18.7.2019 | Svátek má DrahomíraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Energetika vládyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 230, poslední: 13.1. 2007 12:59, přehled diskusí

oprava:
Autor: Václav Železný Datum: 12.1.2007 12:25

Pardon, mělo tam být "tisíce km^2 plochy"

Re: Re: Topolánek je energetický odborník ???:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 12:24

Ta Topolánkova energetická kvalifikace je technická, mikroekonomická a omezeně systémová. Připadá mi ale jako soudný člověk, který navíc sděluje: Pojďte to, Zelení, dělat, buď se potvrdí, že tomu rozumíte lépe nebo se navěky znemožníte, pokud blufujete.

Re: Re: Re: Re: Pro priznivce biomasy opakuji:
Autor: Václav Železný Datum: 12.1.2007 12:24

A Vám se bude líbít žít v krajině, kde na každém volném kousku bude růst třímetrový šťovík nebo podobná energetická plodina? Pokud ano, tak budete docela výjimka. Od většiny lidí v oblastech, kterých by se to týkalo, můžete slyšet spíše negativní ohlasy, a ani se jim nedivím. Mě by se taková ekoenergetická krajina taky moc nezamlouvala. Jen na nahrazení spotřeby domácností byste potřeboval tisíce k2^2 plochy, a už vůbec nemluvím o sklizni, transportu, skladování a dalších aspektech. Už jen tahle čísla prakticky diskvalifikují bioenergetiku jako možnou náhradu za klasické velké zdroje. Maximálně bude možná jako lokální doplněk.

Re: Re: kolik nas stala tezba uhli v severnich Cechach?:
Autor: Veteran Datum: 12.1.2007 12:24

Tolik hloupých keců kolem energetiky se jen tak neobjeví. Faktem je, že ten kdo bude mít energii bude mít v ruce opratě. Energie se stává v Evropě strategickým zbožím. Kdo tohle nepochopil nechápe nic. Zelení ani neví za koho kopou. Je to tak jak to napsal pán přede mnou:

Doufám, že současné chování strany Zelených je dostatečným poučením pro ty voliče, kteří ji snad považovali za použitelnou alternativu.

Re: Já se Vám divím,:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 12:21

Ševče, moc vám nerozumím: Pokud jste expert ( i když, vydávat Hanzlíčka za experta, nevím nevím...), neměl byste se bát zveřejnit expertní názor, protože expertní názor je dobře vyargumentovaný, a tudíž obhajitelný před kýmkoli - nebo není expertní. Takže jak je to s vámi?

Re: K článku:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 12:13

Ano, takhle zjednodušeným pohledem lze vysvětlit, že ďábel je vlastně anděl... Aleši, hlubší zamyšlení by nebylo...?

Re: Re: Re: Re: Re: kolik nas stala tezba uhli v severnich Cechach?:
Autor: Radek J. Datum: 12.1.2007 12:13

Plyn nevadí?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 12:11

Tu "vyzitku" neberte, prosím, jako moji vizitku - stydím se...

Re: Re: Re: už dnes máme elektřinu za světové ceny:
Autor: Luboš Datum: 12.1.2007 12:10

Pravda je někde mezi, výkupní cena je buď 2,46 nebo tržní cena+2,02 Kč/kWh zelený bonus.

viz. http://www.eru.cz/htm/faq_oz.htm

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 12:08

Opravdu? Že by tu všichni kovaní energetici (kromě Hanzlíčka, o tom je to známé) chlapsky lhali? Já bližší informace nemám, o zásobách paliva vím, ale ty vteřiny mi příjdou nějak moc krátká doba. Dá se to nějak zpřesnit závislostí v čase (jaké zpoždění a jaká dynamika - čas potřebný k n-násobku předchozí výkonové úrovně)?

