25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

HISTORIE: Penza 1918 (1/2)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. 17.8.2007 22:26

Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

prozatímní vláda nebyla demokratická? Proč?

Pamětník 18.8.2007 0:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Ona snad byla v Rusku někdy  demokracie a demokratické volby?

;-) 18.8.2007 8:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Prozatimní vláda se jmenovala prozatimní právě proto, že chtěla směřovat k demokratickým volbám. Ty se v zemi velké jako Rusko nezorganizují ze dne na den. Než k tomu však došlo, přičemž Prozatimní vláda ještě vedla válku s Centrálními mocnostmi (tehdy ještě Rusko bojovalo), tak přišla druhá revoluce, tentokrát ta bolševická.

Vlad 17.8.2007 0:28

Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

"Životaschopné celky přežijí!", Pamětníku? A že to záleží jen na nich, co? Asýrie, Babylonie, Chetitská říše, Egypt byly neživotaschopné? Který stát byl vlastně životaschopný? Co podle vás mělo přežít v Evropě? R-U? Ale to přece nebylo životaschopné, když nepřežilo.

Jakou životní úroveň měli mužici a Slováci s Rusíny a haličskými Židy? A vídeňská či petrohradská smetánka? (Mimochodem, srovnávat se dá cokoliv - vůl má rohy, koza taky; na Sněžku se jde nahoru, do Hřenska s kopce :-))

Rozčiluje mne, jakého blba děláte z mého dědečka. Nehledal pomoc u Rusů. Jenom chtěl bojovat proti R-U. V té době Rusové bojovali, tak se k nim přidal. Že je potom Uljanov s vlakovým lupičem Džugašvilim a teroristou Trockým (vzteky jsme jeho pravé jméno zapoměl) prodali, to nemohli předpokládat.  W. Brant nebo K. Adenauer byli taky vlastizrádci? :-) Máte to poněkud pomotané a pamatujete prd.

Lidičky, dyk je to provokatér!

Arccos 16.8.2007 10:46

Re: Re: Pořád si kladu otázku

Se vším souhlasím, ale bod 2) opravdu nebyl tak růžový. Rusko (kromě snad velkých měst) skutečně patřilo k nejzaostalejším zemím Evropy.

ceskej Honza 16.8.2007 12:39

Re: Re: Pořád si kladu otázku

krásne popisujete situaci za Rakouska-Uherska, kdy ceský národ nebyl svobodný a muselo se na úradech mluvit nemecky.  Málokdo si v této souvislosti uvedomuje, ze presne takto se cítila nemecky mluvící cást, ( 2,5 milionu ? ),  kdyz se náhle ocitla ve pro ne novém a cizím soustátí v Ceskoslovensku. Na úrade se náhle nedomluvili, stali se protivnou mensinou. Tím vznikl sudetonemecký problém, který zneuzit Hitlerem pokracoval odsunem po válce a stále doznívá a jitrí.

Honzoi ;-) 16.8.2007 13:19

Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Zapomínáte na jednu věc - Češi byli doma ;-) Pokud se člověk ve vlastní zemi musí dorozumívat zákonně jinou řečí než mateřštinou, je něco divně. Pokud se totéž vyžaduje po cizinci nebo jeho potomkovi, bývá to ve většině zemí světa normální. V českých zemích byli Češi národnostně doma, Němci (pokud se cítili Němci a chtěli mluvit německy) ne. Budete-li Němec a budete bydlet ve Francii, Velké Británii, USA, Rusku, Japonsku či kdekoliv jinde mimo německy mluvící země, asi těžko budete požadovat, aby vaše němčina byla úředně uznávaným jazykem dané země.

VLK 16.8.2007 14:33

Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Tak vetsi blbost jsem tu uz dlouho necetl. Ti Nemci tu prisli mnozi uz za Premyslovcu. Oni k nam prinesli civilizaci. A jestli chces, tak jejich pribuzni tu zili, kdyz se nasi slovansti predci zvedli ze svych domovu za Vislou. Proc by Nemci meli cizinci v zemi pojmenovane po keltskem kmenu Boju, ktera byla vzdy casti rise nemeckych cisaru - tedy az do doby, kdy meli Nemci cisare dva, jednoho ve Vidni a druheho v Berline (ostatne ve stredoveku situace, kdy Svata rise rimska naroda nemeckeho mela vice cisaru, byla taky bezna)?

