16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
PrincV 26.4.2007 0:37

Vi nekdo, co se stalo s pomnikem pluk.J.J.Svece ?

Chtel bych podporit akci za jeho znovuvybudovani na Pohorelci ,pokud je socha k dispozici. Rovnez bych podporil obnovu pomniku marsala Radeckeho na Malostranskem namesti, stejne jako obnovu sochy Ernesta Denise.Domnivam se, ze za mars.Radeckeho z Radce u Sedlcan by se cesky narod nemusel stydet, i kdyz Radecky byl rakouskym vojevudcem.

Pamětník 24.4.2007 10:23

Válka s Maďarskem

Válka s Maďarskem v letech 1918-1919 se vedla především proto, že vláda ČSR potřebovala mít území republiky pod kontrolou a Maďaři se Horních Uher (Slovenska) nechtěli vzdát dobrovolně. To, že se na jaře r. 1919 dostali v Maďarsku k moci komunisté, je z tohoto pohledu nepodstatné.

Byla to složitá doba a Uhry se porcovaly metodou urvi, co můžeš. O "Slovensko" se bojovalo až u Miskolce!

Na veškeré politické krize v Evropě 20. století se tak zadělalo už v letech 1918-1919!

VLK 24.4.2007 14:42

Re: Válka s Maďarskem

Souhlas. S Madary se bojovalo pred tim, nez se se tam dostali k moci komuniste, za nich i po tom, co uz byli svrzeni. O te srande, ktera si rikala Slovenska republika rad, se uz nastesti nemluvi, to byl pokus madarskych komunistu oblbnout Slovaky, kterym se uz dvakrat prehnala fronta nad hlavou. Bojovalo se spolecne s Rumunama a na jihu utocili Srbove.

J.G. Pašek 23.4.2007 21:54

Jeden z nejschopnějších Legionářů byl přece hrdina Emanuel Moravec . . . .

po válce byl obdivován a coby profesor vyučoval na Vojenské Akademii . . . byl uznávaným odborníkem. Před 2. Válkou přemlouval na Hradě prezidenta Beneše vyhlásitplnou mobilizaci a bránit se proti Němcům . . . když bylo jeho někalikateré naléhání nevyslyšeno . . . jak víme po okupaci se přidal k Němcům a stala se z nej krysa-zrádce  1. řádu . . . . "Až na dno zrady"

Kanuk 23.4.2007 23:43

Re: Jeden z nejschopnějších Legionářů byl přece hrdina Emanuel Moravec . . . .

Ono takových legionářských otazníků bylo víc. Gajda, Medek(?), Syrový, a i jiní.

lis 24.4.2007 18:11

Re: Jeden z nejschopnějších Legionářů byl přece hrdina Emanuel Moravec . . . .

Já bych řekl, že větší zrádce byl Beneš. Utekl aniž by bojoval do Anglie a ono se to potom mluví a kritizuje, když se nemusí v Anglii bát o sebe nebo svou rodinu, když mu gestapo nebouchá na dveře. Já odsuzuju Beneše ne ty malé kolaboranty, kteří kolaborovali až po okupaci a mnohdy z donucení.

Já jsem nebyl v jejich kůži a většina z Vás taky ne. Těžko říct co se odehrávalo v duších jedinců té doby. Já je soudit nemohu, ikdyž s tím kolaborováním nesouhlasím.

Nezapoměňte, že do roku 1941 Němci neustále vyhrávali a obsazovali ohromné území po celé Evropě. A pokud si vezmete zkušenosti lidí tehdejší doby, tedy především první světovou a boj o národ v rakousku-uhersku, pak lze vyvodit, že většina lidí chtěla hlavně přežít do doby než se německý fanatismus a celá jejich mašinérie uklidní a pak začít s novou obrodou Československého národa v rámci třeba třetí říše.

To jak dopadla druhá světová víme až dnes, ani to tehdá nevěděli.>-

Kanuk 23.4.2007 21:38

Pár poznámek

1) Myslím, že jediné, co víme spolehlivě o smrti plukovníka Švece je, že se zastřelil protože vojáci mu odmítli poslušnost. Proč mu poslušnost odmítli už je věcí dohadů, někdo říká to, jiný ono, obvykle si vybere tu část pravdy, která odpovídá jeho politickému přesvědčení.

