19.6.2019 | Svátek má LeošDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: Kina a filmy v padesátých letechŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 123, poslední: 6.12. 2006 10:51, přehled diskusí

Re: Re: Re: Holt jsem se upsal:
Autor: Hamrak Datum: 6.12.2006 10:51

Africká královna podle mne nebyla nepřístupná, viděl jsem ji s rodiči jako malé dítě, zapůsobila na mne velmi dobrodružně a exotickým prostředím. V 54. mi bylo 7, to by odpovídalo.

Re: Re: Jiří Werich:
Autor: Brett Datum: 6.12.2006 1:39

V+W napsali vylozene prosovetskou pisnicku "Svita, na vychode svita, bude ...atd. a j.  Kdo chtel, mohl vedet co se v Sovetskem svazu deje (umele hladomory, stanisticke vyvrazdovani, gulagy, atd.).  Voskovec byl clenem komunistickeho Devetsilu;  jiz za komunistickeho rezimu, tedy po r. 1948 ,  byl kulturnim atase na velvyslanectvi v Parizi pod kridly komunisty Hoffmeistra.  Pro ceske uprchliky v Parizi (podle nekterych) nehnul ani prstem, kdyz jeste mohl.  Pak teprve "dostal rozum" a emigroval do USA, kde si dlouho rozmysleli, zda pro jeho pro-komunistickou minulost mu dat pristehovalecka viza.  No dobre to pro neho dopadlo a mohl uplatnit svuj obdivuhodny herecky talent. Teprve po 1968 se trochu ucastnil exilove cinnosti.  Pokud je mi znamo, penize na exilovou cinnost nikdy nedal, ale namluvil anglicky treba dokumentarni film o okupaci Ceskoslovenska v roce 1968 "Seven Days to Remember".

Re: Re: Jen tak . . . .:
Autor: Princ V. Datum: 6.12.2006 0:47

Nevim pane JH, jak jste prisel na to, ze lidovci  stali v cele Narodni fronty. Pokud vim, tak moc nechybelo, a Lidova strana dopadla stejne jako agrarnici, zivnostnici a jine strany, ktere po zaniku protentokratu nebyly pripusteny k cinnosti.protoze jeji prislusnici byli vzdy povazovani za stejnou chatru, jako byli  kapitalisti. Pokracovani v cinnosti jim umoznily jen zamery KSC, jak vyzrat na katolickou cirkev a ziskat pro tyto zamery verici. Pokud si stezujete na zivnostniky, ze se behem okupace projevili jako odporni zlodeji, nezapomente na delniky , kteri za cigarety a jine vyhody byli ochotni pracovat i v mimoradnycy smenach, na nichz vyrabeli zbrane, ktere nacisti ( nezkracene nacionalni socialiste) pouzivali proti tem, kteri na zapade i vychode bojovali za nasi svobodu !

Re: Zorro? - dodatek:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 23:23

Nebyl to film s Tyrone Powerem (1940), ani "The bold caballero", s nevím kým.

Zorro?:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 23:21

Je tu ještě někdo, kdo pamatuje předválečné film? Krátce před válkou běžely dva filmy, jejichž hrdinou byl Zorro. Svoje znamení vytvářel bičem. Marně se snažím nalézt něco bližšího.

Re: Re: Re: Kolma Puši:
Autor: A. Kofroň, veterinární pedagog Datum: 5.12.2006 20:44

Že by Karl May znal termín "pushy broad"?

Re: Re: Dekuju fsem! za reakce na me prispefky!:-)Jasne, jasne,:
Autor: A. Kofroň, veterinární pedagog Datum: 5.12.2006 20:40

To byl myslím Cirkus a pamatuju si z něj už jenom to písničku,  Taky v té době běžel Hejtman z Kopníku .  Zmínil se někdo o Moulin Rouge? Ten samozřejmě nebyl německej, by mne zase někdo nenařkl z bramboračky.;-P

Re: Re: Těsně po válce:
Autor: Cesilko Datum: 5.12.2006 20:34

Jednou davno ve Stribre ohlasili, ze v mistnim kine promitajo V PRAVE POLEDNE. Byl tam, jak jinak, desnej naval, ale uchvatili jsme dve zidle.. Film bezi, nedejchame, a ted si predstafte!!! ze v celym Stribre vypnuli elektriku....! (Jo, bylo to v letech, kdy se hlasalo: nepouzivejte eletrinu, setrte elektrinou! zachranite mir!  ..a tak, Nu a my tam sedime, v zimakach, bylo to v zime, v kine se netopilo (nebylo uhli!), jde nam para od ust a poslouchame, jak takovej malej muzik v beranici, fakt, mel i v tom sale na hlave papachu! leze na podium a rika pratele nedochazejte, neodchazejte, oni to soudruzi za chvili zase zapnou.....My volove jsme mu verili! My tam tvrdli TRI A PUL HODINY v zoufale nadeji, ze se dockame a uvidime konec toho silene napinavyho  kapitalistickyho filmu.... Nestalo se,,,, Ve dve rano sly zbytky divaku do svych stribrskych domovu a celej film jsem potom videl az v USA, po uteku...:-)

