25.6.2019 | Svátek má IvanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZIMBABWE: Tragédie - peníze v rukou státuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 62, poslední: 28.8.2007 0:42, přehled diskusí

Zimbabwe:
Autor: Hrad Datum: 28.8.2007 0:42

Jenom jestli je zcela pravda to, co zde tak sebevědomně "žuchláte". Skuste se všichni podívat na indikátory vládnutí v Zimbabwe, jak je uvádí World Bank(Světová banka není socialismu nakloněná instituce). Protože nepředpokládám, že na stránky Světové banky chodíte, nabízím tuto adresu:

http://info.worldbank.org/governance/wgi2007/sc_chart.asp

 Indikátory vládnutí jsou  vypočítány pro všechny země světa, a jejich vývoj od roku 1996 do 2006. Aspoň si počtete. Je to ovšem nebezpečné. Co když to naruší vaši, zatím tak pevnou integritu(předsudky) osobnosti? Stojí vám to za to?Není lepší než vědět, věřit? Třeba ve vaší víře se  skrýva váš půvab!!

Ekonom Mugabe.:
Autor: Joora Datum: 25.8.2007 22:02

Bydlím v JARu a musím se s vámi podělit o hádanku která tu koluje.

Otázka: Kdo je nejlepší ekonom na světě?

Odpověď: Mugabe - z  většiny občanů Zimbabwe udělal milionáře!

To známe!:
Autor: Richard III. Datum: 24.8.2007 20:58

Celý život jsem si užíval "lidové" ceny našeho lidového potažmo socialistického státu. Takže vím dobře, že se nic nedalo sehnat. Leč dnes abychom se báli, že nám podobnou regulaci nadirigují z Bruselu. Pracují na tom velmi pilně.

Dobře vám tak,:
Autor: richard Datum: 24.8.2007 15:08

bývalá Rhodesie byl stát,  ve kterém jste, vážení černí, nikdy neměli hlad, bídu, inflaci, nikdo vás nezabíjel, nemučil. Vám se to zdálo "apartheidem", dohodli jste se s boševiky a pěkně třídně jste s těmi bílými "vykořisťovateli" zatočili, kdo z bílých včas neutekl, toho jste povraždili s celou rodinou, sám soudruh Mugabe ještě před pár lety veřejně halekal "pro bílé letenky nebo rakve".

Takže si žijte v Zimabwe, tak jak jste chtěli žít, jak jste si to tam zařídili, takové to tam máte, z bývalé obilnice Afriky jste si vy sami udělali zónu hladomoru, je to jen váš problém.

Jakoukoliv humanitární pomoc pro Zimbabwe - NE!!!!!!

Re: Dobře vám tak,:
Autor: Finrod Felagund Datum: 24.8.2007 15:20

R^ velmi trefně řečeno. A co mám informace z JAR, tak tam to za pět let může vypadat velmi podobně.

Kdyby to bylo takhle jednoduché...:
Autor: PP Datum: 24.8.2007 15:31

Jenže tak jednoduché to není. Mugabe má k "socialismu" dost daleko. Navíc jsou v ZW dva hlavní "kmeny", které se nemají rády asi jako ODS s ČSSD - v africkém provedení a s patřičným temperamentem. Mugabe tedy nejprve zatočil "s opozicí", pak se pustil do "třídního nepřítele" - farmářů. (Spravedlivě: nejen bělošských.) Získané "farmy" rodělil svým věrným, kteří však umí válčit mnohem lépe než orat (což nebezpečně připomíná práci a ta, jak potvrdí Krásný princ, namáhá a námaha hyzdí).

Nicméně tak polovina obyvatel je schopna fungovat "nezávisle na vládě", podniká, farmaří, snaží se. Druhá půlka jsou "vládní zaměstnanci", vojáci, bezzemci a "nezaměstnaní". Obě skupiny dost trpí. Ale protože Mugabe se snaží tu "nespokojenější" půlku uklidňovat kroky jánošíkovského typu, můžete si tipnout, komu je tam hůř.

Já bych si to s tím neposkytováním humanitární pomoci ještě rozmyslel. (I když hrozí, že ta podnikavější půlka to bude té "lenivější" prodávat.)

Re: Kdyby to bylo takhle jednoduché...:
Autor: Jenda Datum: 24.8.2007 18:24

Byvaly doby, kdy staty takhle nefunkcni nepresily dlouho. Rozebrali si je sousedi, zlikvidovali sefstvo a zavedli funkcnejsi model. Ve vysledku podstatne min mrtvych. Jenze to prece nejde, valka je spatna a je treba ji za kazdou cenu zabranit. Zrovna jako rozpadu nefunkcniho statu slozeneho z narodu, ktere spolu proste nehodlaji zit. Posvatna krava statnich hranic.

Re: Kdyby to bylo takhle jednoduché...:
Autor: Majda Datum: 24.8.2007 21:24

Nemůžu si pomoct, ale to je skoro jako u nás, ne? Za chvíli to podle stejného mustru dovedeme k dokonalosti taky, když koukám na tu reformu. Zatím čajíček, ale Myrek s Jyrkou to zvládnou...