2) Je známou skutečností, že legie se neměly míchat do ruských záležitostí. Je také známo, že boševici chtěli odzbrojení legií, jejichž vedení tento požadavek odmítlo. Pro toto odmítnutí by bylo možno najít jistě více důvodů, a platí zase to o vybírání si pravdy.

3) Je faktem, že legionáři drželi pod kontrolou Sibiřskou dráhu. Myslím ale, že hlavním důvodem bylo, aby měli zabezpečen odsun. Že tím překáželi bolševikům, a byli užiteční protibolševickým spojencům (USA, Francie atd, nikoliv Kolčak nebo Semjonov) je sice pravda, ale asi podružná. Ovšem, za tuto podružnou úlohu je spojenci podporovali.

4) Je také pravdou, že v pozdější fázi války, resp. bojů, se legionáři dostali do střetu s bolševiky. Ovšem kdo to začal, já nevím. Spíš bych věřil tomu, že to začali bolševici, než opačně. V tom případě bylo ale bezpředmětné, na kterou světovou stranu měli legionáři útočit, pokud na té straně byli bolševici.

VLK 24.4.2007 14:36

Re: Pár poznámek

Legionari neodmitli odzbrojeni. Odevzdali vsechny tezke zbrane vcetne kulometu a i znacnou cast lehkych. To co jim zustalo, byla nejnutnejsi nutnost pro ochranu jednotek ve zdivocele zemi. A jak se pozdeji ukazalo, bylo to zcela opravnene.

A body 3) a 4) prehodit! Kontrolu nad Magistralou ziskali az kdyz jim komuniste branili v odjezdu, az kdyz se znovu zmocnili zbrani a bolseviky na Sibiri porazili.

miron 23.4.2007 20:23

I když na okraj, ale přesto byla zmíněna válka s maďarskými komunisty

v letech 1918 - 1919. Přitom se jaksi skromně mlčí o tom, že v ní zahynulo okolo 2000 československých vojáků, kteří se do značné míry rekrutovali z řad Sokolstva, protože legie ještě nedorazily. Nebyl ani velitelský sbor, který nejprve tvořili důstojníci italští, po zjištění jejich náklonnosti k protivníkovi vyměnění za Francouze. Jak vidno, extrémističtí komunisté byli nepřítelem internacionálním a jejich oslabení v Rusku rozhodně nebylo chybným krokem. To ostatně platí i dnes. A nejen pro komunisty, ale i islámistické teroristy.

dastin 24.4.2007 13:23

Re: I když na okraj, ale přesto byla zmíněna válka s maďarskými komunisty

V bojích o Slovensko padlo od listopadu 1918 do června 1919 celkem 1018 vojáků čs. armády ( z toho 50 Slováků). Jádro bojujících jednotek tvořily pluky legií z Itálie, zčásti z Francie, ale také nově organizované jednotky na bázi bývalé c. a k. armády. Bližší pohled na podíl ryze sokolských jednotek odhalí, že k přímo bojujícím patřil pouze 1. polní prapor I. pluku Stráže svobody (boje o Komárno a Nové Zámky). Sokol měl ovšem značný význam při mobilizaci svých členů do pravidelných formací čs. armády a při organizaci řady strážních jednotek.

VLK 24.4.2007 14:29

Re: Re: I když na okraj, ale přesto byla zmíněna válka s maďarskými komunisty

Souhlas. Jen ze i v tech legionarskych plucich byl dost velky podil sokolu.

kos 23.4.2007 14:57

Legie

ČS legionáři vstoupili do legií, aby mohli bojovat za svobodu českého státu. Celkem chápu, že tito lidé byli trnem v oku komunistům, ale je velkou hanbou tohoto národa, že na ně zapomíná i po roce 89. Ale možná je signifikantní, že jsme raději pojmenovali naši nejsilnější armádní jednotku (1 mechanizovanou divizi) po zrádci a žoldnéři Albrechtu z Valdštejna :-(

 

Na druhou stranu, je uvedený článek kapánek ideologicky zkreslen.

