20.5.2019 | Svátek má ZbyšekDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZDRAVOTNICTVÍ: Tak za co budeme platit u lékaře?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 181, poslední: 20.9.2007 13:24, přehled diskusí

Děkuji :
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 20.9.2007 13:24

všem diskutujhícím za názory, odpovědi, postřehy, reakce.  Některé z nich vyvěraly z nepochopení stati, jak  tu dobře napsala jedna z diskutujících - nejedná se o to, zda poplatky ano nebo ne, ale o rozporuplné informace ministerstva zdravotnictví.  Lidé jsou různí a mají různé názory, což je velmi dobře. Představa, že jsme všichni jednotni a stejní je děsivá.  Mezi diskusí a hádkou je zásadní rozdíl, spočívající v záměru toho kterého vstupujícího. 

Přeji všem pěkné dny.

Re:
Autor: Hany Datum: 20.9.2007 9:37

Ještě jedna "drobnost" - ale důležitá - Lékaři budou vybírat poplatky - což pro ně znamená nárůst nákladů i práce a za to budou odměněni tím, že jim pojišťovny o vybranou částku sníží úhrady. Z toho plyne tedy to,že náklady jdou na jejich triko a jestli na tom někdo vydělá, tak jsou to jen pojišťovny...

Musím skonstatovat, že vládík je trouba na n-tou.:
Autor: gerontusinza Datum: 20.9.2007 8:31

Nebo agitátor MZd, což je totéž, když si uvědomíme myšlenkovou činnost pana ministra a jeho boys....;-D;-D

Pro člověka, který nesledoval:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:41

průběh jednání o regulačních poplatcích:  Poplatky nikdy nebyly myšleny především jako navýšení celkových příjmů lékařů (resp. poskytovatelů ambulantních služeb). Možná jinak tomu bylo v nemocnicích.

Arogance a jáství Dr. Kiliana velmi hrubého zrna: Protože vy, spoluobčané, NÁM utrácíte jinde, tak za tu libozvůli zaplatíte jen nám. Kdybyste chtěli všechny prachy nechat nám, místo abyste počítali s vylepšením péče o cca 3,0 mld. které poplatky vynesou, naše zdravotnictví (rozuměj: Dr. Kilian a spol.) by vzkvétalo.

Re: Pro člověka, který nesledoval:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 20.9.2007 1:50

Nejspíše jste si řádně nepřečetl, co jsem napsal.

Pro neznalého útavy:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:34

Tento stát má 281 zákonodárce. 200 zákonodárců je v parlamentu a 81 v senátu. 

Re: Pro neznalého útavy:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 20.9.2007 1:30

tento stát má jednoho zákonodárce, byť se členům zákonodárného sbopru říká zákonodárci, není to označení správné.

Někdo snad zákon připravil, to nechápete?:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:29

Takže MZd nemá zákonodárnou moc. Pokud vás bolí formulace, proč s tím otravujete ze.

Ovšem ten zákon někdo připravil.  V tomto smyslu používá MZd (a pravděpodobně též vláda) my. Pokud jsem mohl pozorovat ve svém okolí, rozuměli tomu tak i lehce podprůměrní lidé. Možná tomu nerozumí někdo, kdo nikdy nic účelného nepřipravil.     Vy jste ještě neslyšel třeba: Vydali jsme nový ceník. Myslíte že ho vydal mluvčí firmy?

Přečtěte si zákon, budete to vědět:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:23

Na jiném místě ovšem MZd sděluje, že každá návštěva lékaře, spojená s klinickým vyšetřením, bude spojena s poplatkem. Preventivní prohlídky nebude provádět lékař nebo nebudou spojeny s klinickým vyšetřením?   Zákon říká jasně, že preventivní prohlídky jsou poplatku prosty.   Chytat mluvčího MZd  (to ještě není celé MZd, jak se pan Kilian mylně domnívá) za formální rozpor ve dvou odpovědích na dvě různé otázky je evidentní schválnost. Pan Kilian prostě potřebuje někoho "sprdnout".

