16.7.2019 | Svátek má LubošDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Se Sarkozym do ZimbabweŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 35, poslední: 15.7. 2007 23:24, přehled diskusí

Re: Re: A s panem Rybáčkem do p.....:
Autor: Pierre Datum: 14.7.2007 9:59

Chtěl jsem jen poukázat,kam vede absolutní nezávislost (viz i naše soudy). Domnívám se,že stabilita měny znamená malé regulační rozmezí. Díky ECB to vypadá jako "hokejka" globálního oteplování. Tak nad čím ECB bdí,nebo spí? On ten vůz a koza bývají něčím na sobě závislé.

Re: A s panem Rybáčkem do p.....:
Autor: chetgar Datum: 14.7.2007 14:55

euro a dolar mají free-float, tedy jejich vzájmenou cenu, jakož i kurzy k ostatním valutám určuje pouze poptávka a nabídka.než česká koruna přešla na free-float, byla tu inflace okolo 10% p.a. a o stavebním boomu hnaném levnými hypotékami jsme si mohli leda tak nechat zdát. podobně "pozitivní" vliv měl tento stav na celkový hospodářský růst (ono se těžko roste, když na financování investic proděláte kalhoty).

Argentina svého času pegovala peso na dolar, držela kurz zuby nehty a skončila hospodářským propadem v řádu desítek procent, státním krachem a depreciací měny z 1:1 na 1:3,5.

Ovlivňování kurzu či držení fixu k silnější měně je možné pouze v případě, že se zeměmi platícími touto měnou masivně obchodujete a zároveň se chováte ekonomicky střízlivě (Bulharsko - EMU).

ad Chetgar:
Autor: Pierre Datum: 14.7.2007 18:40

Nejsem vůbec měnový odborník,ale domnívám se,že EMU masivně obchoduje se zonou dolarovou a příliš vysoký kurs € může být pro export handicapem. Prakticky nulová inflace,nebo dokonce deflace může brzdit ekonomiku (viz Japonsko). Šlo mi ale o něco jiného: Absolutní (a nerozumná) nezávislost se stává zvůlí "nedotknutelných". Vzpomínám si při té příležitosti na meditaci pana Jocha (rovněž LI) o absolutní pravdě = pravda pana Jocha. Vždy by měla existovat nějaká zpětná vazba,pokud ta chybí, průběh regulace (reakční rovnováhy) se "utrhne" a skončí,jak jsem naznačil v prvním příspěvku.

Re: ad Chetgar:
Autor: chetgar Datum: 15.7.2007 11:25

EMU sice obchoduje s USA poměrně hodně, jenže vliv exportu na ekonomiku EMU (či USA) je mnohem menší než v případě malé země, jakou je ČR. V EMU zatím nikdy nehrozila deflace, sazby na euru jsou dnes vyšší než na české koruně.

Japonský případ nebyl způsoben deflací, ale celkovou ekonomickou situací - země neměla prostě kam růst s danou strukturou ekonomiky a hlavně stylu vedení. Trochu to připomínalo starý Řím, kdy se Římanům prostě nechtělo víc pracovat, měli dost všeho, co potřebovali a radši chodili na gladiátorské zápasy než aby bohatli :o) Japonská spokojenost přinesla stagnující spotřebu a z ní mj. pramenila deflace (nabídka se nezmenšila, jen prostě lidé nechtěli kupovat).

Švýcarsko má dlouhodobě nejnižší úrokové sazby i inflaci v Evropě, je to velmi exportně orientovaná ekonomika, její měna má free-float a žádné deflační tendence tam vidět nejsou. Přitom mají Švýcaři nejvyšší životní úroveň v Evropě. Nízké sazby se tam rovnají levným úvěrům, které podporují spotřebu a znemožňují tak deflaci... prostě skoro utopická rovnováha :o)

omyl pane: Obchodní bilance USA za Bushe (6 let tištění USD jako šílenci) stále nově rekordně deficitní. A těch pár turistů, kteří chtějí být v databankách USA, projít ponižujícími stryptrýzy? Ti to doopravdy nedoženou.:
Autor: občan ČR a USA Datum: 15.7.2007 17:07

Mimoto: tustistika do USA je stále pod úrovní před 911. Plus desetitisíce, hlavně asijských a rabských studentů díky byrokracii ve vizové politice už do USA nejezdí, nepřinášejí v průměru 30 tis na studenta a rok školné do amerických univerzit. Zeptejte se rektorů, jak jim padající dolar "pomáhá", zjistěte sï fakta a pak zde seriózně vystupte.