25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. 20.5.2007 19:15

K tomu genitivu plurálu:

Ta koncovka je tak charakteristická, že bije do očí asi jako v latině -órum, -árum u servus, verbum, fémina. Takže kdyby někdo někoho oslovil třeba  "Et tú, féminárum", taky byste asi protestoval, že?

Jinak proti citátům nic nemám, naopak, ale proti tomu, když je lidé použijí v originále zkomolené. Díval jsem se na ten Caesarův výrok do řecké verze wikipedie, ale nenašel jsem ho tam, zato v něm., angl. a franc. verzích ano, jak v řecké abecedě, tak v latince.

Adresy mám momentálně dvě, jednu přes kabel, ta nějak nefunguje, druhou u Volného subrtj_02@volny.cz  (před 02 je podtržítko), ale není prý jisté, jestli mi ji nezruší, (i když nevím, proč by to měli dělat).

Přeju pěknou dovolenou ve Volosu .

MUDr Jiří Kilian 20.5.2007 20:39

Re: K tomu genitivu plurálu:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_Caesar 

díky za adresu, napíšu Vám

Kolemjdoucí 19.5.2007 7:46

Co také ohrožuje lékařskou etiku,

i když ne přímo slušné chování, uvádí MUDr.Bouzek v článku o farmaceut. firmách:

"Kolegové lékaři možná ani netuší, že existují speciální softwary, kde se eviduje každá drobnost, kterou lékař od dealera příslušné firmy přijme. Čím více toho přijme, tím více je zavázán a na nic se nezapomíná.

Marketingová oddělení farmaceutických firem každý den pracují na tom, jak lékaře dotlačit k tomu, aby psal právě jejich medikamenty a způsobů je velmi mnoho..." "Jestliže výbor Sdružení praktických lékařů sídlí v budově farmaceutické firmy Zentiva, pak je právě tento fakt pro ostatní lékaře signálem, že si s tímto etickým problémem nemusí dělat hlavu. Když naše vedení, proč ne my! "

Viz Zdravotnické noviny, "Lékaři, farmaceutické firmy a etika" 10.5.07.

MUDr Jiří Kilian 19.5.2007 8:26

Re: Co také ohrožuje lékařskou etiku,

určuiïtě, ale je to zase generalisace, ten článek jsem četl a reagoval jsem na něj , myslím i zde na NP a také na ZdN. 

O té etice  - to je také podivné užíváníé toho slova. Při držení definice bych řekl, že takové věci spíše etiku , coby  teorii chování, obohacují o další předmět jejího zájmu. Ohrožují spíše pověst o morálce a tu zase bych neřekl, že až tak specificky, ale obecně.

Jinak nejsem zastánce toho, že když někdo, tak proč ne já.

MUDr Jiří Kilian 19.5.2007 8:37

Re: Co také ohrožuje lékařskou etiku,

mám teď nějakou práci, jestli něco napíšete, ozvu se ještě později. Když mi dáte tu adresu, tak si ji uložím a napíšu Vám pak o tom genitivu plurálu.

Kolemjdoucí 19.5.2007 6:25

Proč "teknón"?

To je přece druhý pád množného čísla! Oni se ve starověku oslovovali genitivem plurálu? DV správně napsal "teknon", ale Vy tu chybu zase ZOPAKUJETE a přidáte něco o nevlastním synovi. (A přízvuk to také být nemůže, ten je na první slabice.)

"Ty" - se píše sigma ypsilon, a tudíž přepisuje "sy".

Já už jsem na ty citáty z cizích jazyků alergický. Až příliš často je ti, co se jimi předvádějí, uvedou zkomolené. Vrchol byl, když nedávno jeden herec měl při dabování říct "In nomine Patris, et Filii et Spiritus Sancti." Co z něj vylezlo, to byla hrůza, a oni to tam nechali - režisér, zvukař a všichni, kteří jsou při natáčení přítomni. Kdysi jeden matador četl v týdeníku, že někde byl francouzský spisovatel Romains. Suverénně to vyslovil "romains" a taky to tam nechali.

MUDr Jiří Kilian 19.5.2007 7:46

Re: Proč "teknón"?

