28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jitka Mothejzíková 6.6.2007 13:16

Založme celorepublikový orgán odporu proti VE

Vážení,

jsem místopředcedkyní OS Meluzína, které vzniklo k ochraně přírody a krajiny, a to zejména v oblasti Krušných hor, kde se především snažíme o zamezení výstavby VE. Máme řadu písemných materiálů a za 7 let působení i množství zkušeností včetně účasti ve správních a soudních řízeních. Máme k dispozici seznam odpůrců VE z různých koutů naší republiky. Myslíme si, že s s ohledem na stoupající agresivitu a bezohlednost větrníkářů a nesmyslnost celé této pseudoekologie nastal čas založit celorepublikový orgán odporu, koordinovat činnost jednotlivých iniciativ a vzájemně si pomáhat v naší činnosti.

Pokud máte zájem, pošlete nám následující údaje a budete zařazeni do seznamu odpůrců VE, který Vám poté zašleme: jméno, příjmení, občanská iniciativa - název a adresa sídla, e-mailové spojení, telefon.

S pozdravem všem spřízněným duším

JUDr. Jitka Mothejzíková, OS Meluzína se sídlem v Praze 10, Hostýnská 516/12, e-mail: jitka@akmothejzikova.cz

stop větrníkům 2.2.2007 20:54

stop větrníkům

nahrazení Temelína (2000 MW) pomocí 2MW větrných elektráren:

nutno započítat životnost (60 kontra 20let) a účinnost (90% kontra 15%)

- bylo by nutno postavit  3x 6000 větrných elektráren

- stálo by to okolo 1400 mld.,spotřebovalo by se přitom 16x více tun betonu a oceli

www.stop-vetrnikum.webz.cz

Jitka Mothejzíková 6.6.2007 13:05

Re: stop větrníkům

Vážení pánové,

jsem místopředsedkyní občanského sdružení MELUZÍNA, které vzniklo k ochraně přírody a krajiny, a to zejména v oblasti Krušných hor, kde se především snažíme o zamezení výstavby VE. Máme řadu písemných materiálů a za 7 ket působení i množství zkušeností včetně účasti ve správních a soudních řízeních. Máme k dispozici seznam odpůrců VE v podmínkách naší republiky a říkali jsme si, že s ohledem na "nájezdy" větrníkářů v různých částech republiky zřejmě nastal čas ustavení nějakého společného orgánu všech odpůrců VE na republikové úrovni, abychom mohli naše snažení koordinovat. Pokud máte zájem, pošlete mi tyto údaje: jméno a příjmení, název občasnké iniciativy a adresu jejího sídla,  Vaši e-mailovou adresu a telefonické spojení. S pozdravem

JUDr. Jitka  Mothejzíková, OS MELUZÍNA, e-mail: jitka@akmothejzikova.cz   

Sch.glosátor 27.12.2006 16:12

Ať si každý objedná elektřinu jak se mu zlíbí a za dohodnutou cenu.

Třeba i větrníkovou. Když bude uvědomělý ekologista, zaplatí desetkrát tolik a dodávka bude dálkově řízena elektroměrem v místě odběru přesně podle produkce. Když bude foukat, dostane, když bude foukat méně, dostane méně, když nebude foukat, nedostane nic. Spotřebitel elekřiny z jádra zase přijde zkrátka v době odstávky, z vody, když bude sucho. A tak dál podobně. Ti rozumní si namíchají elektrické portfolio. A bude nová profese, energetický makléř, energetický poradce. Spotřebitelské přebytky budou obchodovány na burze a budete je moci dát do banky. Za to dostanete energetický úrok. Nebo si vezmete úvěr. Když nebude foukat, když bude sucho, odstávka kotlů.... Podle toho jak budete potřebovat. Že je to bláznivé ? Je. Teď. Ale stejně bláznivá by vám přišla možnost vybrat si poskytovatele telekomunikačních služeb. I dodavatele elektřiny si dnes můžete vybrat. A zítra ?

D 27.12.2006 14:13

Severni Nemecko

Tam maji  staly vitr od more a presto tam vetrne parky stoji.Druzstevnici,kteri si chteli zajistit trochu blahobytu,kdyz na podmacenych loukach nic neroste ,se mohou po zadluzeni na stojici vrtuli obesit.Vsemocny EON odmita pod ruznymi duvody,napr."bezpecnost site"odebirat a hlavne PLATIT!Vzdyt ma levne energie i od nas z atomek dost.U nas to dopadne stejne.Jenze u nas je dulezite byt u toho,kdyz se stavi,byt u uveru a dotaci.Pak uz jenom "nepodareny podnikatelsky zamer".Nejaka budoucnost,krasa krajiny...prosim Vas.

Taky jezdim pres Mikulov do Vidne.Ze se toci vsechny muze rict jen zaslepeny fanda.Netoci se.

pavel 99 27.12.2006 15:31

Re: Severni Nemecko

mimochodem  - ti družstevníci mají možnost, kterou jste nějak opomněl zmínit - sami tu elektřinu využívat a po dokonalé liberalizaci trhu s energií také sami prodávat (pokud najdou zákazníky).

Ladislav N. :-))) 27.12.2006 16:01

Re: Re: Severni Nemecko

Má to ale háček. Oni neví, kdy tu elektřinu budou moci nabízet a v jakém množství... ;-P

energetik 27.12.2006 17:46

Re: Severni Nemecko

 Vizuální pohled na větrníky mně nevadí, ale spíš mně vadí narušení bezpečnosti elektrizační soustavy a potenciální katastrofické důsledky.

 Když někdo v dobré víře si myslí, že větrníky přispívají energií k elektrizační soustavě, tak ve skutečnosti jsou její velkou zátěží, která se musí hradit z jiných zdrojů. Při neplánovaném přebytku nebo nedostatku dochází k rozfázování přenosových soustav následkem změn kmitočtů, vytváření asynchronních ostrovů a když dojde k překročení disponibilních regulačních kapacit, dojde ke kaskádovému kolapsu. Jako ukázku uvedu poslední šetření UCTE (Union for Co-ordination of transmission of Electricity...), jak to proběhlo v Německu(Evropě).

Výsledky a předběžné závěry UCTE k událostem 4. listopadu 2006 v západní Evropě ke dni 6.12.2006 po měsíčním šetření.

V oblasti „nadfrekvence“ (SV) došlo nejprve k rozsáhlému výpadku převážně větrných výrobních zdrojů, což mělo za následek snížení frekvence v oblasti. Přestože se přenosové soustavy v této oblasti snažily snižováním výroby v konvenčních elektrárnách dostat frekvenci na úroveň blízkou běžným provozním hodnotám, automatické opětovné připojování převážně větrných výrobních zdrojů přispělo k tomu, že vysoká frekvence se v této oblasti udržela poměrně po dlouhou dobu. Opětovné připojování větrných elektráren také vedlo k silnému zatížení a místy i přetížením přenosových vedení v této oblasti. Nekontrolované chování výroby (zejména větrných farem a zdrojů kombinované výroby elektřiny a tepla) v průběhu poruchy komplikovalo proces opětného nastavení normálních provozních podmínek.

Automatické restarty velké větrné výroby na severu Německa nebyly okamžitě kompensovány odpovídajícím snížením výroby v tepelných a vodních zdrojích. Během události byl zvyšující se přebytek výroby v Německu vyvažován poklesem výroby ve zbývajících zemích severovýchodní zóny ( hlavně v Polsku a Česku). Tento přebytek výroby zapříčinil další vážné problémy v přenosové síti (přetížení některých linek).

energetik 27.12.2006 17:47

Re: Severni Nemecko pokračování

Pokud instalace větrníků překročí 6% produkce elektrické energie, tak elektrizační soustava se stane neregulovatelnou.

Pokud si s tímto někdo chce zahrávat, tak to je cesta do pekla.

Větrník 27.12.2006 21:14

Re: Severni Nemecko

Ony se nemusejí točit z prostého důvodu - nefouká ten "správný" vítr. To je obený problém větrných elektráren.

Tady (v ČR) je zavedeno, že když fouká a větrná elektrárna vyrábí elektřinu, pak je ČEZ nucen vykupovat jejich elektřinu - tzv. zelenou elektřinu. Což je trochu komické, protože to v rozvodné síti nepoznáte (ČEZu a ČEPSu). Když nefouká, pak nic nedodáváte a současní distributoři to musí nahradit.

Je to tak trochu jako kdyby měl někdo pekárnu a obchody byly nuceny vám to vykupovat. když zrovna nevyrobíte, tak nic nedodáte, ale když ano, výkup máte zajištěn - proto v Jindřichovicích dokáží "nafoukat" ty peníze, protože odbyt mají zajištěn.

V severním Německu je právě ten problém, že je to takové množství elektřiny, která buď najede do sítě či naopak, že to vyhazovalo celou soustavu. Pak by museli mít větrníkoví výrobci zároveň svoji distribuční síť.

