28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
RT 26.3.2007 21:29

Re: 1961 až 2000

Myslím, že mám dostatečný "mandát" k tomu, abych na vaši poznámku reagoval. Ani v článku, ani ve zmiňovaném Atlasu není nikomu vnucováno, že období 1961-2000 je to nejdůležitější. Ale má jiné "výhody". Zaprvé navazuje na předcházející Atlas z roku 1958 a zadruhé je dostatečně čerstvé. Pokud má autor článku (Michal Kadlec) pocit, že důvod současného oteplování byl v Atlasu zanedbán, tak mě to mrzí, ale má pravdu. Atlas však není Atlasem klimatické změny a nečiní si ambice k příčinám klimatické změny cokoliv říkat. Atlas je shrnutím "aktuálního" stavu klimatu za zmíněné období. Pokud bych chtěl být hodně odvážný, tak by mohl být nakročením k dalšímu Atlasu, který by provedl srovnávací analýzu za několik 30letých období počínaje rokem 1890. Proč 30 let? To je minimální délka období, která může vypovídat o podnebí. A proč od roku 1890? Zhruba od té doby měřilo na území Česka v jednotlivých obdobích tolik stanic, abychom mohli vůbec "nakreslit" mapu. Radim Tolasz, editor Atlasu podnebí Česka

cheve7 26.3.2007 19:25

Co přinesl nový silniční zákon? Šikanu a perzekuci obyvatelstva,nic víc.:

Co přinesl nový silniční zákon? Šikanu a perzekuci obyvatelstva,nic víc.:

Téměř rok po platnosti nového silničního zákona se ukazuje, že nehodovost na našich silnicích se nezlepšila. Policie ale získala nepřiměřenou moc a také jí k šikaně obyvatel hojně využívá. Např. v Praze policie číhá za bukem u nějaké čtyřproudé přehledné svodidly opatřené komunikace (např. ul. Vrbenského Praha 7), kde záměrně ponechává rychlost 50km/h a poté řidiče perzekuuje. Stačí dva  přestupky s překročením rychlosti o více než 20km/h a řidič může přijít o oprávnění až na 6 měsíců. I když má jen 6bodů. Co dělají poslanci, když se ukazuje, že nehodovost díky novému zákonu neklesla. Proč již dávno neprojednávají slibovanou novelu. Nebo jim tento stav také vyhovuje? To jsme ale v komunismu. 

Anonym 26.3.2007 18:09

Díky za racio

R^

Kukačka 26.3.2007 17:34

Náklady opatření proti globálnímu oteplování

Domnívám se, že debata o tom, jak veliký budou mít chystaná ekologická opatření dopad na změnu klimatu, se nevede záměrně, protože by se ukázalo, že je to vlastně dokonalá sabotáž hospodářského rozvoje celého světa.

Bjorn Lomborg ve svém Skeptickém ekologovi píše : „Bude asi dobré podotknout, že redukce uhlíku podle Kjóta způsobí podle Nordhausenova a Boyerova modelu v roce 2100 jen překvapivě drobné snížení teploty (o 0,03K).“ - str. 351.  V tomto případě tzv. globální stabilizace CO na úrovni roku 1990 dosáhnou  náklady nutných opatření  8.553 bilionů USD ve stálých cenách roku 2000.

V případě, že budou realizována taková opatření, aby průměrná teplota do roku 2100 nevzrostla o víc než 1,5K , je třeba uvažovat s náklady 37.632 bilionů USD (v cenách r. 2000). (Obr. 163 na str. 352). Na stejném obrázku jsou vyčísleny i všechny náklady globálního oteplování v případě, že proti němu nebude nijak zasahováno (scénář BAU) na 4.820 bilionů USD. Zajímavé že? Takže když proti globálnímu oteplování nebude veden boj, ale budou se postupně realizovat potřebná opatření na ochranu lidí a jejich majetku, celý svět bude podstatně bohatší. Z toho rozvojový svět až o 75 %.

Pasáček koz ve Vermontu 26.3.2007 16:12

USA : kdo platí nemocenskou ?

U různých firem to může být různé, ale obvyklé je toto : Při nástupu do práce dostane zaměstnanec 10 dní placené dovolené ročně, bez ohledu, jak dlouho byl zaměstnán před tím u jiných firem. Délka dovolené není určena zákonem, ale slušné firmy dávají těch 10 dní.

Když zaměstnanec onemocní, firma mu platí jeho plat nejvýše 5 dní, je-li nemocen déle, může k tomu využít svojí placené dovolené. Pak už nedostane nic. Pro onemocnění není třeba předkládat lékařské prohlášení, stačí ráno zavolat, že zaměstnanec nepřijde do práce. Jestliže je zaměstnanec nemocen delší dobu (a tedy od firmy už plat nedostane), znamená to obvykle  výpověd, firma si nemůže dovolit ztrátu pracovní síly. V tomto případě firma může (ale nemusí) dát zaměstnanci jeho plat za jeden, nebo i několik týdnů.

Pokud vím, od státu nedostane nemocný zaměstnanec nic (nemám  s tím zkušenosti), ale může si platit nějaké pojištění pro případ nemoci. Jsou zde nějací Američané se zkušenostmi ?

Amerika není sociální stát. Občané, važte si svého socialistického zdravotnictví ! 

  

www racek 26.3.2007 14:01

autor je nesporně jeden z mála

přispivatelů z ods, který zcela neideologicky a bez předjatosti velmi slušně argumentuje a o věcech přemýšlí.

líbí se mi, i když s ním v řadě věcí nesouhlasím. např. si nedovedu představit, že by se zamestnavatel nezajímal o to, proč je jeho zaměstnanec dlouhodobě nemocen nebo že absentuje příliš často ... naopak, musí ho to enormě zajímat. jak jinak si zjistit, je li mu k čemu ... nebo zda s ním může počítat a investovat do jeho rozvoje

Anonym 26.3.2007 13:38

Kladu autorovi otázku,

a nikoli všetečnou, ale míněnou vážně. Již jsem o tom na NS psal několikrát, ale nikdo se do diskuse se mnou na toto téma nepustil. Třeba se to všem diskutujícím ¨zdálo hloupé, nevím.

Já si také myslím, že lidská činnost má na globální oteplování vliv celkem minimální.

Takže:

1.Zabývá se někdo u nás teorií, že globální oteplování je cyklické, opakované a tudíž na lidské činnosti poměrně nezávislé (když z hlediska přiměřených časových měřítek je řekněme 30 tis let žádná míra?

2. Zabývá se někdo u nás teorií, že zemský magnetismus slábne proto, že má dojít k jeho přepolóvání?

VladaPing 26.3.2007 9:30

Re: 1961 až 2000

No, z hlediska lidského je cca. 50 let skutečně "dlouhodobé" (například 50ti letý trest odnětí svobody pro pašeráka heroinu v Thajsku lze těžko označit za okamžik v životě liském).

"Dlouhodobost" (50ti letou) z hlediska klimatologického vývoje Země bych za dlouhodobost považoval skutečně opatrně a se značnou reservou.... 

Haui1 26.3.2007 7:57

1961 až 2000

To je opravdu ten nejdůležitější úsek z těch čtyř a půl miliardy let, co existuje Země.