Tak prvně děkuji, že jste si všiml. Napsal jsem dříve , jak jsem k tomu přepisu došel a já tomu profesorovi starořečtiny věřím. Teď jsem se podíval do

http://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_Caesar 

je to tam také jako teknón. Přízvuk to jistě není. Ohledně přepisu sigma epsilon - může se přepsat si, su, sy.  On říkal, že se dohadují jak se to četlo, protože jde vlastně o fonetický přepis.  Dodnes si řečtina , byť už dnes se starořeštinou nemá příliš společného, uchovala zvláštnosti ve výslovnosti proti psanému,. Letos tam jedu asi, tak se na to pana profesora poptám znovu, včetně toho genitivu, když tak bych Vám dal v srpnu vědět, jestli mi dáte adresu na e-mail. Já starořečtinu neumím vůbec, resp. vyjma medicínských pojmů, které jsou na jejím základě zavedeny. Brutus byl prý Cesarem adoptován, byl to tedy syn ( dítě ) 

Podruhé, proč jsem zvolil ten citát. Komora (ČLK ) je postavena na povinném členství. Já jsem v době, kdy se Zákon o ČLK připravoval, byl v ČNR  na diskusním foru, pořádaném dr Lomem. Velice jsem nechtěl institut povinného členství, ale ten byl prosazen. A co mi zbývalo - přijmout tedy Komoru za svou, nikoli přirozeně, ale skrze podobný princip, jakým je adopce -.není moje, ale přijal jsem ji za svou z vnitřního přesvědčení, že je to zapotřebí. . A když mi nyní po těch aférkách Komora sdělila ( a to sdělili spíše novináři, já jen čekám, že se ozve se sdělením, že vyhjlásila něco jiného ) , že bude pořádat kursy chování, mám  to za nepatřičné doznání nevychovanosti lékařského stavu jako celku - tedy obecně. Jakoby se tedy postavila proti mně v těžké chvíli, kdy kdekdo píše o veškeré špatnosti lékařů jako o obecném jevu. No a to mne napadlo, že to je jak s tím Brutem a výstižnější než shakespearovské mi přišlo to podle Suetonia.  

Kolemjdoucí 19.5.2007 8:16

Re: Re: Proč "teknón"?

Díky za podrobnou odpověď. Pokud jde o ten pravopis su x si, bylo by asi lepší obrátit se na autory slovníků a učebnic. Rád se přizpůsobím tomu, co oni schválí. Nejsem specialista, a tak se jen držím dlouhodobě zavedených pravidel. Informace o možných jiných názorech lingvistů raději nesbírám, protože, jakožto laik, bych pak měl z toho v hlavě zmatek.

K tomu oslovení "teknon": V prvním i pátém pádě se píše obyčejné "o", zvané "o mikron", omega, které se přepisuje jako dlouhé ó, se u jmen tohoto typu vyskytuje výlučně v ve 2. p. množ. čísla. Pokud se ten chybný tvar vyskytuje i na wikipedii, tak jste objevil jen další politováníhodný doklad zdejší tendence komolit kdeco.

Ještě jednou děkuji.

MUDr Jiří Kilian 19.5.2007 8:22

Re: Re: Re: Proč "teknón"?

No asi až takový laik nebudete, když jste si tohoto všiml :-)))

MUDr Jiří Kilian 19.5.2007 8:19

Re: Proč "teknón"?

Obecně k citátům : Já je rád užívám zejména proto, že jsou vypovídající. Někdy skrze kontext, ze kterého pocházejí, jindy zase úplně obecně. není to kvůli předvádění, spíše naopak, jsou známkou toho, že vlastními slovy nedovedu tak dobře a  přitom stručně vyjádřit to,  co chci. Když tuším Seneca řekl, že " co bylo řečeno dobře, je mé, ať to řekl kdokoli ", mám i toto jeho vyjádření za své.

Ten herec byl myslím Bartoška, slyšel jsem to taky, není to dávno, pár týdnů nanejvýš, bylo to v televisi . Už ani nevím,  jak to zkomolil,  nemluvě už o přízvuku, ale bylo to docela dost hrozné,  já jsem byl jako kluk několik let ministrantem a tak mi to zadrnčelo  v uších docela výrazně. To už ale neberu jako citát.

