16.10.2018 | Svátek má HavelDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Co s kulturou v rozhodovacích procesechŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 16, poslední: 16.6.2007 10:14, přehled diskusí

Smutné čtení:
Autor: sally Datum: 15.6.2007 11:21

Pokud tedy dovedeme do důsledku uvažování přispivatelů, tak: zrušme státem financované školství, on se už nějaký soukromník najde, který to za něj vezme; zrušme státem garantované zdravotnictví, soukromých podnikatelů je také dost; policie a armáda zcela jistě mohou být také privátní, proč ne, dovedu si to představit. Důchodový systém by mohl být privátní, proč ne, bývalo to tak ve středověku, může to být i nyní. Zrušme tedy vše, co je placeno z daní. Zapomněl jsem taky na silnice, ty by mohly být odstátněny a převedeny privátnímu sektoru. Na závěr jedno doporučení: jestliže se domníváte, že je arogantní od státu vybírat daně a přerozdělovat je a vadí to, že je dostává kultura, tak mi prosím napište, jak jste vy osobně ochotni na ni přispívat poté, co příspěvky skončí?

Re: Smutné čtení:
Autor: Honza42 Datum: 15.6.2007 12:04

Státem financované školství bude již jen horší a horší. Dopadne to podobně jako v mnoha zemích. Kdo bude chtít slušné vzdělání, bude muset na soukromou výběrovou školu. Nemám z toho radost, ale nemohu to ovlivnit. Na státních školách skončí nevzdělávatelná zvířata. Slušní kantoři už teď z těchto důvodů školy opuštějí.

Zdravotnictví je státem garantováno, nikoliv financováno. A i ty garance jsou pofiderní.

Policii a armádu si privátní na rozdíl od Vás nedovedu představit. Stát totiž stojí na násilí a moci.

Důchodový systém už do privátu velmi směřuje. Kdo se nepřipojistí, zemře jako žebrák. Taky si radši platím. Stát plánuje pojištění povinné.

Silnice směřují k tomu, že se bude platit nakonec všude od kilometru. Začíná to na dálnici a skončí to pomalu u mně na dvorku. Navíc platím neskutečnou spotřební daň z paliv. Takže silniční síť, jako služba státu placená z daní ztrácí smysl. Je mně jedno jestli platím mýto státu nebo firmě. Vlastně není. Ta firma bude mít silnice lepší. (Francie...)      Takže vlastně postačí už jenom snížit ty daně, viďte. Když stát všechny platby stejně nakonec vybírá paralelně ještě jednou.   Na kulturu přispěji pouze tím, že si koupím lístek do divadla. Nebo si koupím obraz, když se mi bude líbit. Zatím totiž přispívám slepým, hluchým a chromým. Razím zásadu, že vidící, slyšící a chodící se mají o sebe postarat sami.

Re: Smutné čtení:
Autor: Alfred Datum: 15.6.2007 13:27

Přispívat nijak, ale když se mi nějaké dílko zalíbí, tak si je koupím.

Re: Smutné čtení:
Autor: Hobo Datum: 15.6.2007 16:35

Ve středověku byl důchodový systém? Třebaže privátní? Sakra, a já myslel, že tehdá byl pořádek!

Co to vlastně je, privátní důchodový systém? Nemyslí sally to, že každý jak mohl si šetřil privátně na stáří? Ale to je dobrý, ne?

Kéž bych já nemusel odvádět povinný odvod na svůj důchod a mohl si ho sám privátně šetřit. Nemusel bych se dnes tolik obávat stáří. Měl bych našetřeno! Byť privátně. Vraťte mi středověk!!

