26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Globální oteplení nebo globální omyl?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 344, poslední: 27.3. 2007 13:51, přehled diskusí

Re: Priserne kdo ted prispiva do PSA!:
Autor: ivos Datum: 27.3.2007 13:51

Obávám se, že tobě pomůže jen procházka hezkou přírodou a podle Wikipedie a podle tvého přesvědčení už taková neexistuje.

Re: Re: O klimatickych zmenach sa da napisat takmer vsetko:
Autor: Lapin Datum: 3.3.2007 15:48

Celkom som prehliadol vasu pripomienku, teda taketo upresnenie: CO2 ma niekolko zaujimavych absorpcnych pasov, no najdolezitejsi je zrejme ten, ktory sa nachadza ciastocne v tzv. "okne" vodnej pary, teda asi na vlnovej dlzky 10 az 17 mikro m. To je v podstate aj vlnova dlzka spektra vyzarovania zemskeho povrchu. Graf najdete na mojom webe ako PowerPoint prezentacia o KSZ. Pretoze je vodna para rozlozena v atmosfere Zeme velmi nerovnomerne (v tropoch asi 10x viac ako za polarnym kruhom), je zrejme, ze CO2 ma najvacsi vyznam v polarnych  regionoch a v oblastiach so studenym alebo suchym vzduchom. CO2 a metan su rozlozene v atmosfere viac-menej rovnomerne a v polarnych oblastiach sa podstatnou mierou podielaju na sklenikovom efekte atmosfery, najma ak chyba oblacnost. Vsetko je samozrejme komplikovanejsie a neda sa to na malom priestore vysvetlit. Znizenie emisie CO2 je dolezite aj z toho dovodu, ze teraz nie je mozny vacsi biosfericky zachyt uhlika tak, aby sa ulozilo do fosilii viac ako 0.5 miliardy ton uhlika rocne. V druhohorach to zrejme mozne bolo, mali sme tu ale ine biologicke druhy. Rocne ludstvo emituje do atmosfery uz takmer 10 miliard ton uhlika a ocean nemoze z toho trvale pohltit viac ako 50%. Teda takto v skratke.

Re: O klimatickych zmenach sa da napisat takmer vsetko:
Autor: Ludva Datum: 28.2.2007 16:12

Pane profesore, se zájmem jsem si prohlédl uvedené stránky, kde uvádíte, že podíl CO2 na skleníkovém efektu je 25% a vodní páry 65%. Ten podíl CO2 se mi zdá vysoký, jiní přispěvatelé uvádí pouze několik % i méně. Totiž hlavní absorpce IR záření CO2 je při vlnočtu 2349 cm-1 pro valenční vibrace a při 667 cm-1 pro deformační vibrace. CO2 tudíž nevychytává zdaleka všechno IR a rozhodně všechno neodráží zpátky k povrchu země, přece vyzařuje zpětně do všech směrů. Problém je popsán průteplivostí atmosféry, která se sice zhoršuje s obsahem CO2, ale určitě nikoliv lineárně, ale spíše s klesajícím trendem, jak se vychytají hlavní absorbované délky. O tom, že atmosféra je průteplivá svědčí termovizní kamery, které fungují i z velké výšky. A ještě k vlivu vodní páry, kromě absorpce IR dochází k akumulaci tepla ve výparném teplu vody. Toto teplo se vrací při srážkách, často na jiném místě. Dochází k obrovským přesunům tepla horizontálně, ale i vertikálně, což je asi těžko modely postižitelné. Proč to píšu - politici nyní vidí jako základní spasitelnou věc snížení emisí CO2. Dávají se do toho obrovské peníze a přitom kvantifikace vlivu CO2 je problematická. I když osobně vítám šetření, obvzláště s fosilními palivy.

Re: Výborný článek:
Autor: Harwey Datum: 26.2.2007 16:02

Že závislost není lineární snad netvrdil nikdo - i když jednou tu někdo v komentářích šel na klimatický systém trojčlenkou ::)l

Re: Ivan Brezina - nad tím jen mávněte rukou .... (Reflex 1999):
Autor: Lubos Motl Datum: 26.2.2007 15:52

Vazeny pane Radku, vidim, ze jste clanek cetl velmi pozorne a podrobne. Bohuzel jste se nedostal ani k autoru clanku, kterym neni Ivan Brezina, ale Jiri Svoboda. Ale jsem presvedcen, ze rada ctenaru bude pres to vsechno ovlivnena Vasi velice inteligentni, vecnou a vzdelanou poznamkou. S touhle radou jsem totiz prisel bohuzel uz hodnekrat do styku. ;-) Hezky den, Lubos

Re: Graf?:
Autor: Harwey Datum: 26.2.2007 15:06

Ono ani v podstatě není moc jasné co na ose x je (doba v letech? wtf?)