Když už k řeči, tak jedna věc navíc. Copak citáty, to se stane, že se zkomolí, někdy je to i tak, že jsou uváděny v různých podobách na různých místech. Vzpomínám si, jak jsme na gymnasiu (tehdy to byla SVVŠ) v hodinách latiny probírali, jak se to co dá přeložit nejen jaksi otrocky, ale i s ohledem na kontext, bylo to někdy jako luštitelská úloha.  Horší je, jak se komolí mateřština. Nemyslím zrovna hovorová, ale oficiální psaná řeč. Dokonce zákony. Mnohdy to vede i k nedorozuměním - ač řeč má slouižit k dorozumění. Vyhláška 195/2005 Sb., §7, odst. 5a

" pracovníci se musí zdržet nošení šperků, hodinek a umělých nehtů na rukou"  a to znamená, že nesmí nosit to vše jen na rukou nebo šperky a hodinky vůbec a um. nehty na rukou ?  Gramatický výklad je možný obojí, před skoro rokem jsem dal MZd dotaz, dodnes mi na to neodpovědělo. A to není zrovna přímo komolení, kterého jke ale také až dost.

Tak jo, ještě jednou díky za zájem a jestli mi dáte tu adresu, tak Vám v srpnu napíšu, co jsem se dověděl od pana profesora ve Volosu, mám tam plno přátel, zeptám se ještě jednoho právníka, který přednášel v Soluni, už je na důchodě, ale je velice všeobecně znalý, určitě bude vědět kde to najít.

mike 18.5.2007 20:41

Predvidatelna diskuse

Podobna, jako pod predchozimi clanky a stejne jalova. Maly namet k zamysleni: pro koho myslite, ze jsou clanky pana Kiliana primarne urceny?

nepolitik 18.5.2007 20:04

Pane doktore Kiliáne

Hulváti jsou v každé profesní skupině. Pouze záleží jak je na ně vidět. Protože pacientům jse o jejich zdraví jsou na chování zdravotnického personálu citlivější než třeba na obdobné chování řidiče autobusu, u které obvykle předpokládají nižší intelekt než u lékaře či zdravotní sestry.

MUDr Jiří Kilian 18.5.2007 20:11

Re: Pane doktore Kiliáne

To jistě, milý nepolitiku, nicméně to ještě neprokazuje patřičnost tvrzení, že všichni jsou hulváti, vyřečeného někým poté, co získal pocit, že právě jednal s jedním hulvátem.

dv 18.5.2007 19:15

Kai sy, teknon!

Že by automatické opravy? Anebo korektor? Anebo autor?

MUDr Jiří Kilian 18.5.2007 19:17

Re: Kai sy, teknon!

Psal jsem v začátku diskuse, že se vloudila chybička.

MUDr Jiří Kilian 18.5.2007 19:32

Re: Kai sy, teknon!

Jinak se přepis ze starořečtiny, v níž dle jednoho z popisů měl César ono shakespearovské " I Ty, Brute "  měl zvolat,  dá psát i  "sy" i "su". Já jsem to před dvěma lety probíral s jedním profesorem starořečtiny ve Volosu a on říkal, že to má být psáno jako  kai si. Ono teknón souvisí s tím, že je možné, že Brutus byl Cesarovi nejen nejlepším přítelem, ale i adoptivním synem.

Tak se ,prosím , nezlobte, že mi zrovna v názvu stati vypadlo jedno písmeno.

H.K. 18.5.2007 18:09

Systém je špatný

Komunisté lidem už víc jak půl století říkají, že péče o zdraví populace je zdarma. ČSSD k tomu říká, že za zdravotní péči se platit nebude a každý má nárok na bezplatnou péči na úrovni dnešních poznatků vědy. Ono se to dobře poslouchá a rádo se tomu věří. Ale v konečné fázi to někdo zaplatit musí.

Lidé chodí k lékaři kdy se jim zamane. Tři dny mu nejdou větry, tak si v noci zavolá rychlou. Proč ne, vždyť je to zadarmo.Praktický lékař má kapitační platbu, když ráno vstane tak má vyděláno. Ve státním zdravotnickém zařízení zvyšují platy podle ministerských pokynů. Systém se dostane do dluhů. Stát přisype miliardy. Platy se zvyšují a celý systém se dostává do dluhů. Pokud doktora platí jenom proto, že přijde do nemocnice pracovat, bez ohledu na kvalitu a množství práce, k čemu je mu pacient. Z toho vzniká základní problém ve vztahu pacienta a zdravotnického personálu.