Čeští milionáři disponují majetkem minimálně 297 miliard korun . Záměr je jasný. :
Autor: Sch.glosátor Datum: 15.6.2007 9:56

Mohlo by z toho něco kápnout. Jen jak ten milionářský soudek navrtat. My vás za vaše peníze zkultivujeme. Uznejte, že potřebujete zkultivovat. Třeba tím, že do representačních prostor složíme několik metráků uhlí, přidáme rezavou traverzu,  zlatě natřenou hajzlmísu a pár pytlů bordelu za skládky. Na vernisážním rautu se tomu za poslechu nekonformní hudby provozované tlučením do prázdného kanystru bude podávat šampaňské. Vy budete zkutlivováni a my budem mít vaše prachy.

Kultura je vše co definuje naší éru v dějinách lidstva.:
Autor: Honza42 Datum: 15.6.2007 1:54

Nepotřebujeme tudíž žádné moudré pracovníky kultury, kteří nás v tomto způsobu života budou školit. Neumím si představit absolutně nic pod pojmy kreativní průmysl či ekonomika kultury. Jen doufám, že podle slov obsažených v těchto termínech se zcela jistě tito "průmyslníci" obejdou bez veřejných peněz.

Evropská komise  zareagovala a to je bohužel špatná zpráva, protože jakýkoliv její nový výpotek nevěstí nic dobrého. Ještě horší je, že zareagovalo i naše ministerstvo pohrůžkou:  "Kultura a definování výchozích předpokladů pro strategické plánování zaměstnanosti v tomto sektoru" . To snad příslušní pracovníci ministerstva vytáhli omylem nějaký šanon z roku 1976, jinak si to neumím vysvětlit.

K poslednímu odstavci jen tolik, že pokud "každé podnikání potřebuje kulturu" , pak vůbec nevadí, že se "vláda rozhodne snížit počet zaměstnanců v kultuře", protože se o propuštěné zaměstnance podnikatelé poperou, jen aby měli ve své firmě také nějakého znalce umění ne-li přímo umělce samotného. Osud Design Centra mne opravdu netrápí. Pokud se komerčně neuživí, ať chcípne.

Celkové hodnocení článku: neuvěřitelný blábol.

Re: Kultura je vše co definuje naší éru v dějinách lidstva.:
Autor: sally Datum: 15.6.2007 8:44

Ano, v důsledku bychom se podle neuvěřitelně tupého blábolu Honzy42 opravdu mohli chovat. V tom případě bychom zavřeli všechny knihovny - soukromá neexistuje ani jedna - a následně by se ubralo něco procent z knižního trhu, protože ony ty knihovny knihy kupují. Pak by mohla následovat třeba muzea a galerie - soukromníci by se určitě přetrhli, aby to mohli financovat - a sbírky by se mohly rozprodat. Peníze, které by se utržily, by se mohly věnovat třeba restaurátorům, kteří by všichni do jednoho kompletně přišly o zakázky, protože nikdo jiný než veřejný sektor je neživí (čest výjimkám). Ještě předtím bychom taky mohli zrušit péči a památky a pak sledovat, jak někdo jako Honza42 staví za pražským hradem mrakodrap. Bude to považovat za vhodné doplnění panoramatu. Nebo zboří Národní divadlo, protože je k ničemu, není to ziskové. A ty "soukromé", které by chtěl určitě dát jako příklad, drží ve skutečnosti při životě jen granty z veřejných zdrojů. A když se mu zachce namísto tenisu a golfu také něčeho jiného (s výjimkou alkoholu, dle textu si ho dopřává hodně), tak bude chodit po nocích na procházky do lesa. Ve městě to bude nebezpečné, pro to množství kulturně naladěných lidí.

Moment sally:
Autor: Finist Datum: 15.6.2007 10:18

Uvědomujete si vůbec dobře co tvrdíte? Vy tvrdíte, že veškerá kultura existuje ne proto, že by si jí snad přáli lidé ale proto, že si to přeje parta ministerských úředníků kteří musí všem ostatním násilím brát část jejich výdělku aby nějaká kultura vůbec existovala.

Jinak je Váš text bohužel typickou směsicí arogance a ignorance.