Re: Re: Jen tak . . . .:
Autor: A. Kofroň, veterinární pedagog Datum: 5.12.2006 20:33

JH, Vy vole,  a co Fierlingerovi (a)sociální demokrati?  To Vás ve VUMLu neučili? A s tou genetiou máte pravdu, je to vidět i na Vás.  Zauvažujte prosím po kom Vy jste takový zapšklý dobytek?  Nebo to bylo Vaše osobní koryto o které jste nakonec přeci jenom přišel?

Jinak koukam, fse f poradku, :-):
Autor: Cesilko Datum: 5.12.2006 20:28

"Klaus se ve stredu sejde s Topolankem..." jeden se vzdycky citi dobre a je mu teplo u srdicka, kdyz si precte, v tyto dny, ze pan prezident se zase "sejde" s tim ci onim... Jen chybi sdeleni na cem si pri te prilezitosti panove spolecne pochutnaji, ktery rocnik vavrineckeho popiji a tak... Ale koncim, toto byl krasny clanek a velmi jsem se tu potesil, toz cas jiti do prace, nebot jak pravi filosof, nevkrocis nikdy do stejne reky dvakrat.....Tak vam preju budto uhli nebo cokoladu vod Mikulase, podle toho, co prave vice potrebujete...Vas, Cesilko - vodnik zelenej! :-)

Re: Dekuju fsem! za reakce na me prispefky!:-)Jasne, jasne,:
Autor: Cesilko Datum: 5.12.2006 20:25

Jako kdyz otevrete truhlu po babicce v pameti,jeste si vzpominam na film, tusim se to jmenovalo Kukacky, vo jedny rodince v Nemecku co mela v domacnosti lva, ktery se jmenoval Cezar :-)Nu a potom ten film ve kterem ta herecka co se pozdeji zasebevrazdila zpivala ten trhak O my papa, byl prvnim klaunem maneze.... Jo a potom jeste Strasidla ve Spessartu...:-) :-) :-)

Dekuju fsem! za reakce na me prispefky!:-)Jasne, jasne,:
Autor: Cesilko Datum: 5.12.2006 20:20

KRUTE MORE, to byl dobrej film, a taky tady nikdo nevzpomnel na Marketu Lazarovou, videl jsem velmi, velmi!! davno a libilo se............Jinak v jednej tej verzi Vojny a miru hral Oscar Homolka, a nevim, nebyl to ten co ve filmech Pink Panther hral toho nadrizenyho policejniho komisare??? Ty Panthery mam na vido, vecer se na to podivam....P.S. Uz nekdo videl to co natocil Passer v lete v Kazachstanu????????? Melo to mit ted nekdy premieru ale ono porad nic....?

Re: Re: Kolma Puši:
Autor: Kolma Puši Datum: 5.12.2006 20:14

Kolma Puši  je Indiánka, matka Old Surehanda a jeho bratra Apanačky, prvního vychoval otec jako bělocha, druhého matka jako Indiána. Je to moje oblíbená postava, protože to není ušlápnutá Indiánka, ale žena, která bojuje za svoje štěstí...

Vrely dik!:-):
Autor: Cesilko Datum: 5.12.2006 20:08

Cesilko :-)

Herecká serie:
Autor: Drahomíra Datum: 5.12.2006 20:05

No to snad ne?

Ale nakonec Matuška vypadá taky jako Horníčkovo dvojče.

Re: Re: Ale clovek na to rad vzpomina,-) :
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 19:42

Pokud se pamatuji, tak to bylo až po válce, a tedy snad bez Voskovce. Že by p. Horníček? Ale já to neviděl, jen tak z doslechu.

Herecká serie:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 19:21

Asociace. Harry Piel mi připomněl německé filmy, a trojici německých herců, Emil Jannings, Hans Albers a Kurd Juergens. Jako by si z oka vypadli.

Re: Kolma Puši:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 19:11

Jo. Pomalu mi dochází. Nějaká Mayovka.

Bondarčuk:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 19:10

Zřejmě jsem něco zazdil, to se starejm dědkům stává. Omlouvám se.