Re: Re: Články plné již zastarylých věcí a polopravd:
Autor: Harwey Datum: 26.2.2007 15:03

Proč? Scientometrická kritéria implicitně uplatňuje sám autor ve svém článku když apeluje na důvěryhodnost zdrojů.

Ad Karolinum:
Autor: Harwey Datum: 26.2.2007 15:01

Není Karolinum (a jeho řada) ovlivněna pražským tepelným ostrovem? Nebo autor vzal hodnoty očištěné (jak?) o tuto interferenci?

Ach jo:
Autor: um Datum: 25.2.2007 23:54

Tedy, termín "globální oteplení" je z pohledu fyziky absolutní nesmysl,

neboť není možné, aby všechny termální děje probíhaly v unifikované

podobě, tak řečeno stejnosměrně.

V současnsoti procházím weby a snažím se najít relevantní informace o tématu globální oteplování - ano používám výraz globální oteplování a narozdíl od samozvaného odborníka na fyziku (autora článku) ho neberu za absolutní nesmysl. Buď je Země inertní vůči všem vlivům ve vesmíru a hvězdy jsou namalované tečky na obloze (včetně slunce) nebo se někde v pochodu autorových myšlenek stala chyba. Článek jsem nedočetl, tak nevím, možná se ke konci autor přiznal k aprílu.

Články plné již zastaralých věcí a polopravd:
Autor: Malcik Datum: 25.2.2007 22:03

Re: Články plné již zastarylých věcí a polopravd:
Autor: Malcik Datum: 25.2.2007 21:59

Příspěvek je pohříchu pouze ideologický,očekával bych věcnou námitku proti předkládaným argumentům.

Re: Lidovky:
Autor: Michal Koupý Datum: 25.2.2007 21:36

Pane Motl, víte, že existují i lidé, kteří jsou za podobné články, jako je ten Váš, placení velkými světovými firmami (většinou přes PR agentury)? To ve vašem článku chybí.:-D

Tím Vás samozřejmě nepodezřívám.

Re: Re: O klimatickych zmenach sa da napisat takmer vsetko:
Autor: I.L. Datum: 25.2.2007 20:28

O radek niz vytykate L. Motlovi, ze je fyzik, ne klimatolog (a tudiz nema do globalniho oteplovani co mluvit). Tady se naopak p. Lapin vydeluje jako fyzik proti historikovi, mate v tom, mili odbornici, trochu zmatek :-)

Re: Lidovky:
Autor: Radek Datum: 25.2.2007 18:32

Věnuj se Luboši raději tomu čemu rozumíš a to je lineární algebra a teoretická fyzika, to jsi studoval a tomu rozumíš velice dobře a nefušuj do věcí, kterým nerozumíš.

Re: O klimatickych zmenach sa da napisat takmer vsetko:
Autor: Radek Datum: 25.2.2007 18:30

Ano konečně rozumný názor od odborníka!

Ivan Brezina - nad tím jen mávněte rukou .... (Reflex 1999):
Autor: Radek Datum: 25.2.2007 18:29

Ivan Brezina by mohl být vzhledem ke své inteligenci, erudici a vzdělání kvalifikovaným "hlídacím psem", který upozorňuje ekologická hnutí na demagogické úlety a účelové překrucování faktů.Někdo takový by jistě byl na naší mediální scéně velmi užitečný. Brezina se o cosi podobného už léta pokouší, ale problém je v tom, že on sám se v textech o environmentalistech dopouští takové míry ideologizace, demagogie a účelového výkladu faktů, že jsou proti němu všichni jeho oponenti trapná nedochůdčata. Výsledkem je, že jeho názory bere málokdo vážně a jsou považovány spíše za osobní džihád než za publicistiku. Docela přesně reprezentuje část veřejného mínění, ale de facto přestal být novinářem a stal se píšícím antiekologickým aktivistou.

O klimatickych zmenach sa da napisat takmer vsetko:
Autor: Lapin Datum: 25.2.2007 16:54

Niekedy mam dost casu na to, aby som si doma cital internetove diskusie o klimatickych zmenach a najme o podiele cloveka na tzv. globalnom oteplovani. Kedze sa tymito problemami zaoberam profesionalne, nachadzam tam obcas aj namety na moje prednasky. Ak  zajdete na nase stranky na: www.dmc.fmph.uniba.sk urcite vas v casti Klimaticke zmeny nieco zaujme. Rad odpoviem na pripadne otazky a pripomienky. Chapem pana Svobodu, ze ako historik ma na veci svojsky pohlad, mal som tu moznost podiskutovat si s nim na jednej jeho prednaske. Urcite sa nemozeme zhodnut predovsetkym preto, ze si inak vysvetlujeme niektore fyzikalne procesy suvisiace s klimatickymi zmenami. Ale to bude asi preto, ze ja som fyzik a on historik.