Re: Re: Kdyby to bylo takhle jednoduché...:
Autor: G21 Datum: 24.8.2007 22:41

Majdo, čtu si Vaše přízpěvky už u druhého článku, nechtělo se mi na ně reagovat, i když je považuji za velmi hloupé, ale už se to fakt nedá vydržet: ty hovadiny Vám radí Váš předseda Falmer?

Re: Kdyby to bylo takhle jednoduché...:
Autor: EW Datum: 25.8.2007 18:40

Neposkytovani pomoci by cely proces urychlilo. V predposlednich volbach to skoro vypadalo, ze Mugabeho stranu trochu upozadi, i pri tom zhuverilem volebnim systemu, co tam maji, kdezto posledni volby byly pro tu jeho ZANU mnohem priznivejsi. Tak at si uziji, co si zvolili.

Pro pf čerstvé údaje http://www.infinance.cz/readpz.php?ID=1086:
Autor: Foundryman Datum: 24.8.2007 15:02

"Deficit státního rozpočtu USA poklesne. Deficit

federálního rozpočtu USA v tomto fiskálním roce do konce září klesne na

158 miliard dolarů, tedy něco přes jedno procento ročního výkonu

ekonomiky, ze 248 miliard dolarů v předešlém roce. Odhadl to Rozpočtový

úřad Kongresu."

Re: Pro pf čerstvé údaje http://www.infinance.cz/readpz.php?ID=1086:
Autor: pf Datum: 24.8.2007 15:52

tesinska jablka, trpelive vyckame na ucetni knihy. v kazdem pripade 2006  byl ~2%.

Ovsem k uplne jinym cislum dojdeme, pokud si spocitame kumulovany dluh federalni vlady ...

takhle může skončit socialismus,:
Autor: janoryna Datum: 24.8.2007 14:13

ale i ten bankovní nebo poslanecký. nakonec, v roce 1997 k měnové reformě nebylo daleko podobně v roce 1953 (tehdy jsme se uzbrojili). a je jedno, jestli je to pod rudou hvězdou nebo modrým ptákem. na další růst deficitu státních financí je po úterku zaděláno.

Re: takhle může skončit socialismus,:
Autor: doktor Datum: 24.8.2007 15:07

To není otázka socializmu nebo kapitalizmu. Tak končí každá organizace, vedená nevzdělanci a fanatiky, v Zimbabwe navíc senilním starcem.

Re: Re: takhle může skončit socialismus,:
Autor: PP Datum: 24.8.2007 15:32

Kdyby byl senilní, bylo by to snad lepší. Ale když on se těší dobrému zdraví...!

Re: Re: Re: takhle může skončit socialismus,:
Autor: Hrad Datum: 25.8.2007 7:13

Senilní, neznamená nezdravý. Kdž vám řeknu že jste imbecill, neznamená to nic jiného, než že jste nevzdělávatelný, ale vychovatelný. Jestli používáte takto volně slova, asi máte potíže s komunikací. Jak se domlouváte s milenkou v posteli. Citoslovci?

Re: Re: Re: Re: takhle může skončit socialismus,:
Autor: PP Datum: 27.8.2007 8:13

Fuj.

Zdravý = i duševně zdravý.

hihi foundrymane EU jako soft verze Zimbabwe:
Autor: pf Datum: 24.8.2007 12:33

rocni Inflace v zimbabwe byla 7500% a v eurozone ~3 %. rozdil > 3 rady...

experiment:
Autor: Pytel Datum: 24.8.2007 12:21

Jako obvykle, máme tu jev, liberál ho popíše a příčinu zamění za následek.

Tak především musí být každému jasné, že v Zimbabwe už žádné peníze v rukou státu nejsou. Peníze jsou v rukou občanů - je to ta mouka, olej, dřevo, atd. - jsou to ty jediné možné "soukromé peníze" a tento Zimbabwský experiment názorně ukazuje, jakou podobu mají ty "soukromé peníze", o kterých fantazíroval pan Hayek (překlad jeho díla najdete tamtéž, co PVRS, děkuji Liberálnímu institutu!)

takové snahy jsou i u nás:
Autor: třitečky Datum: 24.8.2007 11:23

Nedávno kolektivisté tleskali myšlence vytrysklé z lůna SocDem, jak uříznou kompetence presidenta a jmenování bankovní rady si stáhnou pod sebe. Už vidím, jak strana s historicky nejneschopnějším ministem financí a nejnezodpovědnějším premiérem odolává pokušení se přes najmenovanou radu dostat do Státní tiskárny cenin. (Poslední skalp je zparchantělá Rada ČTK - koukněte se, kam až se ČTK propadla, poté co 111 si prosadila šéfredaktorku Haló novina a ekvivalentní "osobnosti").:-/

To by mela byt povinna cetba:
Autor: Tomas Datum: 24.8.2007 10:57

Clanek mi na prvni pohled pripomnel jiny clanek http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2007052805, potom jsem si vsiml, ze jde o stejnou knizku (na D-Fens byl doslov ke knizce).

