25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
qwert 20.8.2007 19:27

Baťa také rozlišoval

os sám používal dva termíny: "entrepreneur" - pro skutečné podnikatele a "podnikátěl" pro ty případy, které rozhodně nebylo vhodné mít za partnery a dělali podnikatelskému stavu jen ostudu.

Fafa 20.8.2007 0:29

Fisto:

nesazejte ve Sportce. Znam mnohem lepsi hraci plany. U nekterych se dokonce neplati dane z vyher, bohuzel dluhy ze sazek vybiraji instituce, proti kterym je cesky bernak neskodnou detskou hrickou. ;-D 

Vlad 20.8.2007 0:06

Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

Že se do toho pletu, pane Fišto: ale kolik že to bylo procent nad polovinu všech kontrolovaných hospod, kde inspekce zjistila šizení zákazníků? Před týdnem. Já myslel, že socialistický RAj už skončil. A oni soukormníci taky?

Řeknete si: Když si řekne stovku za pivo, tak dostane stovku, proč ještě krade? V tom je ten márgetynk, víte? Řeknou stovku, ale ve skutečnosti to stojí 120. Jak  mi říkal ve Státech domácí: dají slevu 50 % až na USD 50. Jenže předtím byla stoprocentní cena často USD 48 :-)

Ladislav N. 19.8.2007 23:49

"...Dnešní situace a dnešní podmínky pro podnikání jsou přece jen mnohem lepší, než ty počáteční. ..."

Tohle je donebevolající nesmysl. Co bylo po převratu jednoduché (neexistence hory omezujících předpisů, resp. vědomí, že ty komunistické  budou brzy zrušené),  šikovný člověk mohl  v podstatě  začít hned dělat  to,  co chtěl a  uměl, je dnes složité nebo zcela nemožné.  Zvláště pak po zavedení  nesmyslných  předpisů (seznam živností...) vládními nařízeními ČSSD po novele živnostenského zákona (1999). Autor zřejmě o této problematice nemá tušení, jinak by nemohl něco takového napsat.

A navíc, začátkem 90. let byl český trh vyhládlý dlouhými lety chudoby komunistického  totalitního  centrálně  plánovaného  hospodářství,  nebyl problém vyzkoušet si jakýkoli nápad - zvl. pak v obchodování s čímkoli. Dnes je trh plný zboží všeho druhu, ovládaný různými řetězci, je velmi těžké se na něm bez velkých počátečních finančních výdajů uchytit. O tom autor článku ani neceknul. Proto mám o jeho znalostech problematiky velké pochybnosti a zveřejněný text považuji jenom za slohové cvičení bez užitečného obsahu a odkazů na reálná fakta.

Fišta 19.8.2007 22:51

Re: Fisto:

No koho tuneluje, mě tuneluje. Vsadím 100 Kč ve Sportce a ona mi vrátí jen 50. To je jasný tunel. A z té druhé půlky podporuje sportovní aktivity nějakého Jágra, v lepším případě platí bobule pro nějaké talentované cyklisty. Vzpomeňte si na podporu sportovních aktivit až zase náš fotbalový tým předvede nějaký tragický výkon proti Maltě nebo faerským ostrovům ;-)

pavel 99 19.8.2007 21:42

Re: Re: Fisto:

omluva - mělo být Hušák

pavel 99 19.8.2007 21:25

Re: Fisto:

Ale to nic, to jenom někdo (a určitě to není Fista) nemůže zkousnout, že Hošák má nějakých 800k měsíční výplatu a závist mu zatemňuje mozek.

Fafa 19.8.2007 21:23

Re: Re: Winston Churchill

To mozna ne. Vetsinou ale souhlasi s tim, ze kun sice tahne karu, ale rozhodne nema co mluvit do toho, kam se pojede.

Fafa 19.8.2007 21:21

Fisto:

ale koho tedy Sazka tuneluje? Hraci rad je predem jasny. Ucelem Sazky je ziskat penize na podporu sportovnich aktivit, to je ta druha polovina (minus naklady na rezii). Platy managementu schvaluji akcionari.  Ucast v sazkach je dobrovolna, neexistuje ani prirozeny monopol. Nejak porad nevidim, kdo je ten poskozeny.

pavel 99 19.8.2007 21:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

To že jste něco "neviděl" neznamená, že to neexistuje. Zákon mluví poměrně jasně a kontroly FÚ také.

