26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Olda 1.7.2007 1:28

Jan Baťa

Po smrti T. Bati se v jeho trezoru našla obálka adresovaná jeho nevlastnímu

bratru Janovi. V obálce bylo psaní, ve kterém se za 50 milionů Kč prodává

Janovi veškerý průmyslový a obchodní majetek splatný do jednoho roku. Svědkové se shodovali, že Jan byl naprosto překvapený. "Je to platné? "zeptal se. Notář řekl, že ne, pokud to nepodepsal vedle prodávajícího i kupec. Jan tedy vyndal pero, napsal, že s koupí souhlasí a podepsal se. Když si uvědomil, že těžko může uzavírat dohodu s někým, kdo zrovna zemřel, připsal ještě: "resp. koupil jsem dle ústní dohody." Za okupace Jan Baťa odjel s vědomím nacistů do Brazilíe. Tam skoupil statky společnosti Viacao Sao Paulo - Matto Grosso a obchodní společnosti Alto Parano. Odtud zásoboval hitlerovce surovinami. Podivné obchody uzavřel Baťův podnik s německou společností Sloman Brothers. Americké noviny Jana obviňovaly ze všemožných hříchů, od využívání dětské práce až po sympatie k nacismu. Poradce správy Glen McPherson se zabýval Janovou politickou orientací. Po schůzce odešel s přesvědčením, že Jan je arogantní ničema a že pravděpodobně nadržuje nacistům. Spojenci v té době Jana a všechny Baťovy filiálky v neutrálních zemích zařadili na černou listinu. V praxi s nimi nesměl obchodovat. V roce 1940 Jan Baťa v dohodě s Göringem vypracoval šílený plán přestěhování českého národa do Patagonie v Jižní Americe. V roce 1944 při bombardování Zlína bylo na 60% obuvnických dílen zničeno. Velitelem amerických leteckých jednotek byl majitel největších závodů na obuv v USA Johnson. Bylo shozeno na 259 bomb. Některé i na rodinné domy na Letné. Z toho několik desítek časovaných.

J.G. Pašek 28.6.2007 22:22

Pro strejčka příhodu si koupil pronikavě žlutý guma-plátno oblek do deště a dal do kufru auta . . .

Za límcem na štítku BAŤA . . .Made in China.

Tak už by snad mělo skončit to handrkování o slavném ševci a škrpálech . . . . komouši znárodnili . . ehm . .ehm . . ukradli stovky takových a nikdo se z hrobu o ty fabriky nehlásí, aby mu je vrátili . . jenom švec Baťa . . . .

Jakub S. 28.6.2007 23:46

guma-plátno oblek do deště...!

Pašku, proboha - tohle ne že není dobrá čeština, to už vůbec žádná čeština není - bože, ti staří emigranti už ztrácejí i základní srozumitelnost - lidi... mimochodem, žádný Baťa se od pětačtyrycátého dodnes o zlínskou fabriku vůbec nijak "nehlásil", vůbec - aby bylo jasno... a co to má znamenat, s tím "oblekem do deště" - ? Oblek, milej Pašku, je něco jiného, a v češtině dycky byl, než si po půl století myslíš... jako nebožtík Honza Beneš. Nezbolševizovaný čéštyn. Člověku je trapně za autory, kteří leckdy mají pravdu - totiž měli by, nebýt toho projevu - - -

Franta 28.6.2007 18:07

Asi se nedá ztotožnit se vším v článku!

Nejsem si zcela jist, že právě Jan Baťa byl tím vzorem. Z několika případů lze usuzovat, že jeho vztah k lidem nebyl právě nejlepší. Traduje se, že zakladatel Tomáš Baťa měl vztah k lidem podstatně lepší, pak zahynul v letadle. Jak to bylo s jeho spoluprácí s nacismem nevím.

doktor 28.6.2007 12:51

Ještě než národ svého nejlepšího syna v roce 1947 odvrhl,

odvrhl ho celý západní svět v čele s USA, takže J.A.Baťa mohl podnikat jen v Brazilii. Měli bychom vědět, proč.

jerry 28.6.2007 13:51

Jednoduše,

závistiví darabáci, špinící úspěšného konkurenta, jsou kdekoliv na světě.

jerry 28.6.2007 11:28

No, aspoň něco

že se ve Zlíně dočkal pomníku člověk, který se se svým bratrem Tomášem zasloužil v neposlední řadě také o to, že z bezvýznamného městečka vyrostlo výstavné město, plné zeleně. Centrum můžeme Zlínu my liberečáci jen závidět. Je úžasné, že už před válkou žil člověk, který myslel nejen na práci, ale i na to, aby se i v centru města lidé cítili dobře.To nám bohužel v Liberci nehrozí.:-(

Rik 28.6.2007 10:21

Omyl

Ten smutný konec Jana Bati zajímavě rozebírá kniha M.Ivanova "Sága o životě a smrti Jana Bati a ...". Jedna věc mne ale v tomhle článku rozesmála. Tvrzení:Tomáš Baťa se bál hospodářské kriza a proto předal podnik Janovi :-) Baťové se nikdy krizí nebáli, ve většině projevů  je chápou jako zkoušku, kterou je třeba projít. Osobně mám za to, že právě hospodářská krize je posunula dopředu. A za druhé - Tomáš Baťa nikdy podnik Janovi nepředal. A šéfoval ho (podnik i Jana Baťu) velmi nekompromisně do poslední chvíle letecké havárie při níž zahynul. Baťové byli skvělí podnikatelé a zaslouží si obrovskou úctu.