Většina legionářů chtěla bojovat, ale chtěli bojovat za obnovení státu, nikoli v ruské občanské válce. Za Švecovou tragédií nestála agitace rudých komisařů, ale jeho neschopnost  tomuto využívání legie v občanské válce zabránit. Legie bojovala velmi spolehlivě, pokud se probojovávala na východ (k Vladivostoku) odkud vedla cesta na bojiště proti Rakousku. Nejméně od poloviny roku 1918 však byla stále častěji nasazována v útocích na západ (viz útok na Kazaň). Legii stály tyto útoky spoustu krve a přitom bylo stále více jasné, že nemají se samostatností ČS státu příliš společného. 25 října dostal Švec další rozkaz k útoku západním směrem. Jeho jednotka odmítla zaútočit. Ve vypjaté situaci vsadil Švec v zoufalství vše na jednu kartu: zavázal se čestným slovem, že spojenci jednotku do týdne vystřídají. Všem přitom bylo jasné, že se jedná o lež (nejbližšími spojenci byla nepatrná jednotka Japonců  někde u Vladivostoku). Jednotka zaútočit opět odmítka. Na Švecovo zvolání “copak mi nevěříte“, odpověděla jednotka jednohlasným NE.  Nato plukovník odešel do svého vagónu, kde se asi 4 hodiny nato zastřelil. 

zlý kukuč 23.4.2007 15:34

Re: Legie

Děkuji, vyjádřil jste se i za mne a lépe, než bych to svedl sám.

komantsch 23.4.2007 23:01

Re: Legie

Proc se nehlasit k osobnostem nasi minulosti. Vzdyt uz nam nemci z Valdstejna udelali Wallensteina (Schillerovi to skutecne jmeno asi znelo ponekud zidovsky).

Podle mne tu divizi mohli pojmenovat po marsalku Radeckem. Narod bez minulosti nema budoucnost. Je hanba ze socha Radeckeeho je stale jeste v depozitari.

Naproti tomu se stale hlasime k nejakemu Cyrilu a  Metodejovi, kteri s nasim statem skutecne nemaji nich spolecneho. Meli by jsme byt spise radi ze nemusime psat azbukou.

Britove meli za druhe svetove valky tank Cromwell a  Francouzi chteli puvodne pojmenovat svoji nejnovejsi letadlovou lod Richelieu. Tak co?

Stanislav Hemmer 23.4.2007 14:39

Tý si zase chytré Beneši !!!!

Už sém si řékal, že si tu dlóho nebyl. Tak zase vémylsi náků tu kravinů. (Y)

Martin 23.4.2007 16:50

Re: Tý si zase chytré Beneši !!!!

Pane Bože, prosím,  ochraň nás od Stanislavů Hemmerů a obdobných stvůr!

nepolitik 23.4.2007 14:11

Děkuji pane Beneši.

Jsem synem ruského legionáře a velmi mě mrzí, že jen několik málo jednotlivců, jako jste Vy, dokáže připomenout odvahu a zásluhy našich otců.>-

Josef 23.4.2007 13:22

Plesy a dostihy v ohrozene Kazani !!

Benesi, nejak vam uteklo, ze dustojnici Bilych armad nemeli zadny zajem bit se a umirat za jejich vec. Nekde se dokonce potirali ruzne frakce mezi sebou. To jako meli byt  cs legionari jedinni bojovnici proti bolsevismu na Sibiri ?? Stala tam proti nim jednotna, odhodlana, presvedcena a Trotskym dobre vedena Ruda vojska ! Za takovych okolnosti bych s tim prastil take. Cilem prece bylo dostat se do Vladivostoku, nebo ne!?! Proc tedy branit radovanky nejakych dustojniku?  ...to pribijeni Bolseviku koliky k zemi za ziva, to praktikovala frakce Kolcakovcu pod vedenim Kozaka Semjonova. Legionari tomu byvali casto svedci, kdyz se vraceli z boju. Neni divu, ze se jim z toho obracel zaludek. Benesi, HANBA by byla, pokracovat v bojich za takovato zvirata !! 