Ad p.s. - je vidět, že nechápete ani ty nezákladnější zákonitosti daňových zákonů. I kdyby se se 2-mi miliony dostal do nejvyšších daňových sazeb, tak v nižších pásmech daní pořád nižšími sazbami.

KaBe 19.8.2007 18:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Ještě jsem neviděl cesťáka (natož majitele firmy), aby si u nás nechal potvrdit, že s námi jednal. A to za námi jezdí třeba přes půl republiky.

Ad P. S.: Kdyby jako FO vykázal příjem oněch 2 milionů, je v té nejvyšší daňové sazbě co by dup.

jirka.s. 19.8.2007 18:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

No, já zase znal jednoho karlovarského pingla, který skoupil všechny Stavoprojekty v republice! Předpokládám, že už bude asi nějaký ten rok nezvěstný!

Fišta 19.8.2007 14:02

Re: Re: Re: Re: Podnikání

Poznámka, Hušák Sazku určitě nevlastní. Je tam manažerem. Sazka je vlastněna potažmo státem přes podíly Ministerstva školství a potažmo přes sportovní organizace typu Sokol atd. Nejsem si vědom nějaké výraznějšího typu tunelování než je hrací řád Sportky, který říká, že z každé vsazené částky jde zpět do cen pouze polovina. Manažer není totéž co vlastník či podnikatel, nepodniká s vlastním. Problémem nejenom našeho privatizačního období, ale i stabilizovaných západních ekonomik je, že bez patřičného dohledu vlastníků manažer (manažment) často přeroste a podnik ovládne (manažment si zabezpečí obrovské odměny, přesto že podnik vede do ztráty aby snížil jeho hodnotu a snadněji/levněji ho mohl odkoupit. Toto není jen problém u nás.

Krejčíř - to je zase jeden z mnoha typických případů pro ČR, jeho otec byl vysoce postavený komunistický papaláš, na začátku 90.let hned rozjel podnikání. Je zvláštní, že podnikatele typu Krejčíře nejvíce kritizují komunisté a socialisté, byť je to typ, který se zformoval z jejich řad a za jiné situace by v nich nepochybně zůstal a využíval by jiných výhod a kontaktů.  

pavel 99 19.8.2007 13:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

myslel jsem, že píšu jasně. VY musíte kontrolorovi prokázat, že právě ta a ta cesta byla "...průkazně..." provedena za účelem dosažení a udržení příjmu. A to do té doby, než bude kontrolor dostatečně uspokojen. Tedy (pokud o to bude stát) kde a s kým jste tam jednali a o čem, nejlépe doložená zprávou ze služební cesty, podloženou jakýmkoliv potvrzením  "druhé strany", doporučuje se potvrzený dodací list o předání/převzetí čehokoliv nebo cokoli podobného. Jednou jsme komusi kvůli kontrole faxovali kopii zápisu v knize návštěv. Tedy znovu opakuji - VY dokazujete a nikde není stanoveno, co je "dostatečně průkazné" pro kontrolní orgán.

ad p.s. - nebylo jasné, zda hovoříte o příjmu FO, nebo PO, nicméně u FO se nejvyšší sazbou daní zisk až od určité výše. (Pokud vím, tak píšete o podnikateli, který neplatí téměř žádné daně.)

Fišta 19.8.2007 13:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Oprava: pokud pro firmu používáte své "soukromé" vozidlo 

pavel 99 19.8.2007 13:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

už vidím, jak "selsky" počítáte produkci podniku, který byl donedávna monopolním dodavatelem a poté, co padnou ostnaté dráty a "devizové příděly" tak už prodá jenom pár kusů výrobků, které se stejně vrátí zpět, neboť jsou zákazníkem reklamovány a smlouvy vypovězeny.

Jinak ohledně "privatizací" nemohu příliš sloužit, neboť neznám nikoho, kdo by cokoli privatizoval, přestože podnikatelů znám poměrně hodně.