Jina vec je, ze neustali to, ze se najednou z naroda vyvoleneho a vladniho stali necim druhoradym. A ze ac jejich postaveni narodnostni mensiny bylo na tu dobu vic nez liberalni, naleteli prvnimu populistickemu fanatikovi. A proto je dejiny odsoudily k odsunu. Ale tvrdit, ze sem nepatrili, to je ignorantstvi nebo falsovani dejin.

Vlkoi ;-) 16.8.2007 14:46

Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Já neřeším kdo komu naletěl, to je úplně jiné téma. Vezmu-li to pragmaticky, tak většina těch Němců, co v onom pohraničí v popisované době žila, měla předky, kteří se v oblasti usazovali během a zejména po 30. leté válce. České země byly historickým územím, ani v říjnu 1918 ani předtím během 18. a 19. stol. (ve svazku Habsburské monarchie byly od podzimu 1526, nástupem Habsburků na český trůn) zde žijící český národ nebyl v nějaké cizí zemi. Byl zde doma. Ano, postupem věků se jeho součástí stali i potomci všech těch jiných národností, které se nějakým způsobem přehnali přes naše území nebo se jejich příslušníci v nějakém větším počtu u nás i usadili, ale pořád šlo majoritně o český národ. Ten měl a má svou vlastní řeč a kulturu. Je proto myslím logické, že se mu nelíbilo, když ve vlastní zemi nemohl úředně vlastní řeč účinně používat a kdy za svou kulturu a původ byl diskriminován.

VLK 16.8.2007 16:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Dobre, pominme nemecke horniky, kteri vybudovali Jihlavu, Kutnou Horu a dalsi horni mesta. Pominme patriciat ve vsech mestech zalozenych "na nemeckem pravu". Pominme vsechny ty, kteri se bili za svatou vec proti kacirskym neznabohum v dobe bezvladi po smrti Vaclava IV. A zacneme za tricetilete valky.

Behem valky se tu moc lidi neusadilo. Vsichni nenaverbovani sedeli doma a snazili se zachranit, co se da. A potom pomreli na mor a hladomor. Po tricetilete valce tu zila tak tretina lidi, nez pred ni. Mista bylo dost a zeme byla dychtiva rukou, kteri by ji obdelavali. A tak prisli na pozvani panovnika z nemeckeho rodu, ba dokonce nemeckeho cisare, do jedne z jeho zemi. Do zeme, ktera byla vzdy soucasti cisarstvi. Z jejich pohledu ani poradne neprekrocili hranice.

Nebyli to Nemci, byli to Sasove, Durynci, Frankove, Bavori, Svabove, Rakusaci, Korutanci. A neprisli do uzemi obyvanem jen Cechy. Krome jiz zminenych nemeckych enklav tu byli treba nedavno prisli Valasi. Nebo vsudepritomna zidovska mensina a mensina cikanska. Ve Slezsku Polaci (vubec Slezsko je specialni pripad, u ktereho teorii o cizim puvodu Nemcu a domacim puvodu Cechu uz vubec neobhajite - proc je jeho vetsina dnes v Polsku a drive v Nemecku a mensi cast, ve ktere drive skoro zadni Cesi nezili, v Ceske Republice?). A majiteli panstvi byli nejen Cesi, ale i Rakusaci, ruzne nemecke rody, Uhri, Francouzi, Spanele, Italove.

Na vylidnene pude si postavili vesnici. Svou novou vesnici, ve ktere bylo treba tri ctvrtiny Svabu a zbytek Sasu. A jejich potomci tu zili tri sta let. To je podstatne dyl, nez ziji belosi v Americe severne od Mexickeho zalivu. A chcete snad poprit legitimitu existence USA?