Jakub S. 28.6.2007 23:51

Omyl? Ne, prostě lež.

Tomáš Baťa se bál hospodářské krize a proto předal podnik Janovi : oboje je prostě nesmysl. Ví to každý lokální historik, ví to každý starý Zlíňák. Pozor, čtenáři: na NP začíná být dost článků, stavících na emocích a informacích z populárních periodik či odkud místo na faktech!

Simon 4.9.2007 13:02

Ivanov psal na zakázku rodiny Jana Bati

Ivanov psal na zakázku rodiny Jana Bati, tak se nedivte ...

CPJ 28.6.2007 7:02

Rozdíl?

"Pokud se nezpronevěřili, měli zajištěnu doživotní existenci (pokud odborně selhali, byli přeloženi). V tom je zásadní rozdíl oproti dnešku."

Tedy přesně totéž, co chtěl, vyžadoval a odměňoval, u "svých zaměstnanců" režim komunistů.

Pete 28.6.2007 8:12

Re: Rozdíl?

...prostě,pařez zůstane pařezem a vůl volem...Rv

lubomír 28.6.2007 8:15

Re: Rozdíl?

Jen mi není jasné, kde se stala chyba v případě soudruha Milouše Jakeše, který je také absolventem Baťovy Školy práce.

Bohata9 28.6.2007 9:02

Re: Re: Rozdíl?

Múj tata pracoval ve Zlíně jako kominík a můj někdejší kolega-o mnoho starší-jako konstruktér.Jak byla u Bati zorganisovaná práce je geniální,protože se řídila normálním selským rozumem.Budoucí,již vybraný,edoucí investičního oddělení začal pracovat v  úklidové četě,potom jako dělník na páse atd.Kdyby se neosvědčil tak to místo nedostal a byla by mu nabídnuta jiná práce úměrná jeho schopnostem.

Bohata9 28.6.2007 9:05

Re: Re: Rozdíl?

Bohata9 28.6.2007 9:10

Re: Re: Re: Rozdíl?

Batové -všichni-uměli pracovat na všech strojích výrobních linek.Dnešní dobře placení pohůnkové neumí většinou nic kromě bezohlednosti ,buzerace a dělání bordelu na silnici.

Jakub S. 29.6.2007 0:00

Šéfiku, v podstatě máš pravdu a myslíš to dobře -

jenže už ve dvacátých letech byly v podniku desítky druhů strojů, většina v několika provedeních/verzích: aby to - dokonce  k a ž d ý  - Baťa ovládal, no to ale opravdu po nikom, ani po sobě, TB nemohl chtít. Stačilo mít o tom přehled, základní. A opravdu se seznámit s funkcí, náročností atd. u těch základních. Třeba cvikaček. To ti píše člověk, který tady léta dělal informatika. A Jan A.? No ten už vůbec o to v nejmenším nestál, stát u pásu u mašiny a dělat osm hodin několik pohybů. A druhý den či týden u jiné... a za měsíc v další dílně, třeba spodkové... Ani omylem. Nebylo většího protikladu jako tihle o půl generace vzdálení nevlastní bratři...

percy 12.9.2008 14:37

Re: Re: Re: Re: Rozdíl?

svata pravda, napisi vam acylpirin a umrete, nebo pravnik, okopiruje papir, da razitko- toto je original a chce 500 a uctu a ja nevim co, je to trochu mimo :)

Pišta 28.6.2007 18:11

Re: Re: Rozdíl?

I Vasil Biľak byl jeho spolužákem!

Pišta 28.6.2007 6:14

Peníze pro Beneše

Benešova mise v Londýně ,byla po uznání jeho vlády Brity, financována z peněz ČSR uložených v londýnské bance. Před uznáním vlády, měl k dispozici pouhých dvacet tisíc dolarů,které údajně vybrali američtí krajané.(Robert Bruce Lockhart Přichází zúčtování str.80)

Mrazivý dech 28.6.2007 1:04

žádám rudou chátru

aby aspoň protentokrát držela papulu a nepošpiňovala velkého člověka;-O

KutilTim 28.6.2007 3:27

Re: žádám rudou chátru

Zadat rudou chatru  o slusnost se nevyplaci. Historie je plna prikladu jejich "slusnosti". BTW, pred valkou pracovaly obe moje babicky ve Zline a nikdy na Batu nedaly dopustit.

KOMUNISTA 4.7.2007 16:20

Re: žádám rudou chátru

RUDÁ CHÁTRA SE UŽ NA VÁS VY FAŠOUNI CHYSTÁ.