24.6.2019 | Svátek má JanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZDRAVÍ: Pozor, práškaři, pojídači léků i vy, kdo bojujete o přežití!Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 28, poslední: 8.10. 2007 20:48, přehled diskusí

internet, generika, padělky:
Autor: Lojza Datum: 8.10.2007 20:48

Nejsem farmakolog ani lékárník, ale alespoň něco jsem zachytil.

Pokud je mi známo, tak u nás zákon nedovoluje prodej léků na recept přes internet.

Nedávno jsem četl nějaké statistiky, podle kterých se v Evropě díky přísným předpisům prodá cca 1% padělků, tedy neúčinných nebo vyloženě škodlivých léků, v US tuším kolem 5% a v Africe a Asii desítky procent (tuším zhruba 30, možná i víc).

Generika jsou léky, kterým vypršela patentová ochrana. Ta je, myslím, 20 let. Šikovnými modifikacemi se dá prý o 5-10 let prodloužit. Jejich výrobce nemusí provádět klinické testy, musí ale prokázat "podstatnou shodu". V praxi to znamená, že účinná látka musí obsahovat i stejná množství významějších minoritních složek bez ohledu na jejich účinky. V důsledku toho i ten, kdo přijde na nový syntetický postup, levnější a nevhodné příměsi neprodukující, musí tyto příměsi přidávat. Jinak si musí zaplatit nové klinické testy.

Náklady na kompletní vývoj a testování se nejčastěji udávají v rozmezí 100-300 mil. USD pro menší změny léků až po 500 mil – 1 Mld USD pro léky zcela nové. Na přesná čísla ze zeptejte farmaceutických firem (-:.

Re: Asi jsem přiliš starý a blbý, abych pochopil:
Autor: Pavel41 Datum: 8.10.2007 16:49

No, máte jistě ucelený životní systém... jen bych Vám přál nikdy se nedostat při akutní potřebě léku do situace, kdy Váš důvěryhodný lékárník nebude k dispozici.

Asi jsem přiliš starý a blbý, abych pochopil:
Autor: nepolitik Datum: 8.10.2007 16:05

výhody internetových a zásilkových obchodů a teleshopů. Již na Obchodní akademii, té před Vítězným únorem, mě učili, že zárukou kvality je obchodník, kterého osobně znám. U léků to neplatí jen dvojnásobně a desateronásobně. Proto léky kupuji vždy u lékárníka, kterého osobně znám a ke kterému mám důvěru.

Projdou, když ukecáte cenzora.:
Autor: Honza42 Datum: 8.10.2007 16:00

Re: Re: nekompetentni clanek:
Autor: Papouch Datum: 8.10.2007 15:41

vynalezt lek je levna zalezitost

drahe jsou klinicke testy a registrace

navic zdaleka ne vsechno co se "vynalezne" se da pouzivat masove

generikum neni kopie, ale obvykle lek s dobehlymi patentovymi pravy (tusim po 17 letech)

Re: Re: Pohled z druhé strany:
Autor: OMar Datum: 8.10.2007 13:52

To je ale dobytek !!!  Zaplaťpámbů že to nakonec dobře dopadlo

Re: Internetový prodej léků je běs. A myslím, že to stejně všechno budou padělky.:
Autor: I-Worm Datum: 8.10.2007 13:46

to je houby platný, když je reklamní text v obrázku. Ale překvapuje mne, že Vám prošel ten příspěvek, ač obsahuje právě slova, která by měla být v diskusi filtrována...

Re: Re: Pohled z druhé strany:
Autor: IS Datum: 8.10.2007 13:24

Eva, propouštějící nemocnice má poskytovat léky na 3 dny. To je moje osobní zkušenost, a proto je mi divné, že vám nemocnice předepsala celé balení. Jinak je asi správné, že se lékař přidržel zprávy z nemocnice a předepsal tytéž léky. Jestliže jste je měla, mohla jste mu to oznámit.  

Re: Re: Re: nekompetentni clanek:
Autor: Haui1 Datum: 8.10.2007 13:22

Jo, to beru, ale to je celkem už starý výrobek, jehož vývoj se už mockrát zaplatil. Jenomže v reálném světě, ne v Utopii, je třeba vývoj i výzkum nejdříve zaplatit, jinak do toho nikdo nepůjde a zůstanete u myších ocásků a ropuších očí. A i ta baba kořenářka si ty bylinky a znalosti nechala zaplatit, jinak by umřela hladem.