Ad bilion - nepsal jste o "ukradených penězích"? Co do toho pletete úroky či sankce. Úroky (či sankční úroky) jsou příjmem bank. (Ostatně jejich výše v sobě zahrnuje jisté riziko jejich nezískání.) A co to má společného s Altnerem, který sepsal s jiným (snad) svéprávným subjektem smlouvu - to už je mi skutečně záhadou.

Fišta 19.8.2007 13:38

Re: Re: Re: Re: Re: Místo vojny

Zde se má na mysli hlavně prodej. Je fajn když jdete s kostela a můžete si v cukrárně koupit třeba zákusek k nedělnímu obědu. Po práci během týdne není někdy ani čas ani nálada ještě nakupovat, tak proč by to člověk neudělal během víkendu, kdy už je relativně odpočatý. Představte si, že dlouhém francouzském 7-hodinovém pracovním dnu, navíc proloženém náročným 3 hodinovým obědem a ještě náročnější siestou, vás bude někdo nutit jít nakupovat!! V době kdybyste měl po práci odpočívat a chystat se na spánek!!! Ne, ne, jen pěkně v sobotu a neděli. Nebo znovu povolit nákupy v pracovní době :-)  

jeník 19.8.2007 13:33

Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Děkuji vám, pánové. Svou nevinnou otázkou jsem chtěl podnítit právě takovouto diskusi, aby si pan KaBe taky uvědomil souvislosti.

pavel 99 19.8.2007 13:32

Re: Re: Re: Re: Re: Místo vojny

no osobně bych rozlišoval mezi zákazem "dělat hluk" a zákazem pracovat. Nebo myslíte, že někoho soudného může rušit natahování vnitřní omítky?

Fišta 19.8.2007 13:30

Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

Ty případy co jste vybral nejsou úplně nejlepší. Junek byl "starý" komunistický kádr a navíc estébák, ve specifickém oboru jako byl zahraniční obchod. Tam ani nebylo nutné jakýkoli majetek rozebírat, stačilo si přetáhnout zahraniční klienty a rozjet své vlastní firmy. Případně se dostat k tajným zahraničním fondům, které si PZ a (estébé z jejich pomocí) vytvářela pro účely získávání deviz. Odborně svému oboru rozuměl, asi se opravdu jednalo o tunel.

Stehlík byl architekt (také estébak), který se přes své stavební firmy dostal až k ovládnutí Poldovky. Zde spíš asi za vše může nějaký zvláštní osobnostní rys, protože to byl megaloman z hodně zvláštním chováním a okázalostí (nákupy ruských vládních zilů atd). Tam se obávám, že skutečně nešlo o tunel, ale že prostě přivedl podnik na buben tím, že si vzal příliš velké soustou v oboru, kde nebyl doma. Zaměstnanci si ho údajně chválili - dokud to šlo, tak prý platil dobře, prodával jim levné maso ze svých statků atd.

Soudek je odborník strojař. Myslím, že o Škodovku jako podnik mu skutečně šlo, za čas svého působení ji pozvedl po předchozích trablech, obrat několikanásobně rostl. Zřejmě ale přepálil expanzi, tím jak se snažil vytvořil stojírenské impérium které by mělo logiku - kupoval i ostatní továrny v trablech jako LIAZ a TATRA aby zřejmě obnovil značku ŠKODA a dostal ji zpět na tradiční trhy (nákla´dáky Škoda se kdysi dobře prodávaly třeba v Indii). Ale tato rychlá expanze ho zřejmě porazila, obrat rost ale nedařilo se vytvářet zisk.  Významné podíly ve Škodě měly velké banky (KB, IPB, další??) a ty zřejmě Soudka z podniku odstranili, tím, že mu vypověděly spolupráci a další financování, prý tam došlo k porušení určitých dohod o úvěrování. Nemyslím, že v tomto případě šlo o klasický tunel (třeba typu, které prováděl Kožený), Soudek byl rozumný a zkušený manažer, ale zřejmě si též vzal příliš velké sousto a zřejmě měl mocné soupeře.   

