18.4.2024 | Svátek má Valérie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
bagin 5.7.2008 19:25

Re: Když pořádně leje, spadne 100 mm za méně než za den.

Jestli dobre pocitam , tak ma pravdu. 100mm denně to je 10 cm denně a za 40 dní to jsou právě čtyři metry. 

Pračka peněz zanussi 27.9.2007 1:13

Ta rakouská kniha o Rejštějně musí být hodně zvláštní

Slované na našem území zřejmě do styku s Kelty vůbec nepřišli. Jejich příchod do české kotliny je nejdříve uváděn do cca 5 století, spíše až do století 6., a to ještě stále hovoříme o slovanských kmenech z nichž český byl jen jeden z mnoha (ještě tam bylo Sámovo intermezzo v 7.stol), a ten začal hrát prim až někdy od 9.-10.století.

 Keltové, konkrétně Bojové po kterých máme název Bohemia na naše území přišli ve 4 století před kristem a okolo přelomu letopočtu již byli téměř vytlačeni Markomany (panovník Marobud), Kvády a ostatními germánskými kmeny. Na konci 2. století Marcus Aurelius na našem území (Morava) válčil právě s Markomany a ne s  Kelty. Mimochodem, nově se ukazuje, že v té době bylo našem území poměrně početné osídlení římskými vojsky (od jižní Moravy až po Olomouc). Je odhadováno až na stotisícové zimní ležení, což je na tu dobu velká populace. Slované se sem začali trousit až z odstupem dalších 200-400 let (spíše 400). Je sice možné, že ještě došlo k asimilaci nějaké zbytkové populace Keltů, pokud ano, tak asi ještě přes jejich předchozí asimilaci v  populaci germánské). Je hodně spekulativní, že by snad Češi přebírali důlní znalosti přímo od Keltů nebo že by mohlo dojít ke Keltsko-České bitvě, posun v stoletích je až příliš veliký (400-800 let). Slované, Češi, většinu technologií přebírali od sousedních Němců, proto do většiny  hornických (zejména na stříbro) středověkých měst čeští králové zvali důlní odborníky a kolonisty z Německa (Jihlava apod.) a Itálie (Kutná Hora, Vlašský dvůr).   

Pračka peněz zanussi 27.9.2007 0:03

Re: Re: Re: Co má ale proboha tak relativně mladé etnikum, jako Keltové, společného s událostí,

Tedy dokonce spíše více než 4000 let

Pračka peněz zanussi 27.9.2007 0:00

Re: Re: Co má ale proboha tak relativně mladé etnikum, jako Keltové, společného s událostí,

Keltové jsou bráni jako etnikum s jedním jazykem, kulturou, náboženstvím. Jejich potomci dosud žijí v západní Evropě a používají jazyky z keltské větve (gaelština, irština...). Je to etnikum relativně mladé, objevilo se někdy v 10-8. stol. př. n.l, tedy o něco málo dříve či souběžně např. se Slovany či Germány. Na naše území dorazili samozřejmě mnohem dříve než Slované. Je to etnikum, s jímž je spojována tzv. doba železná, tedy hlavně znalost používání železa.// Zde popisovaná událost v Černém  moři se týká r. 5600 př.n.l., proti Keltům tedy značné historické propasti, doby ještě kamenné (rozhraní neolitu/eneolitu?). Je to doba kdy ještě ani neexistoval Sumer, nebyl sjednocen Egypt a ještě nebylo slechu a vidu o pyramidách. Obávám se, že Vaše teorie má díru asi 3500 tisíc let.

Magor Milda 26.9.2007 23:39

Re: Re: Co má ale proboha tak relativně mladé etnikum, jako Keltové, společného s událostí,

ještě malá poznámka: dnes máme typicky několik až několik desítek miliónů obyvatel v každém evropském státě. Kolem Kristova narození je třeba počítat obyvatelstvo rozsáhlých oblastí v střední a severní Evropě v tisícovkách až stotisícovkách.

