25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Theotoxón 10.1.2007 15:57

Re: Re: Re: Naprosto nezávislý motor objevitelských cest

mea culpa, ten ironický tón mi ušel ;-)

Bouček Antonín 10.1.2007 8:26

Re: Re: Naprosto nezávislý motor objevitelských cest

Dělal jsem si legraci a myslel jsem to v ironii. Ve skutečnosti byly všechny kolonizační podniky tak neuvěřitelně nákladné, že se jich dříve či později musel ujmout stát. Ne, že by soukromé společnosti na kolonizaci nezbohatli (výroba rumu, cukru a tabáku byla stejně zisková jako dnešní produkce ropy), pro jejich státy však kvůli vysokým vojenským a správním výdajům končily akce deficitem. Bylo požehnáním a jedním z motorů růstu evropských zemí, když se po druhé světové válce byli nuceni koloniálních přívažků zbavit.

Theotoxón 10.1.2007 8:09

Re: Naprosto nezávislý motor objevitelských cest

;-D mám obavu, že tento názor je poněkud optimističtější než realita... vlády podporovaly zmíněné dobrodruhy a dobrodružné plány pouze a jedině ze zištných důvodů a kvůli boji o moc. nějaké objevitelství je jen druhotný produkt. v případě kolumba španělská královna pochopila, že portugalci udělali chybu, když kolumba odmítli, páč vůně zlata nedolehla k jejich nosu dosti silně. však se pak portugalci snažili ze všech sil to zvrátit. také příliš nechápu, jak mohli rusové v padesátých a šedesátých letech "vypálit rakety do kosmu také ze soukromé iniciativy"... on měl koroljev nějakou soukromou entrprájs? to je šokantní odhalení... spíš si myslím, že rusové (vláda) chtěla v něčem amíky natřít a eventuelně z toho vytřískat převahu ve studené válce (špionážní družice etc.).

Bouček Antonín 9.1.2007 13:22

Naprosto nezávislý motor objevitelských cest

Jojo, nezávislí lidé, nespokojení s vládou, jsou odjakživa motorem objevitelských cest. Proto španělská vláda sponzorovala Kolumba, Magellana, Pizarra a Cortése, anglická vláda Drakea, Hawkinse, Cooka, francouzská vláda Bougainvillea a Rusové ty cestovatele, co zbrázdili Sibiř a Aljašku. Rusové vypálili rakety do kosmu také ze soukromé iniciativy a projekt Apollo byl financován na burze. Osidlování Divokého západu proběhlo zcela bez podpory vlády, snad až na bezplatné rozdělování půdy osídlencům, nasazení americké armády a milióny hektarů americké půdy darovaných vládou soukromým železnicím.