Kolma Puši:
Autor: Kanuk Datum: 5.12.2006 19:04

Rings a bell (Něco mi to připomíná). Kde jste přišel na ten nick?

Re: Kdyz tak ctu ty prispevky, tak si rikam, ze musim byt jiz hodne stary.........:
Autor: Autor Datum: 5.12.2006 18:51

Vážený pane, oceňuji Váš příspěvek, protože jste mně přiblížil některá kina, která jsem ani já neznal a proto jsem rád, že jste mně rozšířil informace.

S úctou Autor

Re: Re: Re: Nepřístupné filmy:
Autor: Autor Datum: 5.12.2006 18:24

Děkuji za připomínku Člověka obojživelníka. Když jsem psal článek, nemohl jsem si na něho vzpomenout. Také jsme ho viděli několikrát. Jmenoval se Ichty(i)andr.   S úctou Autor

Re: Chyba a jeden film:
Autor: Autor Datum: 5.12.2006 18:18

Omlouvám se, za chybu ve jménu Jana Wericha. Byl to můj překlep, aniž bych si to uvědomil. O to víc to byla má chyba, protože jsem pana Wericha znal i osobně. Omlouvám se.  S úctou Autor

Re: Těsně po válce:
Autor: František Datum: 5.12.2006 17:33

Jen skromná připomínka. První americkou kowbojkou po předlouhé pauze bylo "V pravé poledne". Schválně, kdo vzpomene, která byla první "Bondovka" promítaná u nás?

Re: Ano, staré sovětské:
Autor: Jiří S. Datum: 5.12.2006 17:30

Jízdní hlídka je film prvorepublikový o boji legionářů proti bolševikům na Sibiři. Podle hry vojenského lékaře, ruského legionáře a "buržoazního" spisovatele Františka Langera (za 2. sv. války v Anglii jako velitel zdravotnictva v hodnosti (jednohvězdičkového) generála).

Kdyz tak ctu ty prispevky, tak si rikam, ze musim byt jiz hodne stary.........:
Autor: Princ V. Datum: 5.12.2006 17:24

protoze rada prispivatelu vzpomina na kina a filmy, ktere jsem zazil i ja , ale asi pozdeji nez oni. Ja zase pamatuji kino BILA LABUT ve dvore domu stejneho jmena v ulici Na Porici, kde jsem videl napr. letecky film s Harry Pielem a dale kini SIBIR, kam jsme skoro pravidelne chodili v  nedeli na kowbojky za 1.30 Kc ! Kino Ponrepu ani neuvadim, protoze to existovalo jeste po II.svet.valce. Pamatuji ale jeste kino Kapitol,Hollywood, kino Broadway-MGM, pozdeji Sevastopol a nyni musikalove divadlo ! To bylo kin ! A vsechna mela co promitat ! Pamatuji se na film Na zapadni fronte klid, ktery jsem prave videl v kinu KAPITOL v dnesni Opletaove ulici a na film Prisahame!, ktery jsem videl asi v roce 1936 v kinu LIDO v dnesnim Lihovem dome.

Těsně po válce:
Autor: Emem Datum: 5.12.2006 16:02

jsem dostával na neděli 5 Kčs. Stačilo to na vstup do kina U Freklů (později Družba, dnes nic) na dnešní Zenklově a Eskymo. Kino bylo v bývalé hospodě válečného invalidy Ferkla. Ač měl jen jednu ruku, tak dovedl touto rukou vytáhnout zlobila z lavice, nadhodit si ho a vlepit mu facku, ještě, nežli dopadl zpět dona sedadlo. Tam jsem viděl Pána sedmimoří, Pudr a beunzín, Gulliverovy cesty, ... Naivní ruské válečné filmy jsme navštěvovali místo školy v kine Svět, později Dukla u automatu Svět. Každý týden jsme navštěvovali za 2 Kčs kino Čas na Trafu. Tam jsem byl snad 200x.

Re: Nepřístupné filmy:
Autor: Josef Datum: 5.12.2006 15:51

Byly 2 kategorie: Mladezi do 14 let a potom ml. do 17 let nepristupno. Tam, kde se libali, tak to bylo nad 17 let. Takovy King Kong, ten s tou opici, byl nad 14 let. Pamatuji, ze jsem to tenkrat, jako 12. lety nezvladl u pokladny.  

díky:
Autor: dědek Datum: 5.12.2006 15:31

Mám vzpomínky jen o trochu starší, ale váš článek se mi velmi líbil. Jenom prosím Werich byl Jan.

Re: Ale clovek na to rad vzpomina,-) :
Autor: CD Datum: 5.12.2006 15:20

Voskovec a Werich - Divotvorny hrnec. Divadelni hra, vzpominate?