Mela by to byt povinna cetba, zejmena pro vsechny, kteri hlasaji bludy o socialismu. Treba bychom potom nemeli statni dluh v radu 1 biliardy (10^12) Kc.

A ještě přípodotek::
Autor: Foundryman Datum: 24.8.2007 10:15

Zimbabwe je zářný příklad důsledků státního vměšování do ekonomiky, jehož soft verzi zažíváme v Evropě.

Re: A ještě přípodotek::
Autor: Mr. SkyFish Datum: 24.8.2007 10:20

:-)R^

Re: A ještě přípodotek::
Autor: Tomas Datum: 24.8.2007 11:01

Mne uz to tak soft nepripada. Zejmena po vstupu do EU. Vsemozne kvoty na pestovani a nepestovani neceho, dovoz a nedovoz neceho, spotreby a nespotreby neceho atd.

Re: Re: A ještě přípodotek::
Autor: Majda Datum: 24.8.2007 21:35

Ano, ať žijí europoslanci a globallobby protěžující všechny ostatní národy a země, kde se také vyrábí, hlavně když je to levně, i když mizerně. Za chvíli budeme v Evropě naprosto nesamostatní, závislí na potravinách z Jižní Ameriky, Číny, na oblečení a spotřebním zboží také odtud a až se ti vtipálkové rozhodnou, že nás přitlačí ke zdi, abychom se svými dějinami, historií, vzdělaností a schopnostmi lépe poslouchali, nedodají nám jídlo a ostatní materiální věci potřebné k životu a na "kulturní nadstavbu" pak už nebude ani pomyšlení... Ale hlavně že globálfirmy vydělávají, protože zisk je dnes to, co všichni chtějí. Zapomnělo se na těžce vybojované ekologické zákony, chránící přírodu, zapomnělo se na ochranu národního bohatství, na prosperitu vlastních zemí, důležitý je jen a jen zisk, a to samozřejmě do vlastní kapsy. Evropa prodá i vlastní babičku a dojede na to. Protože si neváží ani své historie, ani současnosti a budoucnost sama sebe je jí volná. A to nejen politikům, ale i občanům.

K mýtu o:
Autor: Foundryman Datum: 24.8.2007 10:13

zadlužení USA bych jen připodotkl, že deficit rozpočtu USA se pohybuje na úrovni 1% HDP. Deficit zajisté není chvályhodný, nicméně je výrazně nižší než ve většině zemí EU.

a nekecaji zase trosku?:
Autor: pf Datum: 24.8.2007 12:27

http://www.dawn.com/2005/05/16/ebr6.htm

vypada to na 3.7%, pry stejne jako UK....

ze by se za 3 roky tak vylepsili?

Re: a nekecaji zase trosku?:
Autor: Pytel Datum: 24.8.2007 13:28

Nemějme rasistické předsudky. Chudoba není problém rasový, nýbrž sociálně ekonomický. Důkazem nechť jsou oblasti plné bílých líných psů.

Ačkoli, teďka si rychle na žádnou nemůžu vzpomenout ... :-D

Re: Re: a nekecaji zase trosku?:
Autor: Pytel Datum: 24.8.2007 13:30

Do pytle, uklik jsem se, to patří dolů...

A vsuvka:
Autor: Mr. SkyFish Datum: 24.8.2007 9:32

Mimochodem, už Čapek ve své povídce Povětroň z roku 1934 jasně naznačuje, co jsou negři zač - líní vychcaní psi. Bez biče nad hlavou holt nigga makat nebude. V celé Africe jen dělají to, co tisíce let - nedělají nic, jebou a navzájem si rozbíjejí palice. Je vůbec div, že působení západní civilizace je odnaučilo se navzájem žrát. Ovšem pozor - nesmí se to říkat nahlas. Takže se připojuji k pohádce o tom, jak jsou si lidé rovni, ;-Djakou to mají v Africe nádhernou nezávislost a svobodu;-D a realitu teď nechám spát do chvíle, než celý jeden kontinent s miliardami lidí stane úplně závislý na malé Evropě a USA, aby nechcípli hlady.

Uops, teď mě to tak zamrazilo, afričtí černoušci už mají hlad přes 60 let. Pořád stejný. Velký. Srovnám fotku nějakého hladového černého ubožáčka s nafouklým bříškem z roku 1950 a hle - stejná jako ta z roku 2007. Jen místo staré pušky má v pacičkách AK47, šikula malý. ;-D

Takže koukejte zorganizovat sbírku, vy děti, adoptujte si nějakého malého zimbabwánka, jehož rodiče před lety pašácky s mačetou šli šířit socialismus na pole nějakého bílého statkáře a pokračujeme ve hře na blbce a parazity.;-DR^>-