Re: Přečtěte si zákon, budete to vědět:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 20.9.2007 1:41

Mluvčí MZd representuje MZd. Proto je mluvčí. V jeho písemném projevu je zřetelně napsáno, že kojenec bude platit za vyšetření. Jinde v tomže projevu je zase representantem MZd napsáno, že poplatek se bude platit za každou návštěvu, spojenou s klinickým vyšetřením.  Pak je napsáno, že preventivní prohlídky budou poplatku prosty.  Expliciter i impliciter vychází jediná možnost, že totiž preventivní prohlídky nebudou spojeny s klinickým vyšetřením. Druhá možnost je, že MZd neví, co píše.  Nepotřebuji nikoho sprdnout.  Byl bych raději, kdyby se ministerstvo vyjádřilo řádně, zvláště v písemném projevu.

Vám kulhá mozek:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:17

MZd říká, že vysokoškolsky vzdělaný člověk má (měl by mít) schopnost vybrat peníze stejně dobře (spíše lépe)  jako "obyčejný" obchodník. Myslím si to také. Tím nijak nesnižuje cenu lékaře (jak se mylně domníváte).

Ostatně špatný lékař nebo výborný řemeslník - co je cennější  (Tato poznámka je pouze pro vás, když vás tak rozčílilo srovnání obchodníka s lékařem /přesněji obecně s graduovaným člověkem/).

Re: Vám kulhá mozek:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 20.9.2007 1:42

Ale mne to vůbec nerozčílilo, kde k tomu jste přišel ?

Pane Kiliane:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:11

Hned k prvnímu tučnému odstavci: Napřed se naučte číst.   Oněch 60 Kč jsou převedené náklady vaší denní potřeby tam, kde jev daném okamžiku tato  potřeba uspokojována (tedy do nemocnice). Domníváte se, že běžné jídlo (třeba i dieta) je součást léčby? Jsem přesvědčen že jíte několikrát denně i když jste zdráv.  Koupete (sprchujete) se denně. Domníváte se, že voda (a teplo na ohřev) na tyto úkony je součástí léčby? Na záchod chodíte několikrát denně (doma i v nemocnici - pokud nemáte bažanta a nechodíte na mísu. Voda na spláchnutí a toaletní papír jsou snad nákladem z titulu nemoci?

Mluví snad ústava o tom, že je v době nemoci zdarma vše, co je jinak naší normální potřebou? Pokud ano, měl jste se ptát, proč na totéž nedostávám ze zdravotního pojištění v nemoci příspěvek, pokud marodíme doma.

Re: Pane Kiliane:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 20.9.2007 1:35

Voda na spláchnutí, teplo, strava - to jsou věci, za které jsou i výdaje. V daném případě zdravotnické výdaje, kalkulované jako režijní v kalkulacích úhrad lůžkové péče. . Ministerstvo se vyjádřilo ale tak, že občan bude přispívat na nezdravotnicné náklady. O součásti léčby jsem nic nepsal, nicméně dite je jistě součástí léčby. 

pro pana Cirkla:
Autor: Karla Datum: 19.9.2007 20:58

vážený pane, řeči o bezplatném zdravotnictví mne může jedině naštvat. 35 roků jsem nebyla u lékaře, ale odvodz jsem musela platit neustále. V 53 letech se u mně objevila autoimunní anémie, kdy jsem zvaná na kontroly co 14 dní až 1měsíc. Po prvotní léčbě vysokými dávkami kortikoidů jsem získala cukrovku, léčena je insulinem. Množství léků " imuran, sandimun, acidum folicum, insulin, dva druhy, Siofor, prednison" vaše poplatky které jsou proto abych náhodou nezneužívala lékaře jsou zlodějna, protože neustále ze mzdy odvádím daně, mimo jiné proto aby i takový  nepotřebný Cirkl z toho mohl si rvát do rypáku. Přestaňte nás urážet.Myslím si, že by zdravotnictví mohlo ušetřit, kdyby vyházelo takové zbytečné tlučhuby jako jste vy.