Re: Re: Re: Pro priznivce biomasy opakuji:
Autor: Kotec Datum: 12.1.2007 12:06

Za rok dopadne na povrch v našich podmínkách cca 600 kWh energie na 1 m2. Na jižní Moravě víc, v severních horách méně. Rostlinná biomasa vyprodukovatelná běžnými plodinami na 1 m2 je asi 1 - 1,5 kg sušiny za rok, podle toho, co se pěstuje. Speciální energetické plodiny dají i přes 2 kg. To je ekvivalentní cca 18-25 MJ = 5-7 kWh. Účinnost je cca 1 % (běžně se to tak i počítá pro zjednodušení). Na 1 ha lze tak vyprodukovat 50-70 MWh. Při potřebě na obdělávání pozemků 10-20% a účinnosti kogenerace 60 % je to cca 25 - 35 MWh čistého zisku energie. Pokud má rok 8 000 hodin (přibližně), je to cca 4 kW. Z 250 ha máte tedy možnost získat 1 MW. Nebo taky ne, když se to rozhodnete ponechat ladem (a osudu).

Re: Pane Hanzlíček:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 12:01

Hanzlíček není ani ekologický ani environmentální expert - je pouze ekonomista a ekologista. Informovaní vědí své, ostatní nechť pilněji monitorují slova a činy tohoto neúctyhodného pána...

Re: Re: Re: Pro priznivce biomasy opakuji:
Autor: Kotec Datum: 12.1.2007 11:59

Vy znáte pojem sukcese? Jak překvapivé. Ovšem fakt, že se při sukcesi NEZVYŠUJE biodiverzita (alespoň ne trvale) už vás asi minul. Prostudujte si prosím Succession in abandoned fields od Osbornová a kol., vyšlo v roce 1989 v Academii. Dále si prostudujte Motýli České republiky a jejich ochrana, Beneš a kol., vydáno v roce 2002 Společností pro ochranu motýlů (dva díly, pro obecné zásady péče o biotopy stačí ten první).

Re: Re: Re: Re: ...české domácnosti nyní financují cenou domácí energie expanzi státní firmy na Balkáně...:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 11:57

Viděl jste někdy navrhované sazby energetických daní a daňové výhody energeticky náročným producentům a domácnostem? Ten bordel, který energetika jaksi mimochodem (obecně koefekty, ekonomicky externality) kromě produkce a distribuce energií působí v podobě emisí (ty působí dále kromě jiného typicky respirační a onkologické choroby), ekodaně nezarazí, jen těmi pár procenty připomenou, že něco není v pořádku. Kdyby měly být daně ve výši externalit, pak by došlo na ekonomické problémy řady velkých firem a mnoha plýtvajících domácností...

Re: Re: už dnes máme elektřinu za světové ceny:
Autor: Kotec Datum: 12.1.2007 11:56

Co to píšete za nesmysly?? Vy sčítáte výkupní cenu a zelený bonus, což je ale nesmysl, protože elektrárna jede buď v jednom nebo ve druhém režimu podle toho, jestli jede celá do sítě, nebo kombinací do sítě i na vlastní spotřebu. Takže je to buď 2,46 nebo 1,90 Kč/kWh.

Re: Vyroba "bioethanolu"::
Autor: bruner Datum: 12.1.2007 11:55

biodiesel je metylester nějaké mastné kyseliny (obvykle ze řepky, ale může být i z palmy atd.) a ten se přimíchává do natty. Má však vysoké odparné teplo a proto do benzinu nejde. Tam se přimíchává líh - etynol, vyráběný z rostlin, proto bioetanol. Velice nepřípadnou je vaše poznámka o korozi motorů, že by snad byla větší než při použití nafty vyráběné z ropy. To není pravda. Problém je tehdy, pokud se používá přímo nějaká mastná kyselina (neprojde esterifikací)-hlavně z řepky, která obsahuje velké monožství tzv.fosforových jader (z hnojiv), které působí jako zárodek, na který se nabalují pryskyřice obsažené v palivu a dojde z "zabetonování" pohyblivých ploch a dříků, hlavně v palivovém čerpadle a tryskách.

Re: Re: rozum mi to nebere:
Autor: Luboš Datum: 12.1.2007 11:54

A co je podle vás ten "Zelený bonus" viz. http://www.czrea.org/?CLANEK=106

Re: Re: Pro priznivce biomasy opakuji:
Autor: honzak Datum: 12.1.2007 11:52

už je tady! Tak co ta bilance ze včera, byla by? Alespoň zaokrouhlená?

A proč se na pozemcích ladem ležících musí něco pěstovat? Bránit přirozené obnově a nedeterminované sukcesi druhů? Bránit zvyšování biodiverzity?

Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 11:50

To dost záleží na technologii akumulace. Akumulujete nebo transformujete? Kolik energie musí být té elektrické, aby došlo k požadovanému užití? Výroba elektřiny pro teplo je fyzikální i logické zvěrstvo a jedna z hlavních příčin blackoutů na straně poptávky (spotřeby). To by si měli v tradičních myšlenkových zákopech zakopaní energetici rychle uvědomit, než bude pozdě. Cílevědomá výroba energetického odpadu je vyzitkou nízké vzdělanostní, technologické a organizační úrovně lidského společenství.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět:
Autor: Rebel Datum: 12.1.2007 11:48

Cas na cviceni s vykonem u uhelky neni nijak vysoky, jsou to radove jednotky sekund - jak nahoru, tak dolu.

Re: Re: Re: rozum mi to nebere:
Autor: Kotec Datum: 12.1.2007 11:48

A vy si myslíte, že větrné elektrárny jsou u nás tím, co dodává do sítě oněch zmíněných přebytečných 2,5 GW? Proč mimochodem máme přečerpávací Dalešice a Dlouhé Stráně? Co by se stalo, kdyby se na většinu času odstavily 1-2 uhelné elektrárny?

Re: Re: Re: ...české domácnosti nyní financují cenou domácí energie expanzi státní firmy na Balkáně...:
Autor: honzak Datum: 12.1.2007 11:45

zcela vážně míněný dotaz - mohl byste starému technokratovi, ekonomie se štítícímu, přeložit do hovorové češtiny "v malé míře internalizuje externality, a to vše při neutralitě fiskální i důchodové". Chápu jen tu malou míru.

Děkuji

Re: Re: Hanzlicek...:
Autor: honzak Datum: 12.1.2007 11:42

evidentně musí chlastat, když se probouzí až v půl jedenáctý. Nebo že by to byly drogy?

Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 11:42

Hozaku, kdybys jako elektrotechnik viděl za nejbližší kopec, tak bys nebilancoval jen klasiku s vysokým stupněm řiditelnosti (i ta uhelka, jak tu kdosi správně poznamenal, potřebuje čas na cvičení s výkonem), ale zvykal by sis na dynamicky stabilní systémy se stochastickými závislostmi. Svět je totiž takový, je někteří lidé se pořád cítí být řediteli všehomíra...

Re: Re: rozum mi to nebere:
Autor: Václav Železný Datum: 12.1.2007 11:34

No, strojařina Vám toho evidentně moc neříká. To si vážně myslíte, že s kotlem, turbínou a celou soustavou výměníků, čerpadel a potrubí jde cvičit podle toho, jak zrovna fouká nebo nefouká? Tak to se dost pletete.

Re: Re: Hanzlicek...:
Autor: míša mýval Datum: 12.1.2007 11:33

nebo zelená matka Jelínka?

Re: Re: ...české domácnosti nyní financují cenou domácí energie expanzi státní firmy na Balkáně...:
Autor: pje Datum: 12.1.2007 11:30

Ladislave, neztrapňujte se neznalostí ekonomie. Ekonomie svobodného trhu neexistuje, existuje pouze liberální ekonomie, zpravidla jako akademická debatní a politizující platforma, nikoli jako návod k reálnému použití. Existuje ale tržní ekonomika, a to navzdory té či oné (nikoli převažující) míře regulace nebo exogenních vlivů. Jinak Hanzlíček je expert na své peníze a ne na životní prostředí, natož na ekologii. Za bolševika se zuby nehty bránil použití katalyzátorů, přestože ekonomických zásob platiny bylo v SSSR a je v Rusku a kolem dost a dost. Tomu pánovi nevěřím ani suché z nosu, prostě lže. Ekologická daňová reforma (dle aktuálních návrhů) jen v malé míře internalizuje externality, a to vše při neutralitě fiskální i důchodové.

Re: Re: rozum mi to nebere:
Autor: Trotl Datum: 12.1.2007 11:24

Bože, Kotec. Víme jak dlouho trvá, než najede na výkon uhelka?

Re: Re: "EKO"?:
Autor: Kotec Datum: 12.1.2007 11:23

Víte vůbec, co jsou biopotraviny??

Re: Re: Re: Re: kolik nas stala tezba uhli v severnich Cechach?:
Autor: Kotec Datum: 12.1.2007 11:22

Já považuji za neetické také spalování ropy.