Hnyk 19.8.2007 13:23

Re: Re: Re: Re: Místo vojny

V Rakousku je zvykem, že lidi odpočívají po práci a ne v práci:-P. Proto je uzákoněné, že v neděli má být klid. A ne, že když jdou lidi do kostela a nebo na nedělní procházku, tak že někdo začne rámusit zbíječkou, příklepovou vrtačkou či cirkulárkou. A nebo mordovat buldozer a nebo vozit po okolí náklaďákem materiál.

pavel 99 19.8.2007 13:23

Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

Nevím, zda chápete princip úvěrů a vůbec funkci podniků - pokud se kvůli pár milionům na výplaty (obvykle šlo o "rychlé"/překlenovací úvěry za velmi nevýhodných podmínek) dostal do neřešitelných problémů, tak nesplatil ani dřívější miliardové úvěry. Toto může rozhodnout klidně poslední 20% nárůst mezd - jako v onom zmiňovaném ČKD. Tam odborářům také říkali, že to podnik položí - a ono položilo.

Nevím, že bych požadoval pro někoho nějakou vděčnost - nicméně je vhodné rozlišovat od záměrného "rozkradení".

Nevím, jak znáte situaci za bolševika, ale pokud všeobecně vím, tak o přidělení/nepřidělení úvěru rozhodovaly stranické výbory a schopnost/neschopnost splácet v podmínkách, kdy množství výroby a ceny (tedy zisk) byly direktivně stanovovány je velmi abstraktní pojem. Rozhodně se z těchto "zkušeností" nedá vycházet v tržním prostředí.

Jinak o tom, že v některých případech byl úvěr přidělen na základě korupce či osobních vztahů asi nelze pochybovat - nicméně nebylo tomu tak vždy, jak se snaží někteří tvrdit.

Pišta 19.8.2007 13:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

Když si někdo dělá privatizační projekt,  na základě  kterého se stane majitelem firmy, měl by si snad umět spočítat  o co běží .  na to nemusí být ekonomický genius , stačí kupecké počty. Když to neumí, jak to že mu to nespočítali ti odborníci z ministerstva?  O tom, přece byl ten privatizační projekt. A jak to , že většina těch obětavců byli právě komunisti? K tomu bilionu samozřejmě nestačí jen ty půjčené miliardy , předpokládám, že víte něco o úrocích.Kolik by to dělalo, do dnešního dne, když se připočte penále, které jistě bylo i součástí smlouvy? Kolik, že to dělá u pana Altnera a ČSSD?  když to platí u něj musí to platit i u Stehlíků!

pavel 99 19.8.2007 13:08

Re: Re: Re: Místo vojny

opravdu ZATÍM - znám tam majitele stavební firmy a o víkendech je přímo zákaz práce - byť i majitele.

Fišta 19.8.2007 13:04

Re: Re: Místo vojny

Líbí se mi jak to mají v Rakousku - nikdo nemůže nutit zaměstnance do práce o víkendu(prodejny). Proto mají o víkendu otevřeno jen ty krámky, v kterých prodává sám majitel s rodinou - těm zatím nemohou takovouto dopbrovolnou aktivitu zakazovat. Zatím....:-)

Pišta 19.8.2007 13:03

Re: Re: Re: Re: Podnikání

Podnikatel, který si bere miliardové úvěry na výplaty zaměstancům? To myslíte vážně? Takže by jsme jim vlastně měli být vděční ,že se pro blaho zaměstnaců obětovali? To že neplatili daně a pojištění  ať už zdravotní nebo sociální a že bylo dokonce zakázáno to zveřejňovat ,bylo také charitativní záležitost? Úroky z úvěrů se v té době pohybovaly kolem dvaceti procent, to si neuměli spočítat ,že to nemůžou nikdy zaplatit? Vlastní úvěr se splácí z čistého zisku to znamená po zdanění, které tvoří zhruba polovinu  hrubého zisku. I když úroky si mohli dát do nákladů, za bolševika by s podobnými zárukami nedostali ani televizi na multiservis a oni dostali nejen úvěr , ale ještě  obrovské závody bez jakékoliv záruky.Proč? A proč zrovna oni? Náhoda?