VLK 16.8.2007 16:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Ano, je logicke, ze se cesky narod citil utiskovany a povazuji za dobre, ze se mu povedlo vydobyt si samostatnost. Ze nedopadl jako treba Luzicti Srbove. Ale kolem roku 1800 to uz tak vypadalo, ze se tak stane. Tou dobou tu rozhodne neslo o majoritne cesky narod. Jeho rec byla nekodifikovana a rozpadla na spoustu nareci, jeho kultura byla zapomenuta a zbyvalo z ni prakticky jen to, co dnes oznacujeme jako folklor. To, ze jeho podil na sprave veci verejnych byl mizivy, bylo dano mimo jine tim, ze z jeho rad nebyl temer nikdo, kdo by veci verejne spravovat dokazal, a pokud i nekdo takovy byl, nehlasil se k svemu cesstvi. Je zasluhou nasich obrozencu, ze se katastroficke scenare nenaplnily.

Ale to ze jsme prezili, nas neopravnuje povazovat ty, kdo tu s nami predchozich tri sta let zili, povazovat za privandrovalce. Nase zeme ma sve jmeno v mnoha jazycich po keltskych Bojech. Jsou snad vsichni, co prisli po nich, privandrovalci a musi se naucit nektery z vyhynulych keltskych jazyku? Bretonstinu? Wallestinu? Irstinu?

Oprava 16.8.2007 16:28

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Ne, stačí čeština ;-)

S prvním vaším odstavcem souhlasím beze zbytku.

VLK 16.8.2007 18:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Ale nebyt Jungmanna, tak tu ta cestina nebyla!

Jimmy 17.8.2007 2:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Nebýt češtiny, tak by se nám mnohem lépe učilo anglicky ;-)

čtenář 17.8.2007 15:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

:-D R^ :-)

Čtenářovi 16.8.2007 16:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Já ne, ale vy svým přístupem zdá se ano. V první části víceméně potvrzujete, co jsem psal. Ve druhé se mi snažíte potom podsouvat, co jsem nepsal. Já nic o žádném domácím původu Čechů nepsal. Jasně jsem psal, že součástí českého národa byli postupem věků i potomci těch národů, které historie rovněž do české kotliny zanesla.

Budu-li vycházet z vašeho přístupu k věci, tak připadá vám tedy nenormální, že třeba ve zmiňovaných USA je úřední řečí angličtina? Že v Rusku je to ruština? Že ve Francii francouzština? Mě to připadá normální. A o tom je, nic více jsem neřekl. Reagoval jsem na příspěvek jednoho komentátora, který potřebu Čechů mluvit česky ve vlastní zemi a být opět sám sobě pánem, taky ve vlastní zemi, přirovnával k otázce sudetských Němců. Já jsem následně se snažil vysvětlit neporovnatelnost toho. Pokud jsem byl v letech 1918-1938 Němec a měl jsem potřebu žít v zemi, kde je úřední řečí němčina, která je považována za německou a kde je priorizována jednoznačně německá kultura, mohl jsem se (pokud bych tehdy žil) přestěhovat do Německa nebo Rakouska. Po anšlusu Rakouska to byla už stejná říše. Pokud jsem ale chtěl žít v Československu, tak jsem měl respektovat tamní pravidla a také to, že úřední řečí v tomto státě je čeština. Připadá vám na tom něco nelogického?

VLK 16.8.2007 18:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Ale proc jsme my Cesi nerespektovali pravidla Habsburske monarchie, plne vyjadrena cisarem Josefem II., a nemluvili oficialnim jazykem, tedy nemecky? Proc jsme o to zrovnopravneni cestiny bojovali?

Ne, snahu byt sam sobe panem jen kvuli jazyku a na ukor ostatnich neuznavam. Uznavam snahu po zrovnopravneni a to i za cenu odtrzeni. A uznavam pravo vitezu. Sudetskym Nemcum nevycitam jejich emancipacni snahy, ale to, ze se k jejich uskutecneni spojili s dablem. A ze nevyuzili jinych moznosti, meli jich tehdy na tu dobu nadstandart. Jejich odsun beru jako nutne zlo. A jako pravo vitezu nadiktovat, ktere z reseni spatne situace je nejmensim zlem.