Magor Milda 26.9.2007 23:32

Re: Co má ale proboha tak relativně mladé etnikum, jako Keltové, společného s událostí,

Keltové nejsou etnikum, jedná se o označení lidu, obývajícího Evropu od Normandie po Slovensko. Máme různé kultury, označované podle keramických nádob a šperků, zdá se však, že kolem přelomu letopočtů jejich pozůstatky tvořily to, čemu se dnes říká Keltové. Móda se ovšem měnila, lze sledovat, že napříč Evropou potřebovala desítky let. Pokud jde o evropské jazyky, převládá názor, že baskický jazyk byl zcela na začátku. S výjimkou Vandalů neopustila Evropu žádná větší etnická skupina, takže lze vycházet z předpokladu, že došlo k promíchání většího počtu původních etnik. Nemyslím, že by naši Keltové v Berg Reichensteinu, čili Rejštejně, byli etnicky shodní s Kelty v Normandii. Přesto lze nalézt důkazy o jejich výměně dědičných substancí. Pár tisíc let v genetice není tak důležitých, jako třeba v politice.

kejki 26.9.2007 21:54

Pokud to mám brát vážně,

k dosažení 100km rychlosti stačí nejen 30m volného pádu, ale i 30m rozdíl hladin. Domnívat se, že ztráty jsou  100% a proto na druhou úžinu je třeba druhých 30m rozdílu hladin je zajímavé, nicméně zcestné. Přesto nevěřím, že došlo k popisovanému jevu.

Pračka peněz zanussi 26.9.2007 21:07

Co má ale proboha tak relativně mladé etnikum, jako Keltové, společného s událostí,

která se údajně stala v 6. tis. př. n.l. ? 8-o

kejki 26.9.2007 20:58

Re: Re: pochyby

Myslím,   že ztráty přeceňujete. Voda není tak viskozní a při tak ohromném tlaku jsou ztráty malé. Podle toho, co si pamatuji ze školních modelů, je rozhodující pro tření kapaliny při dopravě ta část, které je ve styku s potrubím, a ta je u tohoto průřezu extrémně malá. 

kejki 26.9.2007 20:49

Když pořádně leje, spadne 100 mm za méně než za den.

!!

TTSO 26.9.2007 16:42

Mě na tom zaujalo to, že kdysi roztál kontinentální ledovec ! Taková katastrofa! On si roztál docela sám !

No není to škoda ?

Ludva 25.9.2007 14:19

Re: Potopa světa alias zatopení Černého ba i Středozemnímeho moře - ke kterým nepochybně došlo

Pokud se pamatuji z četby Bible, tak potopa světa zatopila celou pevninu až do výše hory Ararat, takže ji nelze srovnávat s nějakou lokální záplavou, i kdyby do bylo Černé moře. Zajímavé, jak se vykladači snaží upravovat biblické texty do rádoby vědecké podoby. Prostě to tam je a buď věřím nebo nevěřím, to je snad víra ? A kolik může napršet za 40 dní ? Tak 4 metry, když opravdu pořádně lije..

Magor Milda 24.9.2007 22:30

Re: Re: Re: Re: Ten nejpodstatnější důsledek této změny byl, že zemědělci, dříve na okraji Černého moře

to s těmi čtyřhrannými stavbami mám z jednoho článku v německém časopise Spiegel. Jak jsem koupil, tak dávám dál. Jedno se zdá být jisté, že stavby, jak je známe ze středověku a do novověku jednou také začaly, není tak rozhodující, jestli to bylo před 4 nebo 6 tisíci lety. Předtím se to udělalo, jak to vyšlo, podívejte se kraaly Kafrů nebo stavby v jiných oblastech světa. O Keltech mluvím, protože mám rakouskou (tedy napsanou v němčině) knížku o Keltech v Podunají. Zlaté doly v Berg Reichensteinu, tedy českém Rejštejně, založili a mnoho století provozovali právě Keltové. Nezdá se, že by toho po příchodu Slovanů nechali, spíše se dohodli, alespoň se o nějaké slavné Keltsko- České bitvě nikde nepíše. Keltové se Čechům nejspíš do toho orání a sázení nepletli, Češi zase neměli o dolování páru. Spíš potřebovali toho kováře a tak se jistě nějak dohodli. Protože z té doby chybí téměř docela písemné prameny, kdo už také uměl psát, máme velmi pozdní zprávy z dob, kdy u nás začíná křesťanství. Zlaté šperky Keltů pochází podle metalurgického rozboru z velké části právě ze zmíněné oblasti.