Pamětník 23.4.2007 12:27

Legionáři

Můj otec se narodil v r. 1921. Říkal, že legionáři za první republiky měli podobné legendy jako partyzáni za komunistů.

Působení České družiny v ruské armádě bylo zcela jiné, než se nám snažili její příslušníci namluvit. Viz Josef Fučík: Osmadvacátníci, Mladá fronta, Praha 2001.

Pamětník 23.4.2007 12:30

Oprava

Toto je správná citace:

Josef Fučík: Osmadvacátníci, Mladá fronta, Praha 2006.

gossip 23.4.2007 13:23

Re: Legionáři

Proc mezi hrdiny naseho naroda pletes toho zradce a komunisty Fucika.Byl to lhar,ktery se snazil ve sve dobe "prikraslit" komunismus a pospinit vlastni narod.Pozdeji uvedl spoustu nasich lidi na popraviste za II.WW.I kdyz jej nackove popravili a komunisti jej 40 let vydavali za hrdinu,dnes uz vysla pravda najevo.Byl to Zradce!

Pamětník 23.4.2007 13:39

Gossipe, ty blbe!

Gossipe, když už něco píšeš, tak nepiš hovadiny.

Fučík je poměrně časté příjmení.

Josef Fučík je žijící osoba a  zabývá se historií vojenství. Ten člověk, kterého asi myslíš ty, se jmenoval Julius Fučík.

Nazdar!

krmič 23.4.2007 13:42

Re: Re: Legionáři

Nám vtloukali do hlavy, že ten komunista se jmenoval Julius. gossip má zřejmě lepší informace.

Taky byl hudební skladatel Julius Fučík. Ten Vjezd gladiátorů by se ale měl zakázat!

gossip 23.4.2007 13:47

Re: Re: Re: Legionáři

Sorry!Moje lehkovaznos!Prehlid jsem se!Rychlocteni nekdy nadela paseku.

VLK 23.4.2007 13:45

Re: Re: Legionáři

To je jiny Fucik, tam ten byl Julius. Tento pise dobre knihy o nasem vojenstvi.

čtenář 23.4.2007 17:54

Re: Re: Re: Legionáři

Nejlepší fučík byl Fučík-Kudlička, průkopník české aviatiky. ;-D

krmič 23.4.2007 11:30

Švecova ulice

V Ostravě - Vítkovicích byla Švecova ulice ještě někdy počátkem 50. let. Jako dítě jsem se divil, co je to za divný název (proč ne ševcova, že?). Nebýt toho, asi bych o pl. Švecovi nikdy neslyšel. Dnes se ta ulice jmenuje Šalounova. Je prodloužením stejnojmenné ulice z opačné strany náměstí, což normálně nebývá obvyklé, je to až nápadně nelogické. Ale původní název se asi nehodí.

Vlasta 23.4.2007 10:36

Přibití komunisty

Přibití komunisty zaživa kolíkem přes krk je mírnější forma trestu pro bolševické zločince.Samotné provedení sice je mírně drastické pro vykonavatele,nicméně plně odpovídající zásluhám rudého pacholka.

Navíc nevěřím tomu,že legionáři tuto formu aplikovali jako první.Myslím,že k tomu určitě došlo až po nalezení několika těl zohavených brášků.

Myslím,že by se podobný trest měl aplikovat i dnes na všechny soudruhy,včetně "lidí",kteří jen koketují s tímto nejrozšířenějším světovým zločinem.

Nazdar

zlý kukuč 23.4.2007 13:16

Re: Přibití komunisty

Ano je to tak, předtím skutečně našly zohavené mrtvoly legionářů. To nic nemění na to, že ti, které chytli, nebyli těmi, kdo zabíjeli krajany. A že válka je svinstvo, kde se ocitnete na špatné straně natotata.

Nic to nemění na zásluhách legionářů o stát. Jenom je dobré psát o válce pravdu a NEDIEALIZOVAT vlastní minulost  - ono v ní dobro a zlo nejsou aplikovatelné kategorie.

Podle toho co píšete, jste mírný hlupák.

čtenář 23.4.2007 17:57

Re: Přibití komunisty

Snad stačí člověka prostě zastřelit, ne ? :-)