Re: Re: nekompetentni clanek:
Autor: generika Datum: 8.10.2007 13:01

No, treba acylpyrin je myslim generikum aspirinu. Tataz latka kyselina acetylosalicylova vyrabena treba jinak tak, aby se obesel patent. Tak se to dela vsude. Vysledek neni ani lepsi, ani horsi. Nebo tataz smichana s latkou otupujici kyselost, aby to nedelalo diru do zaludku anopyrin, godasal.........

jestli mel clanek:
Autor: BOMBON Datum: 8.10.2007 12:35

za cil rici "nekupujte, co opravdu dobre neznate a od duveryhodneho zdroje", pak ano, podepisuju, jen mam pocit, ze na tuto poucku autor spotreboval zbytecne moc slov.

pokud autor vola po nejake regulaci, zakazech a podobne, pak je to klasicky priklad megademence...

dnes a denne cini kazdy clovek rozhodnuti, ktera ho mohou pripravit o penize, zdravi ci zivot. a je to proste tak v prirode zarizeno, ze blbi a neschopni jsou chudi ci mrtvi. a zadny statni zasah na tom nic nezmeni.

Re: nekompetentni clanek:
Autor: Haui1 Datum: 8.10.2007 12:32

Jenže generika jsou kopie, ne vždy se stejnou účinností a ty mohou být vždycky levnější. Nejdražší je ten lék vynalézt a vymyslet výrobu. Opravte mně, jestli se mýlím.

Re: nekompetentni clanek:
Autor: Pavel Datum: 8.10.2007 11:56

No, má to dva problémy.

1. Na tu kůru (a i spostu dalších levných antimalarik) už je malárie odolná, takže žvýkat kůru moc nepomůže.

2. Žvýkání kůry má některé nepříjemné vedlejší účinky, jako je trvalá hluchota.

Re: Pohled z druhé strany:
Autor: Eva Datum: 8.10.2007 11:15

Souhlas, taky je  potřeba vzít v úvahu tunelování VZP /a ostatních pojišťoven lékaři/. Můj příklad: Byla jsem na pooperační kontrole a lékař mi předepsal tytéž léky jako propouštějící nimocnice.

naštěstí jsem si je nevyzvedla.

Re: Re: Re: autor je nejspíš lékárník:
Autor: R Datum: 8.10.2007 11:07

Skutečné zavedené internetové obchody sídlící v České republice nebo možná i v EU mají pro svoje provozování poměrně přísná pravidla. Prodej padělků by pro ně znamenal jen velký problém a opakovaný prodej padělků nejspíš jejich likvidaci.  Něco jiného je když někdo získá někde seznam mailových adres a začne na ně odesílat nabídky. Možná kdysi takhle solidní firmy zkoušely prodávat, ale rozmach spamerů tento způsob prodeje dávno zničil. Během hodiny v intenetové kavárně můžu na vybrané stovky vybraných adres odeslat spamy s nabídkou a pak jen čekám. Stačí, když se jeden  z tisíce chytne a odpoví. 

Re: Re: Internetový prodej léků je běs. A myslím, že to stejně všechno budou padělky.:
Autor: Honza42 Datum: 8.10.2007 10:53

Máte pravdu. Vše z jedné adresy. Druhá adresa vzorně ošetřena a prakticky bez SPAMU. Jenže to víte změna letité adresy je pracná a člověk se vždy připraví o řadu klientů, kterým to nemůže dát vědět.

Re: Internetový prodej léků je běs. A myslím, že to stejně všechno budou padělky.:
Autor: Pavel Datum: 8.10.2007 10:19

Potom je čas na změnu providera nebo poštovního klienta. Nejvíce spamu za krátkou dobu i přes téměř nepoužívání adresy, chodilo ze sítě O_2.

Re: Re: autor je nejspíš lékárník:
Autor: karlík Datum: 8.10.2007 10:15

Jsem lékárník a s padělkem jsem se setkal jednou, když mi zákazník vítězně přinesl ukázat Tamiflu za výbornou cenu, zakoupený na internetu, a po několika pohrdlivých větách odešel. Minulý týden jsem se dozvěděl, že tato zásilka obsahovala vitamin C. Asopň že to nebylo nic toxického. Zdar internetovým obchodům!!!!

casto to stoji život, když nejste nejmladsí,doufám že to budepřísně postihováno:
Autor: salcher Datum: 8.10.2007 10:05

tady asi nejde o generika, ale padělky.:
Autor: TOM Datum: 8.10.2007 9:53

S nemrznoucí kapalinou. Třeba (jestli to dobře chápu).

Re: autor je nejspíš lékárník:
Autor: R Datum: 8.10.2007 9:50

nebo je lékárníky placen nebo měl zrovna v době psaní článku nějakou  slabou chvilku.

autor je nejspíš lékárník:
Autor: R Datum: 8.10.2007 9:46

Hm, autor je nejspíš lékárník. Padělky se přece nemusí prodávat jen po internetu, v Africe a podobně není problém je prodávat na ulici vedle kočičích pracek a podobných kouzelnických ingrediencí.  Problém u nás je asi v tom, že lék prodávaný po internetu ze skladu někde v české Hornídolní nepotřebuje pro prodej drahé prostory někde v centru města a tudíž bude automaticky podstatně levnější než konkurence lékárníků v kamenných lékárnách.. Pokud to je jednoduchý lék, který snese případné špatné podmínky při zasílání na poště, tak proč ne. A když se intenet hemží spamery, kteří ve spamech nabízejí objednání třeba viagry na dobírku někde z Nigerie nebo Mexika a její zaslání do České republiky, jen je třeba předem zaplatit na jakési konto, tak proč takových spamů nevyužít pro znevážení myšlenky intenetového prodeje?

