25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
bývalý vodák 5.1.2007 0:52

Zatopené proudy

Svatojanské proudy zatopila štěchovická přehrada, která byla napuštěna za 2. války. Následovaly Bučilské proudy, které zaplavila Slapská přehrada (napuštěná rychle během letní povodně roku 1954) a konečně Červenské proudy na Vltavě a Anenské proudy na Otavě zatopila až přehrada nazývaná Orlík, která byla napuštěna 1960-1961(možná až do 1962?).

Pamatuji se, že se na Vltavě v centru města (okolí Mánesova nebo Čechova mostu) v zimě bruslilo a v létě se  tam lidé koupali - pamatuji se, jak jsme plavali z Občanské plovárny na plovárnu na Žofíně, kde byly pěkné holky!! a zase zpět a přelézali jsme jez nad Karlovým mostem. Naopak pár metrů pod Karlovým mostem jsou nohou nahmátnutelné zbytky Juditina mostu. Frajeři také skákali z Čechova mostu, když vylezli po pilíři až na ty ženské sochy, jeden frajer dokonce až na ruku ženy - to jsme mu záviděli!!

Od napuštění Slapů v roce 1954 se již ve Vltavě v Praze nedalo koupat - voda studená a naopak v zimě voda nezamrzala (až na slepé přístavy v Podolí nebo u Cindy).

Tomáš Kubín 3.1.2007 16:58

Re: Plavecký areál

To není pravda, patří "hérečce".

VLK 3.1.2007 15:10

Re: ...Kryté bazény?...

Po povodni stejne jako cely Tyrsak opraveny.  Pro verejnost v sobotu a nedeli. Vice musite dohledat nekde na http://www.sokol-cos.cz/index.html

Džejkej 3.1.2007 14:36

Zajímavý článek

Díky za velmi zajímavý a poučný článek. Také vzpomínky pamětníků v diskusi jsem si rád přečetl. Podle mého názoru byla stavba Vltavské kaskády největší ekologický zločin dvacátého století. Když čtu, jak vodáci pluli po divoké řece plné peřejí z Budějovic až do Prahy, tiše závidím. Naštěstí aspoň Berounka zůstala bez obludných přehrad, v létě se tam najdou dobrá místa ke koupání a loni v lednu se dalo jet na bruslích z Černošic až do Karlštejna.

krmič 3.1.2007 13:51

Re: ...Ahááá!...

Ten je pěkný. Třetí stolička na straně vzdálenější od tobogánu je moje oblíbená. (To ale na snímcích není vidět.)

doxa 2.1.2007 22:23

Re: Re: Další bazény v Praze

A další byl o několik kilometrů dál v Dolní (neboli Tiché) Šárce

doxa 2.1.2007 22:19

Re: Další bazény v Praze

ten v Šárce býval náš kmenový, říkávali jsme mu stále "U Veselíka"

Fráček 2.1.2007 22:17

Další bazény v Praze

Jeden bazén je i ve sportovním zařízení na Vinohradech u Riegrových sadů-kdysi ČKD Praha, kam jsem chodil v 50.letech na dětské plavecké kursy,venkovní bazén-říkali jsme mu Plivátko-s dětským brouzdalištěm a šatnami byl i mezi Spořilovem a Krčským lesem směrwm od stanice metra Roztyly ku Praze-zanikl stavbou magistrály a metra, ale fungoval ještě v 60. letech,lázně Na mlejnku v Braníku byl někde v prostoru Barandovského mostu.

Existuje dosud koupaliště na Lhotce, bylo (nebo ještě je?) i v Motole.

V Hostivaři byl na Botiči, jestli se nemýlím, původně i jednoduchý bazén.

Bazén s koupalištěm byl a snad i ještě je v Divoké Šárce.

LC 2.1.2007 19:00

malá plovárna

Do Prahy jsem jako dítě jezdila  k tetě na prázdniny a pamatuju si , že za Žlutými a Modrými lázněmi byla v Bráníku ještě jedna plovárna, které říkali Na mlejnku

šakal 2.1.2007 17:30

...Ahááá!...

...ten dřevěný bar s visutou terasou znám z časopisu Architekt!

Díky! :-)

JK 2.1.2007 15:27

Re: Re: Re: Slapska prehrada

Řečeno přesněji, za Němců byla dokončena, a prosadilo se to i přes omezení z německé strany. Do technické stránky Němci nezasahovali, obytné domy pro zaměstnance ale musely dostat německý design. Tak mi to říkali staří zaměstnanci v roce 1971.

krmič 2.1.2007 15:18

Re: ...Jaké to tam je?...