Arogance - protože ukazujete neuvěřitelné pohrdání všemi lidmi s vyjímkou party úředníků ministerstva kultury. Ignorance - protože evidentně nechápete takové základní zákonitosti jako že veřejné služby neumožňují provozovat soukromé služby stejného druhu protože by si nikdo nekoupil to samé co si už díky daním předplatil dopředu. A pokud by se zrušila veřejně poskytovaná služba o kterou JE mezi lidmi zájem tak by jim jí naprosto jistě začal poskytovat nějaký soukromník. (To k těm knihovnám) 

Už Vám to řekl hezky Finist. Ale přece ještě jednou::
Autor: Honza42 Datum: 15.6.2007 11:01

Sbor ochotníků na vsi hrající zdarmo nebo do klobouku za podpory místního fabrikanta, který jim přispěl na kulisy je nepochybně kultura. Možná ta nejcennější.

kamenné divadlo hrající za podpory místních mecenášů ( a mezi mecenáše může pro mně za mně patřit třeba i město, ale dál už ne) a kde si toho diváci váží, a proto si to dobrovolně zaplatí na vstupném, to je taky kultura.

Pokud někdo hraje divadlo za peníze násilně odebrané jiným občanům, tak to  není kultura. To je státem organizovaná loupež.

Jinak jsem rád, že Vám tak leží na srdci ty knihovny. Pan Ježek hystericky obhajuje blob na Letné, který má nejrůznější ambice, jen ne být solidním a ekonomicky odůvodnitelným uložištěm knih. Je to ukázkou jak uvažují lidé, kteří utrácí cizí peníze. Takže mají buď peněz víc než potřebují nebo vůbec neví co to peníze jsou.

Re: Už Vám to řekl hezky Finist. Ale přece ještě jednou::
Autor: Hobo Datum: 15.6.2007 16:28

Naprostý souhlas s Honzou42, Finistem (a dalšími shodného názoru). Celý článek je blábol, blábol, blábol.

Příběh: Před pár týdny jsme s manželkou navštívili divadelní představení. Prý alternativní. Zaujal nás námět: prý problémy imigrantů v naší společnosti. Něco o tom víme, tak jsme šli. Navíc skupina (alternativních umělců) získala dotaci od EU, tak jsme si říkali, že to asi bude fakt dobrý, jinak by prachy nedostali. No, co si budem povídat, slátanina bez smyslu a bez myšlenky, je jasné, že peníze šly na dobře napsaný projekt, ale nikdo neposuzoval dílo v reálu. Odcházeli jsme naštvaní ze ztráty času a z pocitu, že jsme za blbce. (Ovšem páni umělci by řekli, že jsme je nepochopili, že jsme dosud nedorostli jejich úžasným vizím.)

Plošná podpora umění je pro umění záhuba. Proti podpoře Národního divadla, Národní galerie a jiných vybraných institucí nic nenamítám, ale u nás se podporuje příliš plošně a úřednicky. Nemusí přežít všechno, co přežívalo za socialismu. Skutečné umění si svou existenci prosadí. Bez udržování plevele, které se za umění jen vydává, se mu bude dařit líp.

Zajímavé je také ono číselné srovnání s Čínou. Nejenže více než kulhá, když nebere ohled na velikost státu, ale usuzuji, že autor chtěl ukázat, jak se dobře stará socialistická Čína. Není náhodou 15 tis. z 10 milionů víc než 300 tisíc z miliardy? Nechce se mi to počítat. Nebo chtěl naznačit, že v poměru méně boháčů v socialistické Číně se lépe stará o kulturu než ti naši buržoustský zbohatlíci?

Sakra, mají to čím dál těžší, co není bratrského Svazu, chtějí-li najít zářný příklad! Možná dával nejvíc na kulturu ten čínský otrokář. Určitě je ve straně. Komunistické samozřejmě. Ostatně, v jaké jiné, že...