Re: pro pana Cirkla:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:48

Souhlasím, že řeči o bezplatném zdravotnictví je nesmysl. Nevede je ovšem ministr Julínek (ani mluvčí Cirkl). Neustále je vede Paroubek, Rath, Svoboda. Aby nachytali ty, kteří se dají.

Jinak: Nepíšete, kolik  za tyto léky platíte ročně. Možná jste nepostřehla důležitou (a pro ty nejvíce platbami postižené pacienty až životně důležitou) novinku: Ročně na poplatcích za návštěvy a za léky zaplatíte nejvýše 5000 Kč (cca 420 měsíčně). Je to dost, ale pro ty, kteří platí víc jak tisíc měsíčně (např. moje žena) to bude úleva.

Re: pro pana Cirkla:
Autor: Kmpana Datum: 20.9.2007 11:27

Ten pan se jmenuje CIKRT....

Podle toho co jsem si přečetl usuzuji, že:
Autor: nepolitik Datum: 19.9.2007 19:52

pan doktor pracuje v nemocnici a neví jak to u praktických lékařů i specialistů v ordinacích chodí. Většina těchto lékařů má osobní počítač s tiskárnou na které tisknou recepty včetně všech údajů o pacientovi . Pokud počítač nemají vypisuje údaje o pacientovi zpravidla sestra. Protože poplatek bude jednotný Kč 30,- není problémem aby byl předtištěný a vyplnily se v něm pouze údaje o pacientovi jako na receptu, takže je to mnohem jednodušší než vyplňování potvrzenek za placené prohlídky, kde jsou ceny různé.

Pokud se týká placení stravy na porodnici, tak se pana doktora ptám: To by měla pojišťovna platit stravu i ženě, která se rozhodne rodit doma?

Na závěr hodnocení: blábol člověka, který snad rozumí medicině, ale co se týká ekonomických otázek je úplný blbec.

Je zajímavé, že se žádný z lékařů nezajímá o to, kolik lidé zaplatí v lékárnách. Tam je to toiž nepálí.

Re: Podle toho co jsem si přečetl usuzuji, že:
Autor: no, Datum: 19.9.2007 20:26

u nás (myslím ČR) jeto zavedený tak, že když je něco uvedeno v zákoně, popř. ve vyhlášce, pak státní instituce se musí touto právní normou řídit, jinak jí hrozí penalizace. A pokud je nemocniční strava a ubytování zahrnuto do sumy vyjadřující zdravotní péči, tak účtovat je znovu  jen pod jiným jménem je švidl a to do té doby, než bude změněna právní norma víme, vy chytrej ekonomickej blábolivej primitive?

Re: Re: Podle toho co jsem si přečetl usuzuji, že:
Autor: jezevec Datum: 19.9.2007 21:04

není náhodou tento článek právě o změně toho zákona? primitive?

Re: Re: Podle toho co jsem si přečetl usuzuji, že:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:50

A o té normě, která ta pravidla mění (dnes ji odsouhlasil i Senát) se zde mluví. Probuďte se, když chcete poučovat.

Re: Podle toho co jsem si přečetl usuzuji, že:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 20.9.2007 1:49

o tisknutí jsem nepsal nic, psal jsem o tom, že potvrzení o zaplacení poplatku se vydá jen tomu, kdo chce.

Proč by měla ZP hradit té ženě stravu, to nevím, není to ani moje věc, ale věc ZP. Já jen zásadně odmítám, abych jako občan měl povinnost platit nezdravotnické náklady zdravotnických zařízení. Strava je zdravotnický náklad, stejně tak příjem. Nezdravotnickým nákladem je třeba budování kiosku.

Které ekonomické otázky máte na mysli ?  Nejspíše rozčlenění položek nákladových.  

Lékaři se starají, neboť to patří do jejich náplně práce, kolik pacienti platí v lékárnách ze léky, kteér jim předepíší. Ostatní výdaje pacientů nejsou jejich starostí.