. Pacient se musí podílet určitým způsobem na platbách v nemocnici a personál musí být finančně zainteresován na kvalitě služby. Zdravotnictví je pro každého politika strašák. K zabezpečení jeho fungování je třeba velké peníze a kde je vzít. Lidé rádi slyší, že to bude zdarma. Raději dají peníze za dovolenou u moře, než je utratit u lékaře. Systém je špatný. Pokud nebude taky uživatel služby zainteresován přímou platbou nic se nezmění. I když by měl být lékař v jednání profesionál, ale je to jenom člověk. Pokud se dojde ptát denně, postupně pět lidí, na zdravotní stav babičky, která je dlouhodobě hospitalizována, a o kterou doma jevili zájem jenom když dostala důchod, tak na to je potřeba skutečně pevné nervy.

Doktor 18.5.2007 18:31

Re: Systém je špatný

Možná byste si měl přesně zjistit, co měla v plánu provést ČSSD ve zdravotnictví. V podstatě šlo o to systém nemocnic rozseknout na veřejný - placený ze zdravotní daně a soukromý - placený z komerčního pojištění a přímých plateb. S tím, že ambulantní sektor zůstane soukromý.

Posoudit kvalitu služby ve zdravotnictví bohužel laik většinou nedokáže. S tímhle faktem můžete nesouhlasit, můžete proti tomu prostestovat, ale je to skutečnost a nezměníte jí.

V současnosti se celá "reforma" zdravotnitví scvrkla na hádanice o poplatky. Informovaní samozřejmě vědí, že celý ten povyk kůlivá poplatkům je jenom zastírací plenta ve skutečnosti se chystá nebetyčná zlodějina - ve Středočeském kraji již proběhla její druhá fáze, v ostatních krajích zatím jen první.

A okrajem - jestli někomu tři dny neodcházejí větry, tak to už je sakra zle.

H.K. 18.5.2007 18:45

Re: Re: Systém je špatný

Nechtěl jsem mluvit o odcházejících větrech. Myslím, že pokud si někdo nemůže pšouknout, tak to může řešit dřív než praskne a nemusí k tomu volat rychlou. A pokud chce tak nech se nechá převést třeba tryskáčem do Kanady, ale ať si to zaplatí. Jeden "uživatel služby" v tomto regionu se nechal odvést rychlou už 145 krát. Taky na rehabilitaci. Jak chcete tomu zabránit. Dnes se scvrkává debata na to jestli platit za recept nebo neplatit. Vždyť o tom to není.

Doktor 18.5.2007 18:59

Re: Re: Re: Systém je špatný

Zrovna použití "rychlé" pro případ náhlé příhody břišní bych neodsuzoval - ono se strangulací střeva se blbě řídí a trmácet se v tramvaji - kdo to zažil tak pochopí, že to nejde. Zneužití RZS se dá zabránit velice snadno. Stačí, aby "rychlá" prostě posoudila stav na místě a pacienta neodvezla. Ono ho to časem přejde. V regionech, kde je kapacita RZS racionální nebo i mírně nedostačující a kde jsou větší dojezdové vzdálenosti, se to děje celkem pravidelně.  Jenomže se obecně uvažuje - raději vyjet 20x zbytečně než jednou nevyjet ke skutečnému falu. Třeba v praze jde ale o druhý extrém - posádky RZS mají od ředitele Schwarze příkaz, že každý výjezd musí skončit předáním pacienta do zdravotnického zařízení. Důvod není odborný, ale pouze finanční - pražská RZS je neskutečně hypertrofovaná, protáčí se přes ní neskutečné množství peněz a neskutečně se tam krade (viz jejich slavný zásahový autobus - v podmínkách Prahy a její husté sítě nemocnic jde o absolutní nesmysl, na kterém si pouze někdo pořádně namastil kapsu). Důsledek je pak v tom, že posádky RZS vozí skutečně každou prkotinu a leckdy odvlékají pacienty do nemocnice skoro násilím. V dokladech pak falšují nálezy, aby byl k převozu nějaký důvod.