Tam žádná Architektura není. Pokud nepočítáte prodejní stánky a jiné dřevostavby z posledních let. Koupaliště samo bylo vybudováno v 60. letech. Fotogalerie je zde: text

Na jednom snímku jsem vidět. :-)

Alex 2.1.2007 14:09

Padesátá

Jak i ostatní dosvědčují, ještě v padesátých se ve Vltavě koupalo, v zimě bruslilo. Jsem ročník 47, plavat jsem se naučil na Občance (plavčík měl bidlo opřené přes zábradlí do řeky, z bidla visel špagát, na špagátě byl uvázaný "plavec", mocně se rozhánějící rukama). A z hodně útlého dětství se pamatuji na bruslení na ohražené ploše, vyčištěné od sněhu - někde u Švermova mostu, brusle byly "šlajfky", přidělávaly se kličkou na obyčejné zimní boty, kdo kličku ztratil, byl ztracen. Na ledu byly lavičky a asi i nějaký stánek.

šakal 2.1.2007 13:39

...Jaké to tam je?...

...Není to také ve slohu socialistického realismu? Nemáte od toho nějaké obrázky?

abc 2.1.2007 12:40

Re: ...No, jde o to,...

Velmi relevantní postřehy.

A pokud jde o koupání, v 60. letech se zájem přesunul do tehdy nových a ještě pěkných přehrad v Hostivaři a Džbánu, v sezoně neuvěřitelně zaplňovaných. Poskytly bohatší možnost zábavy než klasická stísněná koupaliště a la Barrandov.

eva 2.1.2007 12:39

koupání ve Vltavě a bruslení

Jsem ročník 1944 a bydleli jsme blízko Národní třídy. Chodívali jsme se koupat samozřejmě na Žofín, případně do Podolí, a to k mostu Inteligence, kde byly krásné volné travnaté břehy, dosti zaplněné. Tam jsem trávila své teenagerovské roky, pamamtuji se jak jsem se tam "učila" na maturu. Žluté a Modré ( dnes spojené)lázně nám připadaly paďourské, tam chodily starci a stařeny (dnes to vidím jako třicátníky). Nad nimi proti proudu

bylo několik loděnic, končily tzv. plovárnou Stalingrad, která byla taky dost oblíbená. Co se týče zamrzlé Vltavy, učila jsem se na ní bruslit, musela tedy zamrzat ještě v 50. letech. Pamamtuji se na to u Palackéhomostu nebo i na Františku.

abc 2.1.2007 12:36

Re: AXA je opravdu proti Bílé labuti...

Objekt ÚV ČSTV, v hantýrce nás sportovců takzvaný "Barák".

Antonín Hrbek 2.1.2007 12:21

Pár poznámek

Vltava byla skutečně až do II.SV zamrzlá od Smíchova do Modřan. I v posledních letech se dalo občas bruslit v Podolském přístavu. U Stromovky bylo koupání dvojí - a to buď přímo ve Vltavě nebo na "kanále". Koupání na dolní Vltavě za Prahou (např. u Zámečku) bylo sice možné, ale vzhledem k čistírně vody ne příliš dobré. Na horní Vltavě u mostu inteligence se také dalo koupat, avšak často za cenu, že se koupající musel vyhýbat plujícímu odpadu.

Jinak svou dlouhodobou historii měly dvě plovárny a to "vojenská" a "občanská"  na Klárově. Dnes je tam Kasino.

krmič 2.1.2007 11:33

Nepřehání autor trošku?

"V posledních letech je poměrně velký problém v teplých letních dnech najít v Praze místo, kde je příjemné se vykoupat, a přitom nečekat, až někdo vyleze z vody, abychom si mohli vlézt na jeho místo."

To se mi nějak nezdá. Nejsem z Prahy, ale hodně pražských koupališť jsem vyzkoušel a neměl jsem tento dojem. Většinou v 80. a 90. letech, v létě - Hostivař, Džbán, Podolí i některá menší. V roce 1960 jsem se dokonce koupal i v té studené Vltavě, na Občanské plovárně. Naopak mě úplně vyděsily filmové záběry z různých koupališť ve 20. - 30. letech v pořadu Hledání ztraceného času. To byla opravdu síla, ty namačkané davy!

Ale stejně, na naše Letní koupaliště Ostrava-Poruba žádné pražské koupaliště nemá! :-)

Kočka 2.1.2007 11:31

Re: Re: Pár poznámek - dodatek

Jedna byla tam co je teď Barandovský most, další byla pod Vyšehradem a další tam co je botel na Smíchově, teplou vodu tedy nepamutuji, ale v zimě se bruslilo v hafnech.

Vadí/nevadí 2.1.2007 11:29

Re: Re: Slapska prehrada

Za války byla dokončena Štěchovická přehrada a zatopila Svatojánské proudy, t.j. to co bylo pod sochou sv. Jana v tehdejším Záhoří, který stál přibližně v místě, kde byla postavena později Slapská přehrada. 