A v roce 1938 a 1939 cestinu jako svou uredni rec neuznali nejen Nemci, ale ani Madari, Polaci a ani Slovaci zijici na nasem uzemi. Uznavam, byli z venku navedeni, ale faktem je, ze odesli. A sva uzemi si vzali s sebou.

Jestli mi chcete tvrdit to, co oficialni propaganda treba v Keni, ze je jeden jediny narod Kenanu, ve kterem jsou vsichni obyvatele statu, at uz patri ke kmeni Kikuja, Luo, Samburu, Turkana, Masai ci padesati jinych a ze je rozdil mezi Masai v Keni a v Tanzanii, tak nevim. Valasi se stali soucasti ceskeho naroda, sudetsti Nemci ne. V USA je uredni reci anglictina, ale v San Diegu se domluvite na uradech i spanelsky. A v nekterych mesteckach v Dakote ci Texasu cesky.

;-) 17.8.2007 13:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Ano, místně to fungovat může. Však také ve městěch s velkou nějakou menšinou byl a dnes to tak také je, uznán oficiálně i jazyk dané menšiny. Já ale mluvím o úřední řeči státu. Chápete? Celého státu. Nebo mají třeba Češi v USA žádat to, aby se jednou z oficiálních řečí USA stala čeština jen proto, že třebě v Nebrasce jich je hodně? Odmítat mluvit anglicky a při pokusu úřadů vyžadovat po nich v úředním styku angličtinu to hlasitě a theatrálně ukazovat jako diskriminaci?

To je totiž případ sudetských Němců. Jejich kulturu ani jazyk jim nikdo nebral. Ale prostě majoritní společnost už nemohla snášet, to co ve svém pangermánském šílenství v pohraničí zkoušeli často vyvádět, když přišel velký Áda, vůdce party.

Oprava 16.8.2007 16:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Pardon, tohle bylo VLKovi, ne Čtenářovi ;-)

Vlad 17.8.2007 1:00

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Vlku, máte tam nedostatek.

Němci (tedy Sasíci z bařin Gottlandu, Durynci, slovanští? Prusové, slovanští? Braniboři atd.;-)) sem byli zváni vlastníky půdy a usazováni na ní. Neobsazovali půdu, která by byla jejich. Ani po usídlení nebyla jejich. Německé právo dostávali, aby byli ochotni přijít a aby dokázali porozumět - byla to úlitba, pozornost, dárek. Zváni byli hlavně poté, co domácí obyvatelstvo bylo vyhubeno ve třicetileté válce. Slezsko dostalo na frak po pruské okupaci 1866. To už jen mimochodem.

"Civilizaci" sem přinesli Byzantinci. Tlak katolických (germánských) papalášů z Řezna atd. podstatně a na dlouho omezil šíření vzdělanosti a víry mezi lid.  Germánská civilizovanost se tu zpozdila, protože od dob první kruciády (a to byli většinou taky Němci) tu nebyly tak úplně obvyklým zvykem pogromy na Židy. Jako tomu bylo ve všech okolních státech (v Polsku a na Slovensku ještě po 2. válce). :-D

Vlad 17.8.2007 0:43

Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Netahejte sem Sudeťáky, českej Honzo, prosím. Když Markomani opustili Boiohaemum a stali se z nich Bavoři, usídlili se tu Slované. Germáni sem byli zváni k dosídlování (kolonizování) pohraničních hvozdů a jako nádeníci do dolů ;-P. Chybou bylo, že se k nim domácí obyvatelstvo chovalo tolerantně a nepočeštilo je násilím, jako to Germáni udělali s nevyvražděnými zbytky slovanských kmenů na nynějším území říše. Byli menšinou a byla to jejich chyba, protože se odmítali ztotožnit se státem, kde žili. Pořád měli v palicích ten germánský tlak na východ. Ýbrmenšství (hezké ne?), pro které je už jeden z prvních Přemyslovců ze země vyhnal.. Když žiju třeba v USA, tak mluvím englicky, ctím místní zákony a platím federální i místní daně, abych se neocitl v lochu. Kdyby totéž dělali čeští Němci (Bémáci), neměli problémy. O jejich neschopnosti naučit se jiný jazyk odmítám spekulovat. :-) Na Chomutovsku bývalo zvykem, že v hospodě Němec mluvil německy a Čech česky a rozuměli si. Dokud nepřišel Áda. Oni na úřadě prostě mluvit domácím jazykem nechtěli. Jejich problém, ne?