Mimochodem - taky jsem zažil, že sanita vezla pacienta s vcelku banálním, i když na první pohled možná drsně vypadajícím poraněním od Příbrami až do Prahy - s odůvodněním, že vezou pacienta dle jeho trvalého bydliště. Zdá se to být dost šílené - pokud nevíte, že právě tahle RZS je placená podle ujetých kilometrů.

H.K. 18.5.2007 19:56

Re: Re: Re: Re: Systém je špatný

Pane doktore, já jsem to uvedl jenom jako příklad, případného zneužívání služby. Jistě, že pokud se jedná o akutní příhodu břišní,  je pacient v ohrožení života a na to tato služba je zřízena. Jde mi o zneužívání této služby tam, kde to není nutné. Takový výjezd stojí mnoho peněz a zdá se, že to nikoho nezajímá. Pacient se zdarma sveze, rychlíci natočí kilometry a někdo třetí to zaplatí.

pavlik 18.5.2007 18:06

lituji,

mou důvěru v doktory jste příliš neposílili. Jestliže někdo tvrdí, že jsou někteří naši doktoři hrubí a nevychovaní a že je toho příliš, bylo by logické napsat článek o tom, že jsou naši doktoři citliví a vychovaní, ale tento článek je o něčem jiném, že? Asi na tom rozhodnutí lékařské komory něco bude.

dragon 18.5.2007 16:35

kde se tohle bere?

Jako by nestačil dělnický akademik Jelínek, Pafko se svými ekonomickými úlety, Vízek, Šedovous, Zima a podobní exoti. Anebo je ten výběr opravdu representativní? Pak to máme spočítané ...

pavlik 18.5.2007 18:09

Re: kde se tohle bere?

Pafko je vynikající lékař a jak se stavěl ke snížení rabatu lékáren mi vůbec nepřipadalo jako úlet. Zdravotní pojištění se přece nevybírá kvůli lékárníkům, ale kvůli pacientům, není-liž pravda?

olaf 18.5.2007 19:24

Re: Re: kde se tohle bere?

Proiňte, pan prof. Pafko je skvělý lékař, ale jeho články jsou až dětsky naivní. Je to podobné jako by skvělý programátor kecal do práce botanikovi.

MUDr Jiří Kilian 19.5.2007 13:22

Re: Re: Re: kde se tohle bere?

Hm, to je zajímavé. Kdyby tak nějak vyjádřil se Pafko k náhledům jiných na péči, hned by z něj byl namyšlený doktor.

Šedovous 18.5.2007 15:24

No já jen poznámku,

slovo pacient je od základu trpěti nebo být trpělivý !? Hádejte.

Jinak tady jde o profesionální přístup, pokud chtějí být čeští lékaři placeni na úrovni evropských profesionálů musejí se taky tak chovat. Laskavý přístup i k tomu nejprotivnějšímu pacientovi je základem. Pacient je ten koho něco bolí.

MUDr Jiří Kilian 18.5.2007 15:36

Re: No já jen poznámku,

Patientia, ae, f, trpělivost - patiens, trpělivý, - patior ,trpět

Pacient je osoba zraněná nebo nemovná, která vyžaduje lékařskou péči. Administrativně se užívá pojem i pro jiné případy, např. zdravého průvodce nemocného,  dárce a pod.

olaf 18.5.2007 16:33

Re: Re: No já jen poznámku,

No spíše jde o spojeníní o spojení - trpělivě trpící. A že se tak ptám, už jste seděl někdy na chodbě v nemocničním vozíku se sádrou na noze (porucha yla v koleni a sádra nechodivá) pět hodin? Noha bolí, močiti se chce, bílé pláště nereagují a sestřičky nikde nevidět? Nebo už vás někdo s bolestmi v podřišku poslal domů aby mu potom rupla cysta na vaječníku (sestra)?

Předpokládám že tomu opět nebudete věřit a ani přikládat pozornost, ale čakárny jsou stále plné trpělivě trpících a proto se nedivte, až jednou jeden trpící přestane být trpělivý.