27.5.2019 | Svátek má ValdemarDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZDRAVOTNICTVÍ: Co vy na to, pane ministře?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 199, poslední: 27.6. 2007 22:21, přehled diskusí

Re: Re: Prodat barák za léčení -- běžný stav v USA.:
Autor: IS Datum: 27.6.2007 20:41

Re: Re: Re: Re: To tomáš:
Autor: tomáš Datum: 27.6.2007 15:11

nemám, co bych dodal.R^

Re: Re: Re: To tomáš:
Autor: jirka.s. Datum: 27.6.2007 10:01

Milý Tomáši! Nejsem z těch, kteří zde na psu cosi plácnou a pak už se nestarají o to, co jim kdo odpoví! Budeš asi stejná krevní skupina!

Co se týká našeho "sporu", tak bych se ti především chtěl omluvit za toho očaře, uznávám, že jsem asi přestřelil v míře ironie, ale pokud čteš opravdu mé příspěvky, tak asi víš, že je to moje parketa!

Co se týče merita našeho sporu, tedy "zbožštění" lékařů, nemám nic, co bych víc dodal! Snad jenom to, že jsem asi měl pravděpodobně v životě to štěstí, že jsem žádného pánaboha v osobě lékaře nepotkal, v drtivé většině se chovali ke mně i k mým dětem, vnoučatům jako lidé obdaření specifickými znalostmi, které použili na mé léčení většinou profesionálně a dá se s odstupem času říci že i zdárně! Jsem schopen uznat, že tebou popisovaní jedinci zcela určitě též existují, ale v jejich případě jim pravděpodobně zase bude chybět ona profesionalita!

Tak ještě jednou zdravím a doufám, že jsem si v tobě neudělal permanentního oponenta.

Re: Re: To tomáš:
Autor: tomáš Datum: 27.6.2007 8:48

milý jirko s. Sice moc nevěřím, že si to ještě přečteš, protože není nic staršího, než včerejší noviny, ale reagovat na tvůj příspěvek musím. Pokud by sis totiž mé reakce přečetl pořádně (na rozdíl od tebe ti nebudu doporučovat očaře, přijde mi to dosti ubohé), zjistil bys, že jsem nikde neřekl nic o neomylnosti lékařů nebo jejich genialitě (ani toho rodinného - a představ si, že jsem v situaci, kterou popisuješ byl a díky němu se mi dostalo od jiných lékařů profesionální péče), právě naopak.

Já milerád přiznám lékařům cokoli, třeba i to, že jsou bozi, když jim to udělá radost a budou se k pacientů chovat jako lidi a jako k lidem.

A na závěr, jen tak mezi námi, tvé příspěvky tady na Psu čtu rád a docela často s nimi souhlasím, ale tohle mi přišlo dost mimo. No nic, život nás stále překvapuje.

Re: Re: Reforma zdravotnictbví je nutnáPane :
Autor: Alfred Datum: 26.6.2007 23:51

Pamatuji, jak Klaus hodlal zrušit povinné členství v profesních komorách i to, jaký řev spustil MUDr Rath a spol. spolu s naší levicí. To už socialisté nebyli bezvýznamnou skupinkou.

Re: Re: Re: Doktore, mám zkušenost, že pacient lék nedostal, koupili ho příbuzní. :
Autor: IS Datum: 26.6.2007 23:39

Jdnalo se o enterální výživu při Crohnově nemoci. Kdyby se příbuzní při návštěvě nesložili, pacient by yvhladověl k smrti. Byl stejně jen jako kost a kůže.  Výživa se totiž nepovažovala oficiálně za lék, ale nadstandard.

Re: malý příklad:
Autor: Doktor Datum: 26.6.2007 23:31

Prosím vás, já už vyndal z lidí apendixů několik set a čaj může každý, jen co se zvetí po narkose. V souvislosti s appendicitidou existuje tzv. nemoc pátého dne a jestli nevíte co je její podstatou, tak prosím nedělejte experta v otázce pooperační péče.  