čtenář 17.8.2007 15:39

Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Kotlina nebyla před příchodem Slovanů vyprázdněná. Prostě Slovani vytlačili původní obyvatelstvo dál na západ. Tak jako byli i oni tlačeni západním směrem. K čemu tedy takové povídačky ? Němci sem byli zváni českými králi jako nositelé řemesel, obchodu, vzdělání. Jinak si obě etnika, Češi a Němci na území kotlinky nemají co vyčítat, neboť ti původní Čechové a Němci zařvali ve třicetileté válce a prakticky stoprocentně byli jedni i druzí "nahrazeni" novými etniky. Začínali od nuly, kde nic, tu nic.

Bohata 9 16.8.2007 10:54

Re: Pořád si kladu otázku

Jestli jsi idiot nebo někým navedený.

VLK 16.8.2007 14:48

Re: Pořád si kladu otázku

Rozpad Rakousko-Uherska byl dejinnou chybou, ale zaroven byl nezbytnosti, nebot Habsburkove nedokazali vyresit jeho narodnostni problemy.

Pamětník 16.8.2007 15:09

Re: Re: Pořád si kladu otázku

Národnostní problémy v Evropě nejsou nejsou vyřešeny dodnes.

A. 16.8.2007 16:34

Re: Pořád si kladu otázku

V letech 1905 - 1914 byly v Rusku životní úroveň o dost vyšší než v Rakousko Uhersku. Proto také do Ruska emigrovaly desítky tisíc obyvatel západní Evropy, včetně několika tisíc Čechů. Opačným směrem neemigroval nikdo. Tedy kromě bolševických teroristů, kterým tam hořela půda pod nohama

pbla4024 16.8.2007 18:00

Re: Re: Pořád si kladu otázku

Podle knihy Angus Maddison's "World Population, GDP and Per Capita GDP, 1-2003 AD byl v roce 1913 ruský DPH per capita 1488 mezinárodních dolarů, zatímco rakouský 3465 a československý (geograficky) 2096.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:World_GDP_Capita_1-2003_A.D.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Geary-Khamis_dollar

Ps.: Zkoušel už jste někdy v životě mluvit pravdu? Taková změna by mohla být velmi osvěžující.

čtenář 16.8.2007 18:30

Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Samozřejmě. Mě osobně však vadí, když se nehodnotí trendy. Považuji vždycky za určující trend, ne stávající situaci. Tu totiž trendy mění do mínus, nebo plus.

A ruský trend byl strhující.

A. 17.8.2007 11:32

Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

V depeších francouzského a britského velvyslance v Petrohradě, z roku 1913, které byly nedávno odtajněny, jsem se dočetl poněkud jiná čísla. Kromě toho, hlavní znepokojení těchto dvou "spojenců" vyvolal zejména cca 15%ní meziroční růst ruského HDP a prognóza, že Rusko ekonomicky v krátké době zcela převálcuje evropské velmoci a v relativně dohledném horizontu i USA. Ta situace se teď , ironií osudu, opakuje. Současné meziroční zvýšení reálných příjmu v Rusku přesahuje 12% a bude dále stoupat. Proto tolik nenávisti vůči Putinovi, všechny ty radary atd.

pbla4024 17.8.2007 19:39

Re: Re: Re: Re: Pořád si kladu otázku

Jak mohli vyslanci v roce 1913 měřit HDP per capita z roku 1913?

Ps.: Současný ruský HDP je daleko za Brazílií.