Fišta 19.8.2007 13:01

Re: Re: Místo vojny

To by šlo právě vyřešit "branným zákonem", tam jsme sloužili vlasti vždy celých 24 hodin ne jen 8. Budíček v šest, večerka v deset a pohotovost i ve spánku :-)

Fišta 19.8.2007 12:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Ještě faktická poznámka - účet z vinárny do daní nedáte, hradí se to ze zisku jako nedaňový náklad, tedy z vlastní kapsy. Pokud pro firmu používáte firemní vozidlo, měl byste majitele požádat ať vám to proplácí. Máte nárok tuším na cca 3,8 Kč za kilometr (což by mělo pokrýt opotřebení a snad vám i málo přilepšit) + na benzín. V mnoha firmách mají zaměstnanci firemní notebook, který mohou použít v práci, na cestách nebo si ho vzít domu. Je to v současnosti už i levnější řešení než PC. Notebook jim většinou po pár letech zůstane (nemá cenu ho prodávat), totež většinou u služebních mobilních telefonům - málokdo je nenechá zaměstnancům, kteří s nimi pracovali.

pavel 99 19.8.2007 12:52

Re: Re: Re: Re: Re: Podnikání

Nestačí. Jednak ani tímto sečtením se nedostanete k bilionu (schválně to sečtěte) a druhak do rozkradení počítáte i ty skutečné krachy či peníze, které si "pracující" ve výplatách odnosili domů, ale také staré nikdy nesplacené dodávky zboží do Ruska (Sovětského Svazu), Sýrie a dalších "spřátelených" zemí, které si podniky vlekly z dřívějška. Ty si asi Sthlík či nikdo jiný domů neodnesli, ne?

Hušák v Sazce dělá ředitele - což je něco jiného než majitel.

Fišta 19.8.2007 12:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podnikatel - OSVČ

Rozumím, někteří podnikatelé mají tendenci se předvádět. Ale věřte mi, že pokud firemní auto prodá - tak je příjem z prodeje zaúčtován do zisku (zdaněn). Berte to, že každá sféra má své "úlitby" , zemědělci mají nezdaněné naturálie a nezdaněné prodeje přebytků produkce, mají vysoké odpočty paušálních nákladů -až 80%. To v jiných typech podnikání nemáte. Učitelé 2 měsíce prázdnin, podnikatelé svoje firemní offroady či notebooky, poslanci (všeobecně zamestnanci ve stární sféře) různé druhy nezdaněných diet (vrcholem jsou asi poslanci Evropského parlamentu s dietami 300 EUR denně - zatímco podnikatel či zaměstnanec na takovou cestu může dostat maximálně 40 EUR). Představte si, že jste jediným majitelem a současně zaměstnancem s.r.o. - daníte svůj plat+odvádíte odvody (cca polovina čistá vám zůstane ze mzdy, téměř stejnou část zaplatíte). Pokud firma dosáhne zisku - zdaníte zisk, tuším nyní 24%. Pokud si ale něco z tohoto zisku chcete jako společník vyplatit- zdaňujete to znova.

Vysoké paušály má sféra právníků a poradenská (většinou mají minimální náklady, příjmy si fakturují dle různých mandátních smluv a od příjmu odečítají vysoké nákladové paušály, které nemusí prokazovat - těm se skutečně vyplatí ani to nakoupené auto do nákladů nedávat.

Zcela jinak to máte u různých svobodných povolání, autorských a tam kde se žije z honorářů (herci atd). Náklady nula, příjmy z honorářů zdaněny nějakými  pouhými 10-15%, nemají povinnost odvádět takovou sociálku a zdravotku jako zaměstnanci. "Svarc" systém je v této sféře zcela běžný a legální (pružnost mít třeba 4 různé kšefty za den). Legálně bez nákladů a zdanění propagují své produkty ve státních i komerčních médiích (rozhovory a publicita při vydání nového CD, filmu či knihy....)

Kdyby o tom měl člověk přemýšlet, jaké jsou rozdíly v jednotlivých sférách, tak se uzávidí k smrti. Na podnikatele je nejvíc vidět a jsou také nejsnadnějším terčem.