Dodnes málo vyjasněná otázka je, odkud vlastně ta etnika pochází. Byly dvě, lid se širokými lebkami a lid s úzkými lebkami. Ale to přesahuje rámec zprávy o spojení Černého moře přes Bospor a Dardanelly se středozemním a v důsledku toho i s atlantickým mořem. Rozdíl výšek hladin byl před 9 tisíci lety přes 140 m a z italského pobřeží se na dalmatské pobřeží muselo pouze přes řeku.

Nedělejte si iluze, to, že se na území Čech mluví česky, ještě zdaleka neznamená, že má převážná část obyvatelstva původ v bažinách mezi Bugem a Němenem. Na to byl přes Čechy příliš velký pohyb podle solné stezky. Ta probíhala beze sporu přes Šumavu v oblasti Freyungu a Strážného, přes Prahu a zřejmě podle Labe na sever. Pověst o "praotci" je příliš jednoduchá, než aby to byla pravda.

chytrej 24.9.2007 21:45

Potopa světa alias zatopení Černého ba i Středozemnímeho moře - ke kterým nepochybně došlo

Zcela správně. Potopa světa byla - zřejmě - zcela "obyčejná" tisíciletá voda, která se během vytváření mýtú a zápisů o nich vyskytla na místech, kde vznikaly písemné zápisy několikrát. V Čechách a na Moravě,  Bangladéši, Číně a nepřeberné řadě částí země (či Země) o tom víme své. Globální oteplování (a poté opět návrat k "původnímu stavu") - nezpůsobené lidskou činností - jistě sehrálo během těchto "potop" také svě. I když se rozhněvané Božstvo mohlo projevit i sem tam nějakou tsunami, která musela překonat jistě mnohonásobně těch pár metrů, které zahubily nekolik set tisíc lidí v Indonesii, Thajsku a okolí.

Petr Brodský 24.9.2007 18:49

Hladina Černého moře je dnes výše než moře Středozemního

A voda také teče obráceným směrem. Množství vody, které do Černého moře nateče z řek je větší než to, které se stihne odpařit. Takže je to celé nějaké zjednodušené. To před 5000lety teklo do Černého moře méně vody z řek?

I. Laengsfeld 24.9.2007 12:32

Re: Re: Re: Ten nejpodstatnější důsledek této změny byl, že zemědělci, dříve na okraji Černého moře

Pardon, tady musim zlodeje meho nicku omluvit, to nebyl on, pripadala mi  ta konstrukce magora dost  divoka

Milda.nh 24.9.2007 10:58

Re: Gravitace jo, ale na velke plose...

Ale právě podstata hydraulického lisu je v tom, že "na ploše nezáleží!!!" Takže žádná plocha vliv nemá.....

Pavel Bárta 24.9.2007 7:30

Re: pochyby

Nemám problém ani s 22 tis. m2,  i když je to profil počítaný jako obdélník, ale těch 42 km3 se musí valit bez toho, aby na řece dlouhé 90 km (Bospor + Dardanely) došlo k zaznamenatelné ztrátě výšky hladiny (neboli musí to téci po rovině, nikoli z kopce), což je při téhle rychlosti malý zázrak hydrodynamiky. Pak lze již věřit i nakupení zemských vod způsobem, že vyčuhuje jen špička Araratu

Ladislav N. 23.9.2007 23:11

Re: čtenář pochybných zdrojů IP: 213.220.252.xxx

Vy to máte teda jednoduchý.... asi jako ty vaše "zdroje"... ;-D

Ladislav N. 23.9.2007 23:09

Re: Re: Ten nejpodstatnější důsledek této změny byl, že zemědělci, dříve na okraji Černého moře

A ty jsi co za "génia", magore s ukradeným nickem?Rv

I.L 23.9.2007 22:49

Re: Ten nejpodstatnější důsledek této změny byl, že zemědělci, dříve na okraji Černého moře

Od praotce Noema prchajiciho pred stoupajicim Cernym morem pres Kelty az k oppidu planovanemu jako velka knihovna, takovahle uvaha vyzaduje nalezity rozmach, magore.... Ta lahev (co prave pijete :-) ma klasicky cylindricky tvar pouzivany uz v dobe Noemov nebo to je taky nejaky blaznivy vykrik "termitiho tvaru" ? :-D