Od napuštění Slapské přehrady, dokončené v r. 1954 (kdy v létě byla zrovna pěkná povodeň a značné znepokojení o pevnost přehrady) se nedá ve Vltavě dalších nějakých 50 km koupat a v zimě bruslit, neboť Slapská vypouští na turbiny spodní vodu z 50 m hloubky - velký šok nejen pro lidi, ale též pro přírodu.  Mluvilo se o různých úvahách, jak to upravit, aby jen ta vrchní vrstva vody z horního jezera se dostávala do průtoku (přídavné roury, hloubkové zakotvené husté sítě, atd.)     

 

Si 2.1.2007 11:24

Překlep?

Bazén Inka je pravděpodobně YMCA na Poříčí. Byl po restituci rekonstruovaný v 90. letech a nyní v opět (omezeně) přístupný pro veřejnost.

šakal 2.1.2007 11:06

AXA je opravdu proti Bílé labuti...

...Moc pěkný dům architekta Říhy! Dnes je tam veřejně přístupné fitnesscentrum i s tím bazénem.

YMCA stojí na Poříčí u Náměstí republiky. Za komunistů se tomu ovšem YMCA neříkalo - sídlil tam (ÚVČSTV) Ústřední výbor tělesné výchovy a sportu v čele se soudruhem Himlem, kterému se přezdívalo soudruh Himmelhergot. Dnes už to snad zase YMCe patří :-)

šakal 2.1.2007 11:00

...No, jde o to,...

...jestli je to ekonomicky proveditelné. A tady nejde jen o jednorázovou rekonstrukci (tady by u bohatého investora třeba nemusel být problém s delší dobou splatnosti), ale hlavně o rentabilitu dlouhodobého provozování - a z toho mám strach!

Mám za to, že tady je úplně stejný problém, jako s někdejším Parkem kultury a oddechu Julia Fučíka. Kdysi to bylo velmi oblíbené místo víkendové rekreace pro celou Prahu - a dnes je to opuštěné shromaždiště polosvěta. Lidé změnili své návyky: začalo se jedit na víkendy, přibyla televize...a na etrádní programy a dechovku s limonádou už nějak není ta správná doba.

A Barrandovské terasy? Kdo dnes půjde v nedělním obleku a květovaných šatech tancovat nad řeku, když může jít s kamarády hrát bowling nebo vyjet autem grilovat na chatu? Říkám si tedy, že navzdory úpadku způsobeného nezájmem komunistického režimu o "měšťáckou" kulturu byl největší příčinou úpadku teras prostá změna životního stylu. A to jen těžko někdo vrátí :-/ 

dvd 2.1.2007 10:58

Nejen slepý!

Taky blbý.

DS 2.1.2007 10:29

Re: Velice prosím autora,...

Já se ještě chodil s rodiči koupat do barrandovského bazénu.Zanikl opravdu až rukou komunistů.Restaurace také nějaký čas fungovala ale jako vše to vyžadovalo údržbu,opravy,modernizaci a to komunisté neudělali a nechali vše totálně zdevastovat jako spoustu jiných věcí.Komunisté těžili z toho co nakradli a protože se o majetky ukradené nestarali musel ten jejich režim špatně dopadnout.Stačí se podívat na domy,které 40 let komunistické vlády chátraly a dnes kdy se vrátily majitelům se pomalu dávají do pořádku.Stačí projíždět městy  a koukat kolem sebe a jen slepý nevidí ten rozdíl

Michaela Freiová 2.1.2007 10:24

Re: Pár poznámek

Led na Vltavě po válce byl, prosím, ještě ho pamatuju, bruslili jsme na něm počátkem padesátých let . Rovněž tak teplá Vltava v létě - absolvovala jsem na Občanské plovárně několik prvních hodin plavání a začínali jsme dokonce splýváním - s obličejem ponořeným do vltavské vody.

Zkazily to pak Slapy....

šakal 2.1.2007 10:14

...To sem měl vědět!...

...;-P ;-D

dvd 2.1.2007 10:05

Plavecký areál

patří Dagmar ("Ivanové") Havlové. -Takže nepovstane.

Josina 2.1.2007 10:01

Re: Re: no,

Ano, Ymca. CHodívali jsme tam plavat se školou v osmdesátých, tam nebo do AXY, snad se to už jmenovalo jinak, ale stále jsme to říkali takhle. Jedna byla proti Bílé labuti, ta druhá mi už vypadla. Volně přístupné snad nebyly, ale pro školy ano. A jednou jsme taky jeli až kamsi do Košíř,  dlouhá jízda tramvají zasněženou ztemnělou cizí Prahou. A pak ovšem Podolí, společné šatny, po nichž se majestátně procházely obludně tlusté nahé stařeny.