 

Zdravotnictví si přece platíme formou zvláštní daně nazvané Zdravotní pojištění.:
Autor: Skybird Datum: 19.9.2007 18:15

Tudíž jej nemáme zdarma. Kromě toho doplácíme na léky, platíme u zubaře a ruku na srdce - v řadě případů je třeba i zasunout určitý obnos  komusi do kapsičky, aby např. jsme měli čisté svědomí, že jsme pro zdar té operace udělali vše, co jsme mohli. Toto poplatky prostě nevyřeší.

Máme však přece právo vědět, zda se s nemalými prostředky, které si již na zdravotnictví platíme, zachází hospodárně. A o tom nikde ani slůvko. Trošku mne např. znervózňují vysoké zisky, nadprůměrné platy, nadstandardní sídla a vozový park např. distributorů léčiv, pojišťoven a celé řady dalších soukromých firem, které se tak či onak na tom našem zdravotnictví "přiživují". Jak bude zajištěna důsledná kontrola účelného a hospodárného vynakládání peněz ? Kde skutečně skončí penízky, které ve formě poplatků za návštěvy lékaře, za recept či za den v nemocnici budou od nás vybírány ?

Re: Zdravotnictví si přece platíme formou zvláštní daně nazvané Zdravotní pojištění.:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:56

Jistě je třeba se ptát, kde naše peníze mizí.  Proč jsou některé obory ziskové a jiné ztrátové. To přece samo o sobě ukazuje, že není s penězi nakládáno hospodárně.

Přesto by mě zajímalo, co jsou vysoké zisky (k čemu je vztahujete), co jsou nadprůměrné platy (pokud myslíte platy nad republikový průměr 20 tis. Kč/měs., je třeba říci u které profese) a jak vypadá standardní vozový park.

nerozumím dvěma věcem:
Autor: třitečky Datum: 19.9.2007 18:08

1. / jak lze privatizovat zdr. pojišťovny, které založily privátní organizace (třeba banky mají "svou" pojišťovnu), do které nalily své peníze.

2. / proč je tolik povyku kolem 30ti korunového poplatku ze strany lékařů. Ze strany pacientů to chápu. Ale včem je problém? Už teď se u doktora vybírají poplatky (za prohlídku pro řidičák, zaměstníní, potravinářský průkaz...) - takže nic nového. Stvrzenky stejně vypisuje sestra - ještě jsem nezažil, aby během mé návštěvy doktora neměla sestra prostoje a od prvné do poslední sekundy po ordinaci kmitala. Takže žádný čas navíc. Do daňové evidence (pochybuji, že doktor vede podvojné účto) si může dát souhrnný doklad, kam dá i poplatky za již nyní placená vyšetření, resp léky, které si v ordinaci mohu koupit. Vícenáklady na účetní taky nevidím. Těch třicet korun je vlastně 30 čistého. Argument, že náklady požerou celý poplatek mi nesedí s realitou...Jak to tedy, doktoři, je?

Re: nerozumím dvěma věcem:
Autor: vládík Datum: 19.9.2007 21:58

Vám někdy nějaký doktor vyplnil stvrzenku na platbu (např. na ten řidičák)? A měl by to být bezesporu zdanitelný příjem.

Re: Re: nerozumím dvěma věcem:
Autor: třitečky Datum: 19.9.2007 22:17

Jistě. Každý změstananec musí na vstupní prohlídku, stvrzenku mu proplatím a dám do nákladů.

Re: Re: Re: nerozumím dvěma věcem:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 20.9.2007 13:20

no vidíte a ministerstvo sděluje, že stvrzenky se budou vydávat jen tomu,kdo bude chtít.

Kdo chce psa bit...?:
Autor: tris Datum: 19.9.2007 15:19

Nějak autora nechápu. Argumentace, že pokud jsou lidi ochotni utrácet za zvířátka nebo sázky, proč proboha by neměli být schopni si platit za svoje zdraví - mi připadá naprosto korektní... proč autor odmítá zavedení poplatků, které je de fakto (trapně malé, ale přece) snížení solidarity (sám přece říká, že mu nikdo nemá co nařizovat solidaritu??)?

Re: Kdo chce psa bit...?:
Autor: I-Worm Datum: 19.9.2007 16:21

to chce čas, za třicet, čtyřicet let Vám to dojde.