pražské občany

Byl jsem v jedněch severočeských lázních jen jednou. Odhaduji to takhle (nepočítám cizinu): 40 % Praha, 40 % Mladá Boleslav, 20 % ostatní republika.

Fafa 13.10.2007 21:47

Valmezaku,

Pojistne se plati percentualni sazbou z platu. Vzhledem k vyssim platum v Praze plati Prazaci vyssi pojisteni, tak co by neutraceli. ;-P 

Fafa 13.10.2007 21:45

Re: Re: Autor i statistikové zapomněli

jaké demografické rozdíly mohou vysvětlit rozdíl v nákladech na poskytnutou zdravotní péči ?

No to si snad delate legraci Vy? Co treba prumerny vek pacientu/pojistencu? Nebo snad mame verit, ze fraktura kycle ma stejne riziko komplikaci u pacienta s vekem 50 jako u pacienta s vekem 90 let?