Prostě milovníci zelené energie by si topili a svítili pouze když fouká. Když jim ta z hnědého uhlí a jádra tolik vadí - jo a z vodních elektráren taky.

MIlan 28.12.2006 8:29

Re: Re: Severni Nemecko

Opravdu, moc rád bych viděl ty ekoignoranty, jak si "užívají" plodů své práce, své milované obnovitelné energie, kterou tak snaživě vnucují všem, ať to (lidi i přírodu) stojí cokoliv. Zajímalo by mě, kolik v jindřichovicích "nafoukali" letos v prosinci, Pávek se tím už přestává chlubit.

Pro ukázku využitelnosti větrných elektráren doporučuji tento odkaz:

http://www.resec.cz/doc/54_1.pdf

Využitelnost jindřichovických větrných elektráren v lednu 2006: 5%. Slovy: pět procent. V únoru stoupla využitelnost na neuvěřitelných 14%, v březnu  klesla na 7%. Další čísla už nejsou k dohledání ...

pavel 99 28.12.2006 8:43

Re: Re: Re: Severni Nemecko

Což ostatně není divu. "Chlubit" se takovým zoufalstvím ......

Milan 28.12.2006 11:01

Re: Re: Re: Severni Nemecko

Drobná oprava: Ta využitelnost v lednu 2006 byla 5,56, tj. zaokrouhleně 6%, abych nebyl obviněn ze zásadního překrucování faktů ...

MS 28.12.2006 17:12

Re: Re: Re: Severni Nemecko

Doplnění: Za rok 2005 byla účinnost jindřichovických větrných elektráren 10,3%, celkový průměr je 10,34%, takže Jindřichovice jsou prakticky na průměru.

(Zdroj ERÚ)

honzak 28.12.2006 18:12

Re: Re: Re: Severni Nemecko

podle mé dedukce to Pávek típnul, aby nebylo "střelivo" proti jeho volební kampani. Díkybohu nebyl zvolen.

jeff 27.12.2006 13:08

česká klasika,

ano, pěkně vypracovaný tunel, tentokrát zelený

trp 27.12.2006 12:50

Zlaté časy klepáčů!

V minulosti, kdy nebylo slechu o elektřině, se stavěly větrné mlýny, vodní hamry ap. Člověk prostě využíval přírodní zdroje jak uměl. Mlýny a hamry dělaly rachot nesrovnatelný s dnešními větráky, stavby byly povícero hranaté, v podstatě nevzhledné. Lidé však neremcali a byli rádi za současnou techniku, která jim ulehčovala život. Zvěř i ptactvo se přizpůsobilo a zděšeně neprchalo. Dnes však je to jinak. Lidé doma otočí vypínačem, či tlesknou rukama a svítí se, topí se, stroje jedou a starého čerta koho zajímá, že někde se valí smrad a rabuje pod zemí uhlí, z kterého by jinak mohly být užitečnější věci. Zato jim vadí, stožáry větráků ještě před tím, než jsou postaveny. Vadí jim, že by někdo mohl zbohatnout, že budou hyzdit krajinu. Zajímavé, jak si dokázali zvyknout na vysílače a reklamní tabule gigantických rozměrů. Zlaté časy, kdy lidé byli vděčni těm, co postavili mlýn u vody a pomleli jim obilí a oni nemuseli točit kamenem ručně. Dnes se zdá vadí všechno, co přináší pokrok a úsporu zdrojů. Lidi jsou holt přežraní civilizací. Potřebovali by, alespoň někteří, civilizační půst. Pěkně pazourek do ruky a jedem!

Delfín 27.12.2006 12:55

Re: Zlaté časy klepáčů!

Bohuzel tento vetrnikovy boom nas muze vratit do te Vasi vysnene minulosti - blackouty.

trp 27.12.2006 13:22

Re: Re: Zlaté časy klepáčů!

Nic, co stvoří člověk, není automaticky dokonalé. Selhání dodávek energie je jistě možnou hrozbou. Tedy dnes! Lidé určitě dokážou najít řešení, stejně jako dokážou najít náhradní energetické zdroje. Měli by jsme ale realisticky přijmout větráky jako potřebnou výpomoc energetice a lidi, kteří je realizují, jako uskutečňovatele dobré věci. Jistě že musí být i kontrola před chytráky, kteří pro kšeft jsou ochotni zhovadilostí. To by ale nemělo bránit dobré věci.

pavel 99 27.12.2006 14:12

Re: Re: Re: Zlaté časy klepáčů!

"... potřebnou výpomoc energetice..." - jak prosím chápete sousloví "potřebná výpomoc"? To je i něco, co v daném okamžiku vůbec nepotřebujete? Čeho máte monetálně nadbytek? A když to právě potřebujete, tak to zase není? Možná by to chtělo trochu definovat pojmy.

honzak 27.12.2006 19:23

Re: Re: Re: Zlaté časy klepáčů!

pán je humanitního zaměření, že? Takovou hovadinu by technik nemohl napsat. Jen pro představu - vzaly by vodárny vnucený zdroj, který by dodával vodu v době kdy není třeba a naopak, nedodával, kdy třeba je? A ještě by za to platily trojnásobek ceny?

Po stopadesátéosmé - větrná energetika je v podmínkách České kotliny BLBOST A ŠVINDL!!!!

zm 27.12.2006 13:38

Re: Zlaté časy klepáčů!

to , že blbě vypadají, mně vadí mnohem míň, než že jsou k ******. Kdyby se místo dotací na větrníky a podobný neúčinný kraviny , peníze vrazily např. do slunečních kolektorů pro ohřev vody, zisk v kWh na vražený peníze by byl mnohem vyšší. Ale zase by utrpěl zisk zelený mafie.

Ladislav N. 27.12.2006 16:05

Re: Vadí jim, že by někdo mohl zbohatnout...

Zkuste "zbohatnout" na větrnících bez státních dotací a dotovaného výkupu elektřiny nařízeného státem...

Najdete-li takový projekt v ČR, dejte nám vědět. ;-)

Dana 27.12.2006 12:21

No, všichni tady omílají elektřinu ve všech podobách,

ale zakopaný pes může být úplně jinde.  Dokáže někdo spočítat kolik betonu je potřeba na výstavbu jednoho větrníku? A jaká spotřeba to je celkem? Neloboval za výstavbu těch monster někdo úplně jiný než elektrárenské společnosti? Nestřelili zelení kozla?  Kdo vlastně financoval ty kampaně za výstavbu větrníků?

Delfín 27.12.2006 12:29

Re: No, všichni tady omílají elektřinu ve všech podobách,

Na teoretickou nahradu JETE vetrniky by bylo potreba cca 6x vice betonu a 10x vice oceli.

stop větrníkům 2.2.2007 20:47

Re: No, všichni tady omílají elektřinu ve všech podobách,

nahrazení Temelína (2000 MW) pomocí 2MW větrných elektráren:

nutno započítat životnost (60 kontra 20let) a účinnost (90% kontra 15%)

- bylo by nutno postavit  3x 6000 větrných elektráren

- stálo by to okolo 1400 mld.,spotřebovalo by se přitom 16x více tun betonu a oceli

www.stop-vetrnikum.webz.cz

PetrK 27.12.2006 11:22

Na tuto větrnou hovadinu

doplácíme všichni v platbách za elektriskou energii. Přečtěte si pořádně, co budete mit na faktuře!

Sch.glosátor 27.12.2006 11:01

Ať si Kolenatý staví a provozuje co chce.

Za své. Bez penězovodu z kapes daňových poplatníků. Tuzemských nebo cizích.

VK 27.12.2006 10:12

větrné parky

Opět jsme si všichni rovni a někteří jsou rovnější. Když budete mít nasmlouvanou dodávku el. energie a nedodržíte ji tak jste sankcionováni. Pochybuji že tato podmínka je i v případě velkých větrných parků. Provozovatelé větrných parků by měli mít zakalkulován pohotový výkon náhradních zdrojů nebo k dispozici obdobně velký záložní zdroj. Například spalovací turbinu která je v pohotovosti a vykreje případný výpadek větrného parku. Z tohoto pohledu by investice do větru už tak výdělečná nebyla. Jinak se cena pohotového výkonu rozpočítává do spotřeby a je to opravdu mastné. Takže někdo rovnější nemravně krade díky "hlouposti" těch kteří nastavují podmínky podnikání  v energetice.

JJ 27.12.2006 11:20

Re: větrné parky

Tak to maji treba v UK. Problem u nas je v tom, ze jediny, kdo muze ty sluzby poskytnout je CEZ a zase by dalsi rozumbradove nadavali, ze je CEZ jediny, kdo muze VE stavet.

Dotace VE jsou k dispozici vsem, v tom mate stejnou sanci jako jini. Cilem dotaci je dostat nasemu zavazku, ktery CSSd vyjednala pri vstupnich rozhovorech s EU.