Magor Milda 23.9.2007 22:10

Ten nejpodstatnější důsledek této změny byl, že zemědělci, dříve na okraji Černého moře

museli emigrovat. Všechny pozemky ve vyšších, mimozáplavových polohách, byly dávno obsazené. Tak se pustili se svými zvířaty podle Dunaje do hledání nových pozemků, vhodných na pole. Možná, že tak vznikla keltská populace ve střední Evropě, zejména v Rakousku kolem Solnohradu a v Čechách až k Závisti u Zbraslavi. Jeden z nejdůležitějších efektů této evoluce je přechod ke stavbě čtyřhranných budov. Až do doby asi 4 tisíce let před Kristem se domy plácaly z hlíny zpevněné slámou nebo proutím jak se zrovna hodilo. V této době se objevili architekti, užívající vodováhy, nebo závaží na provázku a pravoúhlé pravítko. Od té doby vznikaly stavby svislé s pravými úhly v rozích. Teprve v 21. století se někteří architekti snaží o návrat do doby kamenné. Třeba Národní knihovna bude zcela ve stylu 7. století před Kristem připomínat stavbu termitů.

Milaz 23.9.2007 21:00

pochyby

 nejmenší dnešní profil je  660 m široký a nejméně 33 metrů hluboký, tj 21780m2 a né 15000m2! Navíc v minulosti se mohl profil lišit.

Počítejte dál: při rychlosti 10m/s proteče hodinově 0,78km3 vody - za den 18,8km3

při potřebě 42km3 mi vychází rychlost 22,3m/s tj. 80km/hod. - jestliže známe rozdíl hladin snadno si můžete spočítat, že je to reálné!

Patricie 23.9.2007 11:10

Velmi zajímavé!

Skvělý článek ;-)

čtenář zdrojů 23.9.2007 10:11

Rybo

ha --- ha -- ha. Vtipnej jako hrobník.:-/nastudujte si něco o Milankovičových cyklech a o fyzikálních vlastnostech CO2 a metanu. Pak pochopíte, proč tehdy ledovec roztál a navíc relativně dost rychle.

I.L. 23.9.2007 8:57

Re: Re: Porad pisete o Cernem mori,

To se asi da urcit slozenim tech soli, zda je normalni ci nejak anomalni

R 23.9.2007 8:27

Re: Porad pisete o Cernem mori,

otázka je, jak vznikne slané jezero. jestli se tam musí dostat moře nebo jestli stačí, když po nějaký milión let je bezodtokové, voda se vypařuje a sůl vyplavovaná z erodovaných hornin řekami se koncentruje.

R 23.9.2007 7:50

tektonické pohyby

No v současné době v oblasti Kaspického moře a střední Asie se vypaří více než do ní nateče, zatímco v oblasti Černého moře je to opačně. Ale aspoň jednou to v oblasti Černého moře bylo jinak, tedy že to byla bezodtokové slané jezero. Kromě toho, že se našlo v hloubce staré pobřeží a koryta řek je taky v Černém moři v hloubce voda jiná, slanější. Já bych sázel na tektonické pohyby.  Nebyly vždy všechna území ve stejné výšce jako dnes.  Bylo by třeba prozkoumat povodí velkých řek tekoucích do Černého moře, jestli některá z nich dříve netekla jinde, třeba do Baltu nebo Dunaj do Jaderského moře. Nebo pokud bylo území mezi kaspickým a Černým mořem dříve níže, mohly být propojeny a potom by přebytečná voda tekla  z černého se vypařit do Kaspického moře a střední Asie a napájela by tamto území. Mohlo to být taky naopak,  totiž že by část sibiřskyých řek, Obu a Jeniseje tekla dříve do střední Asie.

vitas 22.9.2007 22:10

Re: Gravitace jo, ale na velke plose...

Na ploše nezáleží, tlak je v metrové hloubce stejný i v Atlantiku i v bazenku na dvorku (pokud by v nem byla mořská voda).

I. Laengsfeld 22.9.2007 21:47

Re: Porad pisete o Cernem mori,

Neodpovidalo... Nevim, jak vysoke jsou "prusmyky" na ceste z Aralu

ke Kaspiku ale rekl bych, se lezi prece jen vyse nez odpovida hladine

more po roztati veskerych ledovcu. Slana jsou ale prece i lecktera

jezera v Asii ci Jizni Americe ve vysi az 4000 m n m coz maji na svedomi davnejsi tektonicke pohyby. Ty v oblasti Cerneho more od doby stvoreni sveta a archy Noemovy uz asi moc neucinkovaly, je to prilis nedavno