Re: Lidovky:
Autor: Edis Datum: 25.2.2007 11:58

Vždy se nejvíce pobavím, když někdo komentuje problematiku, které nerozumí (v tomto případě se teoretický fyzik stává odborníkem klimatologie) a používá při tom neúplné, zkreslené a nepodložené informace a vlastní demagogická tvrzení, která jsou pouze výplody autorovi bujné fantazie. Je mi z Vás, pane Motle, na blití...

Re: Pan Jiří Svoboda není klimatolog:
Autor: Edis Datum: 25.2.2007 11:36

Díky za odkaz! Výborný článek, který doporučuji přečíst všem skeptikům a lidem, kteří si utvářejí svůj názor na základě tlachů rádoby klimatologů jako je pan Svoboda.

Články plné již zastarylých věcí a polopravd:
Autor: JM Datum: 25.2.2007 7:34

Pozor na Luboše Motla a Pana Svobodu, nejsou klimatologové a nikdy nic na téma klimatu ve vědeckém mezinárodním uznávaném časopise ani národním nepublikovali.

Na Neviditelným psu a třeba Blistech otisknou vše.

Vtipné.:
Autor: Hustej Datum: 25.2.2007 5:03

Kdo by to byl řekl, že už první vymýcení stromů Řeky a Římany z jejich poloostrovů udělá takovou klimatickou změnu. Mimochodem už podle zalesnění dnešní Itálie, Řecka, Španělska se dá odvodit, že změny vyvolané člověkem jsou nevratné. A ani by tak nebyl problém ze skleníkovými plyny, ty se po krátkém čase sami zase v atmosféře vyrovnají, ale ty stromy a následná koroze krajiny, kdy veškerá půda skončí v moři...

Vždy mě pobaví když nějaký Čech řekne a on se to nebojí ani publikovat, že 2000 vědců z celého světa je tak trochu mimo...

Pan Jiří Svoboda není klimatolog:
Autor: Michal Koupý Datum: 24.2.2007 19:05

Doporučuji přečíst článek, ve kterém se dozvíte, že pan Jiří Svoboda není klimatolog, opravdu to stojí za přečtení. Redaktoři mi bohužel brání v uložení odkazu na tento článek, ale snadno to najdete, vyšlo to na Britských listech 23. 9. 2006, autorem je klimatolog Ladislav Metelka, název článku je "Globální oteplotání – pravdy a mýty".

Lidovky:
Autor: Luboš Motl Datum: 24.2.2007 17:46

Hezký článek. Pokud někoho zajímá můj dnešní článek v Lidových novinách, v příloze Orientace, kopie je na <a href="http://lumo.blogspot.com/2007/02/pochybnosti-o-globlnm-oteplovn.html">http://lumo.blogspot.com/2007/02/pochybnosti-o-globlnm-oteplovn.html</a>. LM

Re: Re: Re: Re: Výborný článek:
Autor: Ludva Datum: 24.2.2007 16:57

Ono to taky může být tak, jak to tady někde vysvětlil Jarda. CO2 absorbuje pouze některé vlnové délky tepelného infračerveného záření, v žádném případě veškerou vyzařovanou energii. To znamená, že skleníkový efekt CO2 může končit při určité koncentraci a další zvyšování koncentrace už nemusí mít vliv na růst teploty. To nemluvím o vertikálním proudění vzduchu, které skleníkový efekt rovněž zeslabuje.

co tady chcete debilové:
Autor: ***** Datum: 24.2.2007 13:14

neim co to je?ale vůbec to nepobírám,proč se tady hádáte stejně všichni chcípnem čau

Výborně, pane autore! Uměřený, logicky vyznívající článek.:
Autor: Loki_F Datum: 24.2.2007 12:30

Bez zbytečné kategorizace antropogenních vlivů. Olej na vody alarmistů a zelených lumíků. };D)))

A teď si jdu ppřečíst jejich kvílení v diskusi. jak se s vašimi přesvědčivými argumenty vyrovnaly jejich prosté a důvěřivé mozečky... Asi to bude opět "chuťovka" - přehlídka "andělské" hlouposti!

Re: Re: Kuba a ledovec:
Autor: I.L. Datum: 24.2.2007 11:26

Jedna kra ledovou dobu nedela, je li to na severu. Je li to ale

hluboko na jihu u rovniku, umozni tahle "jedna kra" rozlisit, jaky

je vztah autora i ctenaru k podezrele vypadajicim "faktum" a odhadnout, zda i dalsi tvrzeni vypadaji verohodne ci je to libovolny blabol :-)

Re: Graf?:
Autor: Karel Datum: 24.2.2007 7:32

Nezapadá do kontextu článku.

Re: Re: Re: Re: Re: Kaktusi,:
Autor: baltazar Datum: 24.2.2007 2:27

Jo, jistě -- pro přírodu an sich to dokonce bude z hlediska druhové rozmanitosti patrně přínosem, když škodlivé živočišné druhy vyhynou.

Re: Kuba a ledovec:
Autor: baltazar Datum: 24.2.2007 2:21

Nás už ve vlastivědě učili, že jedna kra dobu ledovou nedělá ;-)