Re: Pohled z druhé strany:
Autor: tich@dohoda Datum: 8.10.2007 9:14

ano souhlas, to jsem ve svem prispevku zapomel zminit, tedy zneuzivani a tunelovani rozpoctu VZP samotnymi paicenty. :-) Cest

proboha !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:
Autor: tich@dohoda Datum: 8.10.2007 9:02

v USA existuje spousta internetovych lekaren/ zavedenych/ jsou propojeny se skutecnou lekarnou v Canede, kde jsou leky vyrazne levnejsi . Ty lekarny zasilaji leky jen na zaklade receptu. V USA se take praktikuje tzv. lekova turistika, lide bydlici na hranicich s Canadou si jezdi leky koupit do lekaren v Canade. V Canade nejsou leky dotovane, jen zakon zabranuje vyrobcum a lekarnikum se na lecich neomezene pakovat, coz v USA lze bez zabran. Pokud vim, v CR vyrobci a distributori leku tuneluji VZP skrze nemocnice a soukrome lekare, ti nakupuji a predepisuji leky na zaklade kontaktu s dealery jednotlivych pharma. firem . Potom se nelze divit, ze vybrane pojistne nikdy nestaci. Lekari, kteri porad breci, ze jim pojistovny plati pozde a malo se totiz sami podileji castecne na platebni neschopnosti pojistoven. Castecne by to vyresil zakon o povinnem predpisu generickych leku pro pojistence bez pripojisteni , nebo pokud by si VZP zalozila dcerinou firmu na nakup a distribuci leku, ktera by zasobovala smluvni nemocnice a lekarny. K tomu je ovsem potreba politicka vule a nikomu se nechce zabit slepici co nese zlata vejce. Cest :-)

Pohled z druhé strany:
Autor: ola Datum: 8.10.2007 9:00

je prokázáno, že čeští pacienti ročně asi za 3 mld Kč léků vyhodí- léků ÚČINNÝCH. to je zajímvé obasak popelnic v lékarách- co je tam vyhozených léků jetě bez expirace. 

Pak je známo že spolupráce pacienta je taky asi na nacca 70%- t.j. pacienti léky nebrou tak jak mají, popřípadě je neberou vůbec. Je šokující, že i superdrahé léky na rakovinu pacient nebere jak má. Často se pacienti odvolávají na to, že léky mají vedlejší účinky a hned si myslí, že každý a všechny vedl. účinky musí mít akorát on.

A legrační je, jak naši pacienti nadávájí na doplatky( přičemž v ČR je nejmenší spoluúčast na léčení z celé EU) a přitom jsou ochotni dát xset až tisáce Kč za různá condra, proenzimy,. vitaminy, přísptavky .... prokazetelně bez léčebného efektu- bez důkazů medecímy založené na důkazech.

A co se týká kontroly:
Autor: Sumo Datum: 8.10.2007 7:45

existuje u nás SÚKL - státní ústav pro kontrolu léčiv ( a v každé evropské zemi jeho obdoba ), a samozřejmě že se taky musí prokazovat rodokmen každé krabičky, jsou jasná pravidla pro každou situaci představitelnou v manipulaci s lékem, lék se pouští na náš trh tak sofistikovaným a složitým způsobem, že ho v krátkosti snad ani nelze prodat. Padělky a vady jsou sledovány a distributoři jsou povinni sledovat zpráva z celé evropy, ať už se u nás prodává nebo ne, a tak dál.

AUTORE NEPIŠ O VĚCECH O KTERÝCH NEVÍŠ NIC A NEVYTVÁŘEJ OTÁZKY NA KTEREÉ ODPOVĚDI LEHCE NAJDEŠ NA NETU.

Ztotožňuji se s jedním z předřečníků, autor je opravdu h.ň.u.p

P.s. generica nejsou totéž co padělek. Bude-li zájem, vysvětlím.

Internetový prodej léků je běs. A myslím, že to stejně všechno budou padělky.:
Autor: Honza42 Datum: 8.10.2007 7:29

Už v poštovním klientu blokuji slova: spam,sex, penis, Viagra, V1agra, prescription, ................. a furt málo platný.

nekompetentni clanek:
Autor: generika Datum: 8.10.2007 3:09

Lek proti malarii je znam stovky let a poskytuje ho priroda, staci zvykat kuru. Tento lek by nemelo smysl padelat. Clanek je spis skryta reklama na znackove produkty. Naopak, generika jsou prave resenim pro nemocne v tretim svete - jde o neefiktivitu mezinarodnich organizaci, ktere relativne levne leky nedokazi dodat na misto urceni, resp. o zajmy firem, ktere jim vnucuji co nejdrazsi produkty. Mezinarodni organizace by mely distribuovat generika a za zlomek usetrenych prostredku kontrolovat jejich kvalitu.