20.5.2019 | Svátek má ZbyšekDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Co jsme to za rasu?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 93, poslední: 23.6. 2007 1:11, přehled diskusí

Oprava:
Autor: Komik Datum: 23.6.2007 1:11

Pardon - LADISLAVA, promiňte překlep.

Reakce na BuBu a Vladislava:
Autor: Komik Datum: 23.6.2007 1:09

R^

Re: Re: Autore, z odborného hlediska máte možná pravdu:
Autor: Lucina Datum: 22.6.2007 0:24

Zdá se, že hlavní problém je v nedostatečném názvosloví. Pokud jsou rasy jen tři, tak je v jejich rámcích tolik variací, že si zaslouží nějakého rasového Linného, aby v tom byl trochu přehled.( Co např. pojem "etnické skupiny"?) Přece jsou rysy, které u různých národností (nebo čeho) jsou výrazné  (Kohn, ten jejich syn  by moh skály prodávat), japonské děti se učí v USA nejlépe ze všech (no, čeho?), pak židovské, pak bílé, pak ostatní. U nás vietnamské děti taky vynikají ve škole, o romských se to nedá říct . Všechny tyto skupiny jsou ustálené v barvě pleti, krevních skupinách, zásadních fyziologických typech atd. To nelze popřít ani při nejvyšší politické korektnosti. O rasismu jako politickém pojmu se mluví ve smyslu norimberských zákonů, ne ve smyslu  moderní  genetiky, antropologie a kdovíčeho, co stejně většina z nás diskutujících nezná nebo si plete. Ne že bych rasismus vědomě vůči někomu uplatňovala nebo považovala norimberské zákony (o nichž mám stejně jen mlhavou představu) za správné, ale přece jen - ta statistika a staleté zkušenosti předků o něčem vypovídají, ne?  A propos, i při omezeném vnímání vidím vyspělé civilisace jinde, zatímco v těch josephininých lokalitách leckde po těch stromech dnes lezou. Co je arabskému světu platná dlouhá kulturní tradice. když se týká jen hrstky vyvolených?

Re: Re: Re: hodinky nebo hodiny:
Autor: Cartouche Datum: 21.6.2007 1:39

Mrkwi, přečti si ještě jednou zdroj, ze kterého jsi čerpal. Ať se zbytečně neztrapňuješ ještě na nějakém jiném fóru.

Jsou jen dvě rasy,:
Autor: Ludva Datum: 20.6.2007 21:44

lidé slušní a lidé neslušní. S barvou pleti to opravdu nemá co dělat.

Velice mě udivilo, kolik "odborníků" na genetiku:
Autor: nepolitik Datum: 20.6.2007 20:24

je mezi diskutujícími. Já osobně se řídím heslem - čemu nerozumím, k tomu se nevyjadřuji. Jenom mě mrzí, že jinak zajímavý text je účelově napsán na obranu černo..delníka Čunka. Tím zrácí na důvěryhodnosti. :-(

Re: Re: hloupost:
Autor: Lapil Datum: 20.6.2007 18:59

Oštěp? Tamtam? Obávám se, že bych v pralese neřku-li v Kalahari uhynul rozhodně dřív, než Pygmej na Václaváku.

tak trochu OT:
Autor: jízlivec Datum: 20.6.2007 18:28

Vždy mě nadzvedne termín "Aboriginci", česky "Domorodci"...

Před lety se rozlišovalo "Australané" (přistěhovalci) a "Austrálci" (domorodci). Je na tom něco špatně?

Re: Re: Re: hodinky nebo hodiny:
Autor: doktor Datum: 20.6.2007 17:55

Samozřejmě nejsem odborník, o věc se jen zajímám. Ale: První Homo sapiens sapiens se tedy podle vás objevil 20.000 let po zmizení neandertálců ze světa (Evropy), 10.000 let po osídlení Ameriky lidmi (jakými?), 50.000 let po osídlení Australie a Nové Guineje lidmi (opět jakými?), atd. Jak to chcete uvést do souladu? Leda byste byl evangelikálský nebo islamský kreacionista, a veškeré poznatky geologie, evoluční biologie, paleoantropolgie, etologie, sociobiologie a biologické a kulturní antropologie popřel.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč?:
Autor: jirka.s. Datum: 20.6.2007 17:26

 Pán je opět mimo mísu? Někde byla snad řeč o Židech? Mé rozhodnutí komu budu tykat a komu vykat snad někoho ohrožuje? Připouštím, že možná tebe, pokud se příliš rozčílíš nad tím, že se najde někdo, kdo tě zase až tak moc nebere. To je ale jenom tvůj problém! Tvůj infarkt já řešit nemíním!