Re: Re: Už Vám to řekl hezky Finist. Ale přece ještě jednou::
Autor: Papouch Datum: 15.6.2007 16:36

prepocteno na %

cina - 0.03% (cinanu je vic nez 1G, ale budiz), CZ - 0.15%

jinak souhlas

Re: Re: Re: Už Vám to řekl hezky Finist. Ale přece ještě jednou::
Autor: Hobo Datum: 15.6.2007 16:50

Dík. Tušil jsem, že to je tak nějak.

Re: Kultura je vše co definuje naší éru v dějinách lidstva.:
Autor: Radek J. Datum: 15.6.2007 12:13

Pokud chcete jeste vice zmateni do hlavy, prectete si autorova dila na sciart . Tam se o chatrnou definici obou pojmu pokousi, aby ji vzapeti zahodil :-/ Jinak z clanku cpi strach o osud Design centra (taky bych rval, kdyby mi sahali na penize) a podstatne sdeleni, ze Ministerstvo bude financovat zcela zbytecnou studii.

Re: Re: Kultura je vše co definuje naší éru v dějinách lidstva.:
Autor: Hobo Datum: 15.6.2007 17:23

Udělal jsem to. Par doktor je fakt vzdělanec. Nejvíc mě zaujala věta "This was for the first time in history that “Mother Nature” solved the problem." Úplně vidím, jak ta příroda jásá, že vyřešila problém. "Podívej, táto (teda, nevím, kdo ten táta je, ale nějaký musí být, kdyžtě ona je máma), já na to přišla! Pojď, jdem to oslavit!"

Nejspíš jí na to přiklepli nějakou tu dotaci. No, řekněte, proč by se s tím jinak trápila!Zadarmo... Zadarmo jistě ani pan RNDr. umění netvoří...

Re: Re: Re: Kultura je vše co definuje naší éru v dějinách lidstva.:
Autor: autor Datum: 16.6.2007 10:14

Z diskuse mam pocit, ze se pletou dve definice - umeni a kultura. Jak ja vseobecne znamo umeni je jenom cast kultury a ja pisi o kulture, jenz je dnes definovana obsahlejsi a zahrnuje i jine vyrobni segmenty, napr. film, video, kulturni dedicstvi, atd.

Nevim kdo je Hobo a nakolik rozumi problemum o kterych je clanek z nehoz vytrhl jedinou vetu. Jestli vi kolik milionu se vydalo na boj proti jedine nemoci jenom v Brazilii a s minimalnim efektem. Na Portoriku to vyresila biologicka soutezivost mezi dvema druhy plzu, z nichz ten "dobry" vytesnil toho spatneho. Co to znamena to asi Hobo nedoceni, ale Svetova zdravotnicka organizace ano. Jinak clanek byl publikovany v jednom z nejlepsich casopisu na svete ve svem oboru a s nesmlouvavou recenzni politikou.

Chci panovi/dame Hobo sdelit, ze temer celou cinnost, ci uz jako predseda obcanske spolenosti, nebo pri prosazovani vizualizace do pedagogickeho procesu, delam uplne zadarmo. Ani za jeden clanek nedostavam honorare-taka je u nas praxe.

Jsem rad, ze vetsina diskutujicich rozumi o cem mluvim a o co usiluji, ano i o to, aby lide neodchazeli z divadla sklamani a

litovali stratu casu.

je-li neco dobre,:
Autor: BOMBON Datum: 15.6.2007 0:27

jiste se to prosadi i bez toho, ze by tomu urednik musel davat penize, tkere mi predtim ukradl z penezenky.

nejlepsi co by stat mohl udelat je, ze by kulturu proste ignoroval, ministerstvo kultury zrusil bez nahrady a nechal lidem vice penez. necht si je utrati za kulturu, ktera se jim libi. "delat kulturu" za cizi penize neni nic sloziteho, dokonce ani objektivni kvalita nemusi byt pritomna...