Re: Re: ministr není trestně stíhatelný:
Autor: IS Datum: 26.6.2007 23:30

Re: Re: například psychotesty zaměstnanců ve zdravotnictví:
Autor: IS Datum: 26.6.2007 23:27

Ani toto opatření nezamezí vraždám, ale může je významně snížit.

Pavle::
Autor: Fafa Datum: 26.6.2007 23:16

presne.

Jenze cena dejme tomu zavedeni koronarniho stentu ma dno, ktere je dane cenou stentu u vyrobce, platbou kardiologovi a platbou na provoz koronarografie. Cena stentu je vice mene fixne dana vyrobcem, cena kardiologa je zdola omezena minimalni mzdou (v realite situaci, kdy kardiologiove opusti zemi a praktikuji jinde) a mozna se da trochu ziskat prostor u ceny  za provoz koronarografie (v realite prispevek radnice nebo sponzoru). Takze pojistne musi pokryvat tyhle naklady. No, pokud pojistenci nezaplati pojistne, tak zbyvaji verejne prostredky nebo pacienti bez koronarografii.      

Re: Re: Re: Pavle::
Autor: Alfred Datum: 26.6.2007 23:14

Vždyť je to celé pitomost. Za pár let může "to nejvyšší, co medicína nabízí" stát miliardu. Když onemocní státník, scházejí se nad jeho lůžkem lékařská koncilia. Teoreticky by stejnou péči měl dostat i bezdomovec. Dostává ji? Spousta lidí se svým zdravím a životem hazarduje, evidentně mu tedy sami nepřikládají  tu cenu kterou požadují od druhých. Proč bych si měl něčího života cenit víc než si jej cení on sám? I exministryně Emmerová musela svého času přiznat, že  90% zdravotních potíží si lidi způsobují sami svým způsobem života.

Re: Pavle::
Autor: pavel 99 Datum: 26.6.2007 23:09

no přijetí (nepřijetí) platby bych očekával až po akceptaci/neakceptaci ceny. Proto to nedorozumnění.

Jinak cíl pojišťovny by měl být nasmlouvat zařízení, která akceptují jejich ceny a případně zvýšit pojistné.

Závěrem :
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 26.6.2007 23:06

této dnešní nikterak závěrem přínosné, přesto na poměry docela seriosní diskuse bych navrhl, aby se příspěvky okrajové označovaly v nadpise mimo mísu.  Nebylo to ale dnes zlé, zdravím srdečně všchny odpůrce a přeji jim dobrou noc, snad to  pomůže :-D:-D:-D:-D

Re: Re: České zdravotnictví je paskvil:
Autor: Alfred Datum: 26.6.2007 23:03

Pokud ti, co současný systém zneužívají, budou mít možnost blokovat jakoukoli změnu, nestane se nic. Změna by nystala na to šup kdyby ti, kdo se cítí systémem okrádáni, z něho mohli odejít. Příklad: V devadesátých letech se jednalo o šetření energií v bytových domech. Bylo žádoucí namontovat do bytů měřiče spotřebované energie s tím, že kdo si měřič namontuje bude platit co spotřeboval, ostatním se zbytek rozpočítá podle původních pravidel. Levičáci prosadili modifikaci - účtovat podle měřičů bude možné, až se na tom shodnou všichni nájemníci. Samozřejmě plýtvači neměli na dohodě zájem, nikdo nenamontoval nic. Po návratu k původní variantě se všechno najednou rozběhlo, šetřit a opravit si zarezlé ventily museli i ti, co dosud regulovali teplotu otevřením okna, nechtěli-li platit za teplo majlant.

Alfrede::
Autor: Fafa Datum: 26.6.2007 23:01

velka pochvala. Asi bude nutne lidem vysvetlit, ze jsou si mozna rovni pred zakonem, ale rozhodne si nejsou rovni v urovni poskytovane zdravotni pece. Na Mayo Clinic taky z Jordanska jezdil kral a ne kazdy pestitel oliv. Nebo abych spis zustal bliz domu, myslim ze presidentska kancelar za doby  Vaclava Havla taky zarizovala program jenom pro  profesora Bodnera. Nejak si nevzpominam, ze by tuhle sluzbu nabizela vsem obcanum statu. Jo mimochodem, americti prezidenti jako vrchni velitele ozbrojenych sil se leci ve vojenske nemocnici v Bethesde. Pokud by se prazident rozhodl si privezt osobniho chirurga ze zahranici, tak by to v mediich asi schytal. 

Re: Re: Pavle::
Autor: janci Datum: 26.6.2007 22:56

Nechcete doufam zpet doby, kdy dialyza ci transplantace ledviny byly limitovany 50 ci 60 lety.?Hlavne kdyby se to tykalo vas nebo nekoho z blizkych? Nebo - jak jsem jiz psal - pojistovna tu opravu nezaplati, tak do srotu? Jiz jsem stal pred soudem, kdy jsem dle nazoru pribuznych neposkytl jejich 75 letemu otci to nejvyssi, co medicina nabizi, a cast odborniku byla pri mne a cast proti. Tahlo se to nekolik let a cloveka to poznamena.  Treba jen to chozeni pro obalku s nadpisem Obzalovany. Nastesti soud pochopil, ze pribuznym jde jen o penize..

Re: Re: Re: To je právě ten omyl - pacoše z toho vynechme:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 26.6.2007 22:54

na provedení porodu per S.C. je velmi dobře ilustzrovatelné, pod jakýými hrozbami práva a tlakem ekonomiky se dnes medicína musí podrobit vyumělkovanému právu

Pavle::
Autor: Fafa Datum: 26.6.2007 22:49

Ad formulace "platba z Bazalu"

to ja tech lidi znam plno. Treba kdyz jsem kupoval auto, tak neprijali moji platbu 1 000 $ za BMW tridy 3 a poradili mi, abych jim bud dal 40,000 $ nebo si sel koupit jine auto. Pokud platba z Bazalu bude nizsi nez moje predstava o tom, za kolik jsme ochotni dejme tomu akutne dialyzovat pacienta s otravou methylalkoholem, tak pacient s otravou methylalkoholem a Bazalem pojistenim umre, ne? (Predpokladam, ze ceny u konkurence budou srovnatelne.)  

Re: Re: Pavle::
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 26.6.2007 22:48

toto je hodně filosofický a sociollogický problém. Filosofie a sociologie je u nás v plenkách, stejně jako mnohde na světě. U nás zejména proto, že dvě generace přišly o vzdělání v těchot vědách a čím načichl džbán, tu vůni si dlouho uchová. Neumíme to , nemuíime se přiípravit na stáří, neumíme připravit na stáří, neumíme pochopit smysl stáří

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oakmane::
Autor: pavel 99 Datum: 26.6.2007 22:44

nikdo nebude (ani nemůže) poskytovat práci a materiál bez úhrad. (Pokud byste nakrásně neumřel hlady, bez elektřiny, léků, zdravotnického materiálu se mnoho péče poskytnout nedá.) Jinými slovy - limity jsou tlakem na omezení péče, ovšem nepřímým a velmi "zbabělým". (Dotyčný to musí nějak "zaonačit", aby limity nepřekročil - jak asi?)

Re: Pavle::
Autor: Alfred Datum: 26.6.2007 22:41

Dřív nebo později to někdo voličům vysvětlit bude muset. Medicína toho dokáže čím dál víc, ale  špičkové výkony jsou extrémně nákladné. Předpoklad o nevyčíslitelné hodnotě lidského života vede do pekel. Představte si následující situaci: Je mi 78 let a slábne mi zrak. Za 5 milionů  lékařská věda dokáže chátrání oddálit, takže si budu moci dopřát další 2 roky četbu novin bez brýlí. Chtěl bych vidět sedláka, který by před 50 lety prodal  grunt a ožebračil svou rodinu, aby si lékařským zákrokem prodloužil o pár let život. Pokud to platí anonymní stát a platí heslo, že každý má nárok na špičkovou péči podle nejnovějších poznatků, tak bude léčbu ať stojí co stojí vyžadovat každý, i kdyby do systému za celý život nedal nic. Máme přece solidaritu, nebo ne? Rozvoj medicíny vede k paradoxu - lepší péče vede k delšímu životu / ne vždy kvalitnějšímu /. Lepší péče je dražš péče, musím si na ni vydělat. Při delším životě / část v nemocnici na kapačkách / budu déle pobírat důchod a na ten si musím vydělat taky. Takže politici navrhnou odchod do důchodu v 68 letech. Výsledkem je jenom víc pracovních míst pro doktory a odchod do důchodu ve věku, kdy už toho člověk při všem umu doktorů moc neužije.. Člověk by měl mít možnost volit mezi různými programy, osobně netrvám na špičkových technikách, klidně vydržím s tím, co bylo na špici před 10 lety.

Re: Re: To ZM,:
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 26.6.2007 22:40

na mém oddělení na ceně nezáleží, péče je poskytnuta, pokud je indikována, je to naše povinnost, které nep=éslněnbí znamená porušení jak mravních principů, tak zákjonných norem, dokonce zákona trestního

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oakmane::
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 26.6.2007 22:33

limity jsou pro úhrady, nikoli pro dostupnost péče

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oakmane::
Autor: pavel 99 Datum: 26.6.2007 22:26

jistěže je stále používán, ale nestačí. Proto limity.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oakmane::
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 26.6.2007 22:23

Je používán dosud a bude i nadále, není vidět změnu ani vůli ji uskutečnit.  Je to diktát státu poskytovatelům : Pod trestním právem nesmíte neposkytnout, a to komukoli kdykoli, pod jiným právem dostanete tolik, kolik mám já, stát, na rozdělení

Re: Re: To je právě ten omyl - pacoše z toho vynechme:
Autor: janci Datum: 26.6.2007 22:23

on spital neni autoopravna, kde muzete rict - to auto se uz nevyplati opravit, dejte to do srotu..Presneji receno, je to mozno rict, ale je nutno stanovit hranici, kdy. a pockejte, az se ta hranice bude tykat vas nebo nekoho z blizkych, treba jen proto, ze mate na pojisteni Bazal.

Re: Re: Re: Re: Re: Oakmane::
Autor: pavel 99 Datum: 26.6.2007 22:21

ano. Regulace výše úhrad byl prvotní mechanismus, když se začalo peněz nedostávat. (Bylo to nejméně "bolestné" a nebylo třeba říkat pravdu, že peněz se v systému nedostává a je třeba to řešit.) Ovšem tento mechanismus nelze používat donekonečna (jeho efekty jsou velmi omezené), tudíž je třeba přejít na mechanismus účinnější - což jsou ony limity. Ty mají regulační rozsah téměř neomezený. (Jak někteří pamatujeme z doby socialismu.)

Re: Oakmane::
Autor: pavel 99 Datum: 26.6.2007 22:13

abych byl přesnější - pokud se kalkulace "Bazal" nevejde do stanovených minimálních standardů (ty by ovšem musel někdo stanovit), tak se bude muset zvýšit pojistné. (A pro nevýdělečné skupiny příspěvek státu.)

Re: Re: Re: Re: Oakmane::
Autor: MUDr Jiří Kilian Datum: 26.6.2007 22:12

obecně tak, že není reguloéváno poskytování péče, ale jsou regulovány úhrady za povinně poskytnutou péči. To , že se v něčem na něco nedostane, je věc nedostatečného množství potřebného materiálu, to jedině oddálí péči.  Možná nyní k tomu přibude - respo přibývá - nedostatek zajištění lékařskými místy.

Re: To je právě ten omyl - pacoše z toho vynechme:
Autor: janci Datum: 26.6.2007 22:11

Pokud jste 1x stal pred soudem za o par vterin pozde provedeny kaizrsnit, pak si priste rozmyslite, jestli udelat ci ne...