Re: Re: hodinky nebo hodiny:
Autor: MRKEW Datum: 20.6.2007 16:07

To zcela jistě nemá.

mt Eva prostě vychází v rozsahu 5.000 - 10.000 let. Toto stáří vychází při aplikaci známé (změřené, ne vymyšlené) současné míry mutací (cca 1 substituce na 33 mezigenračních přenosů) na známé (změřené, ne vymyšlené) maximální rozdíly mtDNA mezi lidmi. Pokud se výrazně nezměnila rychlost přibývání mutací v minulosti tak to dává oněch 5.000 - 10.000 let. Prakticky stejná čísla vyšla řadě badatelů na celém světě.

Výraz (změřené, ne vymyšlené)  znamená, že to někdo opravdu změřil, spočítal, to jest  že si to nevymyslel.

Re: Zdá se,:
Autor: Hawk Datum: 20.6.2007 15:41

Hmm, ale co třeba vynikající výsledky černošských běžců, zejména sprintérů? četl jsem někde , že je to dáno geneticky, mají prý svalová vlákna trochu jinak tvořená než běloši a to jim umožňuje tak obrovsky zrychlit.

Re: hodinky nebo hodiny:
Autor: doktor Datum: 20.6.2007 15:25

Cartouche má pravdu. Ta příslovečná pramáti "Eva" (DNA mitochondrií v plasmě ženských pohlavních buněk -  Sykes,Wilson) i praotec "Adam" (DNA chromosomu Y mužských pohlavních buněk - Wells) žili někdy před 130.000 až 200.000 lety v subsaharské Africe, a byli buď černé pleti, nebo měli pleť a vzhled podobný dnešním Khoisanům v Kalahari (viz Bohové musí býti šílení). Protože barva pleti je polygenní, je těžké to zjistit, ale zdá se, že naši předkové druhu Homo sapiens sapiens "zběleli" až po příchodu do Evropy někdy před 35.000 lety. Po cestě, někdy před 60.000 lety také (náhle, vlivem příznivé mutace) zmoudřeli. Ne všichni.

Indoevropané a Romové:
Autor: Kon Datum: 20.6.2007 15:12

Indoevropané je termín který označuje skupinu příbuzných jazyků (slovanských, gemánských, románských hindi atd.) Jazyková příbuznost zdaleka ještě neznamená příbuznost genetickou (rasovou) (anglicky mluvící černoch v USA není ani zdaleka příbuzný indoevropanům v Evropě). Romové (Cikáni) přišli z Indie, kde kdysi převzali jazyk hindi - jazyk evropských dobyvatelů, kteří přisli do Indie asi před 4000 lety. Romové tedy nejsou stejná rasa jako Evropané.

Re: Re: Zdá se,:
Autor: doktor Datum: 20.6.2007 15:07

U primátů a některých dalších zvířecích skupin existují zárodky kultury i abstraktního myšlení. Naše odlišnost od nich je KVANTITATIVNÍ. Proto jsem psal o mnohostranné kultuře, jejíž evoluce je u lidí mnohokrát rychlejší, než evoluce biologická. Právě z toho rozporu vznikají konflikty, včetně těch "rasových".

Re: hodinky nebo hodiny:
Autor: Cartouche Datum: 20.6.2007 15:05

Jseš si jistý, žes nezapomněl jednu nulu? Jinak to číslo je hodně spekulativní; genetické hodiny mtDNA jsou až dvakrát pomalejší než u jaderné DNA.

hodinky nebo hodiny:
Autor: MRKEW Datum: 20.6.2007 15:02

Autor článku by se měl soustředit na psaní o věcech, kterým rozumí (třeba kupování hodinek) a vyhnout se věcem, kterým nerozumí vůbec (třeba mitochondriální Eva). Ta žila někdy před 5000-10000 lety, alespoň tak praví "molekulární hodiny". Je to známo aspoň 10 let.

Re: Ach ty rasy.:
Autor: Cartouche Datum: 20.6.2007 14:54

Hmm, Indoevropané? Možná tak od zlomu letopočtu ;-D Své kořeny odvozují od paleolitických veddoidů, jejichž ženy se během doby ledové smísily s migrační vlnou europoidních lovců. Pokročilejší Drávidové a potom i Árjové je potom odsunuli na dno společenského žebříčku. Řadu svých europoidních znaků ve skutečnosti získali až během putování přes Přední Východ a Balkán.

Re: Zdá se,:
Autor: pbla4024 Datum: 20.6.2007 14:52

Nelišíme. U šimpanzů nebo kupříkladu u kosatek existují populace lišící se pouze kulturou.

Ve veřejnoprávním prostoru nemá dělení na rasy a etnika co pohledávat. :
Autor: Sch.glosátor Datum: 20.6.2007 14:49

Má platit jediné. Občanský princip rovných práv a povinností. Každá výjimka je rasismem.  Vhodné nastavení včeobecných práv a povinností a jejich důsledné dodržování a vyžadování je naprosto dostačující k ochraně národního zájmu.

Re: Re: Re: Snad 80 % nositelů Nobelových cen jsou Židé, takže rozdíly mezi rasami jsou opravdu výrazné.:
Autor: Cartouche Datum: 20.6.2007 14:45

Něco na tom pravdy je. Aškenázské Židy musíme chápat spíše jako obchodnickou kastu. Ve společnosti, kde by každý jen obchodoval a nikdo nic neprodukoval, by taková skupina těžko vznikla. Jejich průměrné IQ je vysoce nadprůměrné (mezi 107.5-113 body), ovšem ohledně nositelů Nobelovy ceny je třeba všimnout si skutečnosti, že řada z oněch tzv. Židů pochází ve skutečnosti ze smíšených manželství a najdeme mezi nimi dokonce i konvertity. A mimochodem, slyšel jsem, že Skotové, resp. potomci skotských imigrantů jsou na tom v tomto směru přinejmenším stejně dobře.

Re: Černoši mají fyzickou převahu jen zdánlivě - např. v posledních letech boxeři ruského a ukrajinského původu:
Autor: Cartouche Datum: 20.6.2007 14:40

Fyzická převaha černochů je do značné míry mýtus. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že máme na mysli jen jednu populaci afrických černochů ze západní Afriky, která vznikla během poslední doby ledové smíšením saharských lovců s Y-haploskupinou E (kteří nejspíš vyhlíželi jako dnešní Somálci) a pralesních Pygmejů. Od nich zřejmě získali muskulární, mezomorfní somatotyp s převahou rychlých vláken ve stehenní svalovině (evoluční výhoda Pygmejů při rychlém pohybu v neprůchodném pralese), jež se další selekcí dále upevňoval. Celkově má tento fyzický typ o něco více svaloviny než Evropané, ovšem jejich tělesné proporce (dlouhé páky končetin, odlišná distribuce svalstva) je činí prakticky neschopnými v silových disciplínách. Pokud bychom chtěli najít fyzický typ, který má naprosto dokonalou výbavu pro silové sporty, museli bychom se podívat do Polynésie. Kdyby tamějších ostrovanů bylo výrazně více než milion, evropské siláky by zcela smetli. Ale pozor: Je to jen díky vlivu intenzívní selekce takových typů v malých izolovaných ostrovních komunitách a také malým požadavkům na fyzickou mobilitu.

Re: Re: Re: Re: Autore, z odborného hlediska máte možná pravdu:
Autor: Cartouche Datum: 20.6.2007 14:31

Chci jen doplnit, že potvrzením této mé teorie je situace v Severní Americe: tamější indiánská populace vznikla víceméně z jedné homogenní migrační vlny, a to na samém sklonku doby ledové. To je dodnes patrné i na jejich tělesné stavbě, která se nedokázala optimálně přizpůsobit značným klimatickým rozdílům na tomto kontinentu. Vyspělé civilizace v této relativně nepříliš diverzifikované populaci však vznikly jen ve dvou klimaticky stabilních a příhodných oblastech v tropickém pásmu, situovaných na úzkých geografických koridorech s nejhustším lidským "tranzitem".

Re: Re: Re: Autore, z odborného hlediska máte možná pravdu:
Autor: Cartouche Datum: 20.6.2007 14:24

Motorem vývoje civilizace je intenzívní výměna poznatků. V pralesích severní Evropy se toho vyměňovat moc nedalo. Stejně jako na Sibiři. První civilizace vznikly v subtropickém pásmu, který měl optimální poměr mezi mentálním potenciálem tamějších obyvatel a příhodným klimatem. A nezapomínejme, že lidstvo se stále vyvíjí - postglaciální změny v tělesných proporcích u Evropanů (prodlužování délky končetin kontrastující s relativním zmenšováním délky distálních segmentů, tj. předloktí a lýtek) tudíž nevylučují, že podobně pokračují i změny mentální. Někdejší vyspělé civilizace mohly podlehnout dysgenickému efektu, kdy se nejnižší sociální skupiny množily rychleji, než sociální skupiny, jež byly za tento civilizační vzestup odpovědné.

A co se týče Haiti - za tamější mizérii může přetrvávající dopady útlaku bílého muže a dědictví otrokářství, to nevíte?;-D

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč?:
Autor: Antonín Hrbek Datum: 20.6.2007 14:18

Naprosto správně!! Zcela podle Göringovy zásady: "O tom kdo je Žid rozhoduji já". Ale co lze čekat od bezjmenného anonyma s bolševickou myslí.

> BuBu: Výborně! Vaše definice by mohla být klidně:
Autor: Loki_F Datum: 20.6.2007 13:50

Zdá se,:
Autor: doktor Datum: 20.6.2007 13:38

že dělení lidí na RASY opravdu nemá objektivní základy. Barva pleti má základ ve zcela odlišných genech, než třeba paměť nebo inteligence, při nichž velkou roli hraje také prostředí, do kterého se kdo narodí, a výchova, včetně vzdělání. Ty tak zvané odlišné vlastnosti lidí různých RAS jsou jen výsledkem odlišné KULTURY svých nositelů. Ta je ovšem právě u našeho lidského druhu stejně důležitá a děditelná (právě to prostředí do nějž se rodíme a poznatky, předávané z generace na generaci slovem a písmem /memy/) jako skutečné hmotné geny v naší DNA. Jsme směsicí biologie a mnohostranné kultury. Právě tím se lišíme od zvířat.

Re: Re: Re: Re: Re: Proč?:
Autor: jirka.s. Datum: 20.6.2007 13:28

Pasení hus a návštěva školního zařízení není ani zdaleka nutným předpokladem tykání! O tvém zařazování ke skupině zločinců ani nemluvě. Nejpodstatnějším kriteriem při mém rozhodování, komu budu vykat a komu ne, je úcta, kterou chovám k té které osobě! Každopádně mezi takovéto úctyhodné jedince jsem tebe rozhodně nezařadil! Nejsi ani kandidátem!

Re: Česká společnost se dělí . . .:
Autor: Ladislav Datum: 20.6.2007 12:58

Druha skupina jsou ti kteri se nechaji vydirat vymyslenym pocitem viny. Nenechte se mylit, ve hre je spusta penez a cim vic nejaky aktivista jeci tim vice grantu dostane. Samozrejme ze jeho zajmem neni cokoliv zlepsit ale udrzet tok penez.

Prvni skupina se nechat vydirat nechce a tak je potreba na ni nalepit nejakou osklivou cedulku.

Ach ty rasy.:
Autor: Šedovous Datum: 20.6.2007 12:26

No mezi bílým nosatým individuem, kudrnatým s černou pletí a tvorem s madlovýma očima určitě nějaký rozdíl je. Když se kreslí mapa lidských ras, namalují se tři navzájem se protínající kruhy, takže v jeich vzájemném průniku můžete být jak evropanem ta k číňanem a sídlit na Zambezi.

Jinak má autor pravdu cikáni jsou indoevropané, leda by přišli z Marsu. Ale to by byli zelení a mezi členy Bursíkojc partaje